neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Celoeurópsky protest proti uchovávaniu dát telekomunikačnými operátormi

DSL.sk, 29.6.2010


Viac ako sto profesných organizácií, neziskových organizácií a ďalších organizácií tretieho sektora z 23 krajín EÚ v pondelok zverejnilo otvorený list protestu proti plošnému uchovávaniu dát telekomunikačnými operátormi.

List bol adresovaný trom eurokomisárkam, eurokomisárke Kroesovej zodpovednej za digitálnu agendu, eurokomisárke Redingovej zodpovednej za spravodlivosť a základné práva a eurokomisárke Malmstromovej zodpovednej za vnútorné záležitosti.

V súčasnosti platí v krajinách EÚ implementácia direktívy 2006/24/EC, podľa ktorej telekomunikační operátori povinne uchovávajú dáta o uskutočnenej komunikácii. Uchovávaný síce nie je obsah komunikácie, minimálne šesť mesiacov sú ale uchovávané dáta o všetkých uskutočnených hovoroch, zaslaných SMS a poslaných emailoch.

Uchovávané sú informácie o čase komunikácie, dĺžke komunikácie, osobách, ktoré spolu komunikovali, ich polohe a informácie umožňujúce identifikovať komunikujúcu osobu podľa IP a času.

Protest upozorňuje na štyri hlavné body. U plošného uchovávania dát sa podľa signatárov otvoreného listu doteraz nepodarilo preukázať zvýšenie úspešnosti pri objasňovaní trestných činov a uchovávanie tak nenaplnilo svoj hlavný deklarovaný cieľ.

Plošné uchovávanie dát zároveň v prípade úniku uchovávaných dát priamo ohrozí viacero práv a slobôb konkrétnych skupín obyvateľstva. Napríklad pri prezradení osôb, s ktorými komunikoval novinár, ohrozí slobodu tlače a právo na ochranu zdroja. Len prezradenie osôb, s ktorými komunikujú vrcholní predstavitelia firiem, môže prezradiť obchodné tajomstvo. Únik takýchto dát by ale samozrejme mal nepríjemné dôsledky aj pre bežných občanov.

List ďalej poukazuje na výrazné náklady potrebné na realizáciu plošného uchovávania dát. Vo väčšine krajín idú tieto náklady na účet samotných telekomunikačných operátorov a následne sa tak priamo či nepriamo premietajú do cien služieb.

Navyše podľa otvoreného listu bolo takéto plošné uchovávanie dát označené ako nadbytočné, škodlivé alebo dokonca neústavné už v Rakúsku, Belgicku, Nemecku, Grécku, Rumunsku a Švédsku. "Právni experti očakávajú, že Európsky súd bude nasledovať Ústavný súd Rumunska aj rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva a označí uchovávanie telekomunikačných dát bez dôvodneho podozrenia nekompatibilným s Listinou základných práv a slobôd EÚ," uvádza sa v liste.

K listu sa nepripojila žiadna slovenská organizácia, z Českej republiky sa pripojila organizácia Iuridicum Remedium.

Text otvoreného listu je možné nájsť napríklad na vorratsdatenspeicherung.de.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

freee your minds!
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Pripajam sa k nim.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

pripojeny uz si, teraz sa treba burit :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj ja sa pripajam!!!!!!! Freedom of humanity!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

"K listu sa nepripojila žiadna slovenská organizácia" typicke u nas, drzat hubu a krok
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

napr ja som o tejto akcii ani nevedel, je blbe sa k niecomu pripajat az ked sa zverejni vysledok a je po vsetkom..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

a mame vobec neaku organizaciu ktora sa tymto zaobera?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

To bude asi BSA alebo nieco podobne.....;-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco asi?? lebo za to nie su platene nase "mimovladky" ...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

a pokial sa pripajam k SMTP s podporou SSL tak to neloguju ci ako to je?
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Samozrejme, sifronava je iba komunikacia, ale server predsa tomu protokolu musi rozumiet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

loguju tvoju IP adresu (tvoje konkretne miesto kde sa pripajas) loguju IP adresu toho s kym komunikujs (asi)
loguju cas pripojenia a neviem co este ..

ono to ma isto vyznam pri rieseni hladania vrahov co nasli obete cez facebooky a podobne kravoviny :)

ale myslim ze by tam mal byt stanoveny cas po ktorom sa tieto data automaticky mazu .. to v clanku spomenute nebolo

ak protestuju proti nejakemu 20 rocnemu uchovavaniu dat tak to je podla mna pravda .. to by si nemali dovolovat operatori :)

ale take 2 roky by som bral este aj 5 rokov mozno keby vedeli argumentovat preco je to potrebne ale viac urcite nie :) predsa je to len zasah do sukromia .. a ako spomenuli novinari obchodne tajomstvo :) a proste sukromie :)

nemusi kazdy vediet ktore porno stranky si pozerame nie ? :-P
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mas pravdu, istu dobu by sa to uchovavat malo, ale ide aj o sposob ulozenia, a aby k tomu nemal pristup kazdy zamestnanec, ktory si to pozrie, ked sa bude nudit, a potom to zo srandy hodi na facebook.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

uchovavaju to minimalne 6 mesiacov, mas to v clanku... ono sa to nezda a vzdy ked niekto zacne otvarat hubu ze mu zasahuju do slobody, vsetci ho zacnu obvinovat z paranoie... ale to, ze je clovek paranoidny este neznamena ze ho nesleduju ;)

ja som zasadne proti tomu. unik dat je potencialne riziko ktore nie som ochotny znasat a povedzme si na rovinu, to riziko nie je najmensie. priznajme si to, dneska sa ludia zapredaju aj za 100€
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravda, takisto ako sa mne nepaci elektronicke zdravotnictvo. Toto sa bude omnoho lahsie dat zneuzit ako papierova forma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak videl si tu nehoraznu sumu co si zato vyptali ? teda co za to ma slovensko zaplatit :D za tie prachy to snad bude aj prospesne .. teda za predpokladu ze nieco take funguje v celej europe tak by to mohlo fungovat aj na slovensku
Odpovedať Hodnotiť:
 

tazko povedat ... ono na jednej strane je to blbe vediet ze si sledovany na kazdom mieste,ale na druhej strane sa toto da vyuzit v kriminalistike pri hladani zlocincov atd ... aj to vsak samozrejme moze byt zneuzite ... mozme asi len slepo verit a dufat ze kompetentni tu "moc" nebudu zneuzivat :)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Je sice pekne, ze ta direktiva je protiustavna v niektorych krajinach, ale zrejme zabudli na to, ze europske pravo je nadradene lubovolnemu lokalnemu (statnemu) pravu, cize aj ustave. Kazda krajina sa k tomu musela zaviazat pri vstupe do EU. Takze smola...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Celkom zaujímavá problematika. Zhoda v nadradenosti európskeho práva neexistuje. To, že náš ústavný súd akosi nemá gule, neznamená, že si po ústave nechajú skákať v ostatných 25 krajinách.

Dávam do pozornosti najmä Poľský a Nemecký ústavný súd.

Podľa poľského nie je možné prijať právo, ktoré je v rozpore z ústavou (môže byť v rozpore s iným zákonom). Napríklad v prípade európskeho zatykača musela byť zmenená poľská ústava, ktorá dovtedy neumožňovala extradikciu.

Kapitolou samou o sebe je Nemecký spolkový ústavný súd. V rozhodnutí k Lisabonskej zmluvy sa vyjadril, že postupovať a rozhodovať môže výlučne v rámci Spolkovej ústavy, európske právo je až druhoradé (pričom sa odvolával aj na svoj postoj v prípade Solange II, ktorý bol praktickou ukážkou tohto).

To samozrejme nie sú jediné prípady praktickej aplikácie nenadradenosti európskeho práva národným ústavam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes som počul o novej štúdii, podľa ktorej je 43% sprayerov teplých a zvyšok má iq pod 90.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár