Japonská vesmírna agentúra JAXA dve minúty pred polnocou zo štvrtka na piatok nášho času úspešne vypustila raketu typu H-IIA nesúcu na palube sondu Ikaros, testujúcu pohon slnečným žiarením.
Sonda Ikaros, Interplanetary Kite-craft Accelerated by Radiation Of the Sun, je prvým medziplanetárnym plavidlom zostrojeným človekom s pohonom postaveným na odraze fotónov slnečného žiarenia.
Ikaros má plachtu tvaru štvorca s uhlopriečkou 20 metrov, hrúbka plachty z polyimidu je len 0.0075 mm. Plachta sa rozvinie pomocou odstredivých síl otáčaním sondy rýchlosťou 20 otáčok za minútu.
Pohlcované a odrážané fotóny budú dávať sonde hybnosť, pomocou plôch s lepším odrazom a ich asymetrickou aktiváciou budú fotóny použité aj na zmenu smeru.
Na plachte budú aj solárne články generujúce elektrickú energiu, v sonde Ikaros zatiaľ nebude ale motor napájaný touto energiou.
Predstavenie technológie sondy, v japončine (video: JAXA)
Sonda bude letieť smerom k Venuši, pohon založený na slnečnom žiarení bude testovaný pol roka. Na konci roka 2010 plánuje Japonsko vyslať sondu k Jupiteru s ešte väčšou plachtou hviezdicového tvaru, s priemerom päťdesiat metrov. Táto bude mať navyše integrované aj ionóvé motory poháňané elektrinou generovanou solárnymi článkami na plachte.
Aj tak nechápem ako môže tá sonda ísť smerom ku slnku, keď teoreticky by ju slnečný vietor a žiarenie malo tlačiť opačným smerom, teda von zo solárneho systému...
Re: .....
Od reg.: roob_
|
Pridané:
21.5.2010 11:52
Zem sa okolo slnka toci (naozaj po elipse) po kruznici cca 1AU. Venusa je k slnku blizsie, cca 0,7AU. Akokolvek teda ta sonda pojde, bude sa k slnku priblizovat, co je v smere proti toku fotonov zo slnka. Ci? Tiez nechapem ako to chcu spravit, ale v minulej diskusii bolo, ze aj plachetnica moze ist "skoro proti" vetru, takze asi sa to da.
Re: .....
Od: Kapor z Vane
|
Pridané:
21.5.2010 11:57
skutocne je to tak, ze plachetnica (aj ta morska) moze plavat "proti" vetru, v skutocnosti ona neplava presne proti vetru, ale pod urcitym uhlom, ale da sa to
ale ten princip ktory to umoznuje vo vesmire platit nemoze.. vodna plachetnica to dokaze iba vdaka vacsiemu odporu vody v smere kolmom na trup, ako v smere rovnobeznom s trupom.. a hlavne sa vyuziva tlak ktory vznika roznym prudenim okolo vypuklej plachty, podobne ako pri kridle lietadla (cize plachetnica neplava tak, ze sa vietor opiera kolmo do plachty, ale ju obteka pod spravnym uhlom).. a nic z tohto na vesmir (vakuum) a slnecne ziarenie (fotony nevytvaraju ziadny rozdiel v tlaku) aplikovat neda.
Jedna z moznosti je odpichnut sa plachtou z takmer kruhovej drahy (draha zeme) na elipticku drahu s periheliom na venusi. Takze naberies rychlost od Slnka a gravitacia ta pritiahne az k Venusi.
Presne tak, minule to niekto vysvetlil, ze ta lod sa vlastne navedie na orbitu okolo slnka, plachtou sa "zdeceleruje", takze zacne padat smerom k slnku. Naopak a treba ist od slnka, otocia plachtu tak aby naberala "orbitalnu rychlost".
No a je s tym nejaky problem? Mozno som to napisal blbo (navedie sa na orbitu slnka), ale je treba ju poslat do vesmiru, aby sa mohla pohybovat nezavisle od Zeme ;)
Re: .....
Od reg.: Kenco SK
|
Pridané:
21.5.2010 15:08
Nechcem streliť blbosť, ale na druhej strane "odpor vody" ti môže za vhodných podmienok nahradiť gravitácia. Stačí, aby si prúd slnečného vetra dokázal odraziť "pred seba" (aby sa vytvoril tlak na spomalenie družice na obežnej dráhe okolo slnka) a vtedy by ju gravitácia slnka pritiahla bližšie.. ..takže aj k Venuši. Ale ako som napísal, vychádzam iba z laickej predstavy, neviem, ako by sa to správalo v reále.
No, ak sa pozries na windsurfing alebo klasicke plachetnice, tak tiez idu aj takmer proti vetru, vlastne robia take klucky proti vetru, takze ten isty princip aj tu.