neprihlásený Nedeľa, 17. novembra 2024, dnes má meniny Klaudia
Apple si patentovala CMY displej s rovnakým farebným princípom ako tlačiarne

DSL.sk, 23.4.2010


Spoločnosť Apple požiadala o udelenie patentu na displeje, ktoré fungujú na subtraktívnom farebnom princípe rovnako ako farebné tlačiarne.

Súčasné CRT a LCD displeje fungujú na aditívnom farebnom princípe. Jednotlivé subpixely displejov generujú svetlo troch farieb, červenej, zelenej a modrej, ktoré sú okom vnímané ako jeden bod s farbou kombinovanou zo svetla vyžarovaného z jednotlivých subpixelov.

RGB displej vytvára rozličné farby kombináciou rozličných intenzít troch základných subpixelov. Zložením troch subpixelov svietiacich maximálnou intenzitou sa získava biela farba.

Tlačiarne používajú subtraktívny farebný princíp, pri ktorom je atrament alebo iné farbivo troch základných farieb tyrkysová, purpurová a žltá nanášané vo vrstvách na seba. Farbivo každej farby absorbuje a neprepúšťa a neodráža niektoré vlnové dĺžky, rozličné farby sa vytvárajú kombináciou rozličného množstva jednotlivých farbív.

Pri súčasnom použití všetkých farbív v maximálnom množstve pre jeden bod má výsledný bod čiernu farbu. Tlačiarne pre šetrenie náplne základných farieb používajú aj samostatné čierne farbivo, používaný farebný model sa tak označuje CMYK.

Apple si požiadala o patent na displej na subtraktívnom farebnom princípe v septembri minulého roka, žiadosť bola zverejnená minulý týždeň. Displej má fungovať podobne ako tlačiarne, z bielej farby podsvietenia budú postupne za sebou umiestnené filtre odfiltrovávať základné CMY farby.


Porovnanie aditívneho RGB a subtraktívneho CMY farebného princípu



Text patentu nehovorí o oblastiach možného použitia subtraktívneho displeja. Jednou z výhod takéhoto displeja pre profesionálnych grafikov by bolo zobrazovanie farieb bližších skutočným farbám získaným po vytlačení.

Nie je ale vylúčené, že Apple považuje princíp za zaujímavý aj z iného dôvodu. Displej na subtraktívnom princípe by pravdepodobne, samozrejme pri optimálnom prevedení, mal mať nižšiu spotrebu pri rovnakom jase ako displeje fungujúce na RGB princípe a využívajúce podsvietenie, vrátane LCD. V LCD je totiž pomerne veľká časť svetla bieleho podsvietenia odfiltrovaná, keďže jednotlivé farebné subpixely prepúšťajú len časť spektra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Intel uvedie CPU s veľkou cache ako AMD 3D V-Cache, ale nie pre desktopy
Starship je pripravená na štartovacej plošine, má odštartovať v utorok
Predaje tabletov opäť veľmi výrazne narástli
Odštartovala druhá séria postapokalyptického seriálu od Apple
Raspberry Pi zrejme čoskoro uvedie novú generáciu Compute Module 5
SpaceX presunula Starship na štartovaciu plošinu, má odštartovať v pondelok
Virtualizácia VMware Workstation je po novom bezplatná
Zajtra začínajú aukcie krátkych 1-znakových až 3-znakových .sk domén
PC s AI akcelerátorom narástli, tvoria 20% predávaných počítačov
Uvedený SSD s kapacitou viac ako 122 TB


Diskusia:
                               
 

Pre tlaciarne a teda grafikov sa to zide urcite.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dalsi priklad aky chory je cely patentovy system - zasa si patentuju nieco, co nedokazu vyrobit. a potom iba budu zdierat vyrobcov cez licencie na ich posraty patent.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Co tak sa pokusit o nieco podobne a nie len kazdy den na osmu chodit do roboty? :)
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

len tak mimochodom, vies kolko taky napriklad celoeuropsky patent rocne stoji?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

aha, takze ked je vynosne vypalnictvo, tak mam robit aj to? ked je vynosne uplacanie statnych uradnikov tak aj to? potom aj kradnutie, vrazdy na objednavku atd.?

iba za to ze poukazem na nekale praktiky a nespravne fungovanie niecoho mas pocit ze chodim na 8mu do prace? si na omyle. robim poctivo a pritom vstavam kedy chcem a na seba si aj tak zarobim. pripadne ked sa mi v ten den robit nechce tak si robotu odlozim na inokedy. a este aj tak mozno zarobim viac ako ty.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

ale ňuňuňu nerozkrikuj sa, pri tom ako hodnotis veci, tvoje podnikanie nebude velmi uspesne.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

podnikat sa daj aj poctivo. viem ze pri takejto vlade sa to neoplati (odvadzat dane volicom ktori si vazia viac 13ty dochodok a odpustenie 66 centov u lekara ako schopnost krajiny zabezpecit kvalitny zivot aj ich detom a vnucatam). to k hodnoteniu veci z mojej strany. a co sa tyka uspesnosti, tak tam plati to iste. poctiva dlhodoba praca spojena s tym ze robim to co viem a nie to co prave najviac vynasa a budovanie si dobreho mena dokaze a musi dokazat uzivit podnikatela. v opacnom pripade je takato spolocnost skazena a odsudena na zaostavanie za inymi. a uspesnost - to ze si mozem zit svoj zivot a nemusim riesit cenu chleba (a inych veci ktore ja a moja rodina potrebujeme) a zaroven sa popri praci venovat rodine je podla mna dostatocne uspesne podnikanie. viac nepotrebujem.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

.em likes this.

Time and money freedom.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Tak to zmen, za chvilu mas moznost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ved to mohla patentovat hocijaka ina firma.. nezabudaj ze Apple je inovator. Vsetci na to kaslali az to Apple patentoval a co.. Je to podstivy biznis v urovni na ktoru Apple ma. A bud tak laskavy neurazaj ich.. nebyt ich tak este hras gulicky pred vchodom a netrapi ta co sa pise na internete.

PS: na olympiade by mohli spravit sutaz v ohovarani a zavisti.. Slovensko by nemalo rivala.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mňa to netrápi ani teraz. Internet sa stal iba mor ľudstva. Na nič rozumné momentálne neslúži, ani na životne dôležité tiež nie.
Tak načo?
Radšej by som sa hral tie guličky pred domom...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

iba rozmaznane deti chcu drahe auta, vily, jachty bez prace a hned. hladaju vzdy iba lahsie cesty ako sa dostat k peniazom a nerespektuju svoje okolie. nie som pritom ani veriaci, ze by tento moj postoj vychadzal z nabozenstva, mozno prave preto ze mnohi veriaci sa nespravaju tak ako by sa na slusnych obyvatelov tejto planety patrilo.

staraj sa preto skor o podstatu prispevku ako o moju osobu, kedze prd vies o mne a mojom podnikani.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

http://i40.tinypic.com/jpapva.jpg
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Nová dimenzia komentárov na dsl.sk!

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

PATENTUJEM!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Schálené.

(Finančný príspevok, aplikuje sa na území SR, posielať na číslo účtu: 0223754882/1201)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stavim sa ze je to screenshot zo skicaru (upraveny)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ale chlapec ich hodnoti spravne, to ty mas pokriveny pohlad na svet.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ano, patentovy system nie je v poriadku. Ale vseobecne mozeme rozdelit firmy na dve skupiny: tie, ktore su v srackach a pouzivaju patenty na zabezpecenie aspon akeho takeho profitu. A tie, ktorym sa dari a patenty pouzivaju iba na to aby to niekto iny nemohol pouzit proti nim. Tu sa podla mna jedna o ten druhy pripad.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

co fetujes?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Som len naivny, alebo je podmienkou ziskania patentu funkcny prototyp?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U nas ano. Ci aj za velkou mlakou, to si nie som isty. Tam im mozno stacia len nejake neurcite navrhy/schemy s popisom ako by to malo/mohlo fungovat. Treba to pozriet na nete. :/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi urcite nie :-)
Full body teleportation system
http://appft1.uspto.gov/netacgi/ nph-Parser?Sect1=PTO2&Sect2=HITOFF&u= /netahtml/PTO/ search-adv.html&r=1&f=G&l=50&d=PG01&p=1&S1= 20060071122.PGNR.&OS=DN/ 20060071122&RS=DN/20060071122
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hmm, neviem sice ako by to vyzeralo na monitore, ale do tych lepsich tlaciarni davaju vecsinou viac ako len tie tri farbi kvoli lepsiemu spektru, ale tomu monitoru to asi vadit nebude
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nieje to koli "lepsiemu spektru", ale koli uspore. je lacnejsie tlacit cieru farbu jednym inkom, ako na to pouzit 3 farby naraz. okrem toho ja som nikdy nevidel tlaciaren CMY, ale vzdy minimalne CMYK.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nemal som na mysli ciernu ta je samozrejme vsade. Ale napriklad toto Tlačiareň EPSON Stylus Photo 1400:
Čierny T0791, azúrový T0792, purpurový T0793, žltý T0794, bledo azúrový T0795, bledo purpurový T0796,
vidis ze ich tam je 5 farebnych bez ciernej. A pochybujem ze tie farebne su tam len kvoli uspore.
Odpovedať Hodnotiť:
 

znie to dobre, ale to by chcelo uz hotovy monitor na porovnanie ... ale kedze je to v stadiu patentu, asi nejaku tu chvilu potrva, kym sa dockame prveho CMY monitora a este dalsiu chvilu aby konkurovali DTP monitorom
Odpovedať Hodnotiť:
 

A dajú na Ajfón a bude sa dať tlačiť cez wifi, samozrejme vo veľkej kancelárii, bez skreslenia farieb.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

myslim, ze sa to uplatni v prenosnych zariadeniach. citalo by sa na tom perfektne na priamom slnku oproti LCD.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a na to si ako prisiel? aj lcd mozu byt vyborne citatelne na priamom slnku, staci dat pod panel poriadnu reflexnu vrstvu, a hlavne tam necapnut lesteny povrch..
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ano, vsetky lcd maju zlu citatelnost koli "neporiadnej reflexnej vrstve" a lestenemu povrchu... XD
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

samotny napad vyrobit nieco taketo, najma pouzitim oled priehladnych folii je uz dost davno, len dufam ze sa nebude tento patent vztahovat aj na tento priklad, kedy sa farby daju velmi dobre poskladat za seba, ked bude oled na priehladnom substrate. takto bude jeden pixel skutocne jednofarebny, tak ako treba, nie zlozeny zo subpixelov ako dnes
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze ako?
miesto 3 subpixelov bude teda 1 'plnokrvny' biely, a ked budu chciet napriklad ciernu, tak nad nim rozsvietia vsetky 3 vrstvy filtrov;

ako to teda setri?
RGB = 1R+1B+1G = 3 jednotky
CMY = 1W+1Rf+1Bf+1Gf = 4 jednotky
(W je biely pixel, Xf su filtre)
?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cmyk je na prekryvani a RGB na skladani...lepsie je ked svieti rovnaka farba v roznych intenzitach a farba pixelov sa urcuje skladanim ich nad sebou ako ked maju byt vedla seba. pre oko je to prirodzenejsie z hladiska farieb...dalej cierna moze byt fakt uplne cierna (len dohad).dalej si predstav ze na rovnaky kus displeya napchas viacero pixelov, nie je potreba roznych subpixelov atd...este jedna zvlastnost je, ze teoreticky ked bude mat len bielu farbu (zanedbajme intenzitu), bude spotreba displaya mensia ako pri farbach, kedze farebne filtre budu vypnute.
nema od toho dokumentaciu, len je to logicky odhad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dik za odpoved;
ale imho mas bordel v tom, co hovoris (prekryvanie a skladanie), a neodpovedal si mi na otazku. skusim ju teda preformulovat - akym sposobom sa bude svetlo filtrovat? zapnem filter -> pustim donho prud -> zvysim spotrebu pri tmavych farbach. vychadza teda tajomstvo setrenia z toho, ze clovek pozera viac na svetle ako tmave farby?

este dodam, ze suhlasim s tvrdeniami o bielej farbe a pocte pixelov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

RGB je aditívny model (založený na sčítaní)
CMY je substraktívny (založený na odčítaní) a nie subtraktívny ako autor tvrdohlavo opakuje.
(http://sk.wikipedia.org/wiki/CMY)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

LOOOOL! Na tom odkaze pisu presne to iste, co tvrdis, ze nie je pravda (subtraktivny).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hello English http://webslovnik.zoznam.sk/sk-en/odcitat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco sa RGB cita tak ako sa cita, ale CMY opacne? podla toho obrazka, ved YMC sa haluznejsie speluje :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Lepsie sa uz len kyve hlavou na Rytmusa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

RGB je len otčené CMYčko - CMY sa dá previesť na RGB jednoducho operátorom NOT pre každý farebný kanál. takeže tá výhoda že farba pri vytlačení bude podobná tej na CMY displeji je nezmysel bude robnako podobná ako je teraz pri RGB.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

keď chceš dostať CMY tak urobíš toto:
C = Not(R); M = Not(G); Y = Not(B);
keď chceš dostať RGB tak urobíš toto:
R = Not(C); G = Not(M); B = Not(Y);
skús si že to funguje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si tuná pomocou Compizu viem prepínať farby na negatív a vidím, že prevrátené C je niečo na spôsob oranžovej a nie R.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja som autor jednej grafickej aplikácie. prevod z RGB do CMY je to najejednoduchšie: http://jdem.cz/eyct6
Odpovedať Hodnotiť:
 

predstavte si tu krasu, ked budu mat tieto displeje pdacka a take farby ake budu na nom, vytlacime aj na papier cez wifi vo velkom kancli
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako človek čo sa nejaký čas hýbe v oblasti prepressu tu pár vecí musím opraviť.

1) Nie je možné preniesť všetky farby z CMYK do RGB a taktiež ani z RGB do CMYK. Tieto farebné priestory majú odlišný gamut (narýchlo si pozri napríklad toto http://dx.sheridan.com/advisor/cmyk_color.html).

2) K (black) sa pridáva k CMY kvôli rozšíreniu gamutu a taktiež preto aby že CMY dokopy dáva čiernu len teoreticky, prakticky, dostaneš niečo čo sa na čiernu podobá, ale čierna to nie je (Príklad z reálneho života: Farba vody v ktorej vymyješ štetce so všetkými farbami tiež nikdy nebude čierna, nech sa snažíš akokoľvek - jediná možnosť je použiť len čiernu.)

3) Viac farebná tlač sa používa nie len kvôli úspore toneru/atramentu, ale aj kvôli zlepšeniu podania jednotlivých farieb, prípadne rozšírenia gamutu (rozsahu farieb ktoré je vôbec možné vytlačiť)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

4) Už len tak na okraj, ani CMYK, ani RGB nepokrývajú komplet to čo vidí ľudské oko, a to jednak v exotických farbách ako rôzne "kovové" farby až po bežné farby, čo sa zvykne riešiť tlačou špeciálnym (priamymi, spotovými) farbami v požadovanom odtieni z pigmentu v príslušnom odtieni (bez miešania z CMYK), pre ich farebnosť sa v tlači používa najčastejšie škála firmy PANTONE (ale toho je viac).

To všetko samozrejme pomerne zjednodušujem, nechcem sa púšťať do zbytočného hnidopišstva či sporov na detailoch s iným DTP-akmi, ale to čo tu zatiaľ bolo je dosť nepresné a nedalo mi nereagovať ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne to ma napadlo. Cely tento "patent" je velka blbost. Apple asi dostalo pocit ze presika cely vyvoj zobrazovacich jednotiek. Ako keby sa tu vsetci do teraz hrali o fazulky. Ibaze, nie je problem urobit bielu bielou, ale (a velky!) problem je urobit ciernu ciernou. Pre tlac je cierna farba najsamozrejma vec, ale "svietit cierno" je uz ina liga. V Sony to vedia 100rokov (black trinitron). A ktomu ma logicky blizsie RGB. Dovolim si tvrdit ze kvalitu zobrazenia na displejoch udava cierna farba. Zaujimave by, bolo radsej rozmyslat RGB doplnit o bielu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže bežne v kompe je iba 8-bitová farebná hĺbka na kanál. Napr. aj odtiene šedej, sú len 8-bitové. Ak budú VGAčky vedieť pracovať s 64-bitovou farebnou hĺbkou, bude to už iné kafe. A nie ako doteraz len 256x256x256...
Windows 7 podporuje len 48-bitovú farebnú hĺbku a aj to len u tých najnovších a najsilnejších VGAčiek...
Odpovedať Hodnotiť:
 

.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

BTW. ako by vyzerala fotka keby ju vytlacim pomocou RGB farieb, ktore sa maju pouzivat ako aditivne farby, nie ako subtraktivne. Negativ by som tym asi neziskal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale sak to sa neda, ako si z RGB farieb pri tlaceni napriklad namiesas zltu ?? Miesanie svetla a fyzizkych farieb nefunguje tak isto.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár