neprihlásený Štvrtok, 1. októbra 2020, dnes má meniny Arnold
Nvidia predstavila najvýkonnejšiu jednoprocesorovú grafiku

Spoločnosť Nvidia v piatok večer oficiálne predstavila svoje prvé grafické karty podporujúce DirectX 11 postavené na architektúre označovanej spoločnosťou ako Fermi. Prvými dvomi modelmi na trhu budú GeForce GTX 480 a GTX 470, pričom GTX 480 podľa dostupných testov predbehla vo výkone Radeon HD 5870 a v súčasnosti je tak najvýkonnejšou jednoprocesorovou grafikou.

DSL.sk, 29.3.2010


Spoločnosť Nvidia v piatok večer oficiálne predstavila svoje prvé grafické karty podporujúce DirectX 11 postavené na architektúre označovanej spoločnosťou ako Fermi.

Predstavené boli dva modely, GeForce GTX 480 a GTX 470.

Oba sú postavené na GPU s označením GF100, GTX 470 ale aj GTX 480 má niektoré funkčné jednotky čipu deaktivované a ani jedna zatiaľ nevyužíva plný výkon poskytovaný čipom GF100. Dôvodom je zrejme zatiaľ relatívne nízke percento úspešnosti výroby tohto čipu so 100% funkčnými prvkami, keď GF100 má až tri miliardy tranzistorov a plochu viac ako 500 mm2.

U GF100 Nvidia výrazne prepracovala oproti GT200, na ktorom boli postavené grafiky modelového radu GeForce 200, architektúru GPU. Zmeny architektúry by mali prispieť k výraznému zvýšeniu výkonu ako v grafických aplikáciách tak aj v GPGPU aplikáciách, využívaní grafík na iné výpočty.

Nvidia viacero prvkov, ktoré boli centralizované, využívané všetkými jadrami a potenciálne predstavujúce úzke hrdlo výkonu, presunula nižšie v architektúre, znásobila a v GF100 sú tak jednotlivé kópe týchto prvkov využívané menšími skupinami jadier. V jednotlivých stream procesoroch označovaných ako CUDA jadrá pribudla podpora pre počítanie s číslami v pohyblivej rádovej čiarke v dvojnásobnej presnosti a rozšírené boli operácie pre počítanie s celými číslami.

Výrazne zlepšená bola architektúra pamäte a pridaná bola klasická L2 cache pamäť s veľkosťou 768 KB. GF100 podporuje tiež ECC pamäť, ktorá nájde uplatnenie najmä v GPGPU aplikáciách. Podľa prvých testov sa výkon GTX 480 v GPGPU aplikáciách oproti GTX 285 zvýšil minimálne dvojnásobne, vo viacerých aplikáciách ešte výraznejšie, a je tak výrazne vyšší ako výkon HD 5870.

Pridané boli nové prvky určené pre implementáciu noviniek v DirectX 11, najmä hardvérovú teseláciu, násobné zvyšovanie počtu vrcholov 3D modelu scény priamo v GPU na základe matematického predpisu zaslaného CPU.

Pridaný bol nový režim kvalitnejšieho anti-aliasovania, 32x CSAA.

Celkovo má GF100 všetky CUDA jadrá rozdelené v štyroch nezávislých tzv. Graphics Processing Clusteroch, GPC. Každý obsahuje vlastný engine pre rastrové operácie a štyri tzv. Streaming Multiprocessory, SM. Každý SM má 32 CUDA jadier, vlastný PolyMorph Engine implementujúci hardvérovú teseláciu, štyri Texture Mapping jednotky a zdieľanú 64 KB pamäť.

Mimo štyroch GPC je v GF100 celkom 48 renderovacích jednotiek, ROP, a šesť 64-bitových pamäťových radičov pre GDDR5 pamäť.

Zväčšiť
Schéma GF100, kliknite pre zväčšenieGTX 480 má neaktívny jeden SM, celkovo tak má 480 CUDA jadier. Jadro je taktované na 700 MHz, shadery na 1401 MHz, 1.5 GB pamäte na efektívnu frekvenciu 3.7 GHz.

GTX 470 má neaktívne dva SM zo šestnástich, má tak 448 CUDA jadier. Navyše je neaktívna jedna skupina šiestich ROP, celkovo je tak k dispozícii 40 ROP, a jeden pamäťový radič, pamäťové rozhranie tak má 320 bitov. Jadro GTX 470 je taktované na 607 MHz, shadery na 1215 MHz, 1.25 GB pamäte na efektívnu frekvenciu 3.3 GHz.

Maximálny teoretický výpočtový výkon GTX 480 v operáciách s jednoduchou presnosťou je menej ako polovičný v porovnaní s Radeonom HD 5870, odhadovaných 1.34 teraflopu/s oproti 2.72 teraflopu/s. Ako ale ukazujú testy, prepracovaná nová architektúra umožňuje v reálnych aplikáciách dosahovať napriek tomu novým kartám od Nvidie vyšší výkon.

Na rozdiel od Radeon HD 5000 grafík Nvidia podporuje stále len dva nezávislé grafické výstupy. Na oboch nových kartách sú k dispozícii tri výstupy, dva dual-link DVI a jeden mini-HDMI, naraz môžu byť používané len dva.

S novými ovládačmi začne Nvidia podporovať 3D akceleráciu na ploche poskladanej maximálne z troch monitorov, pre tri monitory ale vzhľadom na podporu dvoch výstupov na jednej karte už bude potrebná SLI konfigurácia. Aj v tomto režime bude podporované 3D hranie.

Podľa dostupných testov je GTX 480 celkovo výkonnejšia ako HD 5870, rozdiel vo výkone ale závisí na hre, rozlíšení, použitom anti-aliasingu a hardvérovej teselácii a celkovo je ho možné odhadovať na približne 10% až 15% v prospech GTX 480. Pri niektorých hrách je GTX 480 výkonnejšia o desiatky percent, pri niektorých má nižší výkon.

GTX 480 výraznejšie klesá výkon oproti HD 5870 pri prechode na najvyššie rozlíšenia bez anti-aliasingu, kde v niektorých hrách dosahuje nižší výkon. Naopak pri pri použití anti-aliasingu sa GTX 480 zníži výkon o menej ako u HD 5870, často tak s anti-aliasingom dosahuje lepší výkon ako HD 5870 v hre a na rozlíšení, na ktorom bez anti-aliasingu prehráva.

Podobne podľa testov novým grafikám od Nvidie klesá pri použití hardvérovej teselácie výkon výrazne menej ako u HD 5870.


Demonštrácia hardvérovej teselácie (video: Nvidia)Výkon GTX 470 zaostáva za HD 5870 priemerne o odhadovaných 5 až 10% a od HD 5850 je rýchlejšia priemerne o jednotky percent.

Absolútne najvýkonnejšou grafikou stále zostáva HD 5970 postavená na dvoch GPU, ktorá je výrazne výkonnejšia ako GTX 480, na najvyšších rozlíšeniach aj o desiatky percent.

V neprospech nových grafík od Nvidie hovorí ale ich cena a najmä spotreba. Oficiálne ceny Nvidia zatiaľ oznámila pre USA, kde bude GTX 470 stáť 350 dolárov a GTX 480 stáť 500 dolárov. Radeon HD 5870 je v súčasnosti možné kúpiť za približne 420 dolárov, Radeon HD 5850 za 300 dolárov.

Maximálna spotreba nových kariet je 250 W u GTX 480 a 215 W u GTX 470. Niektorí z testerov ale spochybňujú TDP najmä u GTX 480, keď jej reálna spotreba je pri plnom zaťažení FurMarkom ale tiež pri hrách vyššia ako u HD 5970, pričom TDP tejto dvojprocesorovej karty je až 294 W.

Spotreba GTX 480 v režime nečinnosti bola na základe testov odhadnutá na 60 W, približne o 30 W viac ako u HD 5870. Reálna spotreba v hrách je ale až o 100 W vyššia ako u HD 5870.

Z vysokej spotreby vyplývajú aj ďalšie negatívne vlastnosti, zahrievanie na najvyššie teploty z moderných grafík a najvyššia hlučnosť pri plnom výkone.

Celkovo je tak otázne pre akú širokú skupinu užívateľov budú nové grafiky v súčasnosti a pre súčasné hry lepším riešením ako niektorá z grafík od AMD. Výhody GeForce GTX 400 sa ale môžu prejaviť v novších hrách intenzívnejšie využívajúcich hardvérovú teseláciu, kde by podľa dostupných testov mali nové grafiky Nvidie výrazne porážať Radeony HD 5000. Výhody GeForce GTX 400 tiež využijú užívatelia používajúci GPU aj na GPGPU aplikácie.

Testy GTX 480 respektíve GTX 470 je možné nájsť napríklad na Anandtech, Tom's hardware, HardOCP. Nové grafiky sa začnú predávať od 12. apríla.


      Zdieľaj na Twitteri


Očakávali ste od Nvidia GeForce s kódovým označením Fermi lepšie parametre? (hlasov: 513)

Áno      78%
Nie      22%


Najnovšie články:

Česká televízia už kompletne opustila DVB-T a prešla do DVB-T2
Google uviedol 5G smartfóny
Microsoft zlepšuje podporu ARM, pridá emuláciu 64-bitových aplikácií
Uniknutý zdrojový kód je naozaj Windows XP, podarilo sa ho skompilovať
Orange pri včerajšom výpadku nastavoval cudzie DNS servery
Z ISS uniká vzduch z ruského modulu, kde sa pri testoch zdržiavala posádka
Vydaná beta Fedory 33, prešla na Btrfs
Orange má zase problémy s Internetom
Prvý let SpaceX s väčšou posádkou na konci októbra
Známy informatik predpovedá Windows postavený na Linuxe


Diskusia:
                               
 

Nemyslim si, ze by to bol nejak vyznamny pokrok aj ked je pekne, ze sa snazia vyvyjat dalej. No lepsie by bolo keby prisiel niekto uz konecne s niecim revolucnym a nie len vylepsovat vykony.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

tak hw teselacia je podla mna celkom revolucia, ale iba sa to zacina
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pokial sa nemylim nejaka HW teselacia bola pouzita uz v Radeonoch 8500 9rokov dozadu
Odpovedať Hodnotiť:
 

- vyssia spotreba
- vyssi hluk
- vyssia cena
- +10/15% vyssi vykon

Velmi im to teda nevislo.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Tak neviem o com tu hovoris. Spotreba je vacsia, hlucnejsie to nie je, cena je samozrejme vacsia, vsak je to novy produkt, vyvoj treba zaplatit. a ze 10-15% vykonu? aj sem napis ze oproti hd5870. co je podla mna celkom slusne. oproti GT200 serii vykon narastol o vela viac. Mimochodom, vacsina z vas sa kuka len na 3dmark a na crysis. Treba sa pozerat aj nato, ze tento dizajn grafickeho cipu je velmi komplexny a revolucny. Jeho vykon vidiet v antialiasing(doteraz antialiasing bol zabijac vykonu). Okrem toho novinky typu HW teselacia, rychlejsi raytracing to budu vyhody do buducnosti.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

do buducnosti mozno. neviem kto si kupi kartu ktora:
1. zerie viac (aj v idle)
2. vyssia hlucnost pri plnom vykone
3. drahsia
4. vykon vyssi radovo v jednotkach %

Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Tak si to zrhnme:
- min. o polovicu vacsia plocha jadra
- min. o 1/3 vacsi pocet tranzistorov
- vyssia priepustnost aj velkost pamate
- brutalne vysoka spotreba
- ...

Vykonnostny rozdiel 10-15% je zalostne malo, ja by som pri pohlade na parametre ocakaval aspon 33%.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

- vyššia spotreba (o 120 wattov v záťaži), pomer watt/výkon v prdeli
- spotreba skáče hore už len pri surfovaní o 50 wattov.
- výkon vyšší v priemere o 15% (prihliadnuc na fakt, že karta prichádza o pol roka neskôr, je to veľmi málo, najmä ak nepodáva stabilných 15% výkonu navyše (a tým mám na mysli výkonové prepady aj ku a dokonca aj pod 5870)), čím sa dostávam k cene,
- ktorá je o 45% vyššia, čím je pomer cena/výkon nastavený hlboko pod bod mrazu
- hluk v záťaži 50 dB
- teplota 90 stupňov Celzia pri 75% otáčkách
- OC potenciál mizerný

"Okrem toho novinky typu HW teselacia, rychlejsi raytracing to budu vyhody do buducnosti."
- HW tesseláciu majú aj Radeony
- rýchlejší raytracing; to mám onanovať nad tým zakaždým, keď vyjde nová rada nejakého hardvéru? TO JE SAMOZREJMOSŤ!
- výhody do budúcnosti; v budúcnosti bude 480 šrot
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

hw teselacia... Prve spravy boli, ze fermi bude ratat teselaciu cez SP. Nakoniec ma fermi vraj 16 teselacnych jednotiek vs 5870 ma jednu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak mi ukaz jednu hru kde ich momentalne vyuzijes, kym sa vyvojari konecne rozbehnu a presadnu na plnohodnotne DX 11, tak do vtedy uz bude mat Fermi minimalne jednu reviziu, jednoducho povedane tieto nove geforce su nedorobene karty ala teraz sme si to vyskusali, dalsia generacia bude lepsia. Mna ale najviac stve ta cena. Oni totiz vydali karty, ktore su v prevadzkovych vlastnostiach jasne horsie nez Radeon 5870 a 5850 okrem par hier u ktorych je ten vykon diskutabilny. Podla mojho nazoru sa teda tieto nove karty vobec neoplati kupit, radsej vydrzat rok dva s radeonom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naopak ta cena je najvacsim prekvapenim, logicky mala byt vyssia. Nvidia sa ich rozhodla dotovat, prave preto, ze su "jasne horsie nez Radeon 5870 a 5850". Ale aj to je davno zname, snad si naivne necakal, ze bude cenova vojna :)))) a ati pojde dole. Naopak, ati moze ist kludne hore.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

mal som iskricku nadeje :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hluk v zatazi 50dB?!?!!! to snad nemyslia vazne :D:D dufam ze k tomu pribaluju aj kvalitne chranice sluchu
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Krasne si to napisal, klobuk dole...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

- spotreba je vacsia to mas pravdu, KATASTROFALNE VACSIA ako u GTX470, tak aj GTX480, dalej ako v klude, tak aj v zatazi, v porovnani s HD4580 a aj HD 4870!

- hlucnejsie to nie je? debilina! GTX470 sa da zniest, GTX480 je T U R B I N A ku ktorej treba stuple do usi

- cena je samozrejme vacsia to mas pravdu, len nechapem prreco je o tolko vacsia. narast ceny ABSOLUTNE nekompenzuje, resp. nesleduje zvysenie vykonu oproti AMD

- oproti GT200 vykon narastol slusne, to je pravda, GT200 zaostavalo za HD 5XXX na mile daleko, tak je samozrejme ze ked sa chceli k HD5XXX priblizit ci nebodaj predbehnut, museli o mile poskocit vpred, logika

- dizajn grafickeho cipu je velmi komplexny a revolucny, ano to je pravda, dokonca az tak, ze to nie je GPU na hry, ale na GPGPU vypocty
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

pozeral som na tejto stranke spotrebu ale nejak neodskakuje od ATI http://tinyurl.com/ydsjefy
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

a este jedna vec neviem ci tie testy su OK ale napr taka najvykonejsia ATI pri zapnuti antialiasingu v niektorych hrach vyrazne klesne FPS. dalej nvidia pouziva physics a v niektorych hrach moze lesnut fps o dost. TI nepouziva ziadne physics. ale je mozne ze pri testovani vypli v ovladaci physics aby to bolo rovnocenne. cely clanok som necital, pretoze az tak dobre anglicky zas nerozumiem.
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

sa mi zda , ze nvidia je tvrdsia karta, cize drzi fps aj napriem zapnutemu antialiasingu a zvacseni rozlisenia. ale zase svetoborny vykon nema, cakal som viac od toho. zase ati fakt slape super ale zapnesa antialiasing a napr ta najvykonejsia ati v nioektorych hrach klesne o poriadny kus a niekde ani v tabulke nie je kolko fps da so zapnutym antialiasningom.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

v tom je ta sila novej rady ze pri zapnuti AA alebo zapnuti teselacie je prepad FPS ovela mensi ako u ATI a vtedy ziskavaju naskok,.... inak to je celkom bieda
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Kto sa dnes hrá bez AA?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ten, kto nevie, čo AA je.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Alebo ten kto vie, co je AA, staci mu vetsi monitor a sadnut si o 5cm dalej od monitora a moze mat AA off. :)
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Mnohí hrajú aj s AAA, ale potom ich častejšie nabíjajú...
:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pohode 1920x1080 vyzera inak na 22 monitor ako na 26-ke napr...na 22ke sa da uplne pohode bez AA..alebo aspon s nizkym AA
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak podla mna su tie GPGPU vypocty uplne zbytocne.....AMD robi presne opacnu vec so svojimi grafickymi kartami...Zavadzaju nove procesory ktore budu este napomahat novym radam HD 6000...a nVidia sa vacsinou pouziva pri procesoroch Intel...Komu je preboha naco nejake prepocitavanie v grafike ked procesory od Intel su uz aj bez toho prilis silne na to aby sa ich dalo len tak pretazit...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Príliš silné???
To hádam nie? No je jasné, že najväčší prepad výkonu v praxi robia zbernice a úžasne pomalé HDD a komunikácia medzi nimi, medzi USB, čítačkami kariet a podobne.
Ale stačí si spustiť niekoľko krát výpočet faktoriálu z veľkého čísla, a majú všetky jadierka veľmi veľké vyťaženie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

- Jeho vykon vidiet v antialiasing (doteraz antialiasing bol zabijac vykonu - aj to AA8x a viac, to vsak pri HD 5XXX padlo). Okrem toho novinky typu HW teselacia, rychlejsi raytracing to budu vyhody do buducnosti. No to je pravda, avsak vzhladom na to ako pobezi teselacia je jasne ze tam bude AMD v nevyhode. Uz vidim gen. HD6XXX, ako ma 4x vycsi vykon v teselacii a tato vyhoda bude casom eliminovana ... raytracing je este vzdialenejsie buducnost, ked budu mat GPU 50-100 TFLOPs, potom hej, dnes pri 2-3-4 TFLOPs je to len sen
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

a ja vidím ako fermi 2 zadupe amd do zeme ...nechaj si svoje dohady amd o HD6XXX oficialne ešte nič neoznámilo a kto povedal že pri novej architektúre sa nestretne s problémami ako NV??
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Vacsinu ludi ide o pomer vykon/cena, ale ako vidim preteba sa vsetko co je dobre zeleni...
"A kto povedal ze sa s problemami stretne?" - vidis ten optimizmus narozdiel od teba? :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hej pri high end kartách ti ide o pomer cena výkon to kde si videl? keď na to nemáš nech sa páči je tu pre teba mainstream nik ta nenúti kupovať si tieto drahé hračky ...vravím že to čo bude v budúcnosti je zbytočné riešiť tak nerob flame ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

míny ti na nej určite sekať nebudú

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Prosim opravte si chybu v nasl. vete: "Výkon GTX 470 zaostáva za HD 5970 priemerne o odhadovaných 5 až 10% a od HD 5850 je rýchlejšia priemerne o jednotky percent."
Ma tam byt 5870 a nie 5970.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

no pozeral som vsetky testy a recenzie na tu novu 480 a vykon je zhruba (ak neratam nvidia hry) 5-10 percewnt(vela robi AA a vysoke rozlisenie asi je to tmy ze ati nema 2GB ale aj to pride, nehovoriac o 5890) nad 5870 ktora stoji cca 120-130€ menej nez 480 je na urovni 470 v cene .....vid napr. alza.sk cena sa pohybuje od 470 po 500€(defualt edicie, bez taktu) a za 5870 od 340 do 390(pricom 390 je cena za OC ediciu vapor-x), ako vravim na urovni 470(cena cca 350€), kde je 470 slabsia nez 5870 ma vysiu spotrebu a teplotu ani nehovorim:), v tessilacia nvidia vytazi len preto lebo ma viac tess. jednotiek pricom pred 7 mesiacmi sad velky sef nvidie vyhlasil ze je to nepotrebna blbost ale nakoniec chcu konkurovat preve s tym:)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Myslim, ze by nebolo od veci upravit otazku v ankete. Lepsie parametre asi neocakaval nikto, tie su viac nez dobre (teda az na spotrebu), skor by som otazku preformuloval na: "Ocakavali ste od Fermi lepsie vysledky?", alebo "Splinili GTX470/480 vase ocakavanie?".
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

to som siel akurat napisat... lepsie parametre neocakaval nikto, parametre su davno zname. Ocakavali sme lepsi vykon.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ale kde je te nslubovany neuveritelny vykon na urovni 5970??? tie neskutocne grafy cim nas krmili??? jendim slovom loby ako vzdy sam velky sef priznal ze tento boj prehrali nech sa zameraju na buducnost ved koncom roka tu s najvacsou pravdepodobnostou ati predstavi novu architek. 6xxx. ale cakal som ovela viac minimalne 30-50 percent narast oproti 5870. uvidi sa ale zatial to nieje dobra kupa radsej o 130€ lacnejsiu 5870
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

6xxx bude niekedy Q1-Q2 2011, resp hned ako GF spusti a odladi 28nm. 6xxx si bude vacsinu AMD robit sama.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Práve naopak, TSMC bude aj naďalej majoritným výrobcom GPU.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

no ale koncom roka tu mae urcite informacie a testy a tejto architekture a nehovoriac o tom ze koncom alebo na prelome roka amd pride s podobnou technologiou ako ma intelHT len by mala mat vacsi vykon ale bude zaberat viac miesta....koncom roka aleob ak xes na prelome roka amd/ati pride s 6xxx ale nvidia kde bude vtedy???zase ???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

250W omg! ja mam ntb z nvidiou a z vykonom som spokojny.cela "zostava" ma spotrebu 45W v zatazi. Dufam ze si ludia konecne uvedomia naco im je vykon...PC zo spotrebou 500W na surfovanie po webe? na to mi staci notebook co ma spotrebu 35W
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Porovnavas neporovnatelne.

Ta spotreba, hoc je velmi vysoka, je spickova pri zatazeni, nie pri prezerani webu. Nikto normalny si nekupi tuto VGA do PC na surfovanie po webe, rovnako ako nikto normalny by necakal 3D vykon od tvojho 45W ntb...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

aj z 3D vykonom som spokojny:D...compiz zo vsetkymi efektami uplne bez problemov :))))))
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

compiz s efektami zvladaju 8rocne 32MB karty na 1280*1024 alebo 4-5rocne notbookove on board intel grafiky na 1024*768.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no to je pravda a mne to stale bohate staci...mam sice 1/2 rocny NB s Geforce 8200M a som spokojny....a hry sa hravam...napriklad homam,diablo,w3,age of empires a mam nainstalovanych koopec inych ;)
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

homam, age of empires, diablo

loool, vsak to som hraval na 450 MHz CPU a grafika 32 MB onboard
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tu sa bavime o vykone, nie o tom, co tebe bohate staci. Predsa nikto od teba nechce, aby si si kupoval grafiku v cene tvojho notebooku, ked ti ta supka na diablo bohate staci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jemu skor ide o to, ze ATI ma nizsiu spotrebu v 2D a okrem toho ATI umoznuje prepnut na grafiku na doske, ktora berie este menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ale iba low-end, tzv. hybrid crossfire
Odpovedať Hodnotiť:
 

"približne 10% až 15% v prospech GTX 480" to co ma byt?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

hh jadro nevyuzili na max... :D
TDP je extremne...
vykon nič moc...
nvidia je uz daleko POD.... :)
njekedy to muselo prist xD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najviac sa smejem na tomto nova Nvidia velkost jadra viac ako 500mm2 a pritom ati 5870 330mm2 to znamena keby ati urobilo rovnako velke jadro Nvidia sa moze ist past...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

vtip je v tom, ze keby amd urobilo rovnako velke jadro, tak ma rovnako velke problemy, lebo pri tak velkom jadre im to TSMC "nevie" vyrobit. Preto sa na to cakalo pol roka a preto vysla nv480 len so 480SP. Prve kusy 512SP pojdu do quadro a tesla kariet, ktore sa predavaju 4 a viackrat drahsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a sa ukazuje ze dnes je lepsie radsej vyrobit mensie jadro do vyssieho mainstreamu, a do high endu pouzit X2 variantu na jednom pcb. otazka zostava...fermi mal byt high end na urovni 5970..ale nesplnil ocakavania :)

vyjde to lacnejsie aj na naklady a aj na mnozstvo uspesne vyrobenych chipov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď AMD/ATI nezaspí, má možnosť dobehnúť trhový podiel Nvidie. Hlavne ak ešte tento rok vydá novú generáciu grafík. To by bola veľká výhra pre zákazníka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto ani nie je tak karta na grafiku ako na fyziku a ostatne CUDA aplikacie, staci si pozriet parametre. Dalo by sa to zhrnut:
1.zvyseny vykon v dvojitej presnosti - hry pouzivaju jednoduchu presnost, dvojita sa hodi skor na fyziku
2.unifikovany adresny priestor a podpora c++ - dobre na jednoduchsie programovanie
3.integrovane vyvojove prostredie s podporou krokovania atd. (nexus)
4.podpora ECC - toto je v hrach na 2 veci

Este je tam zopar veci ale nechce sa mi to studovat, kebyze ma tato karta spotrebu v idle povedzme 20W a v peak na urovni hd5870, tak sa oplati nad tym uvazovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj celkom chápem rozčarovanie fanúšikov hier, že čakali viac. No keď sa pozriete na štruktúru čipu, cca jednu tretinu zaberá L2 cache. Oni vedia prečo to urobili. Tí, čo využívajú CUDA, čakali presne na túto kartu. Nehovoriac o ďalších vymoženostiach. Ja CUDA úspešne využívam a to s 9800 GTX+, no túto kartu si určite kúpim. Už keď som si čítal tie prvé lajstre o GF 100, tak mi svietili oči, čo sa bude dať s tým urobiť na poli GPGPU. Je ako stvorená na high performance computing. Ináč na to, že má 480 cores oproti 1600 cores u 5870 aj keď na vyššej f, je lepšia, čo svedčí o prepracovanosti technológie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kde vsade pouzivas cuda???
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

napr. simulácie a trénovanie neurónových sietí, urýchľovanie práce s veľkými dátami, štatistika ... všetko je to ako podpora môjho doktorandského štúdia, aby som to mal 50-100 x rýchlejšie ako na mojom 2.7 GHz 64 x2 Athlone.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Hej? A čo to je za softvér a akými dátami to kŕmiš, aby si tvrdil aspoň relatívnu pravdu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a aky vykon ma 480 a 5870 v gpgpu??? a ake maju hodnoty single/double precision
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

aj tak na tom bude trhat cs ko xD
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

mám gtx295 a to je už dosť vysoký hluk keď sa rozbehne naplno "napr. assassins creed".... ale keď som počul ako hučí GTX 470, tak to už nie je znesiteľné, pomaly budeme pri hraní PC hier používať ochranné slúchadlá.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vapor-X RULEZ!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

najlepsie postavit vonku....tie nove nVidie su neskutocne hlucne mozem len potvrdit ze servery v hlucnosti na nich nemaju...
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze sorry ale...na vacsine testov som videl rozdiel maximalne 5FPS navrch u GTX 480 a to nehovorim ze u nektorych hrach aj ATI 5870 lepsia bola...a neviem jak vy ale normalny clovek neda o 120 evry viacej aby mal len o 5FPS lepsi vykon
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

program nie co robis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetci ati fanusikovia mi mozu lizat anal. Nvidia su proste najlepsie karty na trhu. Atiny nezvladaju poriadny AA a na to sa ja proste pozerat nebudem :P.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

sa nepozeraj:) ale mohol by si sa pozriet na svoju inteligenciu:)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Už som vyskúšal množstvo grafík v oboch táboroch, ale jedna vec sa musí uznať, NIKDY som nemal problém s drivermi na NVIADIA kartách a to sa bohužiaľ nedá povedať o ATI. A práve to je pre mňa dôvod prečo kúpiť NVIDIA kartu, aj keď zatiaľ stačí bohato GF GTX 280 :-)... mať whql a hotovo, žiadne patche, fixi a iné debiliny.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

LoL. Moc toho od PC asi nechces, ked nemas problemy s nVidia drivermi...To co predvadzala ATI pred 5+ rokmi z ich nepodarkami, robi nVidia v poslednych dvoch. Skus si pozriet bug reporty, co vsetko opravuju 20x za rok a co vsetko proste nejde. Restary, prehrievanie, nefunkcne funkcie v softoch ako TMT a PDVD, problemy s bitstream cez HDMI....atd.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Teraz mám 8800 GTS, súbežne s ňou aj GF 260 GTX a mám tam bugov 0, nepotrebujem len čítať reporty, proste s tým mám skutočnú skúsenosť, ja som nemal problém len s ATI X800 XL, predtým a potom to bola hrúúúúúúúúúúza. Takže mi napíš ešte niečo čo si prečítal a ja ti zase napíšem čo som skutočne s tým kusom železa prežil... :-)))
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie neprecital, riesil a vdaka tomu nVidiu do svojhu PC nepustim. Ako pisem, ak svoju VGA pouzivas len na hranie, moc toho riesit nemusis.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nihilisty su skutocne vyladenejsie ako forceware. Teda pre Windows. Pre linux odporucam (na 3D) nVidiu kvoli lepsim ovladacom (aj ked oficialne nV prestala robit ovladace pre lin pred tyzdnom) od uzivatelskej komunity
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priznajme si to, sme na pokraji konca moznosti tychto kariet, sme v prdeli, ak nieco rychlo niekto nevymysli :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

kuva na hranie si kupte konzolu a mate pokoj od spotreby a hlucnosti kupte si ps3 mate aj tam slusnu grafiku
Odpovedať Hodnotiť:
 

az naprsi a uschne a peklo zmrzne. A ani potom si pristroj ako ps3 nekupim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hrat hry ktore stoja cca o polovicu viac ako na PC v rozliseni 960x540 popripade 1280x720 v 30FPS alebo menej bez moznosti pridania akychkolvek modov???...... nie dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze konzoly su najvacsia kravina aka moze byt...tolko co ma stoji konzola ktoru musim aj tak po roku vymenit za novu a kvalita tych hier tak tolko by ma stala HD 5970 ktora by mi dala taku kvalitu ze by som sa od toho nedokazal odtrhnut...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Síce sa na hrách vydaných pre konzole ovela viac zarába ako iba pre tie ,ktoré sa vydajú na Pc tie posrané konzole so zastaralým hw brzdia vývoj grafiky v hrách... Stačí sa na pozrieť na Crysis (vydaný 2007 ,našťastie bez podpori konzol) doteraz som nevidel v žiadnej hre takú grafiku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

si kukni Metro2033
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://kecy.roumen.cz/ roumingShow.php?file=nVidia_Grill.jpg

medzera za cz/

:))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/
watch?v=vpdPSZB8A8E&feature=popm1cus0c
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia neviete sa na to poriadne pozriet.

http://i.imgur.com/kWRhF.jpg

xD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

LOOOOOOOOOOOL

haha, si mi zlepsil naladu :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:D :D :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokos :D zavadzanie a loz~ v novom rozmere :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sialene takty skoda ze nepise aku mal teplotu ale ratam okolo 130s

http://hwbot.org/community/submission/ 972063_nickshih_3dmark_vantage___ performance_radeon_hd_5870_31007_marks

2 medzery su tam(za submissiona za vantage)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimave ze len malokto si uvedomuje ze tymto vyvojom nvidia sa snazi gpgpu-ckom nahradit klasicke mikroprocesory, takze to je hlavne buducnost a nie len graficke vypocty, hlavne to je cielom, proste vyuzit vyhodnejsiu architekturu a do tohto sa tlacia peniaze
Odpovedať Hodnotiť:
 

gpu nikdy nehahradi CPU uz len vo svojej podstate je nenahraditelne a vacsinu operacii by grafika jednoducho nezvladla:))
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

=peter moravský) je blbost ze by to nezvladla, graficke karty maju ovela vyssi vypoctovy potencial nez procaky, problem je len v algoritmizacii, videl som typka ktory bol nedavno prijaty do nvidie prave na vyvoj algoritmizacie gpgpu na zaklade jeho doktorantskej prace o gpgpu a bol mozno prvy ktory sa tomu zacal na slovensku venovat, v inteli tiez len hladaju sposob ako dalej zvysovat cpu a momentalne ma gpgpu rozhodne vdaka prednostiam architektury graf.kariet potencial cpu nahradit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som sice fanda Nvidie , mam doma GTX 295 od Asusu.
Ale nemozete porovnavat GTX 480 s Atinou 5870. GTX 480 mozes porovnavat s Ati 5970 a nie 5870, sak preboha ked uz prekladate clanky niekde z Tramtarie tak aj rozmyslajte.
Su to cenovo karty uplne mimo !!!

5970 rozbila totalne Nvidiu 480 , som s toho smutny ale je to tak...
Proste Nvidia nedokaze z toho jadra vytazit co sa da...
No ved 3 mld. tranzinstrov , fuha
Dalsia mec tie stream cpu, hm...

To co pisal hore ze GTX480 nema na Ati 5970 je v oblasti hier.Na druhej strane ludia co potrebuju grafarne na pracu. Cuda a pod, cize profesionalne pouzitie si mozu buchat sampano.Tato karta ma FENOMENTALNY vypocetny vykon !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

coskoro budes z uzasom pozeta ako GPU, prevezmu pracu CPU.
Ved vypocetny vykon CPU vs GPU je smiestny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale nie je.... Len sú na niečo iné a inak navrhnuté.
To je ako porovnávať výťah so žeriavom....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prebehol som si tuto diskusiu a vidno, ze sa tu 98% ludi rozumie primalo.

ad1 - nezabudajme, ze ani oslavovana radeon GPU po jej uvedeni na trh dostavala na frak od podstatne technologicky starsich kariet od NV pokial ATI nedodala/neodladila ovladace.

ad2 - NV sa totu radou GPU procesorov planuje presadit na GPGPU a tam poputuju prve karty. Tam je graficky vykon nepotrebny. Maju tam obrovsky trh a planuju tam trhnut velke prachy. Preto je tam napriklad EEC.

ad3 - uvidime, co prinesu odlahcene verzie karty, lebo to bude oblast, kde to bude rozhodujuce (masovo)

Ja by som s odsudzovanim novej GPU od NV este chvilu pockal. Uz len to, ze maju problem s vyrobnym procesom ukazuje na to, ze sa bude menit a tym padom maju stale moznost zasahovat do architektury samotneho chipu.

Ak sa niekomu FERMI zda malo revolucna, tak potom uz neviem.

PS: Momentalne mam doma RADEON (sice stary, ale aby bolo jasne, ze tu nejde o nejakeho NV fan)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár