neprihlásený Utorok, 21. apríla 2026, dnes má meniny Ervín
Univerzita sa snaží ušetriť zmenou fontu v emailoch

DSL.sk, 28.3.2010


K zaujímavému opatreniu v nastaveniach emailových klientov, ktoré by malo ušetriť náklady, pristúpila americká Wisconsinská univerzita v Green Bay.

IT oddelenie univerzity zmenilo tento mesiac v štandardne používanom emailovom klientovi Microsoft Outlook na všetkých spravovaných počítačoch používaných zamestnancami aj študentami štandardný font písma z Arialu na Century Gothic. Keďže na tlačenie textu v Century Gothic sa spotrebuje menej atramentu respektíve toneru, v prípade stále častého tlačenia emailov príde k úspore.

Plné časti písmen vytlačeného fontu Century Gothic majú pri porovnateľnej veľkosti o 30% menšiu plochu ako písmená Arialu. Oznámenie neuvádza nastavené veľkosti fontov, odvoláva sa ale na test v ktorom boli použité 11-bodový Arial a 10-bodový Century Gothic, ktorý je pri takejto veľkosti podobne veľký ako 11-bodový Arial.

Podľa tohto testu uskutočneného printer.com z desiatich najčastejšie používaných fontov pri porovnateľnej skutočnej veľkosti najmenšiu plochu plných častí písmen má práve 10-bodový Century Gothic s 3.45% pokrytím stránky, štandardne používaný 11-bodový Arial má pokrytie 4.97%. 11-bodový Times New Roman má pokrytie 3.54%, 10-bodový Verdana 4.55% a 11-bodový font Tahoma 5.21%.


Ukážka testovaných fontov renderovaných Wordom 2003 na Windows 7, zhora dole 11-bodový Tahoma, 11-bodový Arial, 10-bodový Verdana, 11-bodový Times New Roman, 10-bodový Century Gothic



Font Century Gothic pre svoju tenkosť pri veľkosti 10 bodov pri renderovaní na obrazovku pri antialiasingu ClearType používanom v nových verziách Windows vyzerá bledší, po vytlačení je ale samozrejme štandardne čierny.

Univerzita v oznámení neuvádza odhadované množstvo tlačených emailov, pri tlačení ktorých sa pre zmenu bude šetriť, ani odhadovanú predpokladanú finančnú úsporu.



Najnovšie články:

Apple vymení svojho CEO, od septembra
Americké úrady po nepodarenom štarte dočasne zakázali New Glenn lietať
Pošta konečne overuje občiansky v mobile bezpečne, po absurdnom ročnom "vizuálnom overovaní"
Nová Fedora 44 nebude vydaná ani tento týždeň
New Glenn síce opäť úspešne pristála, let bol ale veľmi neúspešný
NASA na sonde Voyager 1 vypla kvôli šetreniu spotreby ďalší prístroj
Nové linuxové jadro zlepší podporu Windows diskov
Americký štát prijal zákon zakazujúci výstavbu nových dátových centier
Blue Origin prvýkrát znovu použije prvý stupeň rakety New Glenn
V prvom štvťroku pribudlo iba 50 nabíjačiek elektromobilov


Diskusia:
                               
 

hlavne ze usetria a profaci si mozu kupit nove bavarie. no co, ved usetrili :)
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

neviem,ako to chodi tam,ale u nas to takto nefunguje... aspon co vidim a na najvyssie miesta nedovidim.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

u nas na sloke (STUBA) ti nevytlačia zadarmo ani kkt. a to sme stavebna fakulta a za vykresy davam kazdy tyzden tak 5eur aby mi nejaka pucmola perom spravila jednu čiarku a dala mi to vytlačiť este raz a poto znova =)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

si naozaj myslis ,ze student v USA neplati,,, ? rozdiel je v tom,ze to ma pausalny poplatok a k tomu dostane aj balik sluzieb...


Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ktory nevyuzije ako v Tmobile?
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A čo tak nakresliť to na prvý krát správne. To by vyriešilo veľa problémov.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

ono keby sa to dalo, tak by nemuseli byt skoly, ze?

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ono je to tak, keď sa do tej školy niekto neučí...
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

dobre vediet. uz som si prestavil outlook :)
vdaka za info
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Toto by ma nenapadlo :)

Ten rozdiel je, by som povedal, az markantny. Hlavne ked student tlaci tisice stran za studium..

Na takeve to domaci zuvani je to tiez fajn :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

uz si idem prestavit PDAcko, aby som v kancli pri tlaceni z Wifi neminal vela toneru.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Myslím, že by mali do všetkých prehliadačov na počítačoch nahodiť taký používateľský CSS štýl, ktorým by nastavili na stránkach čierne pozadie s bielym písmom. Monitory tak nebudú musieť rozsvecovať jednotlivé body a spotrebujú menej elektriny. Ešte len to bude ušetrených peňazí :)
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

u LCD technologie to asi neplati, jedine znizenim podvietenia
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Na (niektorych) LED LCD ano - tam sa ta pekna cierna dosahuje tak, ze sa vypne LED-ka, ktora podsvecuje.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

no to ani nie celkom, pretoze podvietenie sa robi pre skupinu bodov. Keby mal mat kazdy pod svoje podvietenie tak by bola kalibracia rovnomernosti takmer nemozna.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to tu uz bolo ak sa nemylim, ze google by mal byt cierny, a vysledkom merani bolo, ze ta cierna spotrebuje viac energie:)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

toto? :) http://www.blackle.com/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie.. http://bit.ly/bcsVJ5
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Podobne sa da usetrit pri tlaceni v ekonomickom mode tlaciarne, ked sa pouzije menej farby, otazkou ale je, ci by to este stale bolo citatelne, ak sa pouzije menej farby a tenky font. :)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Zaujimave. Toto by sa mohlo unas v praci na chvilku zaviest a uvidi sa ako dlho vydrzia tonere. Priemerne denne z jednej tlaciarne vylezie ale 5000 kusov kancelarskeho papiera. Samozrejme myslim tym len na mojom pracovisku, ale je to pokrok boli casy ked sme "zozrali" za 24hod aj celu paletu kancelarskeho papiera.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a co tlacite falosne peniaze alebo co? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Courier NEW si skúste
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Comic Sans FTW!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

arial black to istí !
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

nam sa najviac osvedcil windings
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj Q33NY to isti
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A co tak rovno zmensit pismo na 8 ?
Je to citatelne a ovela mensie :-)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ale hovno, ked uz sa to ma zle citat z monitoru pocitaca (o co im zjavne ide) tak by som siel este dalej a kludne by som to pismo dal na 6.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim,ale posunme to na 4, a usetrime 6 narozdiel od 6, pretoze mame 2in1 "referat a zaroven tahak"
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

a dajme riadkovanie 0,25 a usetrime aj papier
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

rovno to hoďme na mikrofilm
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Alebo to len odoslem skusajucemu cez email..

Raz som naozaj skoro nalepil tahak na pisomku, ale stihol som to opisat, ale mohol som... Bola by haluz.

PS: dnes uz neficia tahaky, dnes uz hi tech pomocky :)
radsej nebudem menovat :P

Ach :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

referato tahaky som tlacil setkou menej som uz neprecital
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha... univerzita tretieho veku :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ako ostatni, ale ja som tlacil mail asi len raz v zivote - 1 stranu. Maily ktore dostavam si netlacim (ved preco aj) a ich dlzka je max. polovica A4. Ked uz pouzivaju M$ produkty, tak by mali nastavit ten font ako predvoleny aj v Office balicku, pretoze tam by to malo naozaj nejaky zmysluplny efekt.

Dalsia vec je, ze ked si chcem tlacit kvanta textu, tak si na to kupim ihlickovu tlaciaren (stale sa pouzivaju, moderne modely su tiche a rychle), kde stoji tlacenie A4 skoro nic v porovnani s laserovymi alebo atramentovymi tlaciarnami.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Na kvata textu ktore sa len pouziju a zahodia na niekolko hod. ci minut. sa pouzivaju svetlocitlive tlaciarne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pripadne cigáň s kriedou v ruke čmárajúci na chodnik pred budovou lacne a usporne nez posielat oznam viacerym ludom v jednej budove.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to by sa musel naučiť písať
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to už teda lacné rozhodne nie je...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

amerika:P zameriava sa na zaujimave oblasti, toj som pozeral spravy a ze v jednom state dostanem majitel psa pokutu ak bude stekat :D (teda asi az neunosne vela)ale tak rozkazte psovi nech drzi hubu, ked su okolo neho sami mudrci:D (amici), len srandujem:P
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja by som ich v meste zakázal úplne, s výnimkou slepeckých a strážnych (aj tých len pre rodinné domy a objekty právnických firiem). Pes v paneláku nemá čo robiť, to je týranie, a kto má stále kľučkovať medzi psími ******i. Človek už nemôže ani dieťa pustiť behať po trávniku, lebo zaručene do niečoho šliapne. Po dobrom to nejde, pokuty nezaberajú, zdravie ľudí je dôležitejšie. Kto chce zviera, nech si kúpi škrečka.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Myslel som samozrejme právnických osôb.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ake pokuty? kto kedy dostal pokutu, ze mu pes sere na travnik? este som sa s takym nestretol. Osobne by som mestskych polisov vyhnal do terenu, a ak majitel neuprace po psovi howna, tak 1000€ pokuta. Pri druhej prilezitosti 2000, 3000 atd. Sprosti ludia by sa uvedomili! Zakaza psov je hlupost, maj si psa, ale nech ti sere v obyvacke na gauc, alebo ked vonku, tak to uprac!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno by si si mohol uvedomit, ze na ten travnik seru aj ine zvierata a nie len pes !domaci!. Schvalne par noci sleduj miestne pieskovisko a kolko maciek sa tam vyskytne. Psickar je vsak najrozsirenejsi a najjednoduchsie sa na neho aj vsetko zvali. Je totiz vzdy na par metrov od svojho psa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies kolkym hovnam by som sa musel uhybat keby na nasom sidlisku nevlastnil psa ziaden clovek? Ziadnemu.. lebo by tam nebolo ani jedno. Ano psickar, ktory si necisti za svojim psom je kokot.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a čo tak dotiahnuť Tvoj nápad do konca?

ja by som odstránil aj tzv. zeleň: z vlhkého trávnika idú komáre, zo stromov padá peľ/lístie ...
... nebolo by dobré radšej VŠETKO vyasfaltovať/vybetónovať?!?

predsa len smrad čo je z áut a olejové škvrny z nich sú omnoho zaujímavejšie!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

mal som moznost vidiet tlaciaren ktora sa nahrievala ta vytvarala nejaky podmaz a nanasala na papier. ked vytlacilo stranu papier bol dost teply. v podstate netrebalo ziaden toner ani cartridge. sice udrzba je castejsia ale usetrite na naplniach. platite len za papier.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

FAIL. Prečo? Lebo nečítaš pravidelne DSL.sk. My ostatní to už dávno poznáme. 8) :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

baba ci FAIL
Odpovedať Hodnotiť:
 

...niekto asi nepochopil jej vyhody. Pride mail, vytlacia a zalozia do sanonu (pre istotu), dalsia kopiu do archivu, mail nechaju v outlooku, backup na server...Vysledok je, ze namiesto setrenia, je to cele este nakladnejsie ako kedysi.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ono to tlacia zrejme preto, aby o ten mail neodsli. Totiz MS exchange a MS Outlook nieje zrovna kvalitny soft.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Skus Lotus Notes a Outlooku sa ospravedlnis
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty si zrejme specialista na kraviny. Ak mas Outlook dobre nastaveny, nechyta sa nan nic...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bol tu kamarat co uz tak 15 rokov zije v australii. Svet vtedy zazival boom netbookov, este prvy asus ee so 7" displayom. Som sa divil ako to moze pouzivat a arumentoval som najma malym displayom. V australii je bezny zvyk vsetko tlacit, citat z papiera, papier nasledne zahodit. Tak to robil aj on. Preto musia ludia vymyslat taketo fonty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak a teraz ušetria 30% toneru/atramentu pri tlačení e-mailov na PDA cez WiFi vo veľkom kancli...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A čo Arial Narrow? :-)

btw. Century gothic používam už roky lebo sa mi proste najviac páči...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A sklari pry nebudou mit co zrat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fico, uč sa!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby používali ecofont tak to pochopím, ale toto je dost oničom zmena XD
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár