Spoločnosť IBM vo štvrtok oznámila dosiahnutie výrazne vyššej účinnosti solárnych článkov vyrábaných z lacných materiálov v porovnaní s doterajšími najvyššími účinnosťami.
IBM podľa svojho oznámenia dosiahla u článkov vyrobených z medi, cínu, zinku, síry alebo prípadne selénu účinnosť konverzie 9.6%, ktorá je o 43% vyššia ako doterajšia maximálna účinnosť 6.7%.
Účinnejší solárny článok IBM vyrobila z materiálu Cu2ZnSn(S,Se)4.
Navyše IBM dosiahla vyššiu účinnosť pri použití lacnejších výrobných technológií nevyužívajúcich kryštalizáciu vo vákuu.
Vývoj nového materiálu a výrobnej technológie umožní podľa IBM lacnejšie solárne články, ich cenu napríklad pri prepočte na 1 W výkonu ale nešpecifikovala.
Zväčšená štruktúra materiálu použitého v solárnom článku od IBM (foto: IBM)
Spoločnosť neplánuje solárne články sama vyrábať, technológiu ale ponúkne existujúcim výrobcom solárnych článkov.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
..........
Od reg.: -nikto-
|
Pridané:
12.2.2010 10:08
by mohol byt kusok takeho solarneho panelu na zadnom kryte mobilu, by to mohlo dost pomoct vo vydrzi :)))
|
| |
Re: ..........
Od: tntcko
|
Pridané:
12.2.2010 10:18
jj uplne hlavne ked ho mas vo vrecku :)
|
| |
Re: ..........
Od: Mentol
|
Pridané:
12.2.2010 10:25
Vo vrecku je mozno tma v oblasti viditelneho spektra ale v infra oblasti tam celkom "vypeka" obleceny clovek.
|
| |
Re: ..........
Od: tntcko
|
Pridané:
12.2.2010 11:13
ok mozno mas pravdu, ale je to neefektivne
|
| |
Re: ..........
Od: Xavier de La Slovak
|
Pridané:
12.2.2010 11:46
neefektivne boli aj klasicke ziarovky, staci len pockat a vsetko bude ficat bezdratovo a samo sa nabijat to je realita ale otazne je kedy to bude ;D
iste je ze potom budeme blikat na zeleno...
|
| |
Re: ..........
Od reg.: -nikto-
|
Pridané:
12.2.2010 13:17
ked sedim v praci za pocitacom tak mam mobil polozeny na stole, a sedim pri okne, takze nevidim problem, preco by to nemohlo v praxi dobre fungovat. taktiez existuje kopec pripadov, kde mobil nie je vo vacku a dobijanie moze fungovat pri umelom osvetleni (doma pri pozerani telky, v skole na prednaske, ...)
|
| |
Re: ..........
Od: viva la fico
|
Pridané:
13.2.2010 0:58
Ano, ale v infra oblasti dost "vypeka" aj samotny clanok.
|
| |
wqwewqeewqewq
Od: wqee
|
Pridané:
12.2.2010 10:21
neviem preco ale vzdy ked je vivinuta nejaka nova technologia tak ma v tom prsty IBM. Musi im to dobre vynasat ze sa dali skor na vyskum nez na komercny predaj.
|
| |
Re: wqwewqeewqewq
Od: risototh
|
Pridané:
12.2.2010 10:41
Pretoze okrem skladacov HW maju aj jedny z najvacsich vyvojovych laboratorii na svete.
|
| |
Re: wqwewqeewqewq
Od: _xxx
|
Pridané:
12.2.2010 11:04
vivinuta.. to je nejake nove slovo?
|
| |
Re: wqwewqeewqewq
Od: wqee
|
Pridané:
12.2.2010 12:03
chybicka se vbloudila ;)
|
| |
odpad ?
Od: hlupy jano
|
Pridané:
12.2.2010 10:47
mna by zaujmalo kolko skodliveho odpadu vznikne pri vyrobe tychto panelov, tiez by ma zaujmala vydrz tj za kolko rokov skonci ucinnost premienania 'svetla' na energiu a kolko kolko a aky druh odpadu vznikne takym neucinnym solarnym panelom a ci je to neakym sposobom recyklovatelny odpad
tiez trocha nechapem tym percentam
dakujem za vysvetlenie
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: Y x u s
|
Pridané:
12.2.2010 10:54
jednoducho tento panel premeni 9,6% dopadnutej svetelnej energie na energiu elektricku. zbytok sa odrazi a pohlti. neprodukuje tym ziadny odpad. doteraz vedeli panely premenit o 43% svetla menej, teda 6,7%. kolko a aky odpad vznika pri vyrobe panelov neviem.
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
12.2.2010 12:41
odpad je defacto 90% slnecneho svitu, kt. sa nevyuzije na tvorbu el. energie - pretvori sa na teplo
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: gandor
|
Pridané:
12.2.2010 16:44
Alebo sa samozrejme odrazí späť do atmosféry.
Vzhľadom na to, že dnešné články majú ešte minimálne (úplne presne si nepamätám) 1 ochrannú vrstvu pred vrstvou na ktorej sa energia premieňa, je tento efekt o niečo výraznejší.
Samozrejme odraz nieje majoritný faktor efektívnosti, keďže pri odrazoch cez ochranné vrstvy dochádza k absorbcii energie a rekombinácia voľných elektrónov a elektrónových dier je tu tiež výrazný efekt... :)
Inak kľudne ma doplň ak som ešte na niečo zabudol...
|
| |
Re: odpad ?
Od: Deer
|
Pridané:
12.2.2010 11:47
Čítal som, že výroba solárnych panelov je extrémne neekologicka. Na výrobu 1m^2 sa vraj spotrebuje aj hektoliter nejakej sialenej kyseliny. Preto mi príde ten ekologicky hypermarkety okolo solarnej energie ako úplný bullshit.
Ak už využívať solárnu energiu, tak pomocou vseliakych tých zrkadiel a pod. ale isto nie pomocou leptania kremiku, zinku, cinu.
|
| |
Re: odpad ?
Od: nmh
|
Pridané:
12.2.2010 12:03
a co ti na to hovori logika?
1m^2 a hektoliter kyseliny..
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
12.2.2010 12:39
ty si mesuge? poznamka znela: na X m^2 solarnych panelov sa minie Y litrov nejakej kyseliny (samozrejme tucty dalsich pevnych ci kvapalnych chemikalii) - comu konkretne nerozumies?
|
| |
Re: odpad ?
Od: nmh
|
Pridané:
12.2.2010 13:16
"na výrobu 1m^2 sa vraj spotrebuje aj hektoliter nejakej sialenej kyseliny"
a ty comu nerozumies?
nadavat a urazat vies.. snad dokazes aj citat..
|
| |
Tiež nechápem tomu slovenčinovi
Od: MuadDib
|
Pridané:
27.2.2010 10:22
"Chápať" sa viaže s akuzatívom ("rozumieť" potom s datívom).
Teda: nechápem *tie* %%.
|
| |
ifhnauo
Od: MMmammma
|
Pridané:
12.2.2010 11:14
ide vam qip ?? resp siet ICQ ?
|
| |
Re: ifhnauo
Od: nkn
|
Pridané:
12.2.2010 11:47
ano qip ide
|
| |
odpad ?
Od: hlupy jano
|
Pridané:
12.2.2010 12:03
to Y x u s:
prave to mi neak nejde do hlavy , tie percenta , asi to zle pocitam ale 9,6 - 6,7 = 2,9% takze 43% nechapem
ohladom toho odpadu ma skor zaujmal aky odpad vznika pri vyrobe tych panelov , a pri ich likvidacii tj ked skonci ich zivotnost a treba to vyhodit , kolko z toho panelu je vlastne recyklovatelne alebo naopak kolko je z toho toxicky odpad
a tak isto zivotnost takychto panelov , tj kolko rokov vydrzi taky panel premienat tolko % svetla na energiu ako pri jeho kupe/vyrobe , kym neklesne jeho 'vykonnost' a teda sa stane nepouzitelnym
este raz vdaka za vysvetlenie
p.s.: ospravedlnujem sa z neakeho dovodu mi neslo odpovedat na komentar v konkretnom threade
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
12.2.2010 12:46
Ach jaj hlupy jano: na ktoreho oneho odcitavas kua? 9,6/6,7 = 1,4328...teda 9,6 je 1,4328-nasobne viac ako 6,7. Po vynasobeni stomi (aby to bolo v percentach) mame 143,28... Teda 9,6 je 143,28% zo 6,7. A po odcitani 100% zakladu (ten bazmeg 6,7 v menovateli) mame 43,28%. Konecne 9,6 je cca p 43,28% viac ako 6,7.
To ze 9,6 aj 6,7 su tiez percenta je irelevantne. Percenta mozno porovnavat s opercentami, hrusky s hruskami, sracky so srackami (s prepacenim - cisto pre nazornost ilustracie) a potom viem ze 30 hrusiek je o 50% viac ako 20 hrusiek, 30 sraciek je o 50% viac ako 20 sraciek, ci 30% je to 50% viac ako 20% (30/20 = 1,50).
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: Y x u s
|
Pridané:
12.2.2010 12:47
percentualny rozdeil, respektive narast sa nepocit suctom ale sucinom. cize: povodna ucinnost 6,7% + 43% narast sa vypocita ako 6,7*1,43=9.581 ucinnost.
taky panel urcite casom degraduje, ale len velmi, velmi pomaly. skor sa na ucinnosti podpisuju casom sposobene defekty povrchu, kde sa bude odrazat a pohlcovat viac svetla, takze mensia cast sa bude moct premenit na el.
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: und3ath
|
Pridané:
12.2.2010 12:51
9,6/6,7=43%
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
12.2.2010 12:57
No ono 9,6/6,7 = 1,43283582.... k tym 43% sa treba dopracovat nejakou straaaaaaaaaaaaaaaasne zlozitou uvahou (ze to budu prve dve cifry za desatinnou ciarkou na mieste desatin a stotin). Zrejme nie kazdy ma obvody aby na to prisiel.
Na druhej strane je to ucivo 6-7 rocnika ZS, co dodat. Mozme pocitat ako chceme, trojclenkou, percentami, prechodom cez jednotku, stale je to uplne to iste.
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: und3ath
|
Pridané:
12.2.2010 13:01
pravda... napisal som to zjednodusene :)
|
| |
Re: odpad ?
Od: hlupy jano
|
Pridané:
12.2.2010 16:38
dakujem za odpovede ohladom percent
osobne si myslim ze to zbytocne zvelicuju , to rovno mohli napisat ze to ja o 110 000% lepsie nez to bolo a odvodit to neakou rovnicou, ale to bude asi iba moj osobny nazor
ale viac by ma zujmala odpoved na tie ostatne otazky , ohladom odpadu pri vyrobe ci pri likvidaci takeho panelu
|
| |
Re: odpad ?
Od reg.: Y x u s
|
Pridané:
12.2.2010 17:09
skus:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Fotovolt aick%C3%BD_%C4%8Dl%C3%A1nok
odstran medzeru v slove fotovoltaick... (mimochodom takto hrozivo potom vyzeraju odkazy ked je v nom povolena diakritika. nemali to menit!)
http://www.madehow.com/Volume-1/Solar-Cell.html
|
| |
Re: odpad ?
Od: lolec
|
Pridané:
13.2.2010 1:42
ale takato diakritika bola povolena vzdy.. Teraz sa zmenilo iba to ze uz je povolena aj priamo v domene, cize odkaz by mohol vyzerat: http://šk.wíkipédíá.čórg/ďalšie_šračky
|
| |
Re: odpad ?
Od: 5os
|
Pridané:
15.2.2010 13:57
Je to viac o 2,9 percentualneho bodu, alebo tiez o 43 percent.
|
| |
sdfsddfsd
Od: sdssf
|
Pridané:
12.2.2010 13:00
IBM má preto tak veľa nových vynálezov a technológií lebo pre výpočty nových účinnejších častíc im pomáha celý svet...
http://www.worldcommunitygrid.org/ research/cep1/overview.do
v linku je medzera
|
| |
Text:
Od: LuckySK
|
Pridané:
15.2.2010 0:07
Čo tak nosit telefon zaveseny okolo krku.. !:)
|
| |
--------
Od: --------
|
Pridané:
15.2.2010 11:57
A co tak nosit .3x.3=.9m2 na hlave ? Pripadne to deformovat na sferu ? To ma cca. 12 W vykonu.
|
| |
?????
Od: True_Morpheus
|
Pridané:
15.2.2010 21:22
uz davno existuju clanky co maju 50% ucinnost, ked tomu to verite zijete vo vezeni.
|