neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
IBM vyvinula 100 GHz grafénový tranzistor

DSL.sk, 5.2.2010


Spoločnosť IBM dnes oznámila vyvinutie nového najrýchlejšieho tranzistora z grafénu, materiálu zloženého z jednej vrstvy atómov uhlíka.

Nový najrýchlejší grafénový tranzistor od IBM pracuje na frekvencii 100 GHz.

Atómy uhlíka sú v graféne usporiadané v pravidelnej šesťuholníkovej štruktúre. Grafén je perspektívnym materiálom na nahradenie kremíku v polovodičových čipoch, keď má vyhovujúce elektrické vlastnosti a vynikajúcu vodivosť elektrónov a zároveň ide o dostupný materiál.

100 GHz grafénový tranzistor nie je najrýchlejším tranzistorom vôbec, práve IBM už vyvinula aj tranzistory s frekvenciou viacerých stoviek GHz. Tieto sú ale z drahých náročným spôsobom vyrábaných materiálov, ktoré nemajú perspektívu masovo nahradiť kremík.

IBM vyrobila 100 GHz grafénové tranzistory podobným postupom ako sa v súčasnosti vyrábajú kremíkové čipy. Tranzistory boli vyrobené na pláte s priemerom dva palce zo substrátu uhlíka a kremíka po jeho rozložení teplom.

Dĺžka bázy vyrobených tranzistorov bola až 240 nm, zmenšovaním by grafénové tranzistory mali byť ešte zrýchlené.

Prvou aplikáciou tranzistorov budú zrejme ale analógové komunikačné RF obvody používané na armádne účely, keď výskum IBM bol spolufinancovaný americkou armádnou výskumnou organizáciou DARPA.

V horizonte akého dlhého obdobia by sa grafénové tranzistory mohli objaviť v čipoch IBM neoznámila.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Predvcerom som prave dumal, preco stale bezime na kremiku, ked uhlik ma ovela lepsie vlastnosti aj potencial...
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

len skoda ze tento napad uz zrealizovali, co?
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Podla toho na co, dost co i len trocha science-friendly ludi sa pyta preco je uhlik zakladom organickych zlucenin, preco ho nemozno nahradit inym prvkom z rovnakej skupiny, napr. kremikom a celu organiku a zivot postavit na kremiku. Zvlast ked si uvedomime, ze kremik tvori 40-50% zemskeho plaska (35 km hruba korka Zeme). Odpovedi a pricin je velmi vela a vysledok je, ze ziadny zivot na kremikovej baze na nasej planete vzniknut nemohol - a keby aj, vobec by sa nepodobal na zivot v tejto podobe.

Opacne sa zrejme co i len trocha science-friendly ludia pytaju, preco sa stale v polovodivoch ondime s kremikom + primesy inych korenim ako galium, indium, hafnium a ine korenicky. Ak polovodicovy priemysel raz presedla na uhlik (ak), tak to bude nieco o dost ine ako kremikove tranzistory (grafen je totiz len jedna vrstva grafitu).
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Raz dali do kompjuuutra vsetky mozne premenne a veliciny, ktore reprezentovali nasu Zem a spytali sa ho, ze ci za podmienok, ktore tie veliciny predstavali, moze na Zemi vzniknut zivot. Vypadlo z neho, ze nie, lebo je tu kyslik a voda.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Kyslik je riadny oxidant cize by som sa ani nedivil.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Veru, kyslik je oxidant jak hovado, za par rokov zozere aj take zelezo, alebo napr. aj nakrajane-postruhane jablko zhnedne uz za 3 hodinky. A preco hnedne? No asi nie preto ze nahno kukla svokra. Ak chceme ist na biologicku/biochemicku uroven, do organov ci skor buniek a bunkovych organel, tak defacto zomierame od chvile, ked sme vznikli z vajicka a spermie. Defacto KAZDE jedlo je otrava a kyslik, kt. dychame cely zivot je svinsky jed. Naso extremne zlozite organicke molekuly su natolko krehke ze by sa hned posobenim kyslika rozlozili a degradovali. Jedine extremne zlozite biologicko-chemicke pochody zarucuju, ze sa nerozlozia hned, ale az za par desatroci. Zivot je velikansky kompromis ako z biologicko-biochemickeho hladiska, zo socialneho hladiska, astronomickeho hladiska ... akurat wo tom skoro nyyyyygdo nema sajnu. KOmpromis udrziavany vo svojej labilnej rovnovahe, ale veeeelmi daleko od rovnovazneho stavu okoliteho systemu a s veeeeeeeeeelmi nizkou entropiou v porovnani s okolitym systemom.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Bunky nezabija priamo kyslik, zabijaju sa same, pretoze sa nadychnu O2 a ako odpadovy produkt vznikaju volne radikaly, ktore ju zaroven zabijaju, smrt je dan za urcity pocet nadychov, tusim budhisti veria tomu, ze kazdy clovek sa narodil s urcitym vopred stanovenym poctov nadychov a zacinam prichadzat na to, ze cosi na tom bude
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak jest :-)

krajsia verzia je, ze kazdy clovek ma plny vlak jedla a cim skor ho zje, tym skor sa pominie, lebo viacej spaluje (ak by sme jedli o trocha menej, zili by sme o cosi dlhsie ako potvrdzuju experimenty na malinkych pipajucich cicavcoch)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pjetro ty si sa tu normalne intelektualne rozbesnil :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veru veru... Usporiadany system = mrtvy system...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nikto nema sajnu... Gratulujem pan Encyklopedia. Skutocne by si si mal najst frajerku a trochu to kompenzovat. Ale hladaj si hluchu
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevies o com tocis, frajerku mam a zeny vseobecne asi nemaju radi tiche, utiehnute, introvertne typky co cely den sedia bez slova a s ktorymi nevedia prehodit ani slovo - to skor zenym obcas ide trachtar na plno :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zamozrejme Michalicka, nikto okrem teba nevie o com toci. Nejde o to ci si ukecany (a preto si mas hladat hluchu) ale ze je pohrdavy, ako vidiet z mnoha tvojich prispevkov a musis byt na nevydrzanie. Uvedom si ze nie kazdy ma chut investovat vacsinu svojho casu len do studovania faktov, ktore su k praktickemu zivotu na 2 veci. Nastudovat sirsiu modernu fyziku, nie je pre ktorehokolvek priemerne inteligentneho cloveka ziadny problem, tak si prosim zosadni s toho kresla. Je pekne, ked vysvelis ludom co si sa naucil, ale tych co to nevedia este nemusis zhadzovat.
Filozoficka: Si len encyklopedia alebo aj tvoris?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napokon aj to ze hviezdy svietia je len rovnovaha medzi gravitaciou a termojadrovymi reakciami. Keby bola gravitacia silnejsia, hviezdy by bud svietili neskutocne kratko (ak by vooobec stihli svitit) a hned by z nich boli cierne ciery, resp. aj ovela menej hmotne objekty by skolabovali do ciernej diery. Ak by bola gravitacia slabsia, komplexne struktury ake dnes pozorujeme by nevznikli, ani hviezdy, nakolko by gravitacia nevedela nahustit hmotu od odstatocne maleho objemu, aby sa mohli zacat termojadrove reakcie.

Takze suma sumarum: rovnovaha a extremne kompromisy vôadnu v tomto vesmire, len jako hovorim ci vlastne pisem 99,99% ludi si neuvedomuje komplexnost veci ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

v case a priestore je nerovnovaha medzi gravitaciou a elektronmi, tie sa totiz nepohybuju dookola na valecnych sferach, ale su vsade zaroven v tom istom case, rychlost svetla je dostatocna unikova rychlost na to, aby gravitacia standartnych objektov tieto procesy umoznovala, len hold ta cierna diera vydava tiez ziarenie rtg tusim, to ci svieti este nikto nevidel, pretoze to uz pred takou gravitaciou ani svetlo neunikne, t.j. zanikaju zivotne procesy elektronov, zanika priestor aj cas. Svietenie hvied je priamo umerne ich hmotnosti, vacsie dieta zozerie viac, narusa rovnovahu food4all, bude zdochne skor, pretoze kazdemu uz bolo nadelene rovnako, to je uplne jednoduche, tomu ja hovorim rovnovaha, teda komplexnost veci:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

v hviezde su elektroni koli obrovskym teplotam davno mimo obalu jadra. "poletuju" si "volne" v pristore medzi jadrami. cierna diera nevydava nic(ak opomenieme nepozorovane hawkingovo ziarenie). rtg a gama vydava len akrecny disk v okoli ciernej diery(je to hmota dopadajuca na ciernu dieru ktora sa koli zakonom momentu zotrvacnosti kruti okolo dieri vo forme dieri)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pardno za gramaticke chyby. este som len vstal :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a vedel by si mi povedat, ci sa v tomto pripade nejako zmenil ich pohyb, resp. rychlost? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosimta rozved svoju otazku. neporozumel som jej
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie elektrony sa zrejme vzdy pohybuju rychlostou svetla
Odpovedať Hodnotiť:
 

elektrony vo hviezdicke sa rychlostou svetla nepohybuju. presnu rychlost ti nepoviem. no a gama a rtg ziarenie su fotony. a tie maju rychlost svetla lebo je to svetlo :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

si si tym isty? ked sa v obale atomu pohybuju rychlostou svetla, pohybuju sa aj volne rychlostou svetla
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odkial si vzal ze elektron sa pohybuje v okolo jadra rychlostou svetla? To by slo asi tazko :-) Asi ta poplietla vlnovo-korpuskularna dualita, ale rychlost elektonu na Bohrovom polomere je cca 2187,69 km/s. Vzorcek je (e^2)/(2*€0*h), kde e je elem. naboj, €0 je permitivita vakua a h je planckova konstanta. Resp. 0,5*(c*e)^2*u0*h(-1), kde nove je c je rychlost svetla vo vakuu a u0 permeabilita vakua.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v posl. vzorci h^(-1)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ziadny elektron sa nemoze pohybovat rychlostou svetla, ma pokojovu hmotnost (cca radovo 10^(-31) kg)
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave to je ten paradox ze sa takou rychlostou pohybuju, javia sa na pohlad ako keby boli na viacerych miestach naraz v tom istom case, vyzera to na viac vesmirov, ktore sa navzajom prelinaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to je uz princip neurcitosti a nase predstavy o mikrosvete sprostredkovane predstavami nasho sveta v nasich meritkach
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozor... kazda castica s nenulovou pokojovou hmotnostou pohybujuca sa rychlostou svetla by mala nekonecnu hmotnost. V urychlovacoch sa podarilo zrychlit elektrony na 99.99+% rychlosti svetla ale na rychlost svetla sa nepodari. To by sa kazdy taky eletron spraval ako cierna diera ;)

Kvantova mechanika je o niecom inom. nie o rychlosti, skor o pravdepodobnosti vyskytu daneho stavu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak jest, ucene sa tomu hovori plazma :-) cece ale tie chyby - a preboha o 1nnej poobeda vstavat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked ides spat rano tak sa to stava :) a pri pisani som nemal v sebe este kavu. takze mozog, co sa tyka gramatiky, uplne vypnuty. nabuduce sa najprv radsej preberiem. az potom nieco napisem
Odpovedať Hodnotiť:
 

featherl1ght trocha divno posplietane, ale vo vascine veci mas v principe pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som si tak vysplietal uz davnejsie, ze aj UFO je z ineho vesmiru, a teraz som si uvedomil, ze mimo nasich fyzikalnych zakonov funguju veci aj v mikrosvete, vraj nic hmotne nemoze ist rychlostou svetla, a vraj aj foton ma hmotnost, Pjetro prosim Ta ak mas na to energiu, skus mi svojimi slovami vysvetlit ako je to mozne, ved potom su veci, pri ktorych neplati ani E=mc2, comu mam verit? Od ZS nas ucia nielen v dejepise <>viny, dokonca aj na fyzike
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmotnosti je vo fyzika velmi vela druhov: pokojova, relativisticka, zotrvacna, mozno aj ta ktora je ekvivalentna energii podla E=mc^2 ... takze je treba vediet aj cosi "bokom"

zaklad je, ze castice, kt. maju nulovu pokojovu hmotnost (napr. foton) sa vzdy pohybuju presne rychlostou svetla, castice kt. maju nenulovu a realni pokojovu hmotnost sa vzdy pohybuju podsvetelnou rychlsotou (nikdy nie c, alebo nebodaj viac), castice s nenulovou a imaginarnou hmotnostou sa vzdy pohybuju nadsvetelnou rychlostou (hypoteticke tachyony) (nikdy nie c, alebo nebodaj pomalsie)
Odpovedať Hodnotiť:
 

dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Existuje len a len:

Nevtonovska_fyzika: =my sa hybeme, prostredie stoji
Relativisticka_fyzika:=my sa hybeme, prostredie sa hybe
Kvantova_fyzika: =my stojime, prostredie stoji, ...a "telefonujeme si" pomocou vln = ich FAZE (napr. ako DSL)

Odpovedať Hodnotiť:
 

treba vsak uviest o tych rychlostiach jedno, ze sa hovori o "roznych" rychlostiach i "roznych svetoch". No pre oba svety chvalabohu plati ze:

c = v_grupove x v_fazove, kde

c...je rychlost svetla
v_grupove...je "klasicka newtonovska" rychlost ds/dt hmotneho POHYBUJUCEHO sa objektu v "stojacom" prostredi
v_fazove...je fazova "kvantova rychlost" sirenia sa "cela/tyla fazy" pricom vsetko/vsetci "stoja", teda je to mozne len v dokonale pruznom/nestlacitelnom a "HOMOGENNOM" prostredi.Teda teoreticky ked absolutne "stojime" tak fazova rychlost moze byt hoci i "nekonecna" :o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

druha vec je ze mikrosvet opisujeme nasim slovnikom a predstavami z nasich kazdodennych skusenosti, co sa nie vzdy ukazuje ako idealne, niektore nase slova a predstavy z beznych meritok nie su pre opis mikrosveta vhodne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veci v mikrosvete nefunguju mimo nasich fyzikalnych zakonov, ale presne podla nasich fyzikalnych zakonov. Subor zyzikalnych zakonov popisujuci mikrosvet sa vola kvantove mechanika a kvantova chromodynamika. Subor zakonov, kt. popisuje nas bezny kazdodenny svet v nasich beznych meritkach je newtonovska fyzika. Subor zakonov popisujucu velme velke hmotnosti, rychlosti a vzdialenosti (t.j. maktrosvet), je vseobecna teoria relativity. Newtonovsky fyzika je z tohoto pohladu specialny pripad specialnej teorie relativity.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako hovorili mudri pred nami: "prach si a na prach sa obratis". Menej religioznejsie a viac vedeckejsie: hned ako si aktivne prestanes udrzavat svoju krehku rovnovahu a nizku entropiu vzhladom na okolie, atomy tvojho tela splynu s okolim, resp. absorbuju sa do neho :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1) Nemohli tam dat vsetky mozne premenne a veliciny, ktore reprezentovali nasu Zem a z toho robit zavery - nevies o com hovoris. Teoria uplnosti ti nic nehovori, teoria chaosu ci kvantova mechanika kontrastujuce s determinizmom tiez asi nie.

2) Kvoli extremne malym ci uplne zanedbatelnym fluktuaciam, ci zanedbaniam ako ze som si prave teraz prdol, vysla z toho kompjutra taka blbost. Ziaden model zrejme NIKDY (!!!) nebude popisovat realitu uplne presne (zrejme sa to neda - matematik Penrose si mysli ze je to nevypocitatelne a teda nad ramec moznosti nasej reality, podobne ako v ramci moznosti axiomatickeho systemu existuju nerozhodnutelne tvrdenia).
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

K presnemu popisu reality sa mozme teda axiomaticky priblizovat, mat stale lepsie a lepsie teorie a modely (zahrnat stale viac parametrov so stale vacsimi znalostimi), ale samotna podstata sveta nam nedovoluj dosiahnut absolutnu, bozsku presnost v podobe konecnej teorie celej reality.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

kamarát ty na čom šlapeš???
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Nevim jako ty ale ja na fenomene zvanom ratio (citaj rácio). Silno pochybuje ze vis co to je, takze napoveda: myslenie, uvazovanie, usudok, dokaz, sposob, rozum, latincina.

btw: nie som si ani isty ci so svojim intelektom a rozhladom pochopis co i len tuto odpoved, no ale sak nevadi.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

No kazdopadne je zaujimave citat tvoje kometare clovek sa aj nieco dozvie ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dik, to moze/nemusi byt pravda. Pre niektorych ale tie komentare nedavaju ziadny zmysel, co ma samozrejme svoje priciny, kt. nemusim rozoberat :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Raz dali do kompjuuutra vsetky mozne premenne a veliciny... ...a odpoved bola 42
Odpovedať Hodnotiť:
 

a aj na nu cakali chudaci 2 miliony rokov ci kolko
aaaaaah hlubino mysleni
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak kazdy do ruky pentelku a kreslime procesory
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

no neviem ci by si ceruzkov dal 240nm :)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

s ceruzkoV by daU asi 240 milimetroU :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Odvazne zavery. Ja som ale pozeral dokument na Discovery, kde ukazovali mikroorganizmy žijúce v obrovských teplotách v blízkosti činných sopiek na báze KREMÍKA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odvazne tvdrenie. Nemylis si naaahodou pojmy "mat metabolizmus na baze ... resp. vyuzivat nieco" a "zivot na baze ... niecoho".

Anaerobne organizmy mozu mat metabolizmy na baze vodika, kyanovodika, siry a ked hovoris ze aj kremika. Kremik (v istej forme/podobe) mozu byt schopne nejako vyuzivat, silne ale pochybujem ze svoje vlastne tela maju z kremikovych struktur - ze ho nemaju zabudovany miesto uhlika v makromolekulach nukleovych kyselin, blielkovin, cukrov a tukov. Netvrdim ze nejaky typ vyuzivania kremika nemoze tvorit jeho akumulaciu v organizme v istom mieste v istej podobe (napokon aj ludske telo ma napr. vapnik v kostiach ci zelezo v hemoglobine ci cobalt ci ine kovy ako centralne atomy niektorych makromolekul mielkovin), ale ako totalne nahradenie uhlika kremikom pochybujem. To by som ten dokument musel vidiet ako to bolo myslene.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Voda je univerzalne fluidum zivota, ma zazracne a jedinecne vlastnosti. Vyuziva ju snad uplne kazdy zivot na Zemi. Metabolizmy su zvacsa zalozene na plynych latkach, na kysliku (u nas a dalsich milionov druhov kreatur), vodiku, kyanovodiku, siry (avsak vo forme plynu SO2), metane, na rastliny mozno pozerat tak ze ich metabolizmus je na CO2 (defacto uhliku z ktoreho tvoria organicke zluceniny), no a kremik ci ten SiO2 svina jenna ani bohovi neste byt plyn. Tazko by potom mohol existovat kolobeh SiO2, podobne ako existuje kolobeh CO2, O2, H2O ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes nemame dovod neverit, ze niekolko molekul CO2 v kazdom nasom vydychu bolo kebysi sucastou zivocisneho tela a ked nie zivocisneho, tak rastlinneho (vo forme organickych makromolekul). V rastlinnych telach vznikli zlozite organicke zluceniny, kt. potom putovali dalej, lenze molekula CO2 sa predtym dostala do rastliny z atmosfery. Lenze ani v nej nebola od zaciatku sveta, predtam bola vo forme zrejme uhlicitanov v zemskej kore. Kazdych 100-200 milionov rokov su molekuly CO2 "recyklovane" tektonickymi pohybmi a vybuchmi sopiek a dostanu sa do atmosfery ako CO2. Lenze ani v zemskej kore ten uhlik vo forme CO2 zabudovany napr. do uhlicitanov ci inych jednoduchych anorganickych zlucenin nebol odvekov, ale dostal sa tam hnitim/rozkladamin odumretych tiel organizmov pred 100-200 milionmi rokmi. No a kruh sa nam uzatvara.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suma sumarum: niekolko molekul CO2 v kazdom nasom vyduchu bolo pred 100-200 milionmi rokmi kilometre pod zemou vo forme uhlicitanov a za dalsich 100-200 milino rokov sa tam opat ocitnu. Tot kolobeh CO2. Je zrejme ze existuju nie ovela menej uchvatne kolobehy O2 a H2O. Dost blbo by sa to realizoval kolobeh kremika vyuzivajuc pevne vo vode nerozpustne kremicitany a pevny SiO2. (uhlictany su tez vo vedo nerozp. ale hydrogenuhlicitany uz su rozp.). To bola iba jedna z pricin nemoznosti vznuku zivota na baze kremika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalsia je jednoducho ta, ze kremik nie je schopny tak lahko 4-vazbovo vytvarat take zlozite makromolekuly ako uhlik. Jednoducho na vytvorenie vazieb a aj na ich vlastnosti su/panuju ine energeticke hladiny! Dostavame sa na uroven atomov a molekul. A ked si uvedomime do podrobna ako bezi fotosynteza, ak by sme v organickych zluceninach nahradili vsetky atomy uhlika atomami kremika, fotosynteza by sa zastavila, jednoducho by nebola schopna vytvarat zluceniny organicke kremika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokazané je to už i experimentálne v hlbkach niekolko kilometrov v mori, kde na sopečných výronoch si parádne žiju kôrovce, a na cely metabolizmus im stací sira-S, lebo tá je "úplne" (hlavne energeticky i topologicky svojími uhlami v molekulach H2S) podobná vode H2O. Teda život VZNIKÁ a i TRVÁ i na baze H2S, nielen H2O :o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zivot na baze kremika totiz znamena nieco ine, jednoducho v uplne vsetkych molekulach nukleovych kyselinach, bielkovinach, cukroch, tukoch nahradit atomy uhlika atomami kremika. Otazne len je, ci by take zlozite makromolekulky vobec na baze kremika vznikli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

taka bytost by bola mimo vakuum, vzacne plyny a pripadne dusik dost reaktivna. na vzduchu a vo vode pyroforicka... ohromne ohnive osobnosti ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

dakujem za ocenenie mojich vlastnosti a potencialu :o))) ...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

... a potom sa bude Intel pysit nalepkou GRAFEN INSIDE ...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

a teraz ma silicon implants inside? :D
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Predvcerom som prave dumal, preco PDA vo velkej kancelarii s ktorym si chcem volaco vyltacit a prist si po hotovy papier, stale bezi na kremiku, ked uhlik ma ovela lepsie vlastnosti aj potencial..
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Kto z vás vie aspoň prd o germániu, nieto ešte o kremíku, a pochybujem že vôbec čosi o uhlíku...
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

A čo ty vieš o tom ako sa v kancli chodí už len po hotový papier, nieto ešte po obrovskom, a pochybujem že vôbec čosi o pda...
Odpovedať Známka: 5.1 Hodnotiť:
 

O PDA viem len toľko, že bola hrôza z toho telefonovať...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Tak to si mal ešte také veľké pda, že zaberalo celý obrovský kancel...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

a stavím sa že to bolo niekedy v 80. rokoch
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Jelito...
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Jelita boli v osemdesiatych rokoch na vynikajucej urovni a pda sa vtedy s nimi nedali porovnavat.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

a muselo sa po ne (jelita) behat do obchodu cez obrovsku ulicu? alebo stacilo privolat donaskovu sluzbu
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

... a prist pri dvere uz len po hotove zabalene
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

predstavte si ze ste nejake obrovske jelito...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A jako preco sa tu dneska do mna seci navazate ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tak prist pri dvere po vytlacene jelita z PDA pomocou grafenoveho procesoru v obrovskom kancli by som teda nechcel. Jedine ak by som mohol prist KU DVERAM, vtedy by som si dal aj tlacene jelita. (Zupa Topolcany?)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neee, jelito si vylacis na 3D tlaciarni
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jelito si vytlačíš akurát tak doma do porcelánu , poprípade ak si odvážnejší tak na námestí za húštím xD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mne by kebyze si predstavim, ze som nejake obrovske jelito robilo problem ovladat to PDA, pretoze namiesto ruk mam dve sparatka, ale mozno by som ani nepotreboval stylus, pietro tu zrejme aj hned vypocita efektivitu ovladania PDA obrovskym jelitom, popripade to dolozi nejakym jako vzdy k teme linkom:)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a potom pride remen a povie, toto je zle, iphone to ma lepsie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Volal ma niekto ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pokial viem tak kremik je znamjsi ako germanium takze to ze nevedia prd o germaniu nevylucuje rozsiahle vedomosti o kremiku
uhlik ani nehovoriac aj ked u neho su znamejsie ine formy ako grafen
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

prvé boli germániové diódy a niektoré špécie prežili dodnes deň...
Ja nepochybujem o väčšej znalosti kremíka, veď sa iba okolo neho celé desaťročia točí svet...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

germanium je stare pomenovanie pre nemecko .. nie?
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

A osmium dostal pomenovanie po niekdajšej Osmanskej ríše
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a kremik podla silicon valley
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie nie, Silicon Valley je preto, lebo vsetky zeny co tam robia maju plastiku prs. :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Germanium je skutocne pomenovane podla nemecka, existuju aj prvky francium, americium, európium, kalifornium, Lutécium pomenovane podla Pariza, Skandium podla skandinavie, Terbium podla dediny Ytterby, Túlium zase podla stareho nazvu skandinavie Thule.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som vždy myslel že Túlium je od tuleňov v grónsku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie to je podla Teletubies ked robili TuliTuli :))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pariz-lutecium, hm, to skor tricium by bolo podla rici, kurcatovium podla KFC, kryptom podla Supermana, barium podla Barryho Manilowa, mne to vychadza ze loo-TEE-shi-em to boli asi este galovia alebo mozno este pred nimi, znie to ako Lotyssko ale urcite nie francuzsky, to co bol vtedy za jazyk? Ako keby druidi odriekali nejake kuzlo mi to pripada:)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://arstechnica.com/science/2010/02/ graphene-fets-promise-100-ghz-operation.ars
100GHz je predpokladany potencial, trosku rozdiel :)
The graphene FETs in this work were tested up to 30GHz and, extrapolating those results, the authors showed that the FETs would operate, albeit poorly, up to 100GHz.
This study is a mixed bag of promise and hype. The 100GHz speed touted in the article's title is an extrapolation—no such properties were actually measured.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OH SNAP!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

BAZINGA!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IBM oznámila dosiahnutie 100 GHz, http://www-03.ibm.com/ press/us/en/pressrelease/29343.wss
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mate kopiu toho clanku uverejneho v tom vedeckom zurnale? Ak ano tak prosim citujte. Lebo podla toho co pisu na Arstechnice ho oni citali a tiez uvadzaju ze nazov je zavadzajuci. Na IBM press release by som sa nespoliehal :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco nieco tlacit, ked si za pomoci uhlika mozem namalovat hotovy papier?
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

uplne najlepsi koment, Matooo01 je kral!!!
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Rytmus je Kral,dobre ? :D
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Kar? :P :D
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

rytmus je kokot bez pda, kremika, grafenu, ale zato ma velku drzku.
intel je kral more.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Mám v <'> celý svet, mám v <'> aj grafénový FET...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

dalsi trapny radoby reper... uz ti trosku prasi z toho rithnusa...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Mozes byt rád ze tebe nie trapko...
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Go to www.azet.sk
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

or FasBok
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

or you go to mama, if you dont speak slovak
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jesus! kde som to zabludil... v clanku sa pise o 100GHZ tranzistore na baze uhlika, a kedze na vyvoji sa podielala armada cakal som ine "flame" prispevky a nie lekcie z biologie a metafyziky... :-)))) toto je sila... :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a lekciu o obrovskom kancli by si nechcel?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

alebo o jelitách ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

marha is winnig :D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

(...test...)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár