neprihlásený Štvrtok, 9. januára 2025, dnes má meniny Alexej
Chrome OS bude superrýchly a superbezpečný jednoduchý OS

Spoločnosť Google vo štvrtok detailne predstavila svoj pripravovaný operačný systém Google Chrome OS a zároveň sprístupnila jeho zdrojové kódy. Chrome OS sa bude zameriavať na čo najjednoduchšie používanie užívateľmi, zároveň sa spoločnosť bude snažiť o takmer absolútnu bezpečnosť a podobne ako samotný prehliadač Chrome bude orientovaný na rýchlosť. Google zatiaľ počíta s využívaním Chrome OS len na prístup k webovým aplikáciám.

DSL.sk, 20.11.2009


Spoločnosť Google vo štvrtok detailne predstavila svoj pripravovaný operačný systém Google Chrome OS.

Hlavnými tromi aspektami Chrome OS bude jednoduchosť používania, bezpečnosť a rýchlosť. Zatiaľ bude Chrome OS určený špecificky pre notebooky a len na prístup k webovým aplikáciám, inštalácia a používanie binárnych lokálnych aplikácií dovolené nebude.

Základná architektúra

Evidentným cieľom Google je vytvoriť operačný systém, o ktorý sa užívateľ nebude musieť žiadnym spôsobom starať a bude sa môcť plne sústrediť na jeho využívanie. Chrome OS bude napríklad automaticky, transparentne a bezpečne aktualizovaný na nové verzie.

Pre užívateľa bude k dispozícii jediná aplikácia spustená automaticky po prihlásení, prehliadač Google Chrome.

Užívateľ sa bude prihlasovať k operačnému systému Google účtom, do budúcnosti je plánovaná aj podpora OpenID účtov. Všetky užívateľove dáta sa budú transparentne v pozadí synchronizovať so servermi Google, lokálny disk bude fungovať ako ich lokálna rýchla cache.

Užívateľ sa bude môcť prihlásiť k svojmu Google účtu z ľubovoľného Chrome OS počítača a vďaka synchronizácii mu budú prístupné všetky jeho dáta. Na druhej strane sa k počítaču s Chrome OS bude môcť prihlásiť ľubovoľný užívateľ s Google účtom bez akejkoľvek manuálnej inicializácie tohto účtu na danom počítači, respektíve pri prísnejších nastaveniach určení užívatelia nadefinovaní majiteľom počítača.

Dáta jednotlivých užívateľov sú oddelené a šifrované odlišnými kľúčami, sú tak aj pred ostatnými užívateľmi na tom istom PC v bezpečí.

Google predpokladá do uvedenia finálnej verzie ešte zmeny užívateľského rozhrania, vo štvrtok predstavená aktuálna testovacia verzia používa sedem základných prvkov užívateľského rozhrania, viacero maximalizovaných okien prehliadača Chrome, tzv. overview pohľad na všetky otvorené okná, klasické taby s otvorenými stránkami, špeciálne taby webových aplikácií, notifikácie, skrývateľné pop-up okná väčšinou s webovou miniaplikáciou a bočné panely s pripnutými pop-up oknami.


Predstavenie užívateľského rozhrania Chrome OS (video: Google)



Použitá verzia Chrome bude v maximálnej možnej miere podporovať HTML 5 a to napríklad aj v podobe podpory offline webových aplikácií, Chrome OS tak bude možné využívať pri používaní takýchto webových aplikácií aj bez pripojenia k Internetu.

Google zatiaľ v budúcom roku plánuje presadzovať Chrome OS len na netbookoch a operačný systém nebude umožňovať inštaláciu ďalších aplikácií okrem prehliadača. V súčasnosti takáto funkčnosť podľa Google plne postačuje veľkému počtu užívateľov, zároveň je postačujúca pre veľkú časť zvyšných užívateľov, ktorí budú mať okrem netbooku s Chrome OS ešte ďalšie PC s klasickým desktopovým OS.


Predstavenie Chrome OS (video: Google)



Okrem iného bude v prehliadači ale podporovaná technológia spúšťania natívneho kódu Native Client a pravdepodobne aj O3D pre hardvérovo akcelerovanú 3D grafiku. Fakticky tak bude možné spúšťať aplikácie tretích strán, z webu a v rámci prehliadača.

Napríklad prehrávania multimédií bude podporované kódekmi inštalovanými v prehliadači, a to napríklad aj z USB Flash diskov, SD kariet a ďalších externých médií. Rovnako bude podporované pripojenia napríklad fotoaparátov.

Do akej miery bude prepracovaná všeobecná správa súborov spoločnosť zatiaľ nespresnila.

Časový harmonogram a podporované zariadenia

Vo štvrtok spoločnosť zverejnila zdrojový kód Chrome OS ale nie obrazy inštalačných diskov. V blízkej budúcnosti sa ale dajú predpokladať vývojármi vytvorené binárne buildy.

Chrome OS bude podľa spoločnosti oficiálne uvedený na trh približne o rok, v druhej polovici 2010. Oficiálne nebude podporovaný pre nainštalovanie na ľubovoľnom hardvéri, oficiálne sa bude distribuovať aj z technických dôvodov iba ako predinštalovaný na netbookoch partnerov.

Google bude podporovať ovládačmi len niektoré vybrané komponenty, ktoré budú partneri v netbookoch určených pre Chrome OS používať. Partneri z radov výrobcov notebookov a netbookov budú na tejto stránke zverejňovať kompatibilné súčasné netbooky, na ktorých vývojové verzie Chrome OS fungujú prípadne fungujú s niektorými obmedzeniami.

V súčasnosti tento zoznam uvádza Acer Aspire One AOD250-1165 a Asus Eee PC 1008HA Seashell, kde by mali fungovať všetky potenciálne problematické komponenty. U HP Mini 5101 je potrebné vymeniť WiFi za kartu od Atheros, u Lenovo Ideapad S10-1311UW a Dell Mini 10V funguje len Ethernet, nie WiFi. Podľa informácií Google by súčasná verzia zároveň mala fungovať bez problémov v bežných virtualizačných riešeniach.

Chrome OS bude podporovať netbooky postavené na x86 aj ARM procesoroch. Počíta sa s využívaním už len flashových SSD diskov a nie klasických. Všetky netbooky predávané s Chrome OS budú podporovať WiFi 802.11n.

Netbooky určené pre Chrome OS by mali mať o niečo väčšie displeje a klávesnice ako súčasné netbooky a stáť by mali približne na úrovni súčasných netbookov.

Interné detaily Chrome OS

Ako je známe Chrome OS je založený na linuxovom jadre.

Chrome OS automaticky rozdelí disk na tri alebo štyri partície, jednu s užívateľskými dátami, dve rovnaké kópie systémovej partície a prípadne jednu swap partíciu.

Chrome OS druhú systémovú partíciu využíva na plne automatické transparentné aktualizácie. Systémová partícia s operačným systémom, z ktorej je Chrome OS spustený, je prístupná len na čítanie. V prípade objavenia sa aktualizácie operačný systém aktualizuje druhú kópiu systémovej partície a pri najbližšom reštarte použije novú aktualizovanú systémovú partíciu.

Ak sa v prípade problémov boot nepodarí a operačný systém nenaštartuje, Chrome OS sa vráti k fungujúcej systémovej partícii. Ak sa aktualizácia podarila bez problémov, aktualizovaná systémová partícia sa skopíruje do druhej.

Chrome OS bude používať súborový systém ext4. Užívateľské dáta sa nebudú nachádzať priamo na partícii s dátami ale v obraze súborového systému v súbore na tejto partícii. Uložené budú v obraze pre možnosť ich zašifrovania odlišnými kľúčmi pre odlišných užívateľov na danom PC pomocou dm-crypt.

Chrome OS používa len mierne upravené jadro pre zrýchlené bootovanie, netbooky dodávané s Chrome OS budú mať ale výrazne upravený firmvér rovnako za účelom zrýchlenia bootovania. Pri predstavení Chrome OS používaný nešpecifikovaný model Eee PC nabootoval do prihlasovacej obrazovky od zapnutia za približne tri sekundy. Prebudenie sa z režimu spánku a prechod do tohto režimu majú trvať menej ako sekundu.

Chrome OS používa nešpecifikovaný X server a zároveň podporuje hardvérovú akceleráciu pomocou GPU cez OpenGL. Okrem Chrome bežia v OS aj niektoré štandardné linuxové služby, napríklad syslog, cron, NTP.

Bezpečnosť

Chrome OS bude zaujímavý aj mierou zabezpečenia proti infikovaniu ale tiež proti ďalším nežiadúcim javom.

Firmvér sa podobne ako systémová partícia bude nachádzať v netbookoch oficiálne určených pre Chrome OS dvojmo. Zároveň bude k dispozícii záložný tretí firmvér umožňujúci po detekcii infekcie obnoviť dve kópie hlavného firmvéru a systémovú partíciu z inštalačného obrazu uloženého na pamäťovej karte alebo USB kľúči.


Popis bezpečnosti Chrome OS (video: Google)



Kryptograficky podpísané a overované budú flashovateľná aktualizovateľná časť firmvéru a linuxové jadro a overované budú priebežne kontrolné sumy všetkých blokov aktuálne používanej partície.

Zväčšiť
Schéma bezpečného bootovacieho procesu Chrome OS, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Google)



Tieto kontroly sú okrem predídenia problémov s hardvérom a nekonzistentnosťou určené najmä na detekovanie pokusov o trvanlivé infikovanie operačného systému.

V Chrome OS sa nachádzajú aj ochrany proti zneužívaniu chýb v prehliadači Chrome prípadne v predinštalovaných pluginoch. Jednotlivé pluginy a rozličné funkčnosti prehliadača budú bežať v samostatných procesoch, ktorým budú limitované prístupové práva na úrovni OS.


Viac informácií o Chrome OS je možné získať na chromium.org.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate netbook / notebook takým spôsobom, že by Vám stačila prezentovaná funkčnosť Chrome OS? (hlasov: 673)

Áno      19%
Nie      81%


Najnovšie články:

Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku
Nové HDMI 2.2 dvojnásobne zrýchli na 96 Gbps a zlepší synchronizáciu zvuku


Diskusia:
                               
 

to s tymi particiami je niake domotane, bude to trosku komplikovane bootovat z MBR, ktora ma max 4 primary particie a uz tam mam win a unix
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

no neviem ci je vela userov ktory by pouzivali 2+ OS na netbookoch...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nechapem co riesis?

Dnesne systemi dokazu bootovat aj z logickych particii a kebyze taky aj nemas, staci ti jedna primarna particia pre boot loader.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hej ľudia, bude to mať lepšie fonty ako linux? =)
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Fonty sú v Linuxe dobré, len ty máš zlé oči.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Pri poslednej lekárskej prehliadke som mal veľmi dobrý zrak, ale tiež sa mi fonty na webe v ubuntu vidia blbé. Vraj to rieši mscorefonts.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mne sa to absolutne napaci, ked uz raz su vymyslene okna, tak preco nevymysliet nieco lepsie a nie vraciat sa k horsiemu?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

myslel som okná ako realne okna na ploche
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze fonty su na chromium os 100x krajsie ako linuxe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak medzi dnesne systemy ratas aj win7, tak ten teda na extended particiu nenainstalujes, a mne by stacila aj jedna neviem preco potrebuje CromeOS mat minimalne 3
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ono to vychadza zo zvyklosti na Linuxe, system samotny sa instaluje na jeden oddiel (tzv. root) a pouzivatelske data sa ulozia na dalsi oddiel (zvycajne je to adresar oznaceny /home). Je to kvoli tomu ze system mozes preinstalovat, preformatovat root oddiel, ale pouzivatelske data zostavaju nedotknute. V /home adresary su nielen uzivatelske data ale aj nastavenia programov, hesla k mailom a k IM ak si si dal ulozit v mail a IM klientovy (samozrejme zväcsa v sifrovanej podobe). Akurat v Google su slusne paranoidny, ked systemove oddiely maju dva, jeden sa bude aktualizovat a druhy bude zaloha systemu. A ked po aktualizacii nedojde k chybe, tak sa ten aktualizovany prekopiruje do zalohy. To bude nieco take ako bod obnovy vo windowse. A este jednu vec tam maju "paranoidnu" - uzivatelske priecinky budu v sifrovanych suboroch, to zväcsa nebyva ani v linuxovych distribuciach. Tomu hovorim ochrana, lebo normalne je to v adresaroch, z ktoreho jeden k druhemu nema pravo na pristup.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no jo, este si zabudol particiu na /boot,
ja som tych 100 particii nikdy nepouzil, teda v tom zmysle jednoduchej preinstalacie, neverim ze stare configy budu fungovat v novom systeme, aj ked v linuxe sa to vyplati, ale tolko som od defaultu zas nemenil

teda nic proti 100 particiam, ale ta manipulacia je s tym otrasna, najlepsie ked je vsetko v jednej a mas v dispoziici max volneho miesta - samozrejme by to vyriesil niaky volume management ale s tym sa bude serinkat len minimum ludi

trosku by pomohol GPT/GUID ale nato zas nenainstalujem posraty Win, ja nechapem co tam tych 100000 ludi v MS robi.


ale tomu googlu fandim, ak sa im podari presadit pridanie tych hash klucov do firmwaru viacerych vyrobcov, tak to moze byt naozaj virus free system
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

To ci system nabehne je vecou zavadzaca a nie systemu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

bude to predsa predinstalovane na netbookoch a nic tam nehovoria o moznosti doinstalovat dalsi os. v podstate to je taky automaticky updatovany firmver, mne by nestacil ale urcite si svoje miesto na trhu najde, lebo nikomu nebude konkurovat. toto je novy produkt ktory tu doteraz chybal.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

na komp kde si nemozes instalovat iny os sa ti kazdy vyserie, aj ti co si tam nechaju ten default
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tazko povedat, chybal ako chybal... Asusovske Eee "stolne" pocitace (Eee BOX) disponuju tzv. Express Gate, co je jednoduchy operacny system, ktory zabezpeci pristup k webu, icq atd. do 7 sekund od zapnutia. Je to de facto to iste ako tento Googlovsky OS.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mam pocit, ze google dava malo kreditu veciam, ktore pouziva. Zoberie hotove linux jadro, trosku ho upravi a je z toho "novy OS", chrome pripadne Android. Zoberie webkit, trochu ho zlepi s par dalsimi opensource vecami a je z toho "novy browser".
A prave to, ze sa o povode tychto "google produktov" malo hovori pletie vyraznu cast novinarov, ktori potom pisu veci ako "Google OS chce konkurovat linuxu" - idnes.cz.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pokial sa nemylim, tak prave Google je jednym z najvacsich prispievatelov do linuxu. Takze "zoberie hotove jadro" nie je az tak namieste, pokial si to myslel tak, ze su prizivnici. A navyse ani tebe nebrani si zobrat to iste jadro a spravit si svoj OS.

Peace. :-)
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Podla mna sa mylis. Najvacsimi prispievatelmi su samostatni vyvojari (21.1%) nasledovanymi pracovnikmi Red Hat (12%), IBM (6.3%), Novell (6.1%) a Intel (6.0%). Google je zodpovedny len za 0.8% zmien.

Zdroj: http://www.linuxfoundation.org/ publications/whowriteslinux.pdf
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Tak tak. Google "vyziera" z vnutra.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

nehovoriac o tom, ze vacsinu toho co sa z google von dostane ma na svedomi jeden clovek ktoreho meno si ale nepamatam. ako hovori Greg Kroah Hartman zo suse, google je ako cierna diera co raz vojde dnu uz o tom nepocut.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

"Mam pocit, ze google dava malo kreditu veciam, ktore pouziva."

Trošku sa pozastavím na týmto zaujímavým jazykovým úkazom. Zrejme si vychádzal z anglického "give credit", ktoré má však v slovenčine ekvivalent "prikladať dôležitosť/pripisovať zásluhy", nie doslovný preklad.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

No a? Linux a Webkit sú tu na to, aby sa využívali a modifikovali podľa ľubovôle. Ide o to, čo sa z toho poskladá. A v tom je Google dobrý.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Jedine co mi na tom najviac vadi je, ze moje data niesu moje data..(!)
No ak nieje k dispozicii net, tak funkcnost bude dost omezena. Inac vacsine ludi nad 25r, hlavne zenam by to plne postacovalo. Ved im je uplne jedno ci sa vykecavaju v potravinach, alebo na nete :-)
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

no mas pravdu im staci facebook :D
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

to bude cez google gears pristupne aj offline, ze to je synchronizovane na net je +
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tento OS od googlu mi pripada priliz odvazny krok, podla mna sa neuchyti, aj ked nehovor hop kym ti nepreskoci...
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Tento produkt ma mnoho vyhod ako aj nevyhod. Ludia usetria. Moze sa jednoducho stat standardne nainstalovanym OS zdarma na netbookoch, mozno aj OEM PC. Mnozstvu ludi postaci aspon na opravu OS na inej particii podla webu. GNU/Linux sa viac presadi, aj ked v tomto pripade to nie je plne desktopovy OS. Kedze su zdrojove kody otvorene, ludia budu prispievat kodom na zlepsenie OS a mozno aj povodneho jadra.

Osobne by som si tento OS nenainstaloval, pretoze nemam kontrolu nad svojimi datami. Nemozem pouzivat ziadne ine aplikacie. Celkovo nemam kontrolu nad nicim (aktualizacie, sukromie, data na disku). Poslednym dovodom, preco si tento OS nenainstalujem je, ze mi pripada ako "zberna sukromnych informacii" zasielanych nevedno kam.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

nemože sa stat štandardne nainstalovanym OS... to je blbost co tu napisalo uz x ludi.. ked sa stane chrome OS najrozsirenejsim OS mozno potom by to mohol byt standardne instalovany OS... ale to sa asi nestane. s tými funkciami ako vedecká kalkulačka mi to nápadne pripomína asus express gate.. (linux co sa nabootuje za 5sec. a možeš browsovať, použivať IM, voice over IP,...)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Môže sa stať najrozšírenejším OS na netbookoch. Princíp je v tom, že všetky aplikácie budú webové, nie je to teda len na surfovanie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

dobre, ako šanca je vždy.. ale w7 ci XP zvladaju netbooky už teraz.. hadam len nepridu nove generacie netbookov co by ich nezvládali.. no a hadam uz je ten win lepsi ako toto. aj ubuntu je lepsie.. chrome OS ma sklamal. aspon po tejto prezentacii je to nieco na sposob bankomatu.. dojdeš klikneš odídeš. Pre blbých to može byt fajn, ale verim že tích nieje vačšina =)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ubuntu netbook remix je lepsi, prepacovanejsi, a je to operacny system nie ako tento webovy prehliadac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To rovno mohli spraviť ako online OS v štýle ghost.cc :D To by bolo možno zaujímavejšie :D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

"Pre užívateľa bude k dispozícii jediná aplikácia spustená automaticky po prihlásení, prehliadač Google Chrome."

a nasa mila europska komisia nezasiahne? sak to je diskriminacia ostatnych prehliadacov... co prehliadacov, vsetkych programov pod sirim nebom!!!
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Mozno sa dockame Opera OS :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Diskriminacia mozno, ale to zakazane nie je.

O zneuzivani monopolneho postavenia na trhu, pre ktore mal MS problemy s EU, nemoze vsak byt ani rec. Kedze na poli OS ma google zatial 0% podiel a na poli prehliadacov ani netusim ale tipujem za do 5% :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Toto je presne taka ista "diskriminacia" ako, ked Apple umoznuje instalovat OS X len na Apple HW.
Proste nie je to diskriminacia, pocitac s ChromeOS podla vsetkeho nebude bezny pocitac typu PC. Windows nan urcite nedas, ale pravdepodobne linux ano.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

to si odkial nabral? Pocitac s chrome bude normalny pocitac, len tam bude chrome. Resp. nebude, lebo toto googlu neprejde, online OS, ktory je offline nepouzitelny, lebo tam je len 1 aplikacia.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

>> ktory je offline nepouzitelny,

Z clanku: -----------
Použitá verzia Chrome bude v maximálnej možnej miere podporovať HTML 5 a to napríklad aj v podobe podpory __offline__ webových aplikácií, Chrome OS tak bude možné využívať pri používaní takýchto webových aplikácií aj bez pripojenia k Internetu.
Koniec citatu -------
Ta citam, ta ne? ;-)

>> o si odkial nabral? Pocitac s chrome bude normalny pocitac, len tam bude chrome.

Podoba sa schema bootovania ChromeOS z clanku bootovaniu bezneho PC?

Prvy rozdiel je napr. specialny firmware. Sucastna verzia podporuje este boot na beznom hw. Mozno budu aj buduce, ale nebudu naplno vyuzivat moznosti ChromeOS.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pokial viem ak by ludom stacil pristup na internet, bol by viac rozsireny linux - ktory poskytuje AJ to. Nemyslim si ze je nutne okresavat operacny system len na browser :P
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aby som ale len nekritizoval, rychlejsi boot na takychto zariadeniach je vitany, a system ktory nevyzaduje zasahy bezneho uzivatela tiez. Ale uprava firmwareu n azariadeniach v prospech jedneho OS. no neviem neviem...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja ChromeOS chapem ako OS typu Symbian, je to specializovany OS pre specializovane zariadenia.
Ak sa toto googlu podari, tak tu mame revoluciu a pocitac s uplne plnohodnotnym internetom sa stane beznou ciernou technkou.
Ak by si moji rodicia nechali zaviest internet, tak zariadenie s ChromeOS by som im dal uplne s kludnym svedomim (v pripade uplne lokalizacie do slovenciny). Pripade linuxu nie az tak a windows by som sa tam neodvazil dat.

Problem je, ze my ajtaci rozmyslame ako ajtaci. Chceme hmatatelny OS, ktory ma hmatatelne systemove subory, konfiguraky, prip. register. Ale Uplne bezni uzivatelia, nazyvaju sa tiez BFU, nepotrebuju a v skutocnosti ani nechcu pocitac s OS v nasom ponimani.
Toto je relativne lacne, rychle a spolahlive riesenie. Myslim si, ze sa Google urobil velmi spravny krok.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

yanick ty si teda popici aj-tak, zrovnavat symbian s chromcom pre analfabateov. radsej si osahaj nejaky ten register.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neplanuje trosku do buducna si tam presadit aj svoj novy programovaci jazyk?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Oni uz novy prog. jazyk vymysleli :D http://blackhole.sk/ newsgo-programovaci-jazyk-od-google (pozor na medzeru - nema tam byt :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz len cakam, kedy Google kupi nejaku planetu a premenuje ju na Google ... alebo najlepsie bude, ak si vytvori vlastnu ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Staci ak zabalia servre Google do gu(g)le a maju celkom velku planetu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ani som nedočítal do konca, keď som narazil na to, že jediná aplikácia bude ich chrome a ďalšie sa nebudú dať inštalovať. To fakt sa nájde dosť ľudí, čo okrem otvorenia browseru nič iné nerobia? Žiadny rehrávač MP3, videa, nejaká hra, atď. ?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Mp3: http://listen.grooveshark.com/
Video: http://www.youtube.com
Hry: nema zmysel pisat stranky, je su ich 1000-ky

Ale prilis neverim tomu, ze hudobny, resp. video prehravac tam nebude. Mozno bude webova sluzba, ktora dokaze prehravat lokalne subory. Ak budu podporovat adobe air alebo javu, tak nejaky prehravac sa urcite najde.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Podpora na nejake HW mp3 prehravace by sa tiez zisla. Ja dost casto pripajam iPod k mojmu MacBooku aj mimo domu a dost by mi chybala nemozsnost synchronizacie.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

imho bude podporovat html5 a prehravac bude urobeny v nom ;)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mp3: http://listen.grooveshark.com/
Video: http://www.youtube.com
Hry: nema zmysel pisat stranky, je su ich 1000-ky

... ano urcite.. na notebooku, ktory ma len browser budem online pocuvat mp3, online pozerat filmy a online hrat hry...
to uz len aby som za sebou tahal opticky kabel s pripojenim do netu HA HA. Snivajte s nami, skutocne je to velmi obmedzujuci OS. Ide len o zvysenie podielu browsera chrome. Ved veta: "Pre užívateľa bude k dispozícii jediná aplikácia spustená automaticky po prihlásení, prehliadač Google Chrome." je uplne trapna. Ak by google chcel nieco urobit pre ludstvo, tak by mu dal maly, rychly, prehladny OS s realnymi subormi a aplikaciami a nie tento blud ktoremu by som vobec neveril, nemal by som pocit bezpecia... Potrebujem mat antivir, firewall - so sledovanim paketov a sledovanim vyuzivania internetoveho pripojenia - co sa stahuje - co sa uploaduje a hlavne kam. Tento clanok mi stacil na to aby som tomu OS nedoveroval a urcite si ho nedam.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prosim ta netrep, audio prehravac je hned v prvom videu 0:43.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ono toto je len zaciatok. Len prva verzia, toto je len ochutnavka urcena na testovanie. Cize zatial len OS urceny len na webove sluzby späte s Google (vsak s kym inym, urcite nie MS :) ) Ja predpokladam ze funkcie budu pribudat, budu pribudat ovladace, kombatibylita s HW a SW a za par rokov to bude plnohodnotny OS. Si spomente ako sa vyvijali ostatne produkty Google, najskor nenapadne a potom sa to vycpalo tolkymi f-ciami ze tomu nema co konkurovat - Gmail, Gmaps, GTalk, GEarth atd. Je to ich vyvojovy model.
A co sa tyka tych audio/video prehravacov, budu urcite urobene prostrednictvom pluginov v prehliadaci spolu s kodekmi, alebo vebowe prehravace urobene cez html 5 (dufam ze nie flash, lebo toho sa asi Google bude chciet zbavit, ked je taky tazkopadny a preto neoblubeny). Tot moja vizia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A sorry za vsetky chyby (to je tak, ked za sebou necitam :D )
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale ved toto nie je operacny system! obycajna velikanska webovka....
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No vobec to nevyzera tak zle ako som cakal. Tak isto ma zaujal v poslednej dobe Mobilin 2.0. Ze by konecne nejake mimo serverove vyuzitie Linuxu?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

vcera bol zverejneny zdrojovy kod CHROMIUM OS, nie CHROME OS, to len na doplenie clanku, ze je v nom chaos. CHROME OS vyjde o rok.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nechapem ako toto mozu volat OS. To, ze bootuje a rovno som v nejakom prehliadaci by som nenazval OS. NOrmalne sa tomu smejem.... :) A my sme sa obavali, ze je tu konkurencia... rofl
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

a ja sa obavam ze nicomu nerozumies
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

za rok dva pochopis, mozno ti dovtedy dojde vyuzitie tohto operacneho systemu ked ho najdes na kazdom kroku, google vie co robi a coskoro ovladne svet...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Prečítaj si http://en.wikipedia.org/wiki/Web_operating_system
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

tak nech to nazyvaju WebOS, ale nie len OS.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Povodne som myslel ze to bude linux ala MacOS ale myslim si, ze pre 90% ludi to bude stacit. Klasicke OS su pre beznych ludi priliz zlozite a rozsiahle. Na pozeranie netu, komunikaciu, nejake video, obrazky, online hry, hudbu, dokumenty to staci. K tomu nejaky dotykovy netbook s vydrzou aspon 10-12h a bude to parada.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

...ale nemal by byť nadpis by mal byť? :-) alebo je autor článku jasnovidec?
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze... realne zbytocny OS a uzitocny len pre lamy. Malu instalacnu velkost, prehliadac, malo virusov a rychly boot ma vela inych distribucii. Co ma ale stve viac je, ze google vyrobil online kalkulacku a vydava to za OS! Aplikacie si tam zatial nenainstalujem, moje subory si len tak lahko cez druhy OS nezobrazim, pouzivat rovnake heslo na mail a "OS" sa mi zda priliz riskantne...
Ak by to ponukali ako zastavku medzi spustenim PC a bootom skutocneho OS, tak to beriem, vela krat mi fakt staci ist nieco pozriet na web a 3sek boot je ku tomu vyborny. A ak by priamo do Google "OS" pridali moznost spustit skutocny/hlavny OS, tak by to bolo este lepsie.
Lutujem ludi, co si kupia netbook s google "OS" a nenainstaluju ani skype.
Snad planuju rozsirit moznosti, ked uz si dali namahu s tou zatial teoreticky efektivnou bezpecnostou, 4 particiami...
a preco to pre boha komplikuju s datami v obraze? Nemohli pouzit truecrypt na celu particiu, ked uz?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Tak by nemohli šifrovať dáta každého užívateľa zvlášt alebo by museli urobiť pre každého jednu particiu. Toto je práveže geniálne jednoduché riešenie. Proste obraz práve prihláseneho užívateľa mountnu ako home adresár
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

neviem ci si to nikto nevsimol ale to, ze data su centralne niekde na serveri a este v rukach sukromnej spolocnosti ma desi natolko, ze hociake zariadenie s chrome os budem kazdemu vyhovarat kolko to len pojde. Nemam nic proti mikro systemu s prehliadacom a nemoznostou nic doinstalovat, ale "nechat si uskladnit" VSETKY data do cudzich ruk je ako nechat si nainstalovat do bytu kamery do kazdej izby aspon 4 a 3 aj na WC a do kupelne uplne cudzim clovekom pod ruskom toho, ze ak ma vykradnu, tak mi povedia, kto to bol..
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Pár webových aplikácii zabalených do OS... v podstate taká bootovateľná Opera/Seamonkey.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

bude to podporovat napr. lokalne pripojene tlaciarne / skenery? ak ano tak na domace pouzitie sa mi to zda dost funkcne. len neviem ako distribucia videa po sieti v nasich dost zaostalych podmienkach s (ne)dostupnostou rychleho pripojenia.
a dalsia pekna vec by bola java + java webstart.

Odpovedať Hodnotiť:
 

jedine hahahah, pretoze nikto nemoze spravit OS za par rokov. Toto si nezasluzi pomenovanie OS.
Teraz nech nabehnu debili z europarlamentu, ja tam chcem mat svoj milovany IE a Operu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

http://bit.ly/73Ajhv
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

v booot bezpečnostnej scheme nevidim spustenie systemu tie šipky sa stale vracaju z5 funny :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

už vidim
Odpovedať Hodnotiť:
 

pripomina mi to asus express gate s par web aplikaciami...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ludia sa zobudte
nevidite co sa deje ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tak tak, chcu aby sme pouzivali este aj ich OS...co je vela, to je vela... uz to zacina byt okate...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jedine pozitivum ma napadlo ze kde sa prihlasite vsade mate svoje rozhranie ked sa prihlasite pod svojimi udajmi len zase to moze byt lahko zranitelne
Odpovedať Hodnotiť:
 

eyeOS... web OS.. OpenSource...http://www.eyeos.org/ .....smiesne... mozno len zatial, ale smiesne.... lenze google vladne internetu a reklamu si rychlo spravi.... u niektorych ludi to ma sancu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Značka dosť zaváži. Napr. taký Chrome bol pri uvedený max orezaný (nemal ani poriadne záložky) a napriek tomu si rekordne rýchlo získal slušný podiel. Alebo to bolo možno práve vďaka tomu. My tu môžeme diskutovať o všemožných pokrokových funkciách, ale pre väčšinu ľudí sa používanie prehliadača končí pri uložení záložiek. A možno práve na tom stavia Chrome OS. Dúfam však, že sa presadí aj Moblin ako komplexnejší "netbook OS".
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

po tom ako som to vyskusal na virtualke, toto nema sancu!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

neskor podla mna ano, casom a dalsim vyvojom, podla mna uplne potlacia linux a rozbiju microsoft, kazdych 20 rokov monopolne vladne nejaka firma a potom ju nahradi ina.
Napr. IBM, potom Microsoft, a teraz ide na rad Google.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Eset a Rusy z Chrome OS nadseni nebudu: ..superbezpečný jednoduchý OS :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to je ako v skratke browser ktory vie bootovat? jedneho dna precitneme a zistime ze nase data niesu ulozene v nasom pc, teda pardon terminali, vyber dostupneho obsahu a aplikacii striktne kontrolovany, ze politika ukladania dat je nejaka divno zahmlena s mnoho odkazmi na dokumenty ulozene niekde v sidle firmy, ze dvd-cka a ostatne media davno dostali ban a ze mikrofon a kamera na videokonferenciu je neustale aktivna :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

velmi pekne povedane :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak neviem kto by chcel taky pocitac kde vsetky jeho sukromne data su na harddiskoch spolocnosti google toto je superbezpecnost?to je super ojep
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Newiem akurat taham niejaku x86 betu nevyzera to fake cete link?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Windows aj tak je najlepsi :))
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

vela ludi to este stale nevie preglgnut
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

aby som bol uprimny, tak kedysi mi bolo z mrkvosoftu zle, ale musim uznat, ze windows sedmicky su parada. koniec koncov office sa ukazal tiez ako celkom fajn produkt ale hlavne C# je mrtny :). keby len tu IE 7 a nizsie z huby nevypustili...
Odpovedať Hodnotiť:
 

O 500 rokov budu robit vykopavky, zistia s cim sme pracovali, ako sme byvali,ako nas liecili...a kto vie co este a potom povedia ako sme mohli byt tak primitivni
Odpovedať Hodnotiť:
 

mylite si vazne pojmy.....
chromium a chrome....
inak po prečitany diskusie... mam zavazny problem len v tom sukromy... aj ked si myslim ze to neni tak ako si tu myslime....
predca sukromie je sukromie...
data budu na neakom šifrovanom servrry alebo podobne.... asi xD
chrome bude uz o inom :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mp3: http://listen.grooveshark.com/
Video: http://www.youtube.com
Hry: nema zmysel pisat stranky, je su ich 1000-ky

... ano urcite.. na notebooku, ktory ma len browser budem online pocuvat mp3, online pozerat filmy a online hrat hry...
to uz len aby som za sebou tahal opticky kabel s pripojenim do netu HA HA. Snivajte s nami, skutocne je to velmi obmedzujuci OS. Ide len o zvysenie podielu browsera chrome. Ved veta: "Pre užívateľa bude k dispozícii jediná aplikácia spustená automaticky po prihlásení, prehliadač Google Chrome." je uplne trapna. Ak by google chcel nieco urobit pre ludstvo, tak by mu dal maly, rychly, prehladny OS s realnymi subormi a aplikaciami a nie tento blud ktoremu by som vobec neveril, nemal by som pocit bezpecia... Potrebujem mat antivir, firewall - so sledovanim paketov a sledovanim vyuzivania internetoveho pripojenia - co sa stahuje - co sa uploaduje a hlavne kam. Tento clanok mi stacil na to aby som tomu OS nedoveroval a urcite si ho nedam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chrome OS bude superrýchly a superbezpečný jednoduchý OS Ale len bude :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obavam sa ale, ze momentalne internetove pripojenia na slovensku nebudu to prave orechove pre tento OS..
Nie kazdy ma este optiku a s inymi rychlostami uploadu to bude utrpenie..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár