neprihlásený Streda, 23. apríla 2025, dnes má meniny Vojtech
Windows 7 spí dlhšie ako Vista a XP

Spoločnosť Microsoft na minulotýždňovej konferencii Intel Developer Forum zverejnila viacero detailných informácií o dvoch hlavných zmenách respektíve vylepšeniach vo Windows 7, ktoré majú znížiť spotrebu počítačov s novým operačným systémom ale tiež zvýšiť výkon a efektívnejšie využívať najmä nové procesory Intelu postavené na mikroarchitektúre Nehalem respektíve jej 32 nm verzii Westmere.

DSL.sk, 29.9.2009


Mark Russinovich zo spoločnosti Microsoft na minulotýždňovej konferencii Intel Developer Forum zverejnil viacero nových informácií rozširujúcich doteraz zverejnené informácie o novinkách v jadre Windows 7 týkajúcich sa efektívneho využívania procesorov.

Vo Windows 7 sa nachádzajú nové technológie prinášajúce lepšie vlastnosti oproti Windows Vista na ľubovoľných procesoroch ale tiež špecifické zlepšenia na procesoroch architektúr Intel Nehalem a Westmere.

Vo Windows 7 bolo uskutočnených niekoľko zmien, vďaka ktorým môže procesor respektíve jeho jadrá byť v stavoch nečinnosti po výrazne dlhšie časové intervaly ako vo Windows Vista. To umožňuje byť jadrám dlhšie v hlbších stavoch nečinnosti s nižšou spotrebou respektíve u Nehalemu v stave C6 s takmer nulovou spotrebou a dosahovať tak priemerne nižšiu spotrebu procesora ale tiež celej platformy a na notebookoch predĺžiť výdrž na batériu.

Hlavnou z týchto zmien je nové plánovanie časovačov požadovaných ovládačmi a aplikáciami. Časovač je požiadavka softvéru na operačný systém na pravidelné spustenie obslužného kódu definovaného softvérom, napríklad v prípade ovládačov na kontrolu vstupno-výstupných operácií, pričom typickými požadovanými intervalmi je spúšťanie pravidelne každých niekoľko až niekoľko desiatok milisekúnd.

Vo Windows 7 môže softvér pri požiadavke na vytvorenie nového časovača povoliť toleranciu v dĺžke intervalov zobúdzania, čo plánovač časovačov vo Windows 7 využíva na prispôsobenie rozličných časovačov a aktiváciu čo najväčšieho počtu z nich v rovnakom čase. Procesor tak vykoná čo najviac práce naraz a intervaly jeho nečinnosti môžu byť predĺžené.


Spájanie časovačov na Windows 7, porovnanie s rovnakými časovačmi na Viste (obrázok: Microsoft)



Kód Windows 7 a zahrnuté ovládače boli optimalizované a plánujú časovače s toleranciou umožňujúcou predlžovať intervaly nečinnosti jadier. Zároveň vo Windows 7 boli optimalizované služby bežiace v pozadí a viacero z nich sa spúšťa len v prípade potreby.

Windows 7 naďalej obsahuje pravidelný časovač systémového času a plánovača úloh, ktorý zobúdza procesor každých 15.6 ms. Na rozdiel od predchádzajúcich verzií ale tento časovač už zobúdza len prvé jadro procesora a nie všetky, ostatné jadrá tak môžu spať dlhšie ako 15.6 ms.


Distribúcia dĺžok intervalov nečinnosti, Windows Vista SP1 (graf: Microsoft)



Na demonštráciu zlepšení Microsoft zverejnil distribúciu dĺžok intervalov nečinnosti jadier vo Windows Vista SP1 a builde Windows 7 blízkom RC verzii. Dĺžky nečinnosti boli merané na referenčnej platforme s notebookovým dvojjadrovým Penryn procesorom v režime nečinnosti na čistých štandardných inštaláciach operačného systému, pričom prerušenia spôsobené pravidelným časovačom systémového času neboli započítavané.


Distribúcia dĺžok intervalov nečinnosti, Windows 7 (graf: Microsoft)



Kým na Viste SP1 nepresiahli intervaly nečinnosti jadier dĺžku 20 ms, na Windows 7 často presahovali 50 ms a časť aj 100 ms.

Podľa viacerých testov na viacerých modeloch notebookov nepriniesol ale nový operačný systém Windows 7 očakávané zlepšenie výdrže na batériu. Jedným z dôvodov môže byť skutočnosť, že niektorý zo zatiaľ dostupných ovládačov na týchto notebookoch nevyužíva možnosti Windows 7 a prerušuje procesor zbytočne rovnako často ako u predchádzajúcich verzií Windows.

Druhou výraznou novinkou vo Windows 7 je technológia SMT parking určená pre dosahovanie lepšieho výkonu na procesoroch Intelu architektúry Nehalem respektíve Westmere so Simultaneous MultiThreading technológiou umožňujúcou spúšťať na jednom jadre dva programové thready.

Vo Windows 7 je vylepšená technológia pre využívanie Hyper-Threading procesorov prítomná už vo Windows XP, ktorá preferuje spúšťanie viacerých programových threadov na rozličných fyzických jadrách namiesto ich spúšťania na dvoch logických jadrách toho istého fyzického jadra. Výkon dvoch threadov spustených na logických jadrách toho istého fyzického jadra zdieľajúcich jeho časti je totiž nižší ako výkon týchto threadov spustených na dvoch rozličných fyzických jadrách.

Vo Windows 7 sa bežiace thready s ohľadom na preferovanie spúšťania na rozličných fyzických jadrách na rozdiel od Windows XP môžu po uvoľnení iného jadra presúvať a spúšťanie na odlišných jadrách dostáva prednosť aj pred preferovaným procesorom pre daný thread.

Kým plánovač Windows XP sa vyhýbal umiestneniu threadov na dve logické jadrá toho istého fyzického jadra iba v prípade dostupného iného voľného fyzického jadra v režime nečinnosti, nová technológia SMT parking vo Windows 7 vyhodnocuje vyťaženosť jadier komplexnejšie a môže preferovať využívanie aj už inými threadmi obsadeného logického jadra namiesto využívania druhého zatiaľ voľného logického jadra.

Technológia sleduje náročnosť threadov na procesor a plánovanie threadu na už obsadené prvé logické jadro preferuje pred využívaním druhého zatiaľ neobsadeného logického jadra aj v prípade, keď aktuálne thready na prvom logickom jadre toto nevyťažujú dostatočne. Windows 7 tak začne využívať druhé logické jadrá až v prípade, že výpočtový výkon prvých logických jadier na každom fyzickom jadre už nie je dostatočný pre aktuálne bežiace thready.

To by malo umožňiť oproti operačným systémom nepodporujúcim obdobnú technológiu dosahovať lepší výkon pri spustených procesoch, ktorým spolu postačuje výkon prvých logických jadier na všetkých fyzických jadrách. Microsoft napríklad uvádza zlepšenie výkonu u Windows Media Encoderu 9.0 na Windows 7 oproti Viste SP1 o 23%, presné podmienky testu neuvádza.

Technológia SMT Parking môže mať ale potenciálne negatívny dopad na spotrebu, keď oproti preferovaniu spúšťania čo najviac threadov na oboch logických jadrách jedného fyzického jadra udržiava ostatné jadrá potenciálne po kratší čas v nečinnosti. Na druhej strane vďaka vyššiemu výkonu môžu ale prejsť jadrá skôr do režimu nečinnosti.

Aký je celkový dopad technológie SMT Parking na spotrebu v reálnych scenároch Russinovich nespresnil.


      Zdieľaj na Twitteri


Máte alebo plánujete nákup desktopového alebo notebookového Nehalem alebo Westmere procesora respektíve PC s takýmto procesorom? (hlasov: 665)

Mám 45 nm Nehalem      7%
Plánujem 45 nm Nehalem      4%
Čakám na 32 nm Westmere      7%
Nemám Nehalem a zatiaľ neplánujem Nehalem ani Westmere      82%


Najnovšie články:

Odštartovala druhá séria Star Wars seriálu Andor
Polovica užívateľov v Ázii má podporu IPv6
Sonda Lucy úspešne odfotila asteroid, začala posielať fotky
Úrad katastra má na stránke exspirovaný certifikát
O2 oznámilo ďalšie mierne zlepšenie pokrytia 5G
Číňania predstavili ešte rýchlejšie nabíjanie elektromobilov, lepšie sodíkové batérie
Uvedená SD karta s rýchlosťou 1.6 GB/s
Satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia budú vypustené až na konci mesiaca
Pripravuje sa ďalší Star Wars film, s Ryanom Goslingom
Používanie HDD má oveľa menšie emisie ako SSD, tvrdí Seagate


Diskusia:
                               
 

co k tomu dodat, Windows 7 spi dlhsie ako Vista a XP.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

a najdlhsie spim ja, cez vikend niekedy az do obeda.
Preco o mne DSL nepise? Napr. uzivatel s prezivkou redmond spi dlhsie ako fero2000 (fero dvatisice).
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

dnes som si dal w7 aj na pc aj na NB a podarilo sa mi rozbehať všetko dvoležite zakladne co pouzivam ale hotkey fn+F1 až F12 na notebooku thinkpad nejde ( ani tlacitka na ovladanie hlasitosti nejdu tak ako by mali... hadam este vydaju nove drajvre =(

btw: je to tisic a jedno oproti viste
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preco iba cez vikend? Ja spim do obeda aj cez tyzden.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

aj ja, len o osmej musim na chvilu vstat kym sa dotrepem do prace
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mohli by konecne opravit ten bug, ktory sposobuje pri sklapani obrazovky pocas procesu uspavania, ze system hibernuje a navyse tiez uspi laptop.
Cize, robi dve veci namiesto jednej. Naco mi je hibernacia na disku, ked je laptop v sleep mode pod napatim ?
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Ked potom odpojis laptop zo siete a nechas len na baterke a ta sa ti po case vybije, tak po pripojeni do siete mozes pocitac nastartovat znovu v tom istom stave ako bol.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ak vypinam PC, tak ho vypnem uplne aby som sa o stav baterie nemusel bat. Ak ho davam uspat, tak cakam, ze vsetko je v RAMke a nie v stave hybernacie. Ak chcem vyuzit stav uspania kvoli rychlosti zapinania, tak mi urcite hybernacia nevyhovuje.

V zivote sa mi nestalo, ze by sa mi laptop vybil v stave uspania.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Ak ti to nevyhovuje, pohladaj si na nete navod ako to zmenit. Ak sa to neda zmenit, nahlas "feature request" a cakaj na aktualizaciu alebo vymen dodavatela.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

to je cisto otazka ovladacov a nastavenia... pche
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Nie je to otazka ovladacov, je to bug v systeme.

Pretoze: Ak uspim laptop a nezavriem ho, tak to funguje normalne. Jedine ak dam uspat a zavriem laptop, tak to hodi do hybernacie.

Popis chyby:
http://tr.im/A5zg

Viem, ze to nema vela s temou, ale myslim, ze viac ludi obtazuje tento bug ako optimalizacia zatazenia CPU, ktora mala takto fungovat uz od zaciatku.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to pretoze nepouzivas ACPI *ovladace* od vyrobcu ale nejake univerzalne vo windowsoch :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to by potom muselo robit aj mne ale nerobi, tak ze na <> mas nieco ty.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Je to vlastnosť a dá sa nastaviť a tých rádoby-odborníkov ignoruj alebo im daj mínus. Nastavenie nájdeš v Ovládacom panely v Možnostiach napájania:

http://uhlik.sk/Temp/HybridSleep.png

Vypni hybridný spánok, ak nechceš, aby pri prechode do spánku bola zároveň urobená aj hibernácia na disk.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ten odkaz nepopisuje chybu, ktoru si popisal vyssie, ale problem, ze ak das pocitac vypnut (shutdown) a pocas vypinania zavries kryt, tak sa este pred vypnutim uspi, resp. hibernuje ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne hibernuje tak ako ma
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som dodal asi tolko, ze sice sa MS snazi a nie je to uplne zbytocne, ale vacsina uzivatelov instaluje software hlava nehlava nieto zeby este pozerali ci bude dany SW alebo jeho sluzby spustat nejake casovace ohladuplne.

Tzn, na tahu su teraz programatori a developeri softwaru.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Toto je zname o windows 7 uz dost dlho.
Len dodam, ze linux je plne tickless (ked system nic nerobi tak cpu spi teoreticky aj niekolko sekund) a vdaka otvorenosti sa optimalizacie casovacov mozu robit priamo v aplikaciach a nie nejakymi hackmi v jadre (co nie je lepsie riesenie, pretoze ked aplikacia potrebuje 50ms timer a OS z toho urobi 100ms tak to moze dopadnut zle..). Nechcem startovat flame lin vs win, je to ako zaujimavost :).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

na linuxe si prekompiluješ kernel podľa vkusu
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár