neprihlásený Sobota, 11. januára 2025, dnes má meniny Malvína
Intel uviedol novú socketovú platformu a lacnejšie efektívne Nehalem procesory

Spoločnosť Intel oficiálne v utorok uviedla na trh svoju novú desktopovú socketovú platformu LGA 1156, ktorá strieda viac ako päť rokov používaný socket LGA 775. Spolu s LGA 1156 bol uvedený prvý čipset pre tento socket, Intel P55 Express, a tri desktopové procesory Core i7 respektíve i5 postavené na novej mikroarchitektúre Nehalem určené pre strednú až vyššiu strednú triedu PC.

DSL.sk, 9.9.2009


Spoločnosť Intel oficiálne v utorok uviedla na trh tri výrazné novinky, svoju novú desktopovú socketovú platformu LGA 1156, nový čipset P55 Express a trojicu nových štvorjadrových procesorov.

Socket LGA 1156

Nový socket LGA 1156 je oproti doterajšej mainstreamovej platforme LGA 775 jednou vôbec z najväčších zmien v histórii desktopových platforiem od Intelu.

Oproti socketu LGA 775, ktorý bol na trh spolu s prvými procesormi pre tento socket uvedený už v júni 2004, nový socket LGA 1156 s výrazne viac pinmi prináša tri kľúčové novinky.

Rovnako ako socket LGA 1366 uvedený na konci minulého roka a určený pre kategóriu drahších high-end desktopov nový socket počíta s integráciou radiča pamäti v procesore, podporovaný je maximálne dvojkanálový radič oproti trojkanálovému u LGA 1366.

LGA 1156 navyše počíta s podporou PCI Express zbernice pre pripojenie samostatnej grafickej karty priamo v procesore.

Tretím rozdielom oproti LGA 775 aj LGA 1366 je vzhľadom na integrovanie prepojenia s oboma komponentami vyžadujúcimi najväčšiu priepustnosť prenášaných dát, pamäťou a grafickou kartou, nahradenie vysokorýchlostného prepojenia procesora a čipsetu v podobe FSB respektíve QPI prepojením DMI, ktoré poskytuje maximálnu rýchlosť len 2 GB/s.

Čipset P55 Express

Prvým čipsetom určeným pre dosky so socketom LGA 1156 je čipset P55 Express od Intelu.

Na rozdiel od doterajších desktopových Intel čipsetov modernej éry je P55 jednočipový, keď procesor pre socket LGA 1156 preberá väčšinu funkcií nortbridgu.

Vyrobený je 65 nm procesom a jeho TDP je len 4.7 W a spotreba v režime nečinnosti 1.7 W.

Čipset podporuje šesť SATA 3.0 Gbit/s portov s podporou RAID 0, 1, 5 a 10, gigabitový ethernet a osem liniek PCI Express 2.0, ktoré môžu výrobcovia dosiek kombinovať do x1, x4 a x8 slotov.

Podporovaných je 14 USB 2.0 portov a zabudovaná je integrovaná zvukovka Intel High Definition Audio.


Diagram čipsetu Intel P55 Express (obrázok: Intel)



Ceny dosiek s P55 u slovenských predajcov začínajú na úrovni 80 eur, najlacnejšou je Intel DP55WB. Zaujímavou je Asus P755D Premium, ktorá integruje okrem P55 aj Marvell 88SE9123 SATA radič s dvomi novými SATA 6.0 Gbps portami, pre ktoré v súčasnosti ale zatiaľ nie sú na trhu žiadne disky.

Nové Core i5 a i7 procesory

Pre novú platformu Intel uviedol na trh aj tri nové štvorjadrové procesory, Core i7-870, i7-860 a i5-750 taktované postupne na 2.93 GHz, 2.8 GHz a 2.66 GHz.

Jadro týchto procesorov s kódovým označením Lynnfield je postavené na mikroarchitektúre Nehalem a disponuje 8 MB L3 cache.

Všetky tri procesory podporujú pripojenie jednej PCI Express 2.0 x16 grafiky respektíve dvoch x8 grafík a obsahujú dvojkanálový radič DDR3 pamäti s oficiálnou podporou maximálne 1333 MHz pamäti.

Model i5-750 sa od modelov i7-8x0 odlišuje absenciou podpory Hyper-Threadingu, operačnému systému tak poskytuje len 4 jadrá namiesto 8 virtuálnych u i7-8x0. Okrem toho má nižší takt časti procesora obsahujúcej radič a podporu PCI Express grafiky, 2.13 GHz oproti 2.4 GHz u i7-8x0.

U Lynnfield procesorov je podporovaná s mimoriadne agresívnymi nastaveniami technológia Turbo Boost, ktorá dočasne zvyšuje takt vyťažovaných jadier ak je aktuálne k dispozícii rezerva v generovanom teple procesora. Kým u i7-9x0 procesorov Turbo Boost pridávala maximálne rádovo 10% taktu, u i5-750 pri vyťažení iba jedného jadra toto môže ísť až na 3.2 GHz, u i7-860 na 3.46 GHz a u i7-870 so základným taktom 2.93 GHz až na 3.6 GHz.

Turbo Boost môže dočasne zvýšiť takt aj v prípade vyťažovania všetkých jadier, ak je k dispozícii rezerva závislá aj od konkrétneho kusu procesora, napríklad u i7-870 na 3.2 GHz.

TDP nových procesorov je síce 95 W rovnako ako u mainstreamových Core 2 Quad procesorov, v prípade Lynnfield procesorov ale táto spotreba zahŕňa aj spotrebu radiča pamäti a komunikácie s grafikou pomocou implementácie PCI Express priamo v procesore. Čipset a celé riešenie procesora a čipsetu spolu tak môžu mať výrazne nižšiu spotrebu.

Ceny pri odbere tisíc kusov sú u nových procesorov 196 dolárov u i5-750, 284 dolárov u i7-860 a 562 dolárov u i7-870. Na Slovensku sa v deň uvedenia predávali za ceny na úrovni 180, 265 a 510 eur.

Výkon nových Core i5 a i7 procesorov

Spoločnosť Intel poskytla hardvérovým serverom pred uvedením vzorky modelov i5-750 a i7-870, model i7-860 nie. Zatiaľ dostupné testy tak testovali len najnižší a najvyšší z trojice uvedených modelov.

Podľa testov v rozličných oblastiach je možné výkon Core i7-870 porovnávať s Core i7-950, výkon i5-750 je zase možné v aplikáciách, ktoré už efektívne nevyužijú viac ako 4 jadrá, porovnávať s i7-920 a aj i5-750 je výkonnejší ako najvýkonnejší desktopový procesor od AMD, Phenom II X4 965.

V aplikáciách, ktoré efektívne využívajú jedno maximálne dve jadrá, napríklad v hrách, sú často i7-870 a i5-750 zrejme vďaka technológii Turbo Boost dočasného pretaktovania druhým a tretím najvýkonnejším desktopovým procesorom za Core i7-975.

Zaujímavým parametrom nových procesorov je aj ich spotreba a energetická efektívnosť. Celé PC postavené na platforme LGA 1156 s novými procesormi má v režime nečinnosti približne o 15 W nižšiu spotrebu ako porovnateľná konfigurácia s Core 2 Duo E8600 respektíve Phenom II X2 550 a o viac ako 20 W nižšiu spotrebu ako PC s Core 2 Quad. Techreport.com napríklad nameral spotrebu PC s i5-750 a i7-870 v režime nečinnosti 85 a 88 W.

Nové procesory skončili na prvých dvoch miestach aj v efektivite spotreby porovnávanej celkovou energiou spotrebovanou PC pri vykonaní rovnakej práce, renderovania scény v Cinebench.

Procesory pre LGA 1156 je možné pretaktovávať zvýšením základnej taktovacej frekvencie, ktorá príslušne zvýši frekvenciu jadier procesora aj jeho ostatných častí vrátane radiča pamäti. Násobič oboch častí procesora je uzamknutý, u pamäti je ale možné znížiť použitý násobič a tak pri pretaktovaní CPU zachovať pracovnú frekvenciu pamäti na stabilných hodnotách.

Väčšine serverov sa podarilo nové procesory pri vypnutí funkcie Turbo Boost pretaktovať o rádovo 50%.

Testy nových procesorov priniesli napríklad Techreport, Xbitlabs a Anandtech.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate ešte aj desktopový počítač? (hlasov: 554)

Áno      82%
Nie      18%


Najnovšie články:

Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom


Diskusia:
                               
 

Oplatilo sa cakat. Vidno ze intel nespi na vavrinoch. Celkovo je to pokrok pre ludstvo na ktorom sa intel podiela coraz viac a viac...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

LOL
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

veruze LOL, kedze !nt3l mal konecne moznost zasadit poslednu ranu AMD, keby i5 predaval na hranici vyrobnych nakladov t.j. do 100 eur :( takto sa zatial viac oplati ist do AM3, unlock jadier/cache a o rok po uvedeni platformy LEON kupit 6 jadro ;)
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

FANBOI GTH
Odpovedať Hodnotiť:
 

k ankete poznam vela ludi co maju notas a dost nadavaju a planuju sa vratit cisto na desktop, pretoze aj tak mobilitu notebooku moc nevyuzivaju a za rovnaku cenu mozu mat ovela lepsi desktop
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no to bol taky boom ked si vsetci zacali kupovat nb, bolo to IN...potom zistili ze PC je ovela ergonomickejsi a vykonnejsi...cest vynimkam, ktori nb naozaj vyuzivaju ako sa patri!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

mas prravdu preto sa aj presadili netbooky, pretoze silnejsi NB netreba na vyuzivanie mimo domu a su aj mensie a hlavne cenovo dostupnejsie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bohuzial nie vsetci mozu vyuzivat luxusu desktopu, napr ludia na VS, ktori chcu pouzivat rovnaky pocitac aj doma aj na internatoch ci inde
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1000+
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcel som este chvilu pockat az na 32nm core i5. Ale dozvedel som sa ze to budu len dvojjadra. Neviete ci budu aj nejake 4 jadrove core i5 na 32nm?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Určite nebudú, naopak po prejdení na 32 nm začne intel prechádzať na jednojadrá a o rok rovno prejde na poljadrá (celerony :) ).

Panik: čo dobrého si si zahúlil, daj aj nám. Intel sa podieľa na pokroku ktorý si ale dá poriadne zaplatiť a jeho jediným želaním je zotrieť konkurenciu aby všetky ceny diktoval on. Myslím, že želaním každého jedného z nás (aj keď veľa z nás si to neuvedomuje a nechápe )je aby sa AMD čo najviac priblížilo výkonnostne Intelu, potom spadnú ceny a môžme upgradovať a nakupovať vo veľkom. Ak sa ti páči kupovať za draho od monopolu tak do toho. :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

no keby to amd vedelo s procakmi aspon tak dobre ako s grafickymi volba by bola vzdy jasna
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pozor, nové Phenom II X4 sú pomerne vydarené procesory.Na high-end od intelu ešte nemajú odpoveď, ale snáď časom. Okrem toho high-end je určený pomerne úzkemu okruhu ľudí. Pre bežných ľudí je tu mainstream a tam má amd lepšiu cenovo-výkonostnú ponuku. Ale je pravda že grafiky vedia urobiť perfektne.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

A okrem toho nikto do kanclu nekupi Ci7 950, ved by bol blb a vyhradni dodavatelia take zostavy v ponukach nemaju. Ak sa teraz kupuje do kanclu PC, tak kanclu dominuju Celerony (E4xx, E1xxx a este ani nove E3xxx nie - pripadne Pentia Dual core E2xxx ci E5xxx). Tam moze Ath II X2, Ph II X2 ci X3 v pohode konkurovat (samozrejme ani Ph II X4 945, 955, 965 do kanclu nikto nekupi).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fandit AMD je samozrejma vec, bodaj by mali uz aj Phenom III ci aj IV. Na druhej strane si treba uvedomit, ze dnesne Ph II su na tej istej frekvencii schopne konkurovat akurat jak Core 2 Quad 6xxx spred dvoch rokov! A to uz vobec nehovorim o 45 nm Core i7 9xx, resp. buducich 32 nm Core i5. A absolutne ani len nespominat dalsi intelacky tick ci tack ci ktory to ma prist za rok: nova architetura Sandy Bridge na 32 nm (t.j. nie Core, nie Nehalem, ale dalsia mikroarchitektura). AMD planuje zmenu svojej K10.5 az o dva roky v 2011 a to uz bude mat 22 nm Intel die shrinky Sandy Bridge a AMD bude tak az 4 generacie pozadu !!!!!!!!!!!!!!! (dnes je AMD 2 generacie pozadu - Ph II su excelentne procaky, ale bohuzial prisli velmi neskoro)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

n0000b,

testy - od1680-1050 hore, je ph2 rovnaky fps....(vs i7)

cena uplne inde
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo zakladny ukazatel vykonu procesoru su fps pri hrach na nic ine sa procesor nepouziva
Odpovedať Hodnotiť:
 

hahahaha , hej - ked budem potrebovat kodovat 264 , tak zapnem grafiku- ma to vacsi efekt...

inak staci normalny-nepredrazeny cpu a ludia maju desktop hlavne pre multimedia a hry
Odpovedať Hodnotiť:
 

vy ste ale dobri pakovia, co si neuvedomuju zakladne fakty:

- nieco ako Ph II X4 965 BE ci Ci7 920 rev. D0 (podobne vykonne cpu) maju tak velky vykon, ze ani jeden z nich neprrdstavuje ziadnu brzdu pre fps v hrach (rozdielly su do 5%, co sa da povazovat za chybu merania) a JEDINE od coho zalezi fps bude grafika ... asi ste junacikovia nezmaturavni pubertalni nevideli vela grafov a benchmarkov a ked aj hej, ich chapanie vasimi mozgami je ulne skreslene
- iba pubertalny nezmaturovany junacik si moze mysliet ze jedine na com zalezi, je vykon v hrach - ako hovorim asi ste nevideli trocha komplexnejsie benchmarky, kde sa hodnoti trocha viac veci ako fps v hrach (to je iba jedna z tucta veci)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už iba aby tieto procesory začali dávať do nových macbookov. To potom konkurencia ako HP, Dell, Lenovo, Toshiba a pod zaplačú.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

ROFLKOPTER!! To by veru zaplakali, ale od smiechu :D Asi sa Macy dostatocne neroztapaju zatial, tak tam urcite daju tieto desktopove procaky.

Nemam rad skatulkovanie ale zda sa ze vacsina ludi vyjadrujucich sa na webe za mac su totalni idioti.


Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

no ja mam jasno Intel Core i5 750 2.66GHz BOX dodnes to malo byt Intel Core i7 920 2.66GHz BOX --este pastujem z cenniku:) ale to meni situaciu a este aj usetrim 60ecek a hlavne inovativnejsi socket lga1056..
aa doska ASUS P7P55D PRO
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

a oberes sa o moznost dat o rok do rovnakej dosky 6jadrovy i9. Super. Dalej i5 nema HT, co je velke plus oproti c2q platforme. Ak je i7 920 len o 60€ drahsie, tak to je lepsia volba.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak neviem snazim sa to vybrat tak aby som o rok do toho nemusel davat nic, ked tak uz o dva preto ten cpu na novom sockete.Rozhodne netuzim o rok menit procak a o dalsi zasa dosku a procak.60e je v celku dost teda aspon pre mna ak si pozriem v akej cenovej katergorie sa nachadzaju cpu i7 920 a i5. A budem mat aplikacie ktore mi "efektivne" vyuziju 6 jadier? i ked to by problem nemusel byt. Ano i7 920 je drahsie ale je to socket z predchadzajuceho roku oproti comu je tu lga1056 od ktorej saocakava podobny boom ako na lga775.Čo je dost mozne 2x usetrit raz pri kupe stroja a to z novym socketom a i5 procakom alebo tie dva nove i7-ale tolko prachov vazne nemam :) druhy krat usetrit pri ugradu ale only cpu! nie doska+nedajboze nieco dalsie. Ked tak napis rad sa poradim nakolko to potrebujem vyriesit v kratkom case.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak moje kriteria na novy pc su: slusna integrovana VGA, 4jadro s nizkou spotrebou a relativne pretaktovatelny, ddr2. Je jasne ze mi to vychadza na PhII 955BE a GIGABYTE MA790GP-UD4H :) K 1366 vs 1156. 1156 je sice novsi, ale horsi socket. Jedna sa o strednu triedu v podani intelu, pricom buduce cpu su mierene do 1366. Co si neuvedomujes (alebo mozno aj hej) je, ze i5 nieje o 60€ lacnejsi, lebo aj doska je o dalsich 60 lacnejsia, takze 120 ;) Ale ak budes chciet i9, tak budes musiet zas kupovat dosku. Neviem kolko chces dat za PC, ale slusny pc s i7 a nv275 sa da spravit tak za 1000€. No ale na hry s PhII 810 to bude rovnake, a ten vyde 780 ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No lutovat nemoznost upgradovat 4-jadrak Ci5 5xx v sc. 1156 (defacto vykonny ako 4-jadrak Ci7 9xx, resp. o 10% menej) na 6-jadrak Ci9 v sc. 1366 - neviem ci je lutost na pravom mieste ... za rok ci rok a pol bude vykon 4-jadraku Nehalem stale viac ako dostatocny (pokial nebudes ripovat 50 GB HD blu ray 1080p do HD 720p 8 GB AVIcka). Vymenit 4-jadrak Nehalem za novsi 6-jadrak Nehalem je narast vykonu o 50-60%, co je na rozmyslenie. Ani pred 7 rokmi ludia neupgradovali Duron 700 MHz na 1100 MHz!!! Ale pretaktovali si ho na 900 MHz a mali svaty pokoj a pockali si 2-3 rociky na nejaky 3x vykonnejsi Athlon Thoroughbred 2800+ (3x vykonnesji od toho OC Durona na 900 MHz, co je narast na 300% povodneho vykonu) ... Ja osobne moje 45 nm 4-jadro asi upgradujem asi az za nejake 3 roky na nejake 22 nm 12-jadro, nevidim zymsel vyhadzovat peniaze za rok a pol za 32 nm 6-jadro ci 8-jadro na postupne 50%ne zvysovanie vykonu ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

btw: totalnym upgradom (MB, CPU, chladic, RAM, VGA a HDD), kt. som spravil na jar mi stupol vykon masiny na 4-nasobok a tomu hovorim upgrade, nie smutit a filozofovat nad 1,5-1,6 nasobnym vykonom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na druhej strane totalny upgrade nutnych komponentov (defacto okrem kysne, mechanik, zdroja a pripadne disku) je iste drahsi ako len vymena cpu ... takze nic nie je len cierno biele :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ci onak pri tomto pc nieje ani o tak samotnu vga-takze doska z integrovanu kartu odpada a radsej to riesim cez klasicku kartu nejaku 100eurovku nic viac nic menej, stoj nieje ani pre mna-skor pre kamosa potrebuje to na hudbu takze hravat hry moc nebude.

Pjetro de: ak som ta spravne pochopil tiez nevidis dovod sa hrnut moc vysoko, len teraz neviem ktory socket a platforma je podla teba vatsia "vyhra" ja to vidim stale na i5 z doskou ASUS P7P55D PRO a 4gb/ddr3/1600 ram (64bit co to povie)co by na tej doske mohlo ist este kvapku zdvihnut, a dalej by tu bola furt moznost na tejto doske zo soscketom 1156 upgradnut cpu na nove i7 8xx. nejaky novy zdroj prislusenstvo bez monitoru a sme na 800e
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel by som mu skusit poskladat pocitac z vatsiu pravdepodobnostu upgradu o nejaku tu dobu,, vychadzam z informacie ze sa od socketu 1156 ocakava nieco podobne ako od 775, co napriklad v mojom pripade pri kupe dosky na 775 bol uspech z hladiska moznosti upgradu lacnejsich a vykonnejsich CPU do tohto socketu, samozrejma ze vyvoj sa neda az tak predpovedat. a ako uz bolo povedane kupou i5 je mozne usetrit nejakych 120e co by v buducnosti zasa mohol 120eu investovat do noveho procaku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez si myslim ze sc. 1156 s Ci5 5xx alebo Ci7 8xx bude aj za rok ci rok a pol slusne upgradoavtelny. Do sc. 1156 dnes idu 45 nm kusky Ci5 5xx alebo Ci7 8xx a bola by blbost, keby nesli aj 32 nm die shinky, mozno oznacene ako Ci5 6xx pre 5xx a Ci7 7xx pre 8xx, ani dive srnky v case ruje netusia, ale 32 nm die shrinky musia nejako odlisit, podovne ako 65 nm vs. 45 nm v pripade Core 2 Dou a Quad.

Dnes 4-jadrak 2,66 GHz 45 nm Ci5 750 bez HT a za rok aj pol 4-jadrak nejaky 3,33 GHz 32 nm die shrink Ci7 7xx (mozno sa tak budu oznacovat) ... to je to 50% navysenie vykonu o kt. som hovoril (akurat to nebude v style 4-jadro vs. 6-jadro tej istej architektury)


To sa ale potom za vyse dva roky oplati pockat na sc. 1155 a platformu Sandy Bridge startujucu v 2011-2 na 32 nm so 4- 6- a mozno aj 8-jadrakmi, resp. v 2012-3 na jej 22 nm die shrinky (istotne 8-jadraky a mozno aj 12-jadraky)

... a tak to moze ist donekoncna
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave vysla info, ze ati5850/5870 ma mat idle 27W. Ak sa to potvrdi, odpada nutnost integrovanej vga a teda amd. i5 bude vykonovo dobry, ale pri cenovom rozdiele 10-15% na celu zostavu by som to neriesil a zobral odladene i7.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem aky to ma dopad ale vravim ze doska z integrovanu vga mna ani nenapadla ze by tam mala byt :) to je vcelku dost 10-15% nekupuje sa predsa pc za 300eu ale viac ako 800 mozno by bolo fajn aj to i7 ale vravim za tych 120e si o nejaku dobu moze spravit upgrade ak preda i5 -*niekto to snad uz kupi ak na tom bude rozumna cena, a ma vykonnejsi procak za tu istu cenu ako by teraz kupil i7 920
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechcem byt puntickar ale preco autor uvadza link na Intel a potom na asus....su aj tak od asusu.... nestacilo by dat link na intel link alebo na asus.com ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazena redakcia:

1) TABULECKY................
2a) Turbo Boost môže dočasne zvýšiť takt aj v prípade vyťažovania všetkých jadier, ak je k dispozícii rezerva závislá aj od konkrétneho kusu procesora ... asi ste chceli naznacit, ze sa monitoruje niekolko velicin (tdp, voltaz, frekvencia a dokonca po novom aj otacky ventilatora) a len ak su splnene vsetky podmienky, turbo boost zvysi frekvenciu
2b) Na margo 2a:
princip turbo boost na Ci7 9xx: pri zatazeni 1,2,3,4 jadier sa zvysi frekvencia o 2,1,1,1 nasobice (x133,3 MHz)
princip turbo boost na Ci7 8xx a Ci5 7xx: pri zatazeni 1,2,3,4 jadier sa zvysi frekvencia o 5,4,2,2 nasobice (x133,3 MHz)
v dosledku coho nominalna frekvecnia pri zatazi straca zmysel (!!!), nakolko pri zatazi je Ci7 8xx minimalne o 133,3 MHz rychlejsie (vsetky jadra) ako rovnako taktovane Ci7 9xx
Odpovedať Hodnotiť:
 

V zivote som nepocul taky hlucny chladic ako ten BOX k i7. V kazdom pripade si treba kupit nieco ine, lebo s tym BOXom huci PC ako vysavac :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A sa cudujes? S TDP Ci7 130 W? Je korunovacna hovadina nechavat tam boxovy chladic (hlavne ak vieme ze masina bude vybat zatazena), to je to iste ako chladit Pentium D (dvojjadrove Pentium 4 Prescott).
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár