neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
MIT vyvinul 3 mm "čiarový kód" s mnohými tisíckami bitov, prečítateľný zo 4 m

DSL.sk, 4.8.2009


Mimoriadne zaujímavú technologickú inováciu systému čiarových kódov s označením Bokode, stále založenú na optickom čítaní informácie, predstavil aktuálne Massachusettský technologický inštitút, MIT.

Bokode dokáže potenciálne kódovať milióny bitov informácie do kruhovej značky s priemerom len 3 mm, ktorá je prečítateľná na vzdialenosť viacerých metrov pomocou bežných fotoaparátov.

Základom Bokode je modifikácia optických lúčov vychádzajúcich zo značky. V súčasnom prototype je používaná šošovka s ohniskovou vzdialenosťou 5 mm umiestnená v takejto vzdialenosti od značky, kužel lúčov vychádzajúcich z jedného bodu značky tak mení na rovnobežný zväzok lúčov.

Pri použití fotoaparátu zaostreného na nekonečno sa tak značka premietne ostro priamo na senzor, pri použití objektívu s ohniskovou vzdialenosťou napríklad 50 mm je na senzore desaťkrát zväčšená oproti reálnej veľkosti.

Podľa MIT je možné u Bokode rozpoznať po takomto zobrazení prvok o veľkosti 2.5 mikrónu, teda v milimetri je možné rozpoznať 400 prvkov a do milimetra štvorcového potenciálne rádovo kódovať 156 kilobitov informácie.

Na kódovanie informácií sa používa dvojfarebný vzor podobne ako u plošných QR kódov. Na senzor sa naraz premieta pri takýchto parametroch a snímaní z niekoľkých metrov len malý výrez celej značky, pomocou kódovania aj orientačných informácií je ale možné rozpoznať pozíciu výrezu v celej značke.

Zároveň jednoduchou analýzou je možné určiť uhol, pod ktorým je Bokode značka snímaná, a na základe veľkosti výseku aj vzdialenosť od značky. Bokode tak môže byť využitý nielen na kódovanie informácií ale zároveň aj na zistenie relatívnej polohy čítačky, čo potenciálne umožňuje ďalšie využitia.

Súčasný prototyp je možné čítať zo vzdialenosti maximálne štyroch metrov zrkadlovkou, fotoaparáty zabudované v súčasných mobiloch pre malý priemer objektívu dokážu pre praktické využitie čítať Bokode len zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov. MIT ale vyvíja prototyp prečítateľný z väčšej vzdialenosti, až do maximálne 20 m.


Schéma fungovania Bokode (obrázok: MIT)



Súčasný prototyp zároveň ešte vyžaduje aktívne podsvietenie, k dispozícii je už ale aj prvý prototyp pasívnej značky využívajúcej odraz svetla z blesku fotoaparátu.


Predstavenie Bokode (video: MIT)



Bokode má viacero výhod oproti súčasných čiarovým kódom, v súčasnom prototype je ale nevýhodou trojrozmernosť s výškou 5 mm. Oproti RFID tagom sú podľa MIT výhodami možnosť detekovať polohu čítacieho zariadenia, možnosť využitia fotoaparátu respektíve mobilu s fotoaparátom ako čítačky a vyžadovanie priamej viditeľnosti, čo umožňuje lepšiu ochranu v prípade potreby ochrany údajov uložených v značke.

Viac informácií o Bokode je možné nájsť na stránke projektu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami


inzercia



Diskusia:
                               
 

neviem znova mam dejavu...
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

nie nie iba si si dal refresh stranky
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ROFL
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

pride mi to dost neprakticke... lebo na precitanie to vyzaduje kameru s manualnym focusom a zdroj svetla (blesk, led dioda, treba na to bateriu a uz vidim ako obchody davaju taketo nieco na produkty a minaju drahe baterie)... manualny focus telefony nemaju takze to odpada a kompaktami/dlsr-kami nikto nebude fotit tieto ciarove kody...

zase jeden vynalez ktory sa nikdy neuplatni... mozno v japonsku
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Vedel by som si predstavit vyuzitie takejto technologie vo velkoskladoch, ovladanych vision systemami. Oznacovat niecim podobnym zubnu pastu ci muku v Tescu by zrejme bolo naozaj scestne ... Som zvedavy, ci sa to (a ako) uchyti.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

a preco nie? na muke budes mat malu bodku, ked ju vsak "odfotis" napr mobilom tak to to telefon dekoduje a bude tam napr presne zlozenie, alebo recepty, alebo skladovanie, cokolvek...
ako je tam pisane "zatial" je nutne napajanie, pracuje sa na verzii bez napajania, ajked je nutny blesk na fotaku...ale to su zaciatky...
mozes vtrepat relativne dost informacii na malu plochu, cize rozne navody, tipy, triky....nemyslim ze to je zly napad da sa tam vtrepat mnozstvo informacii na ktore nie je bezne miesto...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Samozrejme nieco podobne si viem predstavit. Ale na nieco podobne by Ty v pohode stacil aj 2D ciarovy kod :) Oscanujes (aj bez blesku), mobil sa pripoji na net a z databazy ztiahne informacie o produkte. Ty nemusis kupovat mobil s bleskom, vystacis si aj s terajsimi technologiami :) Ale samozrejme, fantazii sa medze nekladu ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OMG *Ti :-)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by si sa ako mal bavit mobilom alebo fotakom. To len teraz este studenti nemaju na to citacky, lebo to je este len vo vyvoji cele, tak to riesia tak ze to fotia mobilom a potom to rozpoznavaj uz fotky, ked sa to zacne normalne pouzivat tak ziaden rozdiel oproti normalnym ciarovym kodom, len ze je to mensie a ze sa tam da zakodovat omnoho viacej udajov, inak normalka klasika citacka ciarovych kodov, len bude mat inu optiku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo takto znackovat ludi, co by zjednodusilo identifikaciu pripadnych teroristov, nie ? :o) ... implantaty a ciarove kody, to je dnes predsa "in" ;) ...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

njn .. jedna dierka navyse nikoho nezabije :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"Na kódovanie informácií sa používa dvojfarebný vzor podobne ako u plošných QR kódov."

Mne to v tom videu nepripadalo ako QR kódy ale ako Matrix kódy. Žeby som to zle som to pochopil??? Alebo mi to vysvetlite, prosím.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

preco by sa takto nedal prenasat nejaky kod aj na sietnicu ludskeho oka. (da sa aj sosovka rozostrit na nekoneckno?)
Odpovedať Hodnotiť:
 

máme tu predsa RFID. naco vymyslaju vec co ma 5 mm hrubku do priestoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

RFID ti neponuka to, co ciarovy kod. Predstav si regal so 100 roznymi vyrobkami, kazdy s vlastnym RFID cipom a citacka sa moze zblaznit :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár