neprihlásený Utorok, 28. apríla 2026, dnes má meniny Jarmila
K dispozícii finálny VirtualBox 3.0

DSL.sk, 1.7.2009


Spoločnosť Sun v utorok vydala novú verziu svojho virtualizačného riešenie VirtualBox 3.0, ktorá prináša tri podstatné funkčné novinky oproti doterajšej verzii 2.2.4.

Podporovaných je viac virtuálnych procesorov v jednom virtuálnom stroji, VM. Na počítačoch s viacerými fyzickými jadrami tak po pridelení viacerých virtuálnych CPU môže mať VM vyšší výkon ako v predchádzajúcich verziách, vďaka viacerým jadrám využívaným reálne paralelne.

Viac virtuálnych procesorov je podporovaných iba na PC s procesormi podporujúcimi hardvérovú akceleráciu virtualizácie. Maximálnym počtom virtuálnych CPU v jednom VM je 32.

VirtualBox, ktorý bol doteraz najmä desktopovým virtualizačným nástrojom, spoločnosť Sun v oznámení novej verzie začína označovať vďaka podpore viacerých procesorov ako vhodný aj pre serverové nasadenia.

Ďalšími dvomi novinkami je podpora hardvérovej akcelerácie vyšších verzií 3D grafických rozhraní. Virtualizované 32-bitové Windows XP a Vista v novej verzii podporujú hardvérovú akceleráciu DirectX až vo verzii 8 a 9. Na virtualizovaných Windows, Linuxe a Solarise pribudla zároveň podpora hardvérovej akcelerácie OpenGL 2.0.

Podpora hardvérovej akcelerácie 3D grafiky je zatiaľ stále experimentálna a treba ju explicitne povoliť.

Okrem hlavných noviniek bolo opravených niekoľko desiatok chýb a pridané menšie novinky, napríklad podpora pripojenia z RDP klienta vo Windows 7 a podpora Guest Additions pre SUSE Linux Enterprise Desktop 11. Zoznam všetkých zmien je možné nájsť na tejto stránke.

Sťahovať VirtualBox 3.0 je možné z virtualbox.org.



Najnovšie články:

Nová séria Star Trek seriálu začne v júli, ukážka
Česká pobočka linuxovej distribúcie Suse založila odbory
V Košiciach balíkomat blokuje časť iného, od piatka začne platiť regulácia balíkomatov
V CPU pre smartfóny vedie stále MediaTek, Qualcomm sa vrátil pred Apple
Americký štát zatiaľ výstavbu dátových centier nezakázal, guvernérka zákon vetovala
Užívatelia Windows majú konečne získať úplnú kontrolu nad aktualizovaním
SPP spustil "veľké" batériové úložisko
Kryptografiu odolnú kvantovým počítačom už nasadil aj šifrujúci ransomvér
Zákaz zahraničných routerov v USA sa týka aj prenosných routerov, udelená ďalšia výnimka
Ďalší seriál Apple o alternatívnom vývoji dobývania vesmíru začne v máji, ukážka


Diskusia:
                               
 

to sa kde povoluje?myslite ze na tom pojde aj nejaka ta hra?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Virtualka na hranie hier...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

samozrejme ze pojde..aladdin, pacman..mario..tetris :)))
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

dovolim si citovat jeden prispevok z ceskeho webu o linuxe:
"Zrovna v nedeli jsem si nainstaloval betu2 a zkousel to. Mam tu jen dve originalky. Mafia a Company of Heroes. Mafia naprosto v pohode funkcni, ale ve FullHD a s detaily naplno se mi seka (ve Wine se myslim nesekala - uz je to chvile co jsem to zkousel). Na win v pohode, zase takovou plecku nemam. Snizeni detailu a rozliseni mi prislo kupodivu hodne stejne ;-). Mozna bude chyba nekde jinde. CoH se ani nerozjede. Pustim, procak naplno a nic... ani chyba..."
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

preco nie ?! predstav si domacnost dnes alebo do nejakych 5 rokov. Kazdy clen potrebuje pocitac. Nie vsetci ale potrebuju stale vysokky vykon, preto je neekonomicke a energeticky neefektivne, aby mali vsetci vykonne pocitace. Stacia im len neco ako terminal a ten vykonny moze byt odlozeny niede v sklade, kde nikoho nebude rusit a moze zaroven obsluhovat mnoho dalsich veci.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Minesweeper, Solitaire, ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nastavenia virtuálky, úplne dolu zaškrtnúť checkbox "Enable 3D Acceleration"
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pouziva to kniznice z Wine a kompatibilita je este o mali kusok horsia :p Ale par hier na tom bezi a podla mna celkom slusne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

... maly kusok...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Jenom tak málo virtuálních CPU ?
Nevím co chcete dělat na počítači co má jen 32 procesorů.
To nevystačí ani na provoz umělé inteligence ...

Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

co to stoji v lidli?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

chod do riti spamer.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

hlavna vec ze takehoto kokota redakcia nezmaze
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Presne. A uz spamuje aj v dalsich clankoch. Asi by bolo treba mila redakcia nacase upgradovat web. Zaviest captche a pod. Cela tato stranka potrebuje upravu, ved bezi este na kodovani windows-1250 omg. Fx mi vo vlastnostiach stranky pise ze na jeho zobrazenie pouziva "Režim ako staršie prehliadače (Quirks)" (myslim ze aj Opera ma nejaky podobny nastroj a asi ho tiez pouziva na zobrazenie tejto stranky). update.dsl.sk by chcelo bud naozaj updatovat alebo radsej zrusit :-) Na to ze je toto celkom profi IT web je tato stranka trochu zastarala. By ma zaujmalo ze ci nema na jej upravu redakcia cas alebo jej chybaju financie alebo co. A vlastne redakcia, ani z nej nikoho nepozname, ziadne meno, ziaden nick nic.


Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Firefox berie niekto ako smerodatny? Uz si opravili memoryleaky? ;-)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ale mana rikala ze prej to neni smeroplatny.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

oni mazu iba tych co ich kritizuju. Ostatne, vsetko a vsetkych maju na haku, neodpisuju ani na maily. Panuju tu pomery ako v cine, zaostalost a potlacanie kritiky.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to mi je prekvapenie...

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár