neprihlásený Piatok, 17. januára 2025, dnes má meniny Nataša
Efektívnosť klasických žiaroviek je možné zvýšiť o 67%

DSL.sk, 1.6.2009


Výskumný tím z Rochesterskej univerzity informoval o vyvinutí procesu, ktorý umožňuje výrazne zvýšiť efektívnosť bežných klasických žiaroviek.

Efektívnosť klasických žiaroviek je možné zvýšiť modifikáciou wolfrámového vlákna, ktoré sa v klasických žiarovkách používa na emitovanie svetla, pomocou jednorazového ožiarenia intenzívnym laserom.

Postup je možné aplikovať aj na už vyrobené žiarovky, špecifický intenzívny laser trvajúci len niekoľko femtosekúnd vytvára podľa zistenia vedcov na povrchu wolfrámového vlákna mikro a nanoštruktúry, vďaka ktorým emituje výrazne viac viditeľného svetla. Jedna sekunda má 10 ^ 15, milión miliárd, femtosekúnd.

Podľa vedcov takýmto spôsobom modifikovaná klasická žiarovka pri spotrebe 60 W emituje toľko svetla ako klasická 100 W žiarovka, jej efektivita sa tak zvýši o 67%.

Jednorazovým ožiarením laserom je možné navyše upraviť vyžarované spektrum na ešte bližšie prirodzenému bielemu svetlu. Veľkou výhodou klasických žiaroviek oproti úspornejším alternatívam je už aj v súčasnosti prirodzenejšie vyžarované spektrum.

Technológia je zatiaľ len v štádiu výskumu, kedy a či vôbec bude nasadená na zvyšovanie efektívnosti klasických žiaroviek nie je zatiaľ známe.

Viacero krajín vrátane Európskej únie už prijalo konkrétne opatrenia na postupnú náhradu klasických žiaroviek efektívnejšími zdrojmi svetla. V EÚ sa napríklad už od septembra prestanú predávať klasické 100 W žiarovky a od septembra 2012 sa prestanú predávať úplne všetky klasické žiarovky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta


Diskusia:
                               
 

Na ziarkovom osvetleni nemam rad tu umelost, to zlte sfarbenie , som zvedavy o kolko budu lepsie tieto ziarovky v prirodzenosti svetla.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

skus pouzivat nejaku chvilu sviecky a uvidis ake krasne "BIELE" svetlo vyzaruju klasicke ziarovky, heh

myslim ze buducnost maju LED svetla → nizka narocnost celkom pekne svetlo
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Ide o prirodzenost spektra. Vdaka principu maju ziarovky v spektre vsetky vlnove dlzky (i ked je teplota svetla posunuta - ale s tym sa ludske oko dost dobre vyrovna). Naopak, ziarivky ako vybojky vydavaju tak 6 pomerne uzko ohranicenych spektralnych pasiem. Mozes si to skontrolovat odrazom od CD. Odraz zo ziarovky je spojity, pri ziarivke uvidis pomerne ostro ohranicene pasy. Svetlo ohna ma tiez inu teplotu ako slnecne a je to prirodzene, nie umele svetlo.
http:// www.cs.cmu.edu/~zhuxj/astro/html/spectrometer.html
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U žiariviek je mnoho druhov luminoforov a index podania farieb môže byť od 60 až do 95%. Problém je že na mnohých miestach majú ešte staré skladové zásoby alebo lacné žiarivky kde ten index je nízky a je to fakt cítiť.

A žiarivky majú rôzne teploty chromatickosti a môžte mať aj svetlo dosť blízke dennému, svetlu žiarovky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mali radšej zmerať sodíkovú nízkotlakú výbojku...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Uplne vedla.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

stale sa ani nahodou nepriblizia s efektivnostou k ziarivkam...

kupte si normalnu ziarivku nie lacny smejd a vsetko je v poho, ano svetlo je trocha ine, ale zvyknete si na to za par dni...

ale musim podotknut ze mne ziarovky ani ziarivky nesvietia priamo, mam ich naklonene a pouzivam to len ako nepriame osvetlenie aby som videl na klavesnicu, mozno pod priamym svetlom to uz citit, ale stale 99% domacnosti moze prepnut bez problem, pracoviska to uz som si nie isty...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak ja mam doma vsetky vybojky philips, ale oci ma z toho "prirodzeneho" svetla bolia stale. Najprijemnejsie na oci su pre mna podhladove halogenky (tie mam bud kanlux alebo philips, oboje su v pohode). Maju prijemne spektrum, dostatocnu intenzitu a farbu podobnu ako slnecne svetlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aké sú to "podhladove halogenky"? Aké majú parametre? Merný výkon, index podania farieb, teplota chromatickosti?

A máte na mysli kompaktné žiarivky? Ja používam "neznačkové" a žiadne problémy s očami nemám.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to ma ani vo sne nenapadlo ze by som mal mat problemi s ocami od ziariviek.. co to na Markize rozpravali v spravach? (oni rozpravali aj ze CS je nebezpecne pre deti, ze zateplenie polystyrenom je jedovate... ... ..)

pravda ze prve ziarivky boli trochu "žlté" a dosahovali 100% ziarenia az po par minutach, ale dnes aj ta najlacnejsia ziarivka splna standard..
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Problémy sa zvykli vyskytovať u citlivejších ľudí ale výlučne pri použití klasického predradníka u žiarivky. Má to na svedomí "blikanie" sieťovou frekvenciou. Pri použití elektronického predradníka s 40kHz je stroboskopický efekt potlačený.

To čo spomínaš je asi omyl a mýliš si ich s sodíkovými/halogenidovými výbojkami, ktoré sa používajú vo verejnom osvetlení.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

som zvyknuty na tieto halogenky na 230V, 50w
http://www.mhkanlux.cz /pic_zbozi_det/_thb_ge92730.jpg
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedná sa o klasickú halogénovú žiarovku s reflektorom. Žiaľ stále sa jedná o žiarovku a mnoho energie je premenenej na IČ žiarenie. O trošku lepšie ale stále sú tu veľké straty.

V článku je spomenuté že halogénové žiarovky budeme od septembra 2012 na príkaz únie musieť používať všetci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musia sa prestat predavat. Pouzivat mozes. Viem o "pacientoch", ktori si robia zasoby vopred. Ide hlavne o fotografov, ktorym zvlastne spektrum ziariviek fakt nevyhovuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No predávať sa prestanú ale ani tie zásoby nebudú večné a pri ich životnosti budú dosť krátke.

No o takých aj ja viem ale nejde o žiadnych fotografov len o blbých ľudí. Náročným fotografom žiarivky samozrejme vyhovovať nebudú (kôli farebnému spektru aj keď tie nové už sú fakt dobré) ale neviem čo im bráni používať halogénové, ktoré majú skoro rovnaké spektrum? Alebo xenónové výbojky, ktoré majú podľa mňa najlepšie spektrum z dnešných zdrojov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas pravdu, tiez si potrpim na kvalitu a kupoval som strucne povedane najdrahsie ake mali, zaruka 10 rokov a davaju hnusne svetlo, z ktoreho bolia oci, ale hlavne ze usetrime, vsak to bude treba na ocneho. :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najdrahšie nie vždy znamená najlepšie a najkvalitnejšie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno pozri na Apple :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nechcem ukazovať prstom a vyvolávať flame mimo témy ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri použití nepriameho osvetlenia je svetlo oveľa príjemnejšie a keď nepotrebujete veľké hodnoty osvetlenosti tak aj vhodnejšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://prop.sk/francouzska.html
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nech zmerajú indukčné výbojky :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je pekna kopa sprostosti...

"lidé sice zaplatí méně za elektřinu, ale ve svém důsledku zaplatí dvakrát více za jiné druhy energie užívané k vytápění" toto vobec nema zmysel, to kto pouziva ziarovku na vykurovanie?

Nepovedali priamo ze ziarivky sposobuju rakovinu prostaty, ale silne to naznacili, priamo to povedat nemozu lebo je to ocividna blbost.. kedze by to znamenalo ze zeny su imunne ^^
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ono je to celé strašná blbosť.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Francouzská novinářka Annie Lobé varuje před užíváním úsporných žárovek


http://www.prop.sk/francouzska.html

-veľmi zaujímavé čítanie......

Odpovedať Hodnotiť:
 

keby radsej vedci vymysleli nejaky sposob a davali do povedomia svetelne znecistenie radsej ktore je realnym problemom na celom svete... viac na www.svetelneznecistenie.sk
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

to svetelné znečistenie je fakt sviňárna.
Z môjho lokálneho pohľadu ma sejie hlavne to, že sa sakra nemôžem poriadne vyspať. Do izby mi svieti asi 10 pouličných lámp +bonus svetelná reklama, ktorá svieti viac, ako tých 10 lámp dohromady. Máme zastreté žalúzie, ale stále je v izbe toľko svetla, že môžem čítať knihu.
Preto sa teším keď idem niekam na vidiek alebo do Tatier, že tam je tma. Krásna čierna tma.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Zatiahni si nepriesvitne zavesy. S nimi budes mat cez den vacsiu tmu ako teraz so zaluziami v noci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To znie ako reklama na nejaky ultravyhodny produkt TV Shoppingu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Velmi pelne. Efektivnost (vzhladom na vydavanie svetla) klasickych wolframovach ziaroviek je priam HOROROVO HROZNA: http://en.wikipedia.org /wiki/Light_Bulb#Efficiency_comparisons : max. cca 2,6% ... tych 100 J (joulov) energie (skurvene vela) pumpovanych do 100 W ziarovky kontinualne kazdu sekundu, sa premeni len na ekvivalent 2,6 joulu svetelnej energie!!! Dalsich vyse 90% energie je v prdeli v podobe tepla (!!!), zvysnych par % sa transformuje na ine formy enegrie ... Aj keby zvysili efektivnost (vzhladom na vydavanie svetla) o 1000% (t.j. na 10-nasobok ... a nie len o 67% a teda na 1,67-nasobok), stale by to bola len 26% efektivnost ... No ale fyzika zrejme nepusti, co uz ... Z toho len vidiet aka je produkcia sveta wolframovymi ziarovkami uzasne VYHODNA (zo 100 J energie mame 2,6 J energie vo forme emitovaneho svetla) ... Aj parny stroj v 18. storoci mal efektivnost 8% ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Žiarovky majú 1/10 merného výkonu výbojok (a to nehovorím o životnosti). To je spôsobené tým že ako zdroj svetla je žeravené vlákno a väčšina energie uniká ako IČ žiarenie (60-70%) ale s tým veľa nespravíme. Proste fyzika (a keby ste ešte videli tie straty pri výrobe ele.energie).
Žiaľ žiarovky vyhrávajú v cene a návyku ľudí. Náhlym skokom nezmeníte.

Aspoň ale postupne prinútia ľudí prestať používať obyčajné žiarovky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved to ... vo viditelnom spektre EM ziarenia (vlnove dlzky cca 380 - 780 nm) unika len 2,6 % energie ... ostatok sa vynalozi na teplo (pohyb atomov wolframu) a IČ ziarenie (nad 800 nm)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aspon mame radiator :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

> Jedna sekunda má 10 ^ 15, milión miliárd, femtosekúnd.
cize femtosekunda je jedna triliontina sekundy.

tera giga mega kilo
mili mikro nano piko :)

Ked som sa to (za sociku!) musel ucit v 7. na ZS na fyzike, tak sa mi to zdalo blbost. Dnes uz nie! :-D

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len pre upresnenie :)

yocto- y 10^-24
zepto- z 10^-21
atto- a 10^-18
femto- f 10^-15
pico- p 10^-12
nano- n 10^-9
micro- m 10^-6
milli- m 10^-3
centi- c 10^-2
deci- d 10^-1


deka- D 10^1
hecto- h 10^2
kilo- k 10^3
mega- M 10^6
giga- G 10^9
tera- T 10^12
peta- P 10^15
exa- E 10^18
zetta- Z 10^21
yotta- Y 10^24
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hovori sa tomu psychicke dozrievanie ... clovek po 30tke (ked je psychicky viac dozretejsi ako po 20tke) si zacina uvedomovat potrebu vzdelanosti ... napr. ja som nenavidel dejepis, nechapal som naco nam je ucit sa blbosti co boli ... teraz je mi uplne jasne ze jedine z dejin mozeme cerpat skusenosti a neustale sa poucat ... dnes keby som mohol, cital by som knihy o dejinach a davnvch ciivilizaciach jak na beziacom pase, ale stoja stovky eur a niet casu ... toto si mladi sopliaci neuvedomuju: v mladosti maju cas ucit sa a este k tomu za symbolicke sumy par euro a este k tomu s vykladom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hmmm "špecifický intenzívny laser trvajúci len niekoľko femtosekúnd" tak tých laserov potom asi spotrebujú dosť veľa keď trvajú len niekoľko femtosekúnd. Keby to boli laserové lúče, tak by to bolo samozrejme niečo iné.

Ale viac by ma zaujímalo čo to tam za štruktúra vzniká. Ako a či vôbec sa mení ožiarením plocha vlákna a ako riešia ožarovanie vlákna tak, aby bolo ožiarené zo všetkých strán. A hlavne, či by nebolo jednoduchšie takú alebo podobnú štruktúru dosiahnuť chemickým, alebo chemickotepelným spracovaním ešte pred kopmpletáciou žiarovky.
Pravdepodobne aj tak len vyhrabali niečo, čo už bolo dávno známe a zamknuté niekde v skrini. Takto ten článok pripomína vyhlásenia typu "a prekročíme päťročný plán o..."
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

asi by bolo velmi tazke dosiahnut podobny efekt nejakym chemicko tepelnym alebo chemickym spracovanim pretoze femto laser prenasa urcite kvanta energie ktore posobia na povrch vlakna specificky a to tvorbou povrchovych vrstiev. femto laser nie je mozno najnovsi vynalez ale iba dnes sa zacina pouzivat na tvorbu nano zloziek materialov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa mi nepaci, ze musime setrit na ukor zravia a kvality. Kludne si kupim ziarovky, hoci beru 6x viacej alebo CRT monitor, ktory ma oveli lepsi a zdravsi obraz ako LCD (myslim min 100 Hz flat), ale hold ked uz sa to ani nevyraba a vdaka EU ani nebude, tak nie je kde a to mam ist volit EU za to, aby uzakonnili dalsie podobne blbosti?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1. EU zakázala klasické žiarovky ale nik ti nebráni kupovať halogénove žiarovky, ktoré majú oveľa lepšie parametre ako klasické.

2. No tak nemyslím že CRT má zdravší obraz ako LCD.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Klasicka ziarovka je najekologickejsia aj najsetrnejsia k ludskemu zdraviu a aj oku.
CRT monitor ma samozrejme ovela prirodzenejsi obraz ako LCD.
Samozrejme mam na mysli kvalitne CRT.
Osobne si nakupim klasickych ziaroviek nadosmrti.
Halogenky su uz predsa o inom a nie su az take vhodne.
Ta modifikacia Wolframoveho vlakna je vcelku zaujimava.

Ale asi to neprejde kvoli ziskuchtivym firmam na ekologicky aj opticky velmi skodlive usporne "ziarovky".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo sa týka zdravia a oka tak halogénová žiarovka je k oku šetrnejšia nakoľko je jej svetlo bližšie k dennému. Z ekologockej stránky veľmi posúdiť neviem ale zas halogénový plyn nieje životu nebezpečný.

No tak tie zásoby budú musieť byť fakt veľké nakoľko ich životnosť býva cca 1000 hodín (halogénové cca 3000 a žiarivky v priemere 12000). Ono pri žiarovkách tá životnosť je oproti ostatných svetelným zdrojom úplne úbohá.

Modifikácia je zaujímavá a ale ako by sa zvýšila keby to aplikovali na halogénovú žiarovku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja teda neviem, ale po dvoch mesiacoch práce na LCD monitore (Apple Cinema) u zákazníka som musel doma CRT odpratať a kúpiť LCD. A neboli to nejaké šmejdy. (iiyama vision master pro 450 versus EIZO ColorEdge CE240W)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked sa prestanu predavat klasicke ziarovky tak sa mozno zvysi pocet epileptikov

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale halogénové žiarovky ešte budú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nějak si to popletli, aprílové zprávy se dělají 1.4. a ne 1.6.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aka stary je vymysel tej ziarovky a ako dlho sa pouziva uz...a vzdy by som povedal je v domacnostiach najpolularnejsia...a najviac mi vyhovuje...si tipnem ze nielen mne ale mnohym dalsim...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár