
neprihlásený
|
Streda, 29. apríla 2026, dnes má meniny Lea |
|
|
MS v protimonopolnom európskom spore podporí organizácia ACT
DSL.sk, 21.4.2009
|
|
V protimonopolnom spore Európskej únie proti Microsoftu vo veci zahŕňania Internet Explorera do Windows sa na stranu Microsoftu ako tretia strana postaví organizácia Association for Competitive Technology, ACT.
ACT často presadzuje záujmy zhodné so záujmami Microsoftu, jej členmi sú okrem Microsoftu ale aj Oracle, Ebay a Verisign.
V prípade Oracle vznikla zaujímavá situácia, keď minulý týždeň ohlásila organizácia European Committee for Interoperable Systems, ECIS, podporu Európskej komisii. Oracle je ale členom ako ACT tak ECIS.
Organizácia ACT oznámila svoju podporu Microsoftu na svojom blogu. Hoci snaha EK o potrestanie zahŕňania Internet Explorera do Windows má aj v EÚ svojich odporcov, ACT v ohlásení podpory argumentuje aj nepravdivými a spornými tvrdeniami.
ACT argumentuje paradoxne v Európe absolútne nerelevantnou skutočnosťou, že zahŕňanie Internet Explorera do Windows sa už právne vyriešilo v USA.
"IE od Microsoftu navyše nie je ani prehliadačom číslo jedna v Európe, vôbec nie dominantným," uvádza ACT. Toto tvrdenie je ale samozrejme nepravdivé aj podľa štatistík StatCounter, o ktoré sa ACT opiera.
Internet Explorer je podľa týchto štatistík vedúcim prehliadačom v Európe so 48.84%, ACT pre nekorektnú formuláciu využilo skutočnosť, že podľa StatCounter bol v trinástom týždni z jednotlivých verzií prehliadačov najpopulárnejší Firefox 3. Celkovo bol Firefox podľa použitých štatistík ale druhý s 38.85%.
Celkovo trh prehliadačov označila organizácia ACT za dynamický, keďže IE stratil za niekoľko rokov desiatky percent svojho podielu.
EK začala vyšetrovať podozrenie na zneužívanie monopolného postavenia spoločnosti Microsoft na trhu s desktopovými operačnými systémami zahŕňaním Internet Explorera do Windows v januári roku 2008. Predbežné výsledky vyšetrovania, podľa ktorých monopolné postavenie bolo zneužité, zverejnila v januári tohto roka.
V súčasnosti plynie dvakrát predĺžená pôvodne dvojmesačná lehota, v ktorej môže spoločnosť Microsoft odpovedať a požiadať o vypočutie. Následne EK definitívne rozhodne, či spoločnosť zneužila dominantné postavenie a akú pokutu a povinnosť nápravy jej udelí.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
hmmmm
Od: aleluja
|
Pridané:
21.4.2009 9:59
spojenci, to mi pripomina Age of Empires ...
cim viac hracov, tym vacsia fun to bude :)
zaujimave to sledovat
|
| |
Re: hmmmm
Od: Kapor z Vane
|
Pridané:
21.4.2009 23:29
zahrame? zahram si za frankov :D
|
| |
Utorok, 21. apríla 2009, dnes má meniny Ervín, zajtra Slavomír Pošli kvety
Od: rms
|
Pridané:
21.4.2009 10:45
haha! Vestica ma rozdvojenu osobnost. Alebo mozno aj niekolko nasobnu. A ani sa necudujem po tolkych akviziciach.
|
| |
MICROsoft
Od reg.: Eagle
|
Pridané:
21.4.2009 11:13
Microsoft robil a robí aj horšie veci ak sa jedná o monopol, tak neviem prečo sa serkajú s tou kravinou okolo prehliadačov.
|
| |
Re: MICROsoft
Od: dsaads
|
Pridané:
21.4.2009 12:21
napriklad ?
|
| |
Zakaz podnikania
Od reg.: Matko5
|
Pridané:
21.4.2009 14:04
Preco chce EK regulovat slobodny trh? Za chvilu sa ludia budu bat podnikat lebo ak budu velmi uspesny EK ich zreguluje.
|
| |
Re: Zakaz podnikania
Od reg.: stafer
|
Pridané:
21.4.2009 19:59
Lebo kedysi v 19. storočí sa ľudia dohodli, že monopol nie je pre konkurenčné prostredie to pravé, a že budú veľké podniky regulovať, aby tie nemohli zneužívať svoje monopolné postavenie na úkor ostatných.
Typická praktika napríklad: Ak váš obchod prestane predávať počítače s Linuxom, tak získate 20% zľavu na windowsy.
Ako sa proti tomuto môže konkurencia brániť, nikto zdravo mysliaci predsa nebude chcieť mať 95% predaných počítačov o 20% drahších ako konkurencia. A toto je na úkor spotrebiteľa, lebo konkurencia nebude mať nikdy možnosť sa rozšíriť a tým pádom nikdy nevznikne konkurenčný boj a tým pádom nikdy nepôjdu dole ceny. V istých chvíľach preto nastupuje organizácia nato určená a snaží sa tento stav zvrátiť. Dá pokutu, zaviaže predajcov a podobne. Čosi ako nakopnutie zaseknutého motora. Keď motor fičí (konkurenčný boj), tak do neho nepcháme ruku, lebo ho zbytočne poškodíme, ale keď sa zasekne (ostane monopol), tak ho treba nakopnúť.
|
| |
Re: Zakaz podnikania
Od reg.: stafer
|
Pridané:
21.4.2009 20:00
Na záver. V tomto konkrétnom prípade tiež akosi nechápem prečo sa kašlú s prehliadačmi, keďže tam sa konkurencia rozrastá. A aj vďaka nej tu máme už 8 verziu IE, pričom do rozšírenia konkurencie sa počítalo, že IE6 ostane kua dlho.
|
| |
praktiky microsoftu
Od: dodo002
|
Pridané:
21.4.2009 14:06
tak napríklad, vlastnil som internetovu kaviaren, kde som mal zakúpený originalny windows xp home edition a k tomu som mal od centrály microsoftu licenciu na používanie v internetových kaviarnach a hernach. Potom asi v roku 2007 si Microsoft zmyslel že moja licencia neplatí ak si nedokúpim k tomu licenciu aj na office sice za 1200 sk na 5 počítačov na rok ale aj tak to nie je moc fer. Načo mi je office ked to isté zváda aj open office.
|
| |
Re: praktiky microsoftu
Od: redmond
|
Pridané:
21.4.2009 14:35
co su toto za dristy, preco si tak ocividne vymyslas.
|
| |
Re: praktiky microsoftu
Od reg.: Gizmof
|
Pridané:
21.4.2009 20:07
Do internetovej kaviarne keď tak GNU Linux, hry na tom hrať asi nikto nebude keď to je na net tak na čo widle?
|
| |
Re: praktiky microsoftu
Od: jajajaja
|
Pridané:
21.4.2009 22:29
ty si asi nebol este v netkaviarni... unas do kazdej kaviarne chodia hraci... vacsina kaviarni su aj herne zaroven...
|
| |
Re: praktiky microsoftu
Od reg.: Gizmof
|
Pridané:
22.4.2009 17:24
V net kafé som bol :D... ale teda všade je to rôzne, tá kde som chodil ja (chvalabohu už cez pár rokov nemusím) bola iba na net...
|
Pridať komentár
|
|
|
|