neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Nový bezstratový formát kompatibilný s MP3

Spoločnosť Thomson, spolutvorca formátu MP3 spolu s Fraunhoferovým inštitútom, predstavila aktuálne nový bezstratový kompresný audio formát mp3HD. Zaujímavou vlastnosťou mp3HD je spätná kompatibilita s formátom MP3, ktorá umožňuje na prehrávačoch podporujúcich MP3 prehrávať skladbu ako stratové MP3 a na prehrávačoch podporujúcich mp3HD rovnakú skladbu prehrávať ako bezstratové audio.

DSL.sk, 20.3.2009


Spoločnosť Thomson predstavila vo štvrtok zaujímavý kompresný audio formát mp3HD kompatibilný s najpopulárnejším audio formátom MP3.

mp3HD je zaujímavý skutočnosťou, že je bezstratový a zároveň plne spätne kompatibilný s MP3. Súbor štandardu mp3HD je kompatibilný s formátom MP3, pričom obsahuje skladbu vo formáte MP3 s bitratom definovaným užívateľom, medzi 96 Kbps až 320 Kbps. Zároveň ale obsahuje dodatočné dáta, ktoré dopĺňajú MP3 skladbu na audio plne identické so zdrojom, z ktorého bol mp3HD súbor vytvorený.

Na prehrávačoch podporujúcich len MP3 formát je tak možné skladbu prehrávať ako štandardné MP3, na prehrávačoch podporujúcich aj mp3HD sa skladba bude prehrávať ako bezstratové pôvodné audio.

Celková veľkosť skladby respektíve dosahovaný kompresný pomer je pritom na úrovni kompresného pomeru ostatných bezstratových formátov. Formát mp3HD tak umožňuje ukladať digitálnu hudbu v originálnej kvalite zhodnej s kvalitou pôvodného zdroja, napríklad CD, a minimálnou možnou veľkosťou, zároveň ale rovnaké súbory prehrávať na štandardných MP3 prehrávačoch.

Formát v prvej sprístupnenej verzii podporuje zdrojové audio zhodné s kvalitou audio CD, teda 16-bitovú stereo 44.1 kHz kvalitu. Okrem toho je podporovaná aj 48 kHz 16-bitová stereo kvalita.

Podobný bezstratový kompresný formát predstavil pred rokom aj druhý spolutvorca formátu MP3, Fraunhoferov inštitút. Formát HD-AAC Fraunhoferovho inštitútu je ale postavený na menej rozšírenom a podporovanom formáte AAC.

Thomson sprístupnil enkóder z WAV súborov do mp3HD formátu a zároveň plugin do Winampu podporujúci mp3HD a prehrávajúci mp3HD skladbu ako bezstratové audio v plnej kvalite. Najdôležitejším parametrom enkódera spustiteľného z príkazového riadku je bitrate vloženej MP3 skladby, voliť je ho možné medzi 96 Kbps a 320 Kbps.


Formát mp3HD, výsledny bitrate a dosahovaná kompresia oproti plnému 1411.2 Kbps WAV u klasickej a popovej skladby

Vysvetlivky:
Bitrate - zvolená kvalita MP3 vloženej v mp3HD súbore
MP3 - Kompresný pomer MP3 skladby pri zvolenom bitrate oproti CD plnej kvalite, teda 1411.2 Kbps
Kla. a Pop bitrate - bitrate (veľkosť súboru / dĺžka) výslednej mp3HD skladby pri zvolenom bitrate vloženej MP3, v prípade klasickej a pop skladby
Klasická a Pop - Kompresný pomer mp3HD skladieb oproti plnému 1411.2 Kbps WAV u klasickej a popovej skladby
Kla. - MP3 a Pop - MP3 - rozdiel kompresných pomerov medzi výslednou mp3HD skladbou a samotnou vloženou MP3



mp3HD formát sme otestovali na jednej klasickej a jednej popovej skladbe z audio CD. Plná digitálna kvalita audio CD je 1411.2 Kbps, v tabuľke je možné vidieť bitrate celých mp3HD skladieb v závislosti na bitrate vloženej MP3 skladby a dosiahnutý kompresný pomer. Ten sa rádovo zhoduje s hodnotami dosahovanými ostatnými bezstratovými formátmi, výhodou mp3HD je ale kompatibilita s MP3.

mp3HD samozrejme nie je možné, čo sa týka kompresného pomeru, porovnávať so stratovými formátmi, keď u modernej hudby mp3HD dosahuje kompresný pomer na úrovni dvoch tretín a teda len približne tretinovú úsporu oproti nekomprimovanému WAV. mp3HD má podobne ako iné bezstratové formáty zmysel pre užívateľov, ktorí chcú uchovávať z nejakých príčin hudbu v plnej kvalite a zároveň ju môcť prehrávať na štandardných MP3 prehrávačoch.

Pre takého použitie je mp3HD v súčasnosti zrejme najefektívnejším formátom, čo sa týka množstva uchovávaných dát, zároveň uchovávanie je jednoduchšie pre manažovanie len jedného súboru pre skladbu.

Podľa našich testov ale bohužial kompatibilita súčasnej verzie enkódera so štandardom MP3 nie je dostatočná, keď sme našli jeden MP3 prehrávač neschopný prehrávať mp3HD skladbu ako bežnú MP3 skladbu.

Kým viacero softvérových prehrávačoch vo Windows nemalo problém prehrať mp3HD skladbu ako bežnú MP3 skladbu a problém rovnako nemal napríklad ani iPhone, populárny MP3 prehrávač Samsung YP-U3 sa pri spustení prehrávania mp3HD skladby zasekol.

Z pozorovaného správania nie je možné jednoznačne určiť, či generované mp3HD skladby nie sú plne kompatibilné s MP3 štandardom, Samsung prehrávač nie je plne kompatibilný s MP3 štandardom alebo prehrávač nedokáže skladbu prehrať pre iné príčiny, napríklad nepredpokladané limity na veľkosť súboru a tak nie je známe ani ktoré všetky prehrávače môžu mať podobné problémy.

Sťahovať nástroj pre vytváranie mp3HD a plugin do Winampu, ktorý stačí skopírovať do priečinku Winampu s pluginmi, je možné na tejto stránke.


      Zdieľaj na Twitteri


V akom formáte máte uloženej najviac digitálnej hudby? (hlasov: 974)

MP3      88%
OGG      4%
WMA      1%
AAC      2%
V inom formáte      5%


Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


inzercia



Diskusia:
                               
 

Z tej tabuľky som pochopil len prvé dva stĺpce :( Nešlo by to rozviesť alebo zlepšiť aspoň menovky stĺpcov? Inak celkom zaujímavé...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Doplnili sme detailné vysvetlenie jednotlivých stĺpcov aj priamo k tabuľke.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Ahá, zmiatli ma tie bezrozmerné čísla v 3. a 6. stĺpci. Thx
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

namiesto tabulky ste mali chytit nejake goldwave alebo audacity/cooledit a ukazat v detaile tu bezstratovost, resp. porovnanie s mp3.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Tam nie je čo ukazovať, čo sa týka kvality tohto špecifického formátu. Bezstratovosť je len jedna, je to identický zvuk ako napr. z CD. S MP3 ste sa zrejme už stretli. Porovnanie je mimo rozsahu článku o špecifickom formáte a nie je na ňom závislé. Keď máte o také porovnanie záujem, vyhľadajte si ľubovoľné všeobecné informácie o znížení kvality MP3 kompresiou.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"definovaným užívateľom, medzi 96 Kbps až 320 Kbps." - to mi nepride ako moc bezstratove, ked si to mozem navolit. a este k tej bezstratovosti - to by som si pozrel na kolko to je bezstratove a ci naozaj alebo sa to k tomu len blizi...
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Skúste si to prečítať ešte raz.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

"definovaným užívateľom, medzi 96 Kbps až 320 Kbps."

citaj dalej:

"Zároveň ale obsahuje dodatočné dáta, ktoré dopĺňajú MP3 skladbu na audio plne identické so zdrojom"

"na kolko to je bezstratove"
- bezstratove - uplne identicke, 100% zhoda!

ak stale nieco z clanku nechapes, tak s tym ti uz velmi nepomozeme...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Potom aký má význam, či si zvolím 96 Kbps alebo 320 Kbps ked to bude v oboch prípadoch bezstratové ?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ten volitelny bitrate je pre stratovu zlozku mp3 formatu... cely vtip je v tom, ze mp3HD ma okrem tej stratovej zlozky dalsie dodatocne data, ktore prosto sprosto povedane doplnaju tie stratene data...

cize ak si to pustit v mp3 prehravaci bez podpory mp3HD tak sa ti bude prehravat ta stratova zlozka podla zvoleneho bitrate. ak vsak pouzijes prehravac podporujuci mp3HD (v clanku je link na plugin pre winamp) tak sa ti to prehra bezstratovo, lebo sa podla noveho formatu pri prehravani pouziju aj tie dodatocne data, ktore z formatu robia bezstratovy.


a ak furt nechapes, tak chod namiesto dsl.sk studovat fifika ci macka Pu
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

toz, niekto jednoducho nepochopi na prvy krat
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vzdy som to chcel napisat :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak sorry :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

predbehol ma o jednu sekundu... :( ale aby som nebol OT, tak aj ja by som rad plne pochopil tu tabulku
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dobre info ale tu tabulku som celkom nepochopil.

Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

dalsi imho zbytocny format.
v PC prehram akykolvek lossless format a ked budem potrebovat prenosne audio, tak si to velmi rychlo skonvertujem do stratoveho formatu (napr aac), ktory "na cesty" uplne postacuje a nezabera 10x viac miesta. Nehovoriac o dalsej moznej nekompatibilite s prehravacmi.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Dufam ze konecne sa masovo rozsiri podpora beztratoveho audia. Ved je to uz smiesne ze mame HD video, ale hudbu v prehravacoch v otrasnej kvalite.

http://radar.oreilly.com/2009/03/ the-sizzling-sound-of-music.html
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ale aj to HD video je komprimovane stratovymo kodekmi. :)
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

stratovo v porovnani s cim?
tu je priklad HD videa a kde tam vidis nejaku stratu?
http://tinyurl.com/cj8h7r

ehm (NSFW)
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

vidim, ze problemom rozumies :)
stratovo - v porovnani s nekomprimovanym originalnym zdrojom.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

nuz niektori nerozumeju/nevedia ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stratovo v porovnani s nekomprimovanym videom!!!!!!!!!!! Jeden 2-hodinovy film vo full HD (1920x1080/60 fps/24 bit) by NEKOMPRIMOVANY zaberal radovo jeden TB ... ako to ze sa zmesti na 25 GB BR SL? LEBO JE 40-nasobne skomprimovany!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

(samozrejme ze stratovo)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale jeden film v HD rozliseni, bez komprimacie sa zmesti na vacsie diskove pole, kdezto jedna pesnicka v CD kvalite s bezstratovou komprimaciou sa ti zmesti aj na najmensi USB kluc, alebo inak, na dnes bezne predavane prehravace, alebo USB kluce sa ti zmesti kopec muziky v bestratovom formate, tak preco ju prznit? A este je tu jeden dovod. Ludske oko vnima "nekvalitu" uplne inak ako ludske ucho.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

prznit?
Kvalitu ti przni tak akurat prenosny mp3 player. Alebo nebodaj nosis so sebou po vonku AKG 701 a sluchatkovy zosilnovac? (Ak uz sa mame bavit o highende)
Este raz - vacsine ludi na ich prenosne "sumitka", s ktorymi krmia svoje koss porta pro aboslutne postacuje lossy format. Nikto tu nevravi o archivacii v PC (alebo na mediach) -- ta je predsa jasna - jedine lossless.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

flac > anything
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Uz len keby to podporovala vacsina mp3 prehravacov a nezaberalo to 10nasobok jednej mp3.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tiez som pouzival FLAC, ale prave dokoncujem konverziu a taggovanie vsetkych FLAC suborov do WMA lossless. Jediny dovod preco tak robim je bezproblemove a nativne prehravanie so zobrazovanim vsetkych taggov v MCE bez instalovania 3rd party filtrov. Zial MS nepridava nativnu podporu FLAC ani do Windows 7 a to bol posledny signal pre konverziu do WMA lossless.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nuz, lebo MS podporuje len svoje formaty, takze si sa pekne chytil do ich lasa. Congrats
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Chytil, nechytil, takto by som to nenazval. Je to lossless format ako FLAC, ALAC, APE, ... Kedze pouzivam Windows vsade, okrem serverov (tam ma multimedia nezaujimaju), tak nevidim dovod pouzivat iny format. Naco budem pouzivat FLAC alebo iny, ked vysledok prehravania je rovnaky a takto nepotrebujem stahovat ani instalovat ziadne filtre a vsetko mi funguje hned. Na stratovu kompresiu WMA nepouzivam, pouzivam mp3 alebo aac (to ma nativnu podporu vo Windows 7).
Ale vysvetli preco nepouzivat nativny Widnows format pre lossless, ked to ma pre mna iba vyhody? Buchat sa do prs, ze nebudem pouzivat MS formaty len preto, ze su od MS (teda proprietarne) ma uz nebavi (robil som tak doteraz), navyse z toho vacsinou plynu nevyhody v pripade prehravania cez MCE. A co sa prehravania tyka, ano foobar2000 je skvely prehravac a nema s ostatnymi formatmi problemy, ale hudbu si prehravam na HTPC so 7" monitorom a tam je MCE + DO (prip. MCE + ovladanie dotykom), z uzivatelskeho hladiska velmi efektne a efektivne.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Presne ako som si myslel :-) Individua mi daju minuska a myslia si o mne, ze som sa "chytil" do MS lasa, ale nikto mi neda jediny padny argument, preco by som WMA lossless nemal pouzivat.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ani sa im necuduj, ked preformatovavas flac do WMA lossless len preto aby si mohol pouzivat MCE, namiesto toho aby si pouzival nieco ine a usetril si robotu so zmenou formatu.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Nic ine? Konverzia nie je ziadna praca, batchovo to necham bezat a manualne nemusim robit nic. Trva mi dlhsie iba preto, lebo som mal v hudbe bordel, tak si ju teraz organizujem a taggujem cez mp3tag.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

mna tak trapi ci MS podporuje len svoje formaty ajtak som nikdy nepouzival ich prehravace
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som rad, ze vymysleli tento format, len aby popracovali na kompatibilite so sucastnymi MP3 prehravacmi.

Ostatne formaty, hlavne wma,ogg a ine zbytocnosti ma nikdy nezaujimali a ani nebudu zaujimat./su absolutne zbytocne a sposobuju len bordel/
Nech zije MP3 !!!
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Ach jaj................
Sposobuju bordel? Ani by som nepovedal. A vies o tom, ze z tych 3 formatov, ktore si vymenoval, je mp3 najhorsi? ogg aj wma maju pri rovnakej velkosti lepsiu kvalitu ako mp3.
A vidno ze si lama- co maju vsade, mam aj ja. Pridam sa k vacsine, ako ovce. Vsade je mp3, tak nic ine ma ani len nezaujima a nic si o tom ani neprecitam...radsej.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

a ako bonus ti mrkvosoft k tym tvojim WMA prida aj DRM dokonca, aj ak si ich legalne kupis z nejakych stranok. Ty nie si bezna ovca, ale baran :) Keby wma bol jediny format na svete, ani vtedy by som ho nepouzival, uz len koli politike M$ co sa tyka pouzivania jeho produktov.
A k tomu porovnaniu. Ano mozno je pri ~128 horsia mp3, ako wmv a ogg. Ale pozri si kedy bol navrhovany mp3 a kedy ogg. AAC je lepsie ako ogg a lepsie ako wmv a nikto sa tu netlcie koli nemu so prs. A o 3 roky tu opat bude nieco ine, co 3x prekona mp3.....
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

uz bolo ... pred 5. rokmi: Thomsonovske mp3PRO s cca 2x lepsim kompresnym pomerom ako klasicke mp3, ale nebolo to ono a mp3PRO sa neuchytilo ... detto pri obrazkoch: uz pred rokmi tu bolo 2x lepsie JPEG2000
Odpovedať Hodnotiť:
 

AAC nieje lepsie nez MP3
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

kvalitou rozhodne JE lepšie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto sa mi paci. Formaty ako OGG, AAC, WMA a podobne nemaju buducnost. Nemaju mat preco. Toto mp3HD je fajne, hlavne spatna kompatibilita potesi. Fajnsmekri si pridu na svoje.
Odpovedať Známka: -9.1 Hodnotiť:
 

nerozumiem preco by nemali mat buducnost, mozes to blizsie rozvinut?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Nikto to nepouživa, okrem par dutych hlav, podobnych ako linuxakov, čo musia mat niečo ine, aby mali pocit že maju gule :)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

iTunes Store predava hudbu vylucne v AAC a k januaru 2009 predalo 6 miliard kopii skladieb. Takze predsa len niekto pouziva aj nieco ine ako MP3.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nikto nepoužíva AAC? Tak Ty máš veľmi, ale veeeľmi obmedzený pohľad na svet :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ked sa prd rozumies, tak nekecaj. Linuxaci viac pouzivaju ogg koli tomu, ze je to FREE a bez PATENTOV. Cize mozu pribalit podporu Vorbisu aj Theory hned na instalacne medium Linuxu. Keby tam bola podpora pre mp3 hned zahrnuta, uz by tam nemohli napisat, ze toto CD obsahuje LEN OpenSource software, ktory mozete kopirovat a upravovat si podla seba.........
Je to len koli licenciam. A preco nie? Podla mna by sa mali pouzivat free formaty, aby som si dokument mohol otvorit na hocijakom OS, hudbu prehrat na hocijakom OS, video taktiez....Nic nebrani Microsoftu implementovat podporu ogg do svojho OS.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ak sa nemylim, tak aj Nokia v telefonoch ma zvonenia v AAC alebo niecom takom
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Fraunhorefovým"
Fraunhoferovým
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tak tak ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ktorykolvek mp3 prehravac, ktory nepocita s datovym tokom nad 320 kbit/s, pripadne ho hardwarovo nezvladne, moze mat s mp3HD problem ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa spektrálnych charakteristík nič moc (stále zaostáva za WMA,WAV a je tam len malá zmena oproti MP3)

WAV:
tinyurl.com/dmm5xs

MP3 320kbps/48kHz:
tinyurl.com/cldgee

mp3HD 320kbps/48kHz:
tinyurl.com/cumsm8

MP3 112kbps/44,1kHz:
tinyurl.com/c25sqh

WMA 320kbps:
tinyurl.com/cex4az

WMA 440kbps:
tinyurl.com/c7qt5b

pri WMAčkach sú len málinko zrezané výšky, nič viac, dokonca sa viac približujú WAVu než MP3, a ani MP3HD oproti WAV/WMA nevyhrava.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neanalyzovali ste náhodou MP3 zložku mp3HD a nie bezstratovú verziu?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nie nahodou ale urcite... chudak zabudol na plugin ktory k tomu mp3HD pribalili a na ktory je tu pekne aj link v clanku ^_^ holt, taky ludia sem chodia casto...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a aky vyznam by malo analyzovat bezstratovu zlozku? Ved je uplne jasne, ze by bola zhodna s originalom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rovnako ako je jasné, že mp3 je najhorší v súčasnosti používaný stratový formát, ktorého jedinou výhodou je rozšírenosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ziadny... ale snakovi sa to zjavne nejakym zazrakom podarilo a dosiel k zaveru ze je horsia nez original ^_^

"...a ani MP3HD oproti WAV/WMA nevyhrava"
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty bohužial nevieš o čom táraš :), takže o tom aký ludia sem chodia sa moc nerozkrikuj ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak mi skus podrobne vysvetlit co si myslel tym prispevkom s porovnavanim... a hlavne, ako je mozne porovnavat bezstratovu kompresiu so stratovou a vyhlasit ze je kvalitativne horsia? teda ak som spravne pochopil ze porovnavas kvalitu zvukoveho vystupu a nie kompresneho pomeru?
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby tam nebol rozdiel oproti bezstratovemu formatu, tak to sem ani nedavam, ale kedze z grafov je jasne ze tam rozdiel je, tak som len chcel poukazat na to, ze aky je rozdiel oproti inym formatom
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten graf pre mp3HD je len zo stratovej zlozky, tzn ti ten graf ukazuje ako to budes pocut v beznom mp3 prehravaci neopatrenom podporov mo3HD
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne sa vzy zdalo ze wma je lepsie ako mp3 alebo mp3 pro - testovali sme to s kolegom; ja vsak pouzivam ogg a na archivaciu beztratovy format waw alebo v USA oblubeny FLAC
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No konecne niekto, kto archivuje hudbu tak ako ja. :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a co cakas od fraunhofera?
skus si vytvorit @320mp3 s LAME a potom porovnaj urezanie frekvencii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mp3 v LAME 3.98 final na 320 kb/s je imho kvalitny kvuk. Mozno niekto s absolutnym sluchom na aparatuje za 500 € by pocul rozdiel (netvrdim ze oproti originalu tam ziaden nepocutelny rozdiel nie je) ... ale to takisto mozeme slintat nad studiovou kvalitou 192 kHz vzorkovacou frekvenciu a 32 bit apmlitudou ... v porovnani s tym je CD nekomprimovany zvuk (44,1 kHz a 16 bit) len sum!
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, mne 320kbps staci, na vacsinu hudby dokonca aj V0.. nemam aparaturu za 500€ ani absolutny sluch.. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

AAC je super format...najviac pouzivam
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekolko prikazov v bash konzole:
md5sum song.wav (dostanem nejake cislo z WAV suboru - md5 hash)
flac song.wav song.flac (konvertujem WAV na FLAC)
rm song.wav (zmazem povodny WAV subor)
flac -d song.flac song.wav (konvertujem FLAC na WAV)
md5sum song.wav (dostanem to iste cislo)

mohol by niekto odskusat ci to funguje aj na ten mp3HD, ak ano, potom je naozaj bezstratovy
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

WavPack je podla mna lepsi ak ho ovsem nechcete pocuvat na mp3toke. On dokaze bezstratove data oddelit do dalsieho suboru takze na notase nosim len male subory a doma na disku mam druhu cast ktora obsahuje bezstratove data.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam skoro vsetko v Apple Lossless, ktory je ozaj bezstratovy format. iPody podporuju tento format tusim uz od zaciatku, a pre WinAMP existuje plugin, ktory to umoznuje prehrat. VLC a MPlayer zvladaju to bez pridavnych pluginov. Tak nechapem naco sa snazi Thomson s Fraunhoferovym institutom, pretoze MP3 uz nahradia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

FLAC , odporuca prezident SR
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no priatelia: zabavna diskusia ... hlavne na niektorych, ktori maju akosi problem chapat a nemaju sajnu o com to cele je :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

rozbehal ten plugin niekto s prehravacom AIMP2 ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak skombinovanie stratoveho a bezstratoveho formatu do jedneho fyzickeho suboru je fajn myslienka. Takisto s moznostou prehrat len stratovu cast a tam kde je to mozne pripojit majoritnu bezstratovo skomprimovanu cast a mat k dispozicci tak originalnu kvalitu. Kompresny pomer 1/2 az 2/3 je v podstate neprekvapujuci, podla ocakavania schopnosti dnesnych bezstratovych algoritmov v pakovacoch (ZIP, RAR, ACE, LZMA, PPM ...). V podstate sa takmer jedna o jednoduchu stratovu mp3 a pridanu majoritnu bezstratovu cast, ktora je komprimovana podobne ako v pakovacoch, zrejme s optimalizaciami a zohladnenim toho, ze sa komprimuje zvuk ... Majoritna bezstratovou kompresiou skomprimovana cast ale zrejme len doplna to co stratova kompresia vynechala s spolu tak tvoria original. Inak povedane majoritna cast skomprimovana bezstratovou kompresiou neobsahuje uplne cely original (podone ako formaty pakovacov), ale potrebuje aj stratovu cast, cim sa nejake to percento usetrilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napr. 37,3 MB klasicke WAVko (44,1 kHz, 16 bit, stereo, 1411 kb/s) istej pesnicky X da ZIP na 30,3 MB, RAR na 19,9 MB a ACE na 18,6 MB ... Samozrejme ine 37,3 MB WAVko pesnicky Y by na tom bolo troska inak, ale v zasade to staci na orientaciu v ucinnosti algoritmov ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyvijat cisty a dokonalejsi stratovy format pre audio ma dnes ovela mensi zmysel ako pred 15timi rokmi - ale zase netvrdim ze nema zmysel vobec. Ci bude datovy tok na kanal 32, 40, 48, 56, 64, 80, 96, 112, 128 alebo 160 kb/s nie je az take signifikantne a pre kvalitny kvuk aj tak volime hodnoty z druhej polovice. Dnes je ovela vacsi problem datovy tok stratovo komprimovaneho videa pri full HD (az desiatky Mb/s), a nie par 100 kb/s pre audio. Dobry stratovy kopresny pomer audia ale vyznam ma pri viackanalovom zvuku, ved 8 kanalovy zvuk moze mat datovy tok aj 1-2 Mb/s ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahojte , pls, neviete , či je utilitka na prevod 24 bit. wavu do 24 bit. mp3 ?
...začalo ma to zaujímať potom , čo som v dokumentácii mojej mikroveže našiel , že podporuje 16,20 a 24 bit. kódovanie (Panasonic , prehráva len CD a mp3 s konst. bitrate)

vopred ď. Kuznec
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu je nejaky test 24bitovych mp3 kodekov
http://mp3decoders.mp3-tech.org/24bit.html
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár