neprihlásený Pondelok, 22. júna 2026, dnes má meniny Paulína
Orange a T-Mobile začnú nasadzovať LTE v roku 2011

DSL.sk, 6.3.2009


Orange a T-Mobile plánujú rozšíriť svoje prvé GSM siete o dátovú technológiu Long Term Evolution, LTE, v roku 2011. Informuje o tom správa organizácie Global mobile Suppliers Association, GSA.

Štandard LTE je oficiálnou technológiou štvrtej generácie pre mobilné GSM siete po technológiách HSDPA a HSUPA zvolenou organizáciou GSM Association.

Základné LTE konfigurácie počítajú s rýchlosťami 100 Mbps u downloadu a 50 Mbps u uploadu na 20 MHz kanáloch, celková efektívnosť vyjadrená v rýchlosti užívateľa na jeden využívaný MHz je 3 až 4-krát vyššia ako u HSDPA.

Podľa správy GSA sa pripravuje nasadenie LTE v najbližších rokoch zatiaľ v 26 sieťach. T-Mobile a Orange plánujú nasadiť LTE najskôr vo svojich domovských krajinách, Nemecku a Francúzsku.

V roku 2010 by malo byť LTE nasadené v desiatich sieťach, troch amerických, troch kanadských, dvoch japonských a v švédskej a nórskej sieti operátora TeliaSonera.

V roku 2011 by to malo byť v ďalších siedmich sieťach, v troch v USA, operátorom Hutchinson 3 v Írsku, operátormi T-Mobile a Orange v ich domovských krajinách a operátorom China Mobile v Číne. V rokoch 2011 až 2012 by mali prubudnúť dve siete, jedna v Číne a jedna na Novom Zélande.

Používať LTE plánuje aj ďalších sedem operátorov, ktorí zatiaľ nestanovili dátum nasadenia technológie.



Najnovšie články:

Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI
Vznikajúci konkurent pre Starlink vyniesol ďalšie desiatky satelitov
Orange bude dodávať k 2.5 Gbps optike čínsky Huawei s 10 Gbps LAN portom - aktualizácia 1
Odstúpenie od nákupu do 14 dní má byť oddnes jednoduchšie
Predaje smart hodiniek narástli, zvýšila sa ich cena
Firefox začal podporovať nový formát obrázkov JPEG XL
Intel sa už údajne dohodol na výrobe čipov pre Apple


Diskusia:
                               
 

a ja som sa zlakol ,ze to bude na Slovensku ale to by tam musel byt rok 2025
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

jebat na cely orange aj t-mobile, nokia s intergrovanym skypom rulz :D
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

len aby si nebol prekvapeny :)
T-mobile SK aj Orange SK co sa tyka datovych sieti patria k svetovym lidrom. Ukaz mi, kde vo svete je take huste pokrytie 3G ako na slovensku :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

USA? verizon wirelles ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Britania a operator 3?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj tak jedno....pri tej cenovej politike co maju....by to bolo aj tak zbytocne
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ved na slovensku mame asi 3 najdrahsich operatorov v europe..ve ked mozu tak preco by neboli najlepsie zarabajuce firmy rokov xy..vid orange
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

hovori tie nieco ponuka a dopyt, pokial sa budu ludia triast za kazdou akciu u orange a t-mobile, s radostou stat vo frontach a utracat u nich svoje peniaze za chujoviny, tak nie je ziaden dovod zlacnovat....
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

hovorí ti niečo konkurečný trh?
hovorí ti niečo možnosť výberu?

75% ľudí musí a potrebuje volať a nemajú na výber a musia zobrať aj drahé ponuky, aby mohli zarábať, fungovať,...

to nie je ako mlieko, že si ho kúpim v CZ, alebo nechám si niečo za 3 € poslať z "ostrovov"
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

dost pochybujem, ze 75% ludi musi volat :))) to je snad vtip... oni iba chcu volat :) ja mam flat na pevnu linku za 10€ a ked sa chcem s niekym vyrozpravat tak mozem kolko chcem, mobilny telefon vyuzivam iba fakt v nutnych pripadoch (problem je, ze vacsina slovace si pevnu linku zrusila, takze to je voda na mlyn pre mobilnu komunikaciu).... ale ku tomu dopytu, ked vidim pred IKEA-ou zaparkovane kazdy den pol Slovenska, tak je jasne ze mozu predavat drahsie ako inde, to iste plati aj pre Orange, staci pozriet na rakusky orange a zo slovenskeho ti bude na zaplakanie.... ked bola este slovenska koruna, tak to take okate nebolo, ale teraz ket tu mame eurače, tak si to hadam uz i slovacisko vsimne... a ano vsetko hmotne co sa zmesti do 2kg, si nechavam posielat z ostrovov, nie som hlupy, aby som zivil tunajsich darmozracov...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

v tych 75% myslel zarabajucich ludi! ja osbne tiez potrebujem telefon na telefonovanie, lebo si na seba zaraba a tiez nemam moc na vyber. mne najviac vyhovuje o2 a ten program fer. asi jedno s najlacnejsich rieseni na slovenksu.
v anglicku som mal 500 minut, 100 sms a neobmedzeny internet za "brutalnych" 25 GBP. skus si to preratat a porovnat so slovenskom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas pravdu,ved v inych statoch je 5 operatorov a cenu su take ze ked sa porovnavaju s nasimi tak je to do placu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neviem chlapci ja som v USA a tuna mas tak za 20$ kredit,za ktory si mozes kupit na mesiac 200 minut... co neni dake uzasne,tiez....
Odpovedať Hodnotiť:
 

PS: Oregon nemaju sale taxes + Amerika je lacnejsia =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"3 až 4 vyššia" asi malo byt "3 až 4-krát vyššia"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved nedavno bolo na mobilmanii clanko, ze slovensky Orange je AZ 4X NEvyhodnejsi nez ten rakusky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velmi ma nastvala skutocnost ktoru som pred nedavnom zistil v rakusku.
Som zakaznikom Orange. Platim mesacne 43Eur za 250min.
V rakusku u toho isteho operatora maju vsak moji priatelia pausal
25Eur za 1000 min. do vsetkych sieti v EU.
Inak povedane po prepocte na minuty to vychadza 7krat lacnejsie ako nás.
Takze bohatsia krajina - Rakusko, telefonuje 7 krat lacnejsie ako
Slovensko!! A nadovazok u toho isteho operatora.

Takze po tom ako sme zistili ze Ikea ma ovela nizsie ceny vo Viedni a
boli sme rozculeni, tak Orange ich ma 7 krat nizsie, co prekonalo
kazdy rekord.

Toto mi doslo mailom.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

IKEA na tie hromadne maily co kolovali netom o cenovych rozdielov, rakusko - slovensko dost promptne zareagovala, a pozlacnovala kriticke produkty... takze chce to osvetu a osvetu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sme velmi draha krajina, nech uz to porovnavas u akehokolvek tovaru, sme zdierani doslova
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skúsme všetci keď nám skončia kdejaké bohovskyvýhodnésuper akcie povedať ďakujeme - neprosíme a možno budú aj na slovensku ceny ako u ľudí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco trapny TELEKOMUNISTI nespravia DSLamy aspon dedinach kde nie je 3G ani nic podobne ! Ved by tu mali desiatky ( ja viem ze nie tisicky ) zakaznikov.. ale nie su uz roky ochotni spravit DSL napr. v kupelnej obci SKLENE TEPLICE ! Preco ? Dokedy ked sem pridem budem musiet pouzivat trapne edge ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

K tomu DSlamu treba dostat tiez konektivitu a to ide po medenych drotoch dost tazko a zakopat optiku nieje zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Optika nemusi ist nutne v zemi. Da sa pouzit aj vonkajsie vedenie po stlpoch, ktore su navyse ku kazdemu domu.Vtedy by sa dalo hovorit o rychlej, jednoduchej a lacnej konektivite. To je vyhoda vidieku. Len nerozumiem, preco to tych hlavatych este nenapadlo. Mozno by bolo dobre jedneho z nich dotiahnut na vidiek a ukazat mu ako to tam vypada.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ty si ale lolo, vies vobec nieco o optickych kabloch?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To co si tym chcel povedat? Ze optika nemoze ist ako vonkajsie vedenie? Ze take kable niesu? Ja neviem ake poziadavky by mal T-com na taky kabel, ale v paskovom prevedeni moze mat tento kabel az 864 vlakien a da sa preklenut az 1000 m. Staci zadat do google "kabel ADSS" a sam sa presvedcis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

noo s tou optikou je to troska problem pretoze by mala ist teoreticky rovno a vecsina optik ma poziadavny na obluk s vecsinou metrovim priemerom a to je na vedenie po stlpoch dost neprekticke, dalej mas stlpy verejneho osvetlenia, elektricke stlpy a stlpy rozhlasu(v dedinach) a nemozes si kabel pripevnit tam kde ti to vyhovuje. bud musis mat vlastne stlpy alebo nejaku zmluvu ktoru ti da dnes malokto.

a u nas bol taky problem uz dlho, T-com vravel ze nemoze dotiahnut dsl tak sme spravili wifi a ked bolo wifi spravene prisiel typek, v rozvodni vymenil kartu a za polhodky bolo dsl
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetci tu kydate na to, ze mame drahe telefonovanie. ano je to pravda. vela takychto veci je na slovensku drahsich ako napriklad v rakusku. ale skusili ste si porovnat aj ine ceny? napriklad take sluzby. kolko zaplatis v rakusku za kadernika? nemyslim ze 2€ ako u nas. to bol len jeden maly priklad ale urcite ich je ovela viac.
tymto nevravim ze rakusanom sa zije lahsie, urcite nie. urcite ked si vezmete mesacne vydavky a prijmi slovakov a rakusanov, tak si ziju odost lepsie, ale netreba vidiet vsetko len ciernobielo.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Pravda, pravda, netreba vidieť čierno-bielo. A keby sa dalo každému, čo vidí aspoň tak vypichnúť oči, to bz ubudlo nevďačných kritikov, čo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravda, pravda, netreba vidieť čierno-bielo. A keby sa dalo každému, čo vidí aspoň tak vypichnúť oči, to bz ubudlo nevďačných kritikov, čo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba si silno uvedomit ze k tej BTS treba tu konektivitu aj nejako dopravit a nie kazda BTS je pripojena priamo na optiku....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kurva rozpravate o kokotinach do ktorych sa absolutne nevyznate. Kokot viete o politike orangeu. Jebte na to. Zase spravy typu ze Google roby priezkum trhu a ze ziskava informacie o ludoch a navjacia konspiracna teoria sa vola gmail. Proste co keby ste rozpravli k teme. ????

Neviem preco na slovensku bol pilotny projekt optickeho vlakna az do bytu v europe??? (orange) napriklad ...

Ina vec je ze pri 3G a LTE je problem opozdenie. Mozes mat 100mbps ale kokot ti je to platne pri 3sekundovom pingu...
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Ty vulgárny primitív, o mobilných sieťach nevieš absolútne nič. To každý človek vydedukuje z tvojho "múdreho" príspevku.
Keby si radšej študoval, než rozdával tieto tvoje drísty na fórach.
Ale veď keď má niekto podpriemerné IQ, sedliacku výchovu od primitíva a do toho všetkého smolu v živote a žiadny sex, niet sa čomu diviť.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

"Mozes mat 100mbps ale kokot ti je to platne pri 3sekundovom pingu... "

SVATA PRAVDA :))

Odpovedať Hodnotiť:
 

kebyze maju trochu rozumu tak sa zlucia neakov frimou ktora poskytuje internet a neobmedzeni za dobru cenu a dobrou prenosou rychlostou tak by mali fakt super prenosny internet
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár