neprihlásený Utorok, 29. apríla 2025, dnes má meniny Lea
Wikipedia sa zmení, úpravy budú schvaľované

DSL.sk, 24.1.2009


Anglická verzia Wikipedie, najpopulárnejšia svetová otvorená encyklopédia, minimálne dočasne zrejme výrazne zmení spôsob úprav, ktoré budú musieť byť po novom schvaľované.

O vydanie rozhodnutia na zapnutie nového spôsobu akceptovania zmien požiadal vo štvrtok správnu radu Wikimedia Foundation spravujúcu Wikipediu zakladateľ Wikipedie Jimmy Wales, pričom návrh podložil aj hlasovaním autorov článkov vo Wikipedii schvaľujúcim návrh 60% väčšinou.

Nové správanie, testované od mája 2008 v nemeckej verzii Wikipedie, umožňuje upravovať články vo Wikipedii naďalej komukoľvek, zmeny sa ale zobrazia bežným neprihláseným návštevníkom až po ich schválení registrovanými editormi alebo recenzentami. Editormi by sa mohli podľa jedného z návrhov stávať automaticky aj užívatelia, ktorí na Wikipedii pridali v minulosti stanovený počet regulárnych úprav a úpravy uskutočňujú dostatočne dlhú dobu.

Editori a recenzenti budú potvrdzovať u nových verzií, že zmeny nie sú vulgárne, nepravdivé a nie sú prejavom vandalizmu. Návštevníkom sa bude zobrazovať najnovšia verzia článku, ktorá bude potvrdená ako nezávadná.

Ľubovoľným prihláseným užívateľom, ktorí v súčasnosti tvoria len veľmi malý zlomok návštevníkov Wikipedie, sa má zobrazovať Wikipedia tak ako doteraz, každý článok v úplne najnovšej verzii bez ohľadu na ich potvrdenie.

Aktivovať nový spôsob v testovacej prevádzke navrhol Wales potom, ako sa vo Wikipedii objavili nepravdivé informácie o úmrtí dvoch amerických senátorov.

Zmena by mala pomôcť udržať kvalitnejší obsah. Keďže ale úpravy sú uskutočňované často aj anonymnými užívateľmi alebo užívateľmi, ktorí by nemali nárok sa automaticky stať editormi, zmena môže výrazne znížiť aktuálnosť menej populárnych článkov.

V nemeckej verzii s povinným schvaľovaním u 95% článkov sa niektoré zmeny schvália až približne po troch týždňoch od ich pridania. V anglickej verzii by mal byť test aktívny u menšej časti článkov a maximálne oneskorenie by malo dosahovať podľa Walesa týždeň, prípadne menej.

Keďže Walesov návrh vyvolal vlnu kritiky, Wales navrhol vypracovanie kompromisného návrhu presných pravidiel do sedem dní a ich aktiváciu najneskôr do ďalších dvoch týždňov. Wikimedia Foundation v stanovisku pre NY Times uviedla, že o dátume aktivácie zmeny sa definitívne nerozhodlo a vyplynie z dohody komunity.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Elektrina na Pyrenejskom polostrove obnovená po takmer 20 hodinách, príčina výpadku stále neznáma
Prvé satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia úspešne vypustené
ARM má 40 rokov, ARM čipov sa dodalo už viac ako 300 miliárd
Telekom opäť výrazne zdražuje paušál Bez záväzkov
Južnú Európu zasiahol masívny výpadok elektrickej energie
SK hynix ukázal novú generáciu rýchlej HBM pamäte
SPS plánuje výrazne zvýšiť počet balíkomatov, priblíži sa Packete
Počet nabíjacích staníc pre elektromobily dosiahol 1000
Android 16 umožní zapnúť lepšiu ochranu pred útokmi, zamknutý smartfón vypne USB
Ďalšia významná streamovacia služba začala bojovať proti zdieľaniu účtov


Diskusia:
                               
 

mno aj ta najdokonalejsia sloboda vola po kontrole .. takze nieco podobne bola len otazka casu .. len ci sa to nezvrhne, alebo sa potom potvdri nespravnost tejto volby ..:D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To je relativne. Nadalej mozes upravovat, akurat nemozes pisat p**oviny...

A navyse ako som pochopil z clanku, prihlasenym sa bude zobrazovat najnovsia verzia bez ohladu na schvalenie.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Wikipedia je slobodna preto, lebo je pristupna kazdemu zadarmo, bez ohladu na vek, rasu, vierovyznanie a operacny system. Slobodna neznamena to, ze tam moze hocijake decko hodit nejaky drist. Kedze Wikipedia podava pravdive informacie, pravdivost sa inak ako kontrolou skontrolovat neda... ;]
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 



Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

schvalime len co sa nam hodi ;)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nemyslim si, wikipediu nespravuje jeden clovek, alebo jeden narod. ak bude mat pravo schvalovat viac ludi (prihlaseny, aktivny useri atd...) tak to bude ok, co sa im nehodilo, to mohli zmazat/zmenit aj doteraz..
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

hej, wikipedia ma myslim niekolko peknych stoviek (mozno aj tisicok) upravovatelov ci kontrolorov ... s prespievatelmi je to ine, tam su zrejme ine pocty ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale napad je to bohovsky ... ziadna 36 ani 1000 dielna encyklopedia Britanica sa na wiki nechyta ... Su ludia co maju 20-30 rocnu super-hyper papierovu encyklopediu doma a maju pre nu vyhradenu celu jednu policku ... Pred 15-timi rokmi, ked bol net v plienkach (co sa tyka komercneho a bezneho vyuzitia), tak taka papierova encyklopedia mala hodnotu statisice Sk ... Dnes je v nej jednak 10% veci nepravdivych a jednak jej cena sa mozno drzi len kvoli svojmu pojmu ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trochu nainvne optimistický pohľad. Neodsudzujem celý koncept verejnej encyklopédie, sám som som z nej čerpal pri potrebe prehľadu v nejakej oblasti, ale fakt je, že existuje veľa podivných prípadov cenzúry citlivých tém, ktorých úprava nezodpovedala presvedčeniu administrátorov a zásahy zo strany organizácií/korporácií. Stačí hľadať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako to bude vyzerat, ked niekto nieco edituje a este pred schvalenim to iste edituje niekto iny?????
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

vznikne replikacny konflikt :-)))
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

schvali sa editacia1, zverejni sa, zacne sa proces na schvalenie editacie2
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár