neprihlásený Streda, 5. februára 2025, dnes má meniny Agáta
Riziko pri používaní P2P výmenných sietí sa zvyšuje

Riziko právnych následkov používania P2P výmenných sietí k nelegálnym účelom sa čoraz viac zvyšuje, keď po prvýkrát v histórii boli k obžalovaniu užívateľov porušujúcich copyrightové práva použité priamo logy P2P služieb. Motion Picture Association of America na základe logov bližšie nešpecifikovaných P2P služieb vo štvrtok zažalovala 286 užívateľov.

DSL.sk, 26.8.2005


Podľa vyjadrenia Motion Picture Association of America (MPAA) táto vo štvrtok podala žalobu na 286 užívateľov priamo na základe logov niektorých P2P výmenných služieb.

Ide o prvé použitie takéhoto spôsobu identifikácie užívateľov porušujúcich copyrightové práva. Podľa MPAA boli na tento účel využité logy P2P služieb, ktorých prevádzku sa úspešne tento rok podarilo MPAA zastaviť. MPAA ale nešpecifikovala presne o ktorú/ktoré služby išlo.

Väčšina P2P služieb pre výmenu súborov, ktoré skončili svoju prevádzku tento rok bola tzv. BitTorrent hubov. Išlo o stránky, kde bolo možné vyhľadávať súbory, ktoré je možné sťahovať BitTorrent protokolom, a sťahovať príslušné torrent súbory.

Patria medzi ne napríklad svojho času veľmi populárne SuprNova.org a LokiTorrent.com. Vo februári tohto roku súd nariadil službe LokiTorrent.com odovzdať log súbory MPAA a vyšetrovateľom. Hovorkyňa MPAA ale uviedla, že žiadna zo vo štvrtok žalovaných osôb nesúvisí s vydaním logov služby LokiTorrent.

Doteraz RIAA a MPAA využívali k žalobám najmä vlastné prehľadávanie P2P sietí.

Informácie získané priamo z logov P2P služieb sú dôkazom s oveľa väčšou váhou, keď napríklad odpadá technicky náročné preukazovanie korektnosti a nevyvráteľnosti údajov získaných RIAA a MPAA prehľadávaním sietí.

V závislosti na type P2P siete respektíve služby analýza logov môže poskytnúť tiež väčšinou oveľa viac informácií. Logy napríklad môžu poskytnúť informácie aj o prenosoch copyrightom chráneného obsahu, nielen o jeho dostupnosti a umožňujú väčšinou identifikovať prenosy užívateľa za dlhšie obdobie aj v prípade zmeny jeho IP adresy.

V prípade logov BitTorrent hubov spojených s logmi najpoužívanejších BitTorrent trackerov z tohto hubu môže byť napríklad vyhotovený aj zoznam všetkých sťahovaných copyrightom chránených súborov daným užívateľom.

V súčasnosti sa BitTorrent huby, ktoré sú ešte v prevádzke, snažia zmenami služby vyhovieť požiadavkam legislatívy. Napríklad TorrentSpy.com umožňuje v súlade s Digital Millennium Copyright Act (DMCA) majiteľom práv k obsahu zablokovať vyhľadávania názvov napr. ich filmov.

Žaloba podaná vo štvrtok bola podaná zatiaľ na neidentifikovaných užívateľov podľa IP adries a časov pripojenia. Súd veľmi pravdepodobne ale nariadi príslušným ISP vydať identitu prislúchajúcich užívateľov. Vo štvrtok žalovaní užívatelia tentokrát boli všetko užívatelia pripájajúci sa cez ISP v USA.


      Zdieľaj na Twitteri


Použili ste niekedy niektorý z BitTorrent hubov, ktorého prevádzka bola zastavená tento rok? (hlasov: 267)

Áno      46%
Nie      54%


Najnovšie články:

K dispozícii RISC-V notebook
Orange bude blokovať port 25 zrejme aj firemným zákazníkom, oznámil presný dátum
V Česku spustili ďalšie dva celoštátne multiplexy digitálneho rádia
Problém s predajom používaných HDD od Seagate sa má týkať aj Česka, Alzy sa nemá týkať
Existujúci zákazníci O2 môžu prejsť na eSIM jednoducho cez aplikáciu
Nová verzia systému pre routery OpenWrt 24.10 dokončená
FreeBSD začalo zlepšovať podporu notebookov
Známy výrobca avizuje pokračujúcu výrobu Blu-ray a ďalších optických médií
Nginx v Česku predbehol Apache
Let’s Encrypt pripravuje 6-dňové certifikáty, prestane posielať upozornenia na exspiráciu


Diskusia:
                               
 

hmm to aby sa clovek zacal pomaly vsade pripajat cez par proxy:P
Odpovedať Hodnotiť:
 

spravia si kompletny log a s proxy sa mozes chovat ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze ma zaujima ako by ma chceli vystopovat keby som bol cez nejakych 10 high anonymous proxy
Odpovedať Hodnotiť:
 

high anonymous nemusi nutne znamenat, ze ten proxac nerobi logy. a ver mi, ze FBI/CIA/ktokolvek sa k tym logom dostane aj bez povolenia...

a to este ani nechcem vediet, kolko z tych anonymous proxy serverov je nastrcenych

tym nehovorim, ze je realne, aby vynakladali take usilie, ale 100% si isty byt nemozes... ked ale budes robit nieco horsie, pozru sa na Ti na zubky raz dva

a cez 10 asi nechodis, realne je chodit tak maximalne cez 3, 4 CONNECT podporujuce
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale no, zakryptujes za sebou cestu, prejdes cez dve tri azijske servre, ktore spetne ani cestu neeviduju/nearchivuju a mas.. a zas 286 ludi ? ja som na troch ceskych huboch kde na kazdom je viac ako 7tis. ludi... a to je 10milionove cesko.. a nie nejaka amerika
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi nevies celkom, co je proxy...

a okrem toho, keby zazalovali napriklad 500 ludi na Slovensku, je to malo, ale povedzme z 300000, ktori toto na slovensku robia je teda pravdepodobnost 1:600, ze sa trafia aj do Teba...

a to si viacej ludi potom rozmysli, ci s pravdepodobnostou 1:600 bude musiet zaplatit povedzme 50000 za kazdy film... (zvycajne 2000 dolarov za jeden film je pokuta urcena sudom tusim zatial)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som proxy nespomenul :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked zastavia vsetky P2P.co nie je mozné, tak 100% ze vymyslia nieco nové!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne ze zrusili Supernovu a uz na nej bezi reklama na noveho klienta podporujuceho tracker.Ziadny web ziadne reg...len hladat a sosat.RIAA a MPAA tahaju podla mna za kratsi koniec zruslili Supernovu, Elite, Loki.A co zrnko piesku v pusti....tyzdenne vznikne podla mna aspon jeden novy web podporucuji tracker.A to nepisem este o zabanovanych weboch s uzavretou komunitou ktore ani google neidentifikuje ako beziaci tracker.Nech si RIAA a MPAA pracuje dalej ved od toho su koniec koncov plateni :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no reklama na ten eXeem je tam uz od zavretia, ale je to nic moc aspon podla mojich skusenosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem prečo s tym nikdy nedaju pokoj ta RIAA a teraz aj MPAA?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lepsie je zdielanie priamo s uzivatelom napriklad cez winmx alebo bearshare
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale predstavuje to aj vacsie bezpecnostne riziko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo tak začať nezdielať ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmmm, BS je nanic, WinMX este vac no a nezdielat je uplne najvacsia hlupost :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozem sa spytat na co potom internet je, ked si nemozme ani prdnut, to mozme rovno prestat platit za net, vyhodit pocitace a davat sprostemu statu peniaze. Akoby nas uz neokradal az na kost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

internetove sukromie uz svojim sposobom neexistuje. A tymto nam to len dokazali. Logy by nemali sluzit na identifikaciu nas LOW-endovych uzivatelou, ale tych co sa na tom zivia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to sa mam teraz akoze bat.. ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

no je toto normalne? kamos o tom vie ale stale frci na vsetkom CZDC++, kazaa, bearshare proste vsetko mu to ide dvadsatstyri hodin denne po cely rok xo xo
Odpovedať Hodnotiť:
 

na DC++ mozes legalne stahovat mp3,filmy pre vlastnu potrebu ale ty nemozes nic zdielat na co nemas autorske prava...
dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa je každá bite, ktorý je výsledkom duševnej tvorčej činnosti jednotlivca chranený autorským právom tvorcu. Môžeš sťahovať, len pokiaľ vlastíš orginál. Reálne však vyvstáva otázka, kto bude vyšetrovať porušenie tohoto práva. Či majiteľ alebo štát. Možno oboje. V opačnom prípade platí, kde niet žalobcu, niet sudcu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to tak ako vravim,aj ked nevlastnis original ty mozes sthovat napr.cez DC++ a nic ti nemozu,ale LEN PRE VLASTNU POTREBU.Napr. ked tahas cez torrent tam uz prava porusujes lebo aj ti posielas subory upload,ale ked nezdielas nic cez DC++ mozes tahat kolko chces mp3,filmy a nic tebe nemozu.
PS:ja cez to netaham ani cez torrent ani DC++ len som informovany.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na slovensku to hlavne este nikto kvalifikovane asi nevykladal, ale pravda je, ze kopiu mozes mat iba ak vlastnis original. takze keby som bol sudca, rozhodol by som sa, ze porusujes autorske prava, ked stahujes nieco, od coho nemas kupeny original

volakedy sa to obchadzalo tak, ze si si to kupil, spravil si si kopiu a predal (pozicovne CD, ktore tu volakedy fungovali). snazili sa tvrdit, ze je to OK, ale nepreslo im to...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem neviem ale ked sa vyznas takto to asi bude,ale ja som pocul a vela ludi vravelo to co ja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemas pravdu!!!Pre seba a vlastnu potrebu si mozes stiahnes co len chces. Nesmies to ale poskytnut tretej osobe a taktiez to nesmies zdielat a predavat. Ty si tusim pravnik ako za korunu piča. :-/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konktretne. Kopirovanie, rozmnozovanie, reprodukcia je jedno a to iste. U nas je to upravene autorským zákonom 618/2003 Z. z., konkretne §§ 35 a 36 upravuju problematiku tykajucu sa pocitacovych programov. Uz v prvej vete §35 ods. 1 sa hovori o "opravnenom uzivatelovi" kde su upravene jeho prava a povinnosti voci autorovi, ako aj dalsie nakladanie s programom. Len tazko mozno povazovat niekoho, kto si stiahne program za "opravneneho uzivatela."

Ostatne veci tykajuce sa diel dusevneho vlastnictva t.j. filmov, hudby spadaju tiez pod tento zakon.

Zaver: Stahovanie programu bez suhladu autora reps. bez vlastnenia licencie je porusenim tohoto zakona. A je tu obcianskopravna a trestnopravna rovina.

Pre Astalavista: NEMAS PRAVDU!!! A skor nez niekoho urazis, zisti si fakty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam pravdu a praveze som si to zistil.Vychazdaj z nasej legislativy a nie legislativy inej krajiny.To co je zakazane napr. v USA, tak to nie automaticky tak aj v SR. Mam to sitene naozaj dobre. Daj si tu namahu a zisti si najnovsi stav.Budes prekvapeny, ze si trepal dve na tri. Cau.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no porusenie autorskeho prava od nejakej vysky je trestny cin... a trestny cin je povinny riesit stat - prokuratora na naklady statu... takze asi tak. a riesit to musia, ked dostanu podnet. keby sa RIAA a MPAA chcelo, staci im spisat trestne oznamenie a tym to pre nich skoncilo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa je každá bite, ktorý je výsledkom duševnej tvorčej činnosti jednotlivca chranený autorským právom tvorcu. Môžeš sťahovať, len pokiaľ vlastíš orginál. Reálne však vyvstáva otázka, kto bude vyšetrovať porušenie tohoto práva. Či majiteľ alebo štát. Možno oboje. V opačnom prípade platí, kde niet žalobcu, niet sudcu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa je každá bite, ktorý je výsledkom duševnej tvorčej činnosti jednotlivca chranený autorským právom tvorcu. Môžeš sťahovať, len pokiaľ vlastíš orginál. Reálne však vyvstáva otázka, kto bude vyšetrovať porušenie tohoto práva. Či majiteľ alebo štát. Možno oboje. V opačnom prípade platí, kde niet žalobcu, niet sudcu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nedavaj refresh :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ked si stiahnem naiku aplikaciu, ako mi dokazu ze som ten original nevlastnil...poviem im ze som ho stratil :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to ta kcem vydiet ako BSA vysvetlujes ze ten win co mas si tratil... inac aby si vedel... win mozes mat napaleny... aj office... MS ani neprdne... ale musis mat kod s oznacenim nalepeny na towery... pokial nemas si v peknej.... a nepomoze ti ani original CD, pretoze podla MS licencie vlastnikom na uzivanie software nie je majitel originalneho CD, ale majitel ochrannej znamky... tej nalepky s kodom... a pokial tu nalepku stratis... no hold... kupit new win... alebo mozno, to nemam overene... pokial by si zavolal a overil si kopiu a u nich by PCkluc sedel, mozno by aj poslali new... ale to pochybujem. A k OEM XP potrebujes mat FA aspon na mysku... ale pri OEM OFFICE potrebujes mat zakupeny komplet PC... pretoze inak porusujes licenciu... tak este raz: KCEM TA VYDIET ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked nieco taham, tak ako viem ci je to chranene autorskym pravom? A ani ked napriklad ten film stiahnem tak stale neviem ze som porusil zakon. Pri hrach rozumiem, tam je to napisane hned na uvodnej obrazovke, ale film?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no film uplne kazdy, to si mozes byt isty.

ale u filmov by som odhadol, ze tvorcovia dostavaju vacsiu cast penazi ako u hudby. dokonca mozno je tam aj spravodlivy model, na rozdiel od hudby, kde priemerny spevak dostane ledva 10%.

problemom filmov je len to, ze ked si kupis DVD, je drahe na par pozreni. ale napr. cena DVD voci sucasnej cene listka (povedzme pre 3) do kina nie je az taka prehnana.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taktiez hry sa teraz vydavaju narychlo a obsahuju kopec chyb....uz ste videli Dungeon Siege 2? Pred vydanim ake pekne obrazky davali, vsetko nadherne, realna trava a tak. A teraz ked vysla tak to vyzera ako Dungeon 1 s o kusok lepsou grafikou, nesmierne linearna, a nesmierne bugova. Ani neviem co by som robil ak by som mal za takuto hru zaplatit 2000 a bol by to taky brak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem. Beztak ide vsetkym iba o vymyvanie mozgov ludom, ktory si ich produkty kupia a tym ziskavanie vplyvu nad nimi. Mozu byt vlastne radi, ze sa aj peer sietami ich shity siria medzi ludi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kamo, vsetko co sa stiahne cez ftp, dc, tornet, kazzu je nelegalne.. je to tak. Tiez je pravda, ze naco by bol high speed internet, ked nemozes tahat.. vsetky www okukas za 2 mesiacne, a ak nevies anglicky, tak za 3 dni
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja si myslim ze by to trvalo trosku dlhsie :-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

nemas pravdu,cez dc++ mozes stahovat legalne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak stiahnes mp3, a nemas org. cd, legalne to nie je..
ak film/soft taktiez nie.. skor je nelegalne to zdielat ako stahovat.. inak aky je rozdiel ci dani mp3 stiahnes cez DC++ alebo kazzu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja cez to netaham ale je to asi takto:
ked NIC nezdielas napr. na dc++ tak neporusujes autorske prava,tak si mozes stiahnut aj film aj mp3 pre vlastnu potrebu a nic neporusujes a nemusis mat ani original,aspon mne to takto jeden vravel.
Neviem kazzu som ani nevidel ale ked napr. tahas nieco cez torrent tak aj ty posielas nejake subory (upload) a tym ze ty posielas tie subory a nemas original porusujes autorske pravo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no moc to nie je pravda, lebo napr ani Win doma nemozes mat pre vlastnu potrebu.. som asi pred tyzdnom o tom cital.. inak ked niektore huby maju napisane ze oni nezodpovedaju za nic, ale klienti, tak zodpovedaju aj oni, ale aj user..
alebo: asi pred mesiacom tu bol clanok ohladne toho ze si nejaka studentka stahovala mp3 a zavreli jej mamu.. ten isty pripad.. a ci si to stiahol z FTP alebo DC, to je uplne jedno, nejde o klienta ale o stahovanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a to presne ten priklad co si povedal pouzivaju na odstrasenie ludi aby nestahovali...ale nic jej nemozu(a ako vedia kdo sedel za PC a stahoval???)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak su zaznamy.. neboj, anonymita na nete je pre lamu problem (lama neznamena ze amater, ale nie 100% profesional)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ake zaznamy,kdo my zisti ze kdo bol za mojim pc a stahoval???ake zaznamy....
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze pekna blbost co si tu napisal
akoze ten knoppix co som si vcera stiahol cez torrent je nelegalny?;P
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze pekna blbost co si tu napisal
akoze ten knoppix co som si vcera stiahol cez torrent je nelegalny?;P
Odpovedať Hodnotiť:
 

dpc:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak si stiahol trial alebo freeware tak nie, ale ak aj s crackom si hackom, serialom tak ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol knoppix je linux distribucia bootovatelna cd/dvd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked mam so susedom siet a si nieco stiahnem od neho, alebo on tak to je tiez trestne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejde o stiahnutie... ak vlastnis nieco na co nemas orginal serial, alebo orginal CD (hudobne), tak je to nelegalne.. - to je zakon.. zas ale kazdy ma doma nieco co je nelegalne.. napr. precitaj si zakon o mailoch ze co je spam.. ak by to uplatnili v praxi, nemozes zaslat nikomu ani jeden mail.. bez jeho predosleho vedomia... proste tie zakony su na dve veci.. na p*cu a na nic
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco tu kecate, chodte tahat nejake pekne 15sky :-) mnam
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked žiadne take nie su, hmmmm!!!

Odpovedať Hodnotiť:
 

tak toto je riadna blbosť, oni vedia ako vycucať peniaze od človeka!!!!

Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa plasite ked zrusia P2P siete (co sa asi nestane) tak
tu máme éru gigabajtových e-mail schránok a takisto aj
príloh ;)
E-maily znova ožijú :D na posielanie filmov a hier :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no myslim ze maili ziju dost
Radicati Group odhaduje, že denne sa vo svete pošle celkom 136 miliárd emailových správ
zdroj www.dsl.sk :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale pozor aj mail moze byt uplne bez problemov kontrolovany.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozete mi vysvetlit co to znamena BitTorrent hub, lebo ja poznam len tracker ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za predpokladu, ze mozem stahovat, ak vlastnim orig. CD alebo DVD, mam otazku:
A ako sa na to da prist? Tak si predsa budem stahovat, a ked na mna pridu, tak nabehnem do obchodu a nakupim originaly, nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-) a ked na teba pridu tak si myslis ze ti zatelefonuju ze pridu zajtra na kontrolu :-)....je to najivne sy mysliet...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moj osobny nazor je ze su to obycajny zdieraci a chcu od ludi len vycucar peniaze, keby jedna originalka nestala 2000 SK a viac (samozrejme hry z 19.storocia stoja menej)
tak by nemuseli byt ziadne P2P siete a ani nic ine.
Lenze ked su sprosty tak ludia si pomohli takto a este aj to nam chcu zrusit(co sa im dufam nepodari).
Su to skratka blbci. :-)<<<>>>mail:turkm@zoznam.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslím si, keby niekto kompetentný moc chcel, tak zavrú asi 85% ľudí na Slovensku. Pretože skoro každý vlastní nelegálnu kópiu niečoho, buď film alebo hudba. Tak potom jak vyriešiť toto? Na svete je okolo 6,5 miliardy ľudí. Viete si predstaviť koľko z nich vlastní nelegálne veci? Zbrane, muníciu atď atď. Keď niekoho chytia tak je to len zrnko piesku z obrovskej púšťe.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

A je vlastne trestné obrazne okradnúť zlodeja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A je vlastne trestné obrazne okradnúť zlodeja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviete nahodou niekto skade by sa dali stiahnut akt. na nod?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Amíci sú čuráci! Už nevedia, čo majú od radosti vymyslieť!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale vymysliet nejaku ucinnu ocdhranu proti spamu to ich nenapadne. lebo ked je drtiva väcsina vsetkych mailov spam tak situacia je asi alarmujuca.
vymyslaju sa vseliake ochrany proti kopirovaniu ktore su aj tak v priebehu polroka prelomene.
filmove studia sa stazuju ao "velmi" ich p2p siete oberaju ale ked napr Harry Potter alebo Pan Prstenov svojimi trzbami IBA V AMERIKE za prve tyzdne premietania v pohode vykriju naklady na natacanie a vsetko ostatne ide do vreciek manazerov...a hercom z toho vo vacsine pripadov nejde ani dolar.
za jeden stiahnuty film alebo MP3 album by basu ako za vrazdu...
a softver to je samostatna kapitola microsoft zbucha jeden OS potom 6 rokov ho predava a stale opravuje. ked 70% zo zisku ide na reklamu a iba 30% na vyvoj. keby sa ta reklama uplne skrtla tak by napr ten windows bol ovela lacnejsi a kvalitnejsi (deobry a kvalitny vyrobok reklamu nepotrebuje)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár