neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Efektivita piezoelektrických materiálov zdvojnásobená

DSL.sk, 4.12.2008


Výskumný tím z Texaskej A&M univerzity a Houstonskej univerzity pod vedením Artie McFerrina informoval o objavení podmienok, za ktorých niektoré piezoelektrické materiály generujú až dvojnásobné množstvo elektrickej energie.

Piezoelektrické materiály generujú elektrickú energiu pri mechanickej deformácii.

Tím zistil, že viaceré piezoelektrické materiály generujú pri hrúbke medzi 20 až 23 nanometrov výrazne viac energie ako pri väčších aj menších hrúbkach, až dvojnásobné množstvo.

Ďalšie technické detaily napríklad o absolútnom množstve generovanej energie oznámenie Texaskej univerzity neuvádza, podľa tlačovej správy ale objav výrazne priblížil napríklad mobilné telefóny napájané iba z elektrickej energie získavanej konvertovaním energie zvukovej vlny hlasu užívateľa.

S reálnym získavaním elektrickej energie z mechanickej energie pomocou piezoelektrických materiálov reálne experimentujú vo viacerých krajinách.

Ešte v roku 2006 začalo Japonsko testovať využívanie kinetickej energie chodcov na napájanie niektorých vedľajších systémov staníc metra.

Vo Francúzsku skúmajú generovanie elektrickej energie z kinetickej energie dažďa.



Najnovšie články:

Výrobcovia zariadení predchádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh


Diskusia:
                               
 

2x pomackame telefon a mozme volat 10min, to bude revolucia
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no uz su baterky co staci potriast, zachvilku aj mackat teda :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

lol to bude cool ...

... 10x krat poviem telefonu "Nabi sa, Nabi sa ... "
a on sa fakt nabije xD
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

o chvíľu to dajú do žuvačky a budeme povinne žuť
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To bude revolucia! Kazdemu bude trcat kabel z ust...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

EE, to bude bezdrotove, budeme mat v drzkach mikrovlnky ;c)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak to sa budeme bozkavat ako žandár zo saint tropez
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

To by sa malo dat do mysiek na pc...
nech pc nezere tolko energie a kolko sa prejde na myske / prip zmagne klaves tak nech sa generuje... rovno aj do auta... ked sa uz tocia tie kolesa.. :)
neviem si predstavit ze by na manhatane kazdy clovek zul zuvacku xD
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

-- Bezdrotova mys na bateriu, ktora sa dobija klikanim :)

chcem patent
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Neskoro :-D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

stale sa cudujem preco to tak nieje, predsa mys ta je stale pod tlakom.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"zmagne klaves" :D hehe aky vyraz
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zvlada to po psychickej stranke ? ta myska ?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

nie, ale zvlada to po webovej stranke.

btw mne by moja razerka moc energie nedodala, mam najvyssiu senzitivitu a ked mi len pierko padne na mys tak odleti kurzor o kilometer susedom na monitor. nemam rad ked treba mysou chodit po stenach. zato pre uzivatelou s malou senzitivitou je to vyuzitelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechcel by som hrat cs a behat s myskou po stenach...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár