neprihlásený Utorok, 19. novembra 2024, dnes má meniny Alžbeta
NComputing X550 robí z jedného PC jedenásť PC

Spoločnosť NComputing predstavila novú verziu X550 svojho riešenia virtualizácie desktopového počítača na viacero počítačov, ktorá zvyšuje maximálny počet vytvorených počítačov zo sedem na jedenásť a zároveň zlepšuje ich hardvérové parametre. Riešenie NComputing ešte na nižšej úrovni ako tenkí klienti je populárne napríklad v školách, keď veľmi výrazne znižuje priemernú cenu jedného desktopu. Na vybavenie základných škôl počítačmi pre každého žiaka použilo riešenie NComputing napríklad Macedónsko.

DSL.sk, 12.11.2008


Spoločnosť NComputing dnes predstavila novú verziu X550 svojho riešenia virtualizácie desktopového počítača.

Riešenie spoločnosti NComputing vytvárajúce z jedného desktopového počítača viacero počítačov pozostáva zo softvéru inštalovaného na počítač s operačným systémom Windows alebo Linux a z viacerých kusov klientských zariadení s VGA video výstupom, dvomi PS/2 portami, audio výstupom a ethernetovým portom nahrádzajúcich počítač.

U modelového radu X produkt zároveň zahŕňa PCI kartu s viacerými ethernet portami, cez ktoré sa priamo pripoja jednotlivé klientské zariadenia.

Zariadenia fungujú podobne ako tenkí klienti, keď užívateľ sa cez zariadenie s vlastným monitorom, klávesnicou, myšou a reproduktormi prihlasuje k centrálnemu počítaču. Použitý je ale vlastný komunikačný protokol spoločnosti Ncomputing UXP, User eXtension Protocol, a zariadenia sú postavené len na jednom na mieru vytvorenom SoC čipe implementujúcom protokol UXP.

Na centrálnom počítači je podporovaný operačný systém Windows Server 2003 alebo Ubuntu Linux, každý pripájajúci klient má vytvorenú vlastnú terminálovú session. Licencia na Windows Server 2003 nie je súčasťou produktu NComputing.

Modelový rad X vďaka priamym spojeniam každého klienta s PCI kartou umožňuje dosahovať garantované rýchlosti aj pre multimediálne aplikácie a napríklad celoobrazovkové prehrávanie videa. Hoci na prepojenie sa používajú štandardné ethernetové káble, protokolom nie je ethernet a maximálna dĺžka kábla medzi PC a každým zariadením je obmedzená u Cat6 kábla na 10 metrov. Obmedzenie na dĺžku kábla pravdepodobne vyplýva z vyšších používaných rýchlostí prenosu dát ako pri ethernete, technické detaily tohto charakteru ale spoločnosť NComputing nezverejňuje.

Zväčšiť
NComputing X550, pre zväčšenie kliknite (foto: NComputing)



Nová verzia X550 má u PCI karty päť portov. Keďže v jednom PC je možné použiť maximálne dve karty, z jedného PC je možné vytvoriť spolu maximálne jedenásť PC. Doterajšia verzia X300 má tri porty, umožňuje tak z jedného PC vytvoriť maximálne sedem PC.

Oproti X300 bolo u novej verzie zvýšené maximálne podporované rozlíšenie displeja, z 1024 x 768 na 1280 x 1024, zároveň pribudla podpora širokouhlých displejov do rozlíšenia 1440 x 900.

NComputing radu X je vhodný napríklad do školských učební, kancelárií alebo pre iné nasadenia, kde je umiestnených viacero PC blízko seba. Maximálna dĺžka kábla je ale pravdepodobne dostačujúca aj pre väčšinu domácností. K dispozícii je aj modelový rad L komunikujúci s centrálnym PC po štandardnom ethernete napríklad cez switch, u tohto modelového radu ale nie je garantovaný dostatočný výkon na multimediálne aplikácie.

Potrebná hardvérová konfigurácia centrálneho servera a výkon samozrejme závisia na očakávanej záťaži a súčasne používaných aplikáciách, moderné dvoj a viacjadrové desktopové procesory ale poskytujú dostatočný výkon na obslúženie jedenástich užívateľov používajúcich bežné desktopové nenáročné aplikácie.

Minimálnymi hardvérovými požiadavkami na použité centrálne PC pri jednej X550 karte je 1 GB pamäte a 2.4 GHz jednojadrový alebo ľubovoľný dvojjadrový procesor. Pri použití dvoch kariet s maximálne desiatimi užívateľmi je minimálnymi požiadavkami 3.5 GHz jednojadrový procesor alebo zodpovedajúci dvojjadrový procesor a 2 až 3 GB pamäte.

Spoločnosť NComputing pri predstavení X550 demonštrovala ukážkové nasadenie riešenia, v ktorom na desiatich desktopoch boli používané bežné desktopové aplikácie vrátane prehliadania webu, Microsoft Office aplikácií, prehrávania videa na YouTube, prehrávania štandardného videa v DVD rozlíšení na troch desktopoch a videa na celej obrazovke na monitoroch s rozlíšením 1024 x 768 u dvoch desktopov.

Použitým počítačom bol Dell Vostro 200 s 2.53 GHz Core 2 Duo procesorom, 2 GB pamäte a s dvomi X550 kartami s desiatimi pripojenými zariadeniami s monitormi s rozlíšením 1024 x 768 a nastavenou 16-bitovou farebnou hĺbkou. Priemerná záťaž procesora predstavovala pri spustených vymenovaných aplikáciách 85%, 0.9 GB pamäte bolo ešte voľných. PDF s výsledkami testu je možné sťahovať z tejto stránky, kde je možné zároveň nájsť videodemonštráciu riešenia.

Výhodou riešenia NComputing oproti iným riešeniam vrátane plnohodnotných tenkých klientov s podporou niektorého štandardného protokolu vzdialeného prístupu alebo štandardných virtualizačných riešení sú výrazne nižšie náklady, spotreba a často aj hlučnosť.

Kit X300 pozostávajúci z jednej PCI karty, troch zariadení spolu s príslušenstvom pre primontovanie k monitorom podporujúcim VESA štandard pre uchytenie stojí 220 dolárov, cena X550 zatiaľ nebola oficiálne oznámená. Kit X550 pozostávajúci z jednej PCI karty a piatich zariadení sa ale už objavil v ponuke CDW za 474 dolárov.

Spotreba jedného zariadenia X550 je 1 Watt, podporované je samozrejme pri nečinnosti vypínanie pripojeného monitora do standby režimu.

Viac informácií o NComputing X550 je možné nájsť na produktovej stránke.


      Zdieľaj na Twitteri


V domácnosti máte viac, rovnako alebo menej počítačov ako ľudí, ktorí počítače používajú? (hlasov: 503)

Viac počítačov ako ľudí      31%
Rovnako      22%
Menej počítačov ako ľudí      47%


Najnovšie články:

Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS
Starlink má mať podľa SpaceX v budúcnosti rýchlosť 2 gigabity / s
Do čela rebríčka superpočítačov sa dostal nový výrazne výkonnejší superpočítač
Na predplatených kartách Telekomu je do konca roka hodina volania denne zdarma
OpenWrt uskutočňuje významnú zmenu, mení manažér balíčkov
Partneri Packety môžu doručovať zásielky aj pre konkurenciu, po zásahu protimonopolného úradu
Vydaný Linux 6.12 s veľkými novinkami
Intel uvedie CPU s veľkou cache ako AMD 3D V-Cache, ale nie pre desktopy
Starship je pripravená na štartovacej plošine, má odštartovať v utorok
Predaje tabletov opäť veľmi výrazne narástli


Diskusia:
                               
 

ale na pouzitie v domacnosti je to este nedotiahnute. Bez USB? Aj podporovane rozlisenie je slabe. Tak isto max dlzka kabla 10m - v baraku asi tiez nie moc pouzitelne. No, dame tomu este cas...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale ta ethernetova karta - ideal pre lan-party!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tebe switch asi nič nehovori
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a tebe sranda.

Ale bomberman by sa na tom hral fajnovo. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

tebe zas twisted pair ad-hoc nehovori uplne nic a to je viac na smutok ako ked niekomu switch nic nehovori lebo switch nie je na zabavu to rovno si daj hub debil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Switch nie je na zabavu je taka sprostost ako keby si povedal že kečup sa neda jesť s parkami
Odpovedať Hodnotiť:
 

zamysli sa najprv kto trepol vacsiu blbost, lanparty sa robi internymi ethernet kartami a musis mat v pc najmenej dva ethernet porty na vytvaranie ad-hoc siete. switch nie je na zabavu ale pre sietove spolocnosti dodavajuce internet mnozstvu pocitacov cez server. ak prostrednictvom tohto zapojenia vyuzijes lan na hranie tak mi je to jedno ale skutocne lanparty to nie je tak sa ukludni a precitaj si nieco o huboch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hahaa :DDD.. pekne si mu to natrel.. :DD..
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel by som videt 100 kompov na lanke takto zosietovanych
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj obycajna kreditka je pocitac :D...ved ma CPU, RAM, ROM, adresovatelne polozky aj data a dokonca aj interface (o mobile ani nehovorim)...z toho mi vyplyva, ze pokial nezijeme v jaskyniach, potom mame tych pocitacov doma pozehnane. -"kam tento svet speje"- :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ja hravam na kreditkach countera
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

odkedy ma kreditka cpu a ram? :-D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Odvtedy, odkedy má v sebe GPU a 500w zdroj.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

odkedy ma cip ty degen, co je dnes uz skoro kazda nova karta
Odpovedať Hodnotiť:
 

No len to treba citat do konca :) (v casti Green Advantage):

Electricity
... NComputing access devices draw only 1 to 5 watts...

1 W zneje velmi dobre, 5 W je 5 x viac...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Udávaná spotreba X550 je 1 Watt a zariadenia sú napájané cez ethernet kábel.

5 W sa týka modelov radu L.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To som si nevsimol :), BTW ta maximalna dlzka kabla nie je pravdepodobne sposobena nejakym genialne rychlym protokolom, ale tym, ze cez ten eternetovy kabel ten box aj napajaju (z PCI zbernice) a pri dlhsom kabli by uz bol zjavne ubytok napatia velmi vysoky...

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som to v praxi nevidel a ani neuvidim :) ale cisto teoreticky, vies si predstavit ako sukaju data pre 10 pocitacov cez pci zbernicu?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano aj nie :), zavisi to od typu PCI zbernice, frekvencia tam tusim kedysi davno zacala na 33 MHz, co pri 32 bitoch odpovedalo nejakym 130MBs, potom PCI2 na 66 MHz (cca 260MBs) no a hadam je to uz teraz aj viac (kadejake PCIX)...
Cize aj pri tych 66MHz/260MBs cize nejakych 2Gbs ostane na kazdu z 11 konzol cosi okolo 200Mbs, co nie je zas tak malo.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Máte pravdu, je možné, že toto je ten dôvod. Aj keď ťažko povedať, napájať päť portov by nemuselo byť až takým problémom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekde som videl aj ubuntu na jednom desktope s styrma monitormi + 4x klav. + 4x mys.
nevie niekto ako to rozbehat? chcelo by to clanok na dsl.sk ...
mam doma tri deti na jeden pc a keby som ho nejak rozdelil na 3 monitory pre kazde dieta nemusel by som kupovat dalsie pc.. samozrejme hry by sa na to nehrali, ale ta jedna masina by utiahla nejaky openoffice + firefox + IM klienta na kazdej vytvorenej ploche..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kup im jazdene pocitace a bude pokoj. Aj teraz mam na predaj 950tku, 512ram, 120GB HDD, DVDRW, 17" monitor a vsetko co treba za 2000sk. Urcite zozenies nieco podobne aj v tvojom meste.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vola sa to multiseat a staci na to napr. dve grafiky, druha usb mys a klavesnica. Je kopec navodov, staci hladat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no chlapi takto.. Dell vostro 200 v konfiguracii c2d e8400, 2GB ram, 320GB disk, Ati3650, 17" dell monitor, vista home basic, bez dalsieho softu vyde podla sk konfiguratora 44,773,- sk s DPH. Ktomu 2 karty po 474 dolarov = 22.657,- Na tom delli nemoze byt vista home, musi byt minimalne 2003 server, cenovy rozdiel cca 34.000,- a to nepocitam ze bude treba dalsich 5 user licencii, ktore sa mi nechce hladat kolko stoja (okolo 10litrov). Takze to mame (zaokruhlim aby sa lahsie pocitalo) 45+23+34= 102tisic plus 10 monitorov po dajme tomu 4000sk, 10x klavesnica a mys povecme 3000sk. To sme tak na 149.000,- Zpojazdnenie neberem, lebo to treba aj pri samostatnych kompoch. No... bezny desktop na urovni hentych klientov je mozne spravit tak za 13-14 tisic, v pripade multilicencie windowsu este menej. Bude to 10x rychlejsie, 10x menej nachylne na poruchu a nemusi to byt v okruhu 20m od hlavneho pc :) Nepochopim aky magor si toto kupi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a blbost, za 14 je cely komplet pc so samostatnym diskom, dvd napalovackou, windowsom, komplet samostatny, takze to sa ani neda porovnat a cena je nizsia
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ak tam bude 2003 server, tak tam bude aj terminalovy server, teda bude stacit hocaka 486 ako terminalovy klient :) a ta uz hadam bude lacnejsia ako X550 :), ale ta spotreba a bezhlucnost je stale zjavna vyhoda.

Mimochodom cosi podobne som videl tak pre piatimi rokmi na Invexe, len to bolo riesene 3 VGA kartami + nejakym multiseriovym boxom, aby sa tam dalo pripojit viac klavesnic a mysi :).



Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, spotreba je jasna vyhoda, len ci ti to vykompenzuje "rychlost" klientov :) Spotreba 1 vykonneho pc (podla mna udavany dell nieje dostatocne rychly na zvladnutie beznej prace 10 klientov, ako je, ale zavisi od tvojich narokov na rychlost) je povecme 200W. Spotreba 10 pc je niekde okolo 600-700W.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spotreba by sa dala riesit nakupenim notebookov, ja som svoj dvojjadrovy kusok s 2GB ram a 250GB diskom kupil za 12 tisic a ma spotrebu niekde kolo 30W. Pri dnesnych obrovskych monitoroch tuto cast spotreby tvori len monitor, popripade k tomu nejake to prislusenstvo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ti ked mas peniaze na server rocne licencie nevies ze xp dokaze dost rovnake zakladi ako server co sa viacerich uzivatelov na jednom os tika? zkus na xp computer management
Odpovedať Hodnotiť:
 

Váš výpočet je principiálne chybný, ak niekto volí takéto riešenie, nevyberá si najdrahšie a najmenej efektívne možnosti.

Povedzme nech ľudia robia len na termináloch, monitory a periférie nie je potrebné počítať, sú rovnako potrebné v oboch prípadoch.

Skladačka so slušným Core 2 Quad, 8 GB pamäte, dvomi výkonnými 1 TB desktopovými diskami do RAID 1 stojí povedzme 25K, 2 x X550 23K, Ubuntu 0K, spolu 48K na desať terminálov, 4.8K na jeden. S Windows Server 2003 nech je to 9K na jeden, neviem presné ceny.

Samostatnými PC takýmto cenám konkurovať nemôžete, navyše tu sa udržiava iba jedna inštalácia OS a oveľa menšie sú aj náklady na hardvérovú údržbu.

Dostupný priemerný výkon pre jedného užívateľa pri bežnom desktopovom používaní je navyše zrejme výrazne vyšší ako výkon čohokoľvek samostatného, čo dokážete za aspoň porovnateľnú cenu poskladať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tym dellom som pocital lebo bol v clanku. Priemerny vykon terminaloveho riesenia pre 10 pc bude VYRAZNE nizsi ak budu vsetky naraz zapnute a vsetci budu pracovat. Ubuntu nic nestoji aj v pripade samostatnych pc, ale kto by ho chcel, ze? OEM 2003 server s 5 licenciami stoji v zavislosti kde ho kupite 38.000,- sk vratane dph. Uz len za tuto cenu mam skoro 3 kompletne pocitace. Vyhoda je iba v spotrebe, vsetko ostatne by som povedal ze je nevyhoda. Ked vam odide nieco v centralnom pc, tak je v riti 10pc, ked odide nieco na jednom z 10pc tak 9 funguje dalej.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a to som este potom zvedavy napr ako sa rozdeli rychlost internetu pre jednotlivych uzivatelov :) Alebo ked si jeden zacne renderovat video z kamery, tak ostatni 9 mozu ist domov, lebo si ani neprdnu. To bude furt za centralnym pc odsluha a bude rozdelovat priority procesov?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mikrofon a kamera na skype? Tie krabicky totizto nemaju usb vyvody :) usb kluce a podobne? Cim viac nad tymto riesenim uvazujem, tym vacsia sprostost sa mi to zda. Zriadovacia cena je porovnatelna so samostatnymi pc, rychlost a vyuzitelnost na podstatne nizsej urovni, spotreba elektriky podstatne lepsia. Koncim na tuto temu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Boch ho chran, kto si da od teba poskladat PC...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mame podobnu blbost v skole.. Jedna ucebna je zapojena na jeden server.. neviem parametre, ale zevraj vykonny s dvoma grafikami. Poviem vam nic horsie som nevidel, je to strasne pomale.. primrza to, hovno na tom spravite, ziadna konektivita ako USB nic. Ale sranda je, ze cez taskmamager mozem odlogovat hocikoho v ucebni :) a nemusim byt na serveri. Ale ak tam treba nainstalovat daky soft ani za tu pidzu to nejde lebo su tam restrikcie..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jasne, dalsia vec, pre ktoru je to hlupost, vela softu vyzaduje mat pod windows admin prava, a potom zaskodnici odhlasuju inych uzivatelov :) Tento system je max tak zaujimavost -> aha da sa to aj tak, prakticka pouzitelnost nulova. Som rad, ze tu napisal niekto kto ma stym aj prakticke skusenosti. Ono by sa tych negativ nahromadilo podstatne viac, hned v prvych dnoch pouzivania.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemyslíš Ústav Technológie vzdelávania na PF UKF v Nitre? Aj tam je v jednej učebni podobné riešenie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"...a nemusim byt na serveri" - ty si na serveri (aj je to taketo riesenie)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna najviac zamrzi nevyhoda, ze ked odide Windows na centralnom, tak nejde ani jeden...a to je na Windowse bezne, ze sa nieco dosere...Vista by som povedal je v tej veci stabilnejsia...ale aj tak je to Win...S linuxom skusenosti nemam...aaa Mac OS sa mi pozdava...chcel by som to vidiet ficat na Mac-u s takou riadnou doskladanou konfiguraciou...u nich tak za 150.000...to si myslim ze potom by to slapalo v pohode...ten Win to celkovo odradza si myslim...Mac je stabilnejsi a to ovela, ale zase cena....je vysoka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevie neikto, ci neexistuje riesenie na Win, ktore by umoznilo pri pouziti dvoch klavesnic,mysi a monitorov aby sa spravalo ako 2 pocitace? Takze mozu na jednom pocitaci robit sucasne dvaja ludia. Technologicky by to malo byt mozne, ale ci je na to nejaky software?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked sa naserem tak kludne spravim z jedneho pocitaca aj 20 :D strucne ruzne sekerou
Odpovedať Hodnotiť:
 

existuje aj lacnejsie softverove riesenie:
http://www.entergame.sk/miniframe.php

Odpovedať Hodnotiť:
 

Páči sa mi, ako tu vyjadruje názory množstvo ľudí, ktorí s tým majú nulovú praktickú skúsenosť.
Terminály L-200 a L-230 od horeuvedenej firmy používam úspešne už dva roky. Celkovo 20 ks na dvoch miestach. Tie miesta slúžia ako informačné centrá pre VŠ študentov, kde majú k dispozícii klasické vybavenie ako Office, Internet, tlač a podobne.
Je pravda, že odladenie trochu trvalo, ale momentálne by som to nevymenil.
Odpovedať Hodnotiť:
 


Takže plusy:
- minimálna spotreba (5W na jeden terminál)
- takmer nulová hlučnosť (v miestnosti je namiesto desiatich hučiacich PC iba jedno)
- perfektná administrácia (kto niekedy spravoval PC v internet cafe, bude vedieť o čom hovorím. Je rozdiel inštalovať 1 x Office ako 10x, respektíve odvírovať 1PC ako 10 atď.)
- veľmi dobré priestorové riešenie (pri L-230 vzadu na monitore)
- beží to pod Win XP, čo je za minimum Sk a po tých rokoch ho už trochu poznáme :-) (predpokladám, že X550 budú mať podporu pre XP o chvíľu tiež vyriešenú)
- o tri štvrtiny servisných prác menej (bežné PC, ktoré je v nasadení 8 hodín denne odchádza cca po dvoch rokoch. V praxi je totiž prakticky nemožné vystriehnuť, kedy sa ktorý ventilátor prestane točiť...)
- podpora bežného rozlíšenia 1280x1024
- USB port (podporuje zatiaľ všetky vyskúšané zariadenia - USB kľúče, tlačiareň, čítačku kariet atď.)


Mínusy:
- pomalá grafika
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak to mám zhrnúť - v mojom prípade sú mínusy zanedbateľné vzhľadom na nasadenie celého riešenia. V každom prípade vrelo odporúčam najmä školám, učebniam, verejným miestam, i-kaviarňam a pod. V prípade X55O je myslím vyriešený aj ten grafický výkon, takže niet o čom.
A ešte cena:
V jednom prípade nám to beží na slušne vyskladanom PC s CoreDuo 2,4 GHz, 2GB RAM s dobrou doskou celkovo za cca 30000,- (pred dvoma rokmi). Jeden terminál vyšiel na 5300,- Sk. Monitory, myši, klávesnice, sieť nerátam. To je spolu:
83000,- Sk. Pri kúpe najlacnejších PC by som musel dať do jedného cca 8.000,- Sk. To je spolu zhruba tak isto. Skúste však na najlacnejšom PC spustiť Office 2007. Slušne sa načakáte. V mojom prípade je to dané rýchlosťou základného PC. A ďalej by som mohol vyčíslovať energiu, servis PC (za dva roky len na servis išlo cez 20.000)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stabilita tohto riešenia je daná stabilitou samotného XP. Nie je to na 100%, ale v praxi je to zanedbateľné. Pri plnom nasadení (denne okolo 60-70 študentov) to vyžaduje cca 1 zásah do dňa.
V druhom prípade sme sa rozhodli pre kúpu serva Fujitsu-Siemens s Intel Xeon, 4GB RAM a fyzickým RAID založeným na Serial SCSI diskoch. Pri jemnom downgrade (beží na XP) nás vyšiel na necelých 50.000,- V tomto prípade ale môžem smelo konštatovať, že systém je tak stabilný, že za posledného pol roka som okrem pár vírusov neriešil nič.
Záver: Skôr, než začnete čokoľvek odsudzovať, najprv sa o tm skúste presvedčiť na vlastnej koži.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze "sietovka" ekvivalentna gigabitovemu ethernetu a viaclane-ove PCIe riesenie by v pohode znieslo aj tie vacsie rozlisenia a tym padom este rychlejsiu grafiku. Narozdiel od nazorov trepusikov, verim, ze to da 10 PC lahko do vacku naprikald v takom akncelarskom prostredi. Ak ste niekedy sledovali zatazenie procakov uzivatelov napriklad pri beznej uctovnickej + open office praci tak je to od 1% do 10%. Otazne je ako otvorene su vsetky protokoly a serepeticky okolo, typujem ze nie velmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, vzhľadom na to, na čo sa tie terminály využívajú - pokojne by som ušetril aj na licenciách - radšej by som volil to Ubuntu.

+ stabilita
+ rýchlosť
+ spoľahlivosť

- hranie nových hier (čo určite aj tak nie je možné na toľkých termináloch a ani neplnia tento účel... na surfovanie v i-kaviarňach bohato postačuje Ubuntu s napr Google Chrome či Firefoxom, a namiesto licencie za MS-Office by som použil Open Office alebo ešte vyladenejšie a kompatibilnejšie Libre Office)

PS: pre tých, čo odsudzujú všetko okrem nepoužiteľného M$, bez toho, aby to vôbec vyskúšali - zdržujte sa zbytočných komentárov. Používal som XP až do r. 2009, tam som asi pol roka dualbootoval do Ubuntu, a s príchodom Ubuntu 9.10 som sa toho bordelu zbavil. Ak by som chcel PC využívať na hrajkanie - kúpim si radšej X-box ako nenažraté 80tisícove PC s Widlami. Na všetko ostatné používam Linux. A to všetko ostatné sú veci, o ktorých niektorí Windowsáci ani netušia, že sa dajú s PC vôbec robiť ;)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár