neprihlásený Štvrtok, 30. apríla 2026, dnes má meniny Anastázia
Domáci server/NAS s 10 diskami postavený na dvojjadrovom Atome

DSL.sk, 21.10.2008


Britský výrobca PC Tranquil predstavil nové modely svojich domácich serverov s maximálnym počtom diskov desať, ktoré sú postavené na novom dvojjadrovom procesore Atom.

Dvojjadrový Atom má poskytovať dostatočný výkon pre obsluhovanie maximálne desiatich diskov a gigabitového ethernetového pripojenia a to pri nízkej spotrebe a malých požiadavkách na chladenie.

Samotný procesor je chladený len pasívne, štandardne dodávaný je hotswap vymeniteľný 8 cm ventilátor pre chladenie diskov.

Nový modelový SQA-5H nemá zabudovanú podporu RAID, inštalovaný je na ňom Windows Home Server zabezpečujúci ochranu dát duplikovaním na úrovni súborového systému. Modelový rad BBS2 obsahuje RAID radič so štandardnými RAID režimami RAID 0, 1, 0 + 1, JBOD aj RAID 5.

Oba servery majú miesto pre päť interných 3.5" SATA 3.0 Gbit/s zvonka vymeniteľných diskov s možnosťou pripojenia rozširujúceho boxu SQA-Ex s miestom na ďalších päť diskov. SQA-Ex sa pripája cez jeden eSATA port, u BBS2 je na výber podpora RAIDu u štyroch interných diskov alebo u troch interných diskov a diskov v SQA-Ex.

Pri osadení jedným diskom má SQA-5H aj BBS spotrebu 29 W a hlučnosť 23 dBA. Rozmery serverov sú 21.3 cm x 22.1 cm x 19.5 cm, hmotnosť pri jednom osadenom disku 6 kg.

BBS2 bez diskov a s 512 MB pamäte stojí 289 libier, v prepočte približne 11 400 Sk. Na BBS2 nie je predinštalovaný žiadny OS, k dispozícii sú ovládače pre Linux, Windows aj Mac OS X.


Tranquil BBS2 (foto: Tranquil)



SQA-5H s 1 TB WD GreenPower, 2 GB pamäte a predinštalovaným Windows Home Server stojí 499 libier, SQA-5H sa predáva len s minimálne jedným predinštalovaným diskom.

Cena boxu SQA-Ex pre pripojenie ďalších piatich diskov je 249 libier.

Všetky nové modely budú dostupné od 3. respektíve 6. novembra, detailné parametre je možné nájsť tu a tu.



Najnovšie články:

Notebooky v EÚ sa už musia nabíjať cez USB-C
Od zajtra budú obchody musieť prijímať platby cez QR kódy alebo inak bezhotovostne
V auguste staršia raketa Falcon 9 narazí do Mesiaca
VÚB má technické problémy
Voyo sa stáva internetovou televíznou službou, pridáva množstvo iných staníc
Vydaná Fedora 44, Fedora Asahi Remix 44 pre Macy a Ubuntu 26.04 LTS
OpenAI má pripravovať vlastný AI smartfón
Webhosting dostal veľkú pokutu za neposkytnutie emailov zákazníka protimonopolnému úradu
Colníci zabavili falošné Apple produkty za 660-tisíc
Linuxové jadro pridalo real-time funkčnosť na ARM


Diskusia:
                               
 

1, SQA-5H s 1 GB WD GreenPower ... 1GB ?
2, 512MB RAM pre homeserver? to ma byt vtip? 2GB tiez nie je bohvieco, cachovanie OS by dalo zabrat...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

podla mna to maju odskusane a nieje potreba viac ram , len ty si ztych ludi ,ze aj ked len blbost vies napisat tak napises aj to
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

ak tam dam nejaky odlahceny linux, a cele to bude sluzit ako napr. file server, neviem preco by 512 nemalo stacit?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ja mam vo file servery 128 a bezi to v pohode. ale je to tuxo+nfs/samba/ftp. myslim, ze na win, okresany o zbytocnosti, to bude v pohode. neviem co naviac robi home server okrem file sharingu roznymi sposobmi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

shapovanie a statistiku internetu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem, ze taketo krabicky su vzdy drahsie, ako poskladat si nieco vlastne, ale nejako sa mi ta cena nezda. Chystam sa poskladat si druhy fileserver na domace pouzitie a za 20 tisic Sk do toho dam pomerne vykonne komponenty (4-jadrovy Phenom - chcem to mat aj na pocitanie BOINC), riadnu HW RAID 5 kartu (pouzitu) a styri 1 TB disky, co v RAID 5 da celkovu pouzitelnu kapacitu cca 2,73 TB. O vykone RAIDu v tej krabicke sa mozeme len domnievat, ale velmi sa stavim, ze poskladane PC bude podstatne vykonnejsie, nehovoriac o dalsich moznostiach, ktore takto zbastlene PC poskytuje. A kebyze nepostavame serverik na vykon, ale na spotrebu, tak to bude este lacnejsie.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

najlacnejsie 4 1TB disky stoja minimalne 13500 korun a lacnejsi pcie radic takych 3800 a trosku drahsi uz tak nad 8. Tak co tu splietas ze 20.000,- A este s phenomom :D Ale inak suhlasim, miditower server bez diskov sa da na domace pouzitie poskladat do 8-9.000,-

Odpovedať Hodnotiť:
 

Spotreba nie je najhorsia a s tymi pol giga RAM sa da vcelku zit, akurat ta cena mi pride trochu privysoka. Ale casom to snad zlacnie. Momentalne mam v pinvnici ako server stary HP Vectra s pol giga RAM a procesorom Pentium III 800 MHz. S tromi diskami to potiahne asi 80W.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale mas tam 300vku
Odpovedať Hodnotiť:
 

to s tym raidom je asi takto:

hardware raid card stoji sama o sebe najmenej 10 tisic, takze v "pristroji" za 11 tisic nemozeme cakat kartu za 10 tisic :). Co sa tika podpory raidu na doske (cize software raid pred OS) tak to je mi totalne jedno, pretoze to je hybrid a treba na to drivery a je to blbost :). Takze posledna moznost je cisty sw raid, takze je uplne jedno ci je raid na doske alebo nie (mozno niektori lowskill useri to budu chciet), pokial to nie je hw raid tak je to uplne jedno, ci tam je alebo nie. sw raid na linuxe sa da spravit cez mdadm. Je sice pekne, ze niekto spravil taketo nieco ale nemyslim si, ze je problem spravit si nieco taketo bez diskov aj za 3-4 tisic.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár