neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
AMD znížila stratu na 67 miliónov

DSL.sk, 17.10.2008


Spoločnosť AMD dosiahla v treťom štvťroku 2008 lepšie výsledky ako očakávali analytici a jej celková strata predstavovala len 67 miliónov dolárov pri výnosoch 1.78 miliardy dolárov.

V druhom štvrťroku 2008 AMD vykázala celkovú stratu 1.189 miliardy dolárov.

Finančné výsledky AMD zlepšilo v treťom štvrťroku 191 miliónov dolárov za jednorazové licenčné poplatky, ktoré súviseli s predajom starších výrobných zariadení ruskej spoločnosti Angstrem.

Finančné výsledky AMD boli ale aj bez tejto položky lepšie ako sa očakávalo a spoločnosť prvýkrát po dvoch rokoch zaznamenala prevádzkový zisk, vo výške 131 miliónov dolárov.

V porovnaní s druhým štvrťrokom 2008 spoločnosť dosiahla o 26% vyššie príjmy za predaj procesorov, 1.39 miliardy, a až o 55% vyššie príjmy za predaj grafických procesorov, 385 miliónov. Priemerná cena predávaného CPU sa výrazne nezmenila, priemerná cena GPU od AMD sa v treťom štvrťroku zvýšila.

Na začiatku októbra oznámila spoločnosť AMD rozdelenie na dve spoločnosti so získaním celkových garantovaných investícií 6 miliárd dolárov od dvoch investičných spoločností zo Spojených arabských emirátov.

Spoločnosť AMD bude po rozdelení čipy len navrhovať, nová spoločnosť Foundry Company bude prevádzkovať továrne a vyrábať čipy ako pre AMD tak pre iných zákazníkov. AMD bude vlastniť vo Foundry Company 44.4%, zvyšok bude patriť investičnej spoločnosti Advanced Technology. Druhá investičná spoločnosť Mubadala Development Company navýši svoj podiel v AMD na 19.3%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser


Diskusia:
                               
 

Amd som mal odjakziva, ale nemozem si pomoct zbavit sa predsudku, ze sa prehrievaju na rozdiel od intelu.. Jak to je teraz , nevie niekto ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No tak já mám 2300 BE EE (na 2.0 GHz trošku přetaktovaný) a pasivně chlazenej procík má teplotu cca 25-27 v klidu, přes 40 stupňů mi to nejde ani v zátěži. Holt dneska při těch technologiích už to není jak za dob Pentium 4 :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

pasivne chladeny? a to čim ho chlasiš???? napis
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je este z dob athlon xp, ked vyslo video na thg, kde im procik zhorel.. amd procaky su v poho, daju sa uchladit niektore aj pasivne
Odpovedať Hodnotiť:
 

v tej dobe sa to stalo preto, lebo procaky amd nemali integrovanu termo-poistku, na rozdiel od intelu ktory ju mal asi od doby pentia 1
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali ju az od doby Pentia III al. dokonca P4.
V kazdom pripade v PIII/IV (asi skor 4) doniesli znizovanie frekvencie v zmysle, ak sa procak prehrieva, tak nezhori dokonca ani s uplne odobratym chladicom, len sa brutalne spomali.

(demonstrovali to na videu Q3)

BTW: (dva roky dozadu) AMD oproti P4 boli vyrazne chladnejsie a vyrazne menej spotrebovali. Az procakmi architekturou Core 2 Duo, predbehol Intel AMD-cko (po 5-tich? rokoch) vykoncom na 1MHz a vykonom na 1W.
Nehovoriac o tom, ze zaujima ta spotreba PC, nie CPU a tu mala AMD silnu vyhodu dlhe roky, pretoze procaky zrali menej, a k tomu NB [NorthBridge] nic (bol v CPU) a RAMky vyrazne menej (DDR1 vs. DDR2). To vsak dnes (Nehalem vs. Phenom) neplati. Oba maju int. NB. Avsak pockal by som s Nehalemom, kym nepride 32nm a novsie f-cie a VYRAZNE nizsia cena a dovtedy (ak musis) kupoval osvedcene a lacne 45nm Core 2 Duo + G45 chipset.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcete povedat ze amd athlony mali termo-poistku ktora vypla procesor v pripade prehriatia? nie, nemali, mali len teplomer a preto vzdy zhoreli (vid video na THG). az po tomto faux-pa vysvetlili vyrobcom zakladnych dosiek ze na zaklade udajov z teplomera musia vypnut napajanie procesora priamo v napajani dosky, neskor to vyrobcovia dosiek pridali a amd procesory nehoreli, sami o sebe by sa ale upiekli.
Intel procesory, myslim ze uz od pentia 1 mali poistku ktora pri prekroceni urcitej teploty vypne napajanie procesoru priamo v jadre a system "zamrzne". Pentium 4 neskor pridalo tzv. duty-cycles, vkladanie prazdych instrukcii ktore system rapidne spomalili ale aspon bol schopny chodu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme zavadzas/te (na internete sa moc neVyka). Neviem ako to bolo v pripade K6, ale K7 sa teplom neodpalili. Najvacsia chyba K7 bola "obnazene jadro" a sikovni ludia si olamali rohy pri nasadeni chladica (jasne ze to nema robit bezny clovek a ma to robit odbornik, ale vysvetluj to sirokej verejnosti). Uz prve pouzitelne (socketA) durony 600 a 650MHz sa taktovali, a kazdy kto to pozna vie, ze pri 65-70 stupnoch system "zmrzol". Je mi jedno ci sa vyplo napatie ci co sa stalo, proste system zastal. Evidentne sa procesoru nic nestalo, evidentne sa nespalil. Len intel nevedel uz predavat svoje celerony a prisiel s jednoduchym riesenim v podobe videa na tomshw.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vykal som lebo sa mi zdalo ze podpisany Kunderr s jednym r je nejakym redaktorom snad odtialto.

ano? videl si videa na THG kde dali athlonu dole chladic a spiekol sa pri 350 °C?
duron mozno zmrzol ale nie koli teplotnemu termostatu ale koli tomu ze pri tej teplote vykazoval take vypoctove chyby ze to system nerozdychal, keby pokracoval vyssie tak sa upecie
Odpovedať Hodnotiť:
 

vravim ze mi to je jedno, preco zmrzol, sekol sa, prestal fungovat, vypol sa, nazvy to ako chces. Dolezite je, ze sa neodpalil. A ze dali dole chladic a procesor sa odpalil :D co mal chudak spravit? Bola to cisto jednoucelova zalezitost asice kompromitovat procesory AMD. V praxi taka situacia nikdy nenastane (jo, spona odtrhne ten zubok na patici tak nastane, ale to sa stava v irelevantnych % pripadov). Najcastejsie prestane ist vrtula a cpu chladi potom len pasiv. No a prave pri K7 sa system zasekol pri 65-70 stupnoch a dalej nic neslo. Procesor sa ale neodpalil. Preto zacali davat do biosu signalizaciu otacok vrtule pod "x" otacok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

diskusia bola o teplotnom cidle na procesore a ty si povedal ze zavadzam
amd athlony proste termostat NEMALI, len teplomer ktory im bol na dve veci kedze vyrobcovia zakladnych dosiek o tom asi ani len netusili az do videa z THG
keby amd procesory dokazali korektne fungovat aj nad hranicou 65-70 stupnov az to maximalnej pracovnej teploty cipu tak sa po miernom prekroceni tejto teploty proste specu na veky vekov, je otazne ci by sa dokazali pasivne uchladit v pripade zlyhania vrtule na chladici
Odpovedať Hodnotiť:
 

si vravel ze amd procesory zhoreli, co nieje pravda, ziadny amd procesor nikdy nezhorel, lebo samotny pasiv tomu zabrani. Jediny procesor co zhorel bol v tom videu na tomshw, co ale nebola standardna situacia. Bola to reklama na intel procesory, ktore vtedy tomshw silne uprednostnoval. Jedinym jej dovodom bol vyssi vykon athlonXP/duron a stym spojeny pokles predaja desktop procesorov intel, ktory trval az do uvedenia core2. Btw. aj notebookove p4 boli nachuja, to zachranil az pentiumM, z ktoreho neskor vznikol spominany core2.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezastavam procesory intelu, absolutne cela rada pentium 4 bola odpad, ale vacsina pred tym a vsetko potom zle nie je ..pentiumM vychadza z pentia3 a procesor to bol vyborny ..dnesne core2 a i7 nad nadvazuju, pentium 4 bola slepa ulicka
nic to ale nemeni na skutocnosti ze vsetky procesory amd po athlon mozno aj kusok dalej nemali teplotne cidlo, Intel ho mal asi odjakziva ..takze ochrana AMD pred upecenim bola ze procesor od urcitej teploty vykazoval fatalne chyby vo vypoctoch ktore sposobili pad systemu, pred tym ako sa usmazil, uplne super spoliehat sa na to..
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi si myslis zamrznutie procesora pri pretaktovavani (pokles napatia a vypoctove chyby) a upecenie koli absencii termostatu
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemyslim, pretoze za rovnakych podmienok len s lepsim chladeim tam tie chyby niesu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved prave ked mas lepsie chladenie tak sa nemusi aktivovat havarijny termostat ktory athlony vtedy aj tak nemali :))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

lolec, ked zvysis frekvenciu zvysi sa prikon procesora (tepelny) a ak sa zvysi extremne a doska nestiha dodavat potrebnu stavu tak klesne napatie (bezny jav) a musis napatie zvysit manualne
-> procak mozes bud prehriat (athlon snad aj upiect)
-> pri pretaktovavani nezvysis napatie ktore pokleslo a system zamrzne koli vypoctovym chybam ktore robi procak koli nedostatocnej stave a procak neupecies (tentoraz ani toho athlona nie)
Odpovedať Hodnotiť:
 

napetia aj prudy aj hocico co len chces je v pripade horsieho i lepsieho chladenia rovnake. Jediny rozdiel je teplota samotnejo jadra a do akej miery je chybovost vypoctov zavisla na teplote je na dlhy rozhovor pre odbornikov. Ja sa uspokojim stym, ze pri nizsej teplote to funguje, pri vyssej sa to seka, ale neodpali. Napriklad som servisoval pc, ktore nenabehlo pri starte, stale sa restartovalo a zakaznik chcel reklamovat cpu. Bol to athlonXP 1600+ Den pred tym kupoval novy chladic za ucelom pretaktovania. Ak si amd vtedy skladal, vies, ze chladic sa dal dat len 1 sposobom, naopak sa to dat "nedalo". No a on ho dal naopak. Chladic nedoliehal spravne, hned po starte sa cpu prehrial a pc sa restartol a tak dokola. NEODPALIL SA!!! Zato vravim, zavadzas, pocas mojej praxe s k7 sa ani raz nestalo, ze cpu odisiel na kratkodobe prehriatie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este doplnim samozrejme ten athlon po spravnom nasadeni chladica isiel a myslim ze ide dodnes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave som ti vysvetlil ze pre chod procesoru su teplota a napatie s prudmi dve rozdielne veci.. ty hovoris ze zalezi na chladeni, napatie a prudy nehraju ziadnu ulohu, koli comu sa potom pri pretaktovavani zvysuje napatie? ved cim mensie, tym lepsie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi ulohu v tom zohrava aj rychlost narastu teploty, nemyslis?? ked zapinas komp tak procesor je studeny, postupne teplota vzrastie na 65C kde vdaka nepredvidatelnemu spravaniu pri vypoctoch ala poistka AMD system zamrzne..
ked bude procesor zohriaty na 40C-50C a pod zatazou a das dole chladic tak teplota narastie takou rychlostou ze system zamrzne az potom ako sa zadymi z procesora..

ako do boha mozes povedat ze zavadzam ked poviem ze athlony od amd nemali teplotne cidlo ale iba teplomer, ked samotne amd to muselo vysvetlit vyrobcom zakladnych dosiek aby odpojenie procesora od napajania pri vysokej teplote vyriesili svojpomocne fuserskym dopajkovanim jednoduchych obvodov pokial s tym neskor nezacali pocitat uz pri navrhu novych revizii dosiek, si sisi???
Odpovedať Hodnotiť:
 

to "myslis" bolo myslene "mylis":)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam A. X2 4400+ EE 65W v idlle ma 20 pri max.zatazi 40 stupnov. pri pouziti BOX chladica. a par ventilatoroch v skrinke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm, ja ho mam tiez a mam bednu plnu chladicov a BOX chladic ciez a teploty mam 30-60, ale ja ho mam dany na 2,66 GHz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

som zatvrdly intel-fanusik ale intel zacina dnes uz leniviet... go amd kick their ass!
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco leniviet ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo uz nerobia tak dobre procesory ako ked amd pre nich predstavoval vaznu konkurenciu... vsak nehalem uz nevyzera byt taky dobry ako intel tvrdi
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

konečne triezvy názor
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo vsetkom su prachy. Intel nepotrebuje predstavit super pecku, ked nema konkurenciu (v Hi-end sektore momentalne nema). A teraz uvedie nove procaky, ktore budu lepsie ako tie strare, cena zostane brutalne vysoko a intel sa bude tvarit, ze robime pokrok. Ale ak AMD dobehne intel vo vykone tak sa zase zacne technologicka a cenova vojna a to vsetkym len prospeje lebo vyvoj pojde dopredu a ceny zacnu padat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vsak preto drzim palce amd aj ked mam radsej intel :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel nema co v desktopoch dotahovat, lebo je daleko pred AMD. Intel dotahovat potrebuje v servroch, lebo tam je stale slabsi. A preto je tu core i7. Tvrdenie. ze intel momentalne flaka nieje celkom pravda. Flaka to nvidia, intel nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyzera to, ze nehalem nebude taka pecka, ako sa ocakavalo, amd ma sancu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozri si testy.. nehalem je v podstate barcelona, len s mensimi zmenami, ktore intel spravil.. teraz intel dobehol amd na serverovom poli (2 a viacprocesorove systemy).. a predbezne testy ukazuju, ze ten, kto ma c2d, nebude mat dovod na zmenu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

daaky misung mas ne? nehalem je v podstate barcelona? ked porovnavat intel a amd pri ich tohtorocnom skoku, tak potom "nehalem je v podstate shanghai", kedze nehalem je zdokonalene core 2 a shanghai zasa zdokonalena barcelona ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

aky je rozdiel medzi k10 a k10.5 okrem vacsej cash, 65vs45nm a ze dosiahne vyssie frekvencie? ziadny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja v tom teda misung nemam.. barcelona bola prva predsa.. shanghai je len trochu (alebo viac ako trochu) vylepsena barcelona. a co sa tyka nehalemu, nevychadza priamo z c2d.. je to nova architektura a iba vyuziva niektore veci z c2d
Odpovedať Hodnotiť:
 

nehalem je presne to iste co c2d, len tam je pridany radic ddr3 pamati a L3. Samotne vypoctove jadro uplne presne to iste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry, c2q, predsa je to len 4jadro, ale zas 4jadra su 2 zlepene c2d.
Odpovedať Hodnotiť:
 

su, ale pri nehaleme slepene trosku efektivnejsim sposobom
amd ma takpovediac "nativnejsie" stvorjadro, ale co z toho ked efekt nie je taky ako sa ocakaval..
Odpovedať Hodnotiť:
 

diky, nechce sa mi hladat preto sa pytam. urcite bude ale zlepseny management spotreby, zmeny nevyzeraju byt az tak male
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam amd athlon 3500+,a teplota neprekroci v zatazi 35 stupnov,v lete v zatazi je to max 38.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam intel celeron , 60°C idle, 70°C load....A to uz aj v Kaufladne maju rohliky za 2 Sk?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja uz 10 rokov skladam len amd (99%) a vravim ti, ze ak mas box chladic, tak ti to zle ukazuje teplotu ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moje CPU za par rokov poslednych (vsde box chladic ak neni uvedene inak):

AMD athlon - 50 pri zatazi
Intel P4 3Ghz - 50 naprazdno musel som kupovat noctua chladic aby sa to v lete vobec dalo pouzivat
IntelC2D 9500 - 45 naprazdno (pri dynamickej frekvencii) 60 naplno

z toho mi AMD bohuzial vychadza najlepsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

athlon 64 3000+ (1800Mhz) 40 v klude
intel c2d 8400 (3000Mhz) 40 v klude
s toho mi intel vychadza najlepsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celá debata mi pripadá ako keby: je lepšie auto BMW alebo MERCEDES?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No Mercedes neviem co riesis
Odpovedať Hodnotiť:
 

jas né že bavorák

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár