neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
USA pripravujú rýchlejšiu a lepšiu obdobu WiFi

Spojené štáty americké s vysokou pravdepodobnosťou vytvoria nový štandard bezlicencovaných bezdrôtových sietí, keď americký telekomunikačný úrad FCC aktuálne predbežne akceptoval princíp zariadení umožňujúcich bezproblémové využívanie voľných televíznych frekvencií bez rušenia existujúcich TV. Nový štandard by sa vďaka bezlicencovanej možnosti využívania pásma, výrazne väčšiemu dosahu a rýchlostiam ako WiFi mal podľa odhadov výrazne presadiť a umožniť zabezpečiť rýchle univerzálne lacné mobilné bezdrôtové pripojenie.

DSL.sk, 17.10.2008


Spojené štáty americké s vysokou pravdepodobnosť vytvoria nový štandard bezlicencovaných bezdrôtových sietí komunikujúcich po frekvenciách určených pôvodne pre televízne vysielanie.

Americký telekomunikačný úrad FCC tento týždeň vydal správu hodnotiacu schopnosť navrhovanej novej komunikačnej technológie detekovať existujúce obsadené televízne kanály, v ktorej predbežne označil technológiu za dostatočne kvalitnú a reálne použiteľnú.

"White spaces"

Rovnako ako v iných krajinách aj v USA sú pre pozemné televízne vysielanie používané frekvencie od menej ako 500 MHz po viac ako 800 MHz.

V súčasnosti vo finálnej fáze prechodu na digitálne vysielanie, ktoré dokáže vysielať približne päťnásobné množstvo staníc v rovnakom pásme, je v jednotlivých lokalitách veľké množstvo kanálov voľné. Prechod na digitálnu TV má byť dokončený v USA vo februári 2009, kedy majú byť vypnuté posledné analógové vysielače a tak veľké množstvo kanálov zostane nevyužité.

Frekvencie od 698 MHz už boli vydražené ako licencované skôr tento rok, veľké množstvo kanálov bude v jednotlivých lokalitách voľné v zaujímavom pásme pre bezdrôtovú komunikáciu 512 až 698 MHz.

V rozličných lokalitách sa budú podobne ako teraz používať pre vysielanie rozličné kanály, v každej lokalite budú tak voľné iné kanály a frekvencie. Tieto voľné kanály sa označujú termínom "white spaces".

Signál na televíznych frekvenciách má vynikajúce vlastnosti pre bezdrôtovú dátovú komunikáciu, má oveľa väčší dosah ako pri 2.4 GHz respektíve 5 GHz u WiFi a podľa viacerých spoločností lobujúcich za využitie white spaces na dátovú komunikáciu bude možné dosahovať rýchlosti v desiatkach megabajtov za sekundu.

Navyše celkové efektívne dostupné pásmo je výrazne širšie a white spaces tak majú mnohonásobne väčšiu kapacitu ako WiFi alebo ostatné štandardy s vyhradenými úzkymi pásmami.

Bezlicencované využívanie "white spaces"

Desať významných IT spoločností, Microsoft, Google, Dell, HP, Intel, Philips, Earthlink a Samsung, združených vo White Spaces Coalition lobuje za uvoľnenie white spaces frekvencií pre bezlicencované používanie podobne ako je to v prípade WiFi.

Frekvencie tak nebude vlastniť žiadna konkrétna spoločnosť, budú použiteľné kýmkoľvek za podmienky použitia zariadení vyhovujúcich určeným pravidlám a technickým požiadavkám.

Na rozdiel od WiFi bude voľné v každej lokalite iné pásmo a v prípade bezlicencovaného využitia je potrebné, aby už samotné zariadenia využívali len neobsadené frekvencie v danej lokalite. Komplikáciou je navyše využívanie týchto frekvencií pre bezdrôtové mikrofóny, ktoré môžu byť rovnako rušené.

White Spaces Coalition navrhla vyriešiť požiadavku povinnosťou pre zariadenia detekovať obsadené televízne kanály a v žiadnom prípade nevysielať na obsadených kanáloch. V roku 2007 FCC testoval niekoľko zariadení, ktoré mali detekovať obsadené televízne kanály, s negatívnym výsledkom.

Skôr tento rok FCC testoval päť nových zariadení najmä z pohľadu schopnosti v reálnych podmienkach detekovať obsadené TV kanály, tento týždeň zverejnil oficiálnu správu.

Test FCC

FCC testoval rozličné aspekty navrhovaného riešenia obídenia rušenia v prípade bezlicencovaného využívania white spaces detekovaním obsadených kanálov.

Štyri testované zariadenia boli určené len na detekciu signálu a jedno zariadenie aj vysielalo modelový signál, neišlo tak o prototypy zariadení už komunikujúcich na daných frekvenciách. Zariadenia majú úspešne detekovať kanál obsadený televíznym vysielaním americkým digitálnym štandardom pozemného televízneho vysielania ATSC.

Testovaná bola detekcia obsadenia kanálov čistým ideálnym ATSC signálom generovaným v laboratórnych podmienkach, detekcia obsadených kanálov v laboratórnych podmienkach prehrávaním zachyteného reálneho signálu, detekcia obsadených kanálov v reálnom prostredí, detekcia bezdrôtových mikrofónov a rušenie vysielaním zariadení.

V prípade jedného zariadenia bola použitá kombinácia detekcie signálu a aktualizovateľnej databázy geografických lokalít a obsadených kanálov v týchto lokalitách.


Zariadenie od I2R detekovalo 100% prehrávaný signál od -106 dBm



Laboratórne testy preukázali, že zariadenia dokázali pri vysielaní iba na detekovanom kanáli a nie na susedných spoľahlivo detekovať ideálny ATSC signál už na úrovni -116 dBm a prehrávaný reálny signál na úrovni -106 dBm. Aj slabší ATSC signál v reálnych podmienkach má pritom až -68 dBm.


Citlivosť jednotlivých testovaných zariadení pri detekcii ideálneho signálu, prehrávaného reálneho signálu a pri detekcii kanálu s vysielajúcim susedným kanálom



Citlivosť zariadení sa zhoršila, ak okrem testovaného kanálu bol signál prítomný aj na niektorom zo susedných kanálov. Vtedy klesla citlivosť u väčšiny zariadení ale na ešte akceptované hodnoty. U Motoroly klesla citlivosť na -47 dBm, po softvérovej modifikácii sa ale zvýšila na -73 dBm.


Výsledky detekcie v reálnych podmienkach, percento správne detekovaných kanálov



V reálnych podmienkach zariadenia nedokázali detekovať všetky ATSC kanály s výnimkou Philipsu a Motoroly s použitím kombinácie s databázou. Testovaný bol aj príjem analógového NTSC signálu, hoci tento zariadenia pre jeho vypnutie od februára nemusia podporovať.

Zároveň bola testovaná aj úspešnosť vyhodnotenia kanála ako voľného, ak je naozaj voľný. Tento test preukázal, že Philips dosiahol svoje 100% výsledky najmä vďaka vysokej miere nesprávnych pozitívnych identifikácií, reálne použiteľné výsledky tak priniesla len Motorola v spojení s geografickou databázou obsadených kanálov.

Testy zároveň ale ukázali nedostatočnú detekciu bezdrôtových mikrofónov a rušenie káblovej televízie, ak vysielajúce zariadenie bolo v blízkosti káblového prijímača. Problém s bezdrôtovými mikrofónmi môže byť podľa jedného z návrhov ale vyriešený vyhradením niektorých kanálov pre mikrofóny.

FCC v predbežnom hodnotení testov označil technológiu detekcie obsadených kanálov v kombinácii s databázou za použiteľnú na bezlicencované využívanie už v súčasnosti a problémy pri detekcii iba na základe signálu za prekonateľné.

Pozitívne hodnotenie a ďalšie informácie naznačujú, že FCC v očakávanom rozhodnutí o využívaní uvoľnených televíznych kanálov rozhodne o ich bezlicenčnom používaní zariadeniami detekujúcimi obsadené kanály.

Konkrétny komunikačný protokol, ktorý spoločnosti lobujúce za bezlicencované využívanie tohto pásma plánujú používať, zatiaľ zverejnený nebol. Podľa vyjadrení predstaviteľov viacerých lobujúcich spoločností sa majú objaviť prvé zariadenia využívajúce toto pásmo ale už na konci roka 2009.

White spaces v Európe

Na rozdiel od WiFi ale pravdepodobne rozšírenie mimo USA a najmä do Európy nemusí byť v prípade nového štandardu rovnako bezproblémové.

Podobne ako u WiFi, ktorého frekvencie 2.4 GHz a 5 GHz boli v USA uvoľnené ako bezlicencované už v roku 1985, je možné uvoľniť aj v Európe frekvencie voľných televíznych kanálov s rovnakým modelom bezlicencovaného použitia, v prípade jednotlivých krajín a najmä v prípade Slovenska to bude ale až výrazne neskôr pre neskoršie vypnutie analógového vysielania.

Na rozdiel od WiFi nie je ale priamo v Európe použiteľná presne tá istá technológia, keď nie je možné priamo použiť americkú technológiu detekcie obsadených kanálov. V Európe sa používa štandard DVB-T, slabšie výsledky prototypov zariadení u NTSC ukazujú, že zariadenia pri detekcii obsadených kanálov využívajú aj špecifické charakteristiky ATSC. Zároveň televízne kanály v Európe majú šírku 8 MHz, kým v USA je to 6 MHz.


      Zdieľaj na Twitteri


Využívate WiFi? (hlasov: 546)

Áno      82%
Nie      18%


Najnovšie články:

Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W


inzercia



Diskusia:
                               
 

vascsie dosahy a vyssie rychlosti mobilnych sieti su vo vseobecnosti vnimane dost pozitivne, ale koho trapi elektrosmog? a mozme sa mu vyhnut?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nech sa paci... Sprav si faradyovu klietku.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

taku blbost som davno nepocul
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

preco? my sme robili bazen a dali sme tam dost ocele.. teraz v sachte nieje o gsm wifi ani radiovom signali ani slichu.. akurat ze ho tam potrebujeme :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

AP poriesi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tato technologia vyzera zaujimavo .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Parada. To aby som nezahadzoval klasicku televiznu antenu,lebo mozno o 20 rokou budem sosat cez nu internet.. :-DDDD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Smogu je vsade dost . A vyhnut sa mu mozes jedine tak ako pise PCnity . Uz len satelitnym vysielanim je ozarovana cela zem .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:D:D nemas dost normalneho smogu? musis vymyslat dalsiu kravinu? ze elektrosmog :D
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ano , ty sa mu mozes vyhnut tym ze budes viac platit zidom ako je orange , t-mobile a 02 .
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ako so hovori, nevedomost je sladka, keby ste ludia vedeli co vsetko vysiela vo vasom okoli tak by ste asi zomreli hned, ked vas trapi elektrosmog.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak tak predstav si ze kazda vyuzita frekvenica s celelej sirky pasma by bola viditela ludskym okom zeby mala viditelny odtien farby.tak to by ludia videli co okolo nich ziari.Hlavne z mobilneho telefonu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neda sa nejako tieto vlny nafilmovat? :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

to by diskotekove kluby usetrili na osvetleni, stacilo by ze viac nez polovica navstevnikov ma mobil :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

existuju aj neutralizatory su to specialne kovy ktore toto vyzarovanie pohlcuju
Odpovedať Hodnotiť:
 

existuje aj náter z týchto "kovov" a aj sa využíva. hlavne v budovách ako FBI, NASA, PENTAGON-- ževraj
Odpovedať Hodnotiť:
 

co oko nevidi to srdce neboli
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale ruky nahmataju ^_^
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne tak, holka si nedovidi na klitoris ale prstom si ho vie nahmatat
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale pingy to bude mat aj tak na hovn* -...... :) WiFi je proste shit :(
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Wi-Fi je best hlavne 5ghz, onedlho tu mame 6ghz a potom 10ghz kde budu uz prenosy 100mbit/s az 300mbit/s co ani na optike este neni...
Odpovedať Hodnotiť:
 

na optike este neni?to som trochu nepochopil:)bezne pouzivame na optike 1Gb/s HW...300Mb/s>1Gb/s?
Odpovedať Hodnotiť:
 

inac podla mna dvb-t je dobre mozno akurat tak na telku, kebyze na radio sa ma davat dab-t tak to by bolo blbe podla mna je lepsie ked je zly prijem prezentovany sustanim a praskanim a rusenim ako tichom posekavanim a vypadavanim pri digitali... dufam ze nikdy nenastane plny prechod na DAB
Odpovedať Hodnotiť:
 

V anglicku pocuvame digitalne radia a su ovela lepsie ako klasicke... Neviem ci je to tym ze modernu techn ologiu prevadzkuju moderni ludia, ale aj uroven tych radii je lepsia :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je jesné že každá nová technológia má svoje muchy a nedostatky, a je pravda že wifi ho má až dodnes, ako napr prečo mobilný operátori nezlacnia mobilný internet? čo im v tom bráni?
Odpovedať Hodnotiť:
 

d
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár