neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
Integrované antivírusy absolútne nechránia voči zneužívaniu bezpečnostných chýb

Integrované antivírusové riešenia takmer vôbec nedokážu ochrániť PC proti základným exploit kódom známych bezpečnostných chýb a tým ani proti útočníkom vytvoreným individuálnym exploitom so škodlivým kódom. Vyplýva to z výsledkov testu bezpečnostnej spoločnosti Secunia, ktorá otestovala dvanásť integrovaných antivírusových bezpečnostných riešení na exploitoch viac ako sto známych bezpečnostných chýb od roku 2006 po súčasnosť.

DSL.sk, 14.10.2008


Integrované antivírusové riešenia takmer vôbec nedokážu ochrániť PC proti základným exploit kódom známych a vážnych bezpečnostných chýb publikovaných za obdobie približne dvoch posledných rokov.

Vyplýva to z výsledkov testu dánskej bezpečnostnej spoločnosti Secunia, ktorá otestovala účinnosť dvanástich integrovaných antivírusových riešení.

Secunia testovala účinnosť integrovaných bezpečnostných riešení voči exploit kódom napísaným spoločnosťou. Použité boli v závislosti na chybe exploit kódy rozličného stupňa, exploity iba zneužívajúce chybu bez vzniku možnosti spustenia útočníkom zvoleného kódu, exploity zneužívajúce chybu s umožnením spustenia útočníkom zvoleného kódu ale bez reálneho spustenia kódu a nakoniec exploity zneužívajúce chybu a spúšťajúce útočníkom zvolený kód.

Pre danú bezpečnostnú chybu vo väčšine prípadov existuje jeden alebo niekoľko málo spôsobov zneužitia chyby, preto základný exploit alebo niekoľko existujúcich exploitov navodzujúcich zneužitie chyby je často univerzálnych pre všetky exploity zneužívajúce danú chybu.

Celkovo bol test uskutočnený na 300 vzorkách exploitov vyvinutých Secuniou pre známe vo veľkej väčšine plne verejne zdokumentované bezpečnostné chyby priamo vo Windows alebo v často používanom softvéri pre Windows približne za posledné dva roky. Celkový počet chýb prekračoval sto, keďže pre jednu chybu bolo v teste často použitých viacero rozličných exploitov.

144 exploit kódov bolo vo forme útočníkom podvrhnutých súborov a 156 exploit kódov sa nachádzalo vo webových stránkach priamo v HTML kóde, ActiveX prvkoch alebo inom typu obsahu nachádzajúcom sa priamo v stránkach.

Test ochrany proti súborom so škodlivým kódom bol uskutočnený rozbalením archívu s exploit kódmi pre možnosť identifikovania exploitov real-time ochranou antivírusového riešenia a následne aj pomocou manuálneho preskenovania. Webové stránky s exploitami sa testovali ich načítaním a zobrazením v Internet Exploreri.

Z 300 testovaných exploit kódov Secunia označila 126 za dôležitých, keďže išlo o exploity zneužívajúce chyby vo Windows alebo najčastejšie používných softvéroch a boli objavené ako zero-day chyby alebo je k nim známy funkčný plnohodnotný exploit kód s možnosťou spustenia útočníkom zvoleného kódu.

Testované boli McAfee Internet Security Suite 2009, Norton Internet Security 2009, Windows Live OneCare, ZoneAlarm Security Suite 8, AVG Internet Security 8.0, CA Internet Security Suite 2008, F-secure Internet Security 2009, TrendMicro Internet Security 2008, BitDefender Internet Security Suite 2009, Panda Internet Security 2009, Kaspersky Internet Security 2009 a Norman Security Suite 7.10.

Jedenásť produktov voči testovaným exploit kódom podľa výsledkov absolútne nedokázalo PC ochrániť, keď najlepšie z nich detekovali 7 respektíve 2.33% všetkých exploitov a 4 respektíve 3.97% exploitov označených za dôležité. Najlepšie zhodné výsledky z tejto jedenástky dosiahol BitDefender a TrendMicro, McAfee detekoval o jeden menej dôležitý exploit menej. Najhoršie dopadli Norman s 0 detekovanými exploitami, CA s jedným a ZoneAlarm s dvomi detekovanými exploitami.

O niečo lepšie výsledky ako zvyšok testovaných produktov dosiahol Norton od Symantecu, ktorý úspešne detekoval 21.33% všetkých testovaných exploitov a 30.95% dôležitých exploitov. Ani takúto úspešnosť ale nie je možné považovať za reálnu ochranu PC.

Najhoršie výsledky boli dosiahnuté v kategórii exploitov, ktoré priamo aj spustili útočníkom zvolený kód. Takýchto bolo testovaných desať a žiadny z jedenástich riešení okrem Nortona nedetekoval ani jeden.

Podľa Secunie výsledky potvrdzujú, že autori antivírusových riešení sa naďalej sústreďujú na boj proti konkrétnym vzorkám škodlivých kódov a nie na detekovanie univerzálnejších spôsobov zneužitia známych bezpečnostných chýb.

To okrem iného znamená, že tieto riešenia sú prakticky neúčinné voči individuálne cieleným na Internete sa nešíriacim škodlivým kódom zneužívajúcim aj verejne a dlho známe bezpečnostné chyby.

Najúčinnejšou ochranou proti exploitom zneužívajúcim bezpečnostné chyby v softvéri je samozrejme čo najskoršie aplikovanie aktualizácií, tieto ale často nie sú dostupné v čase zverejnenia chyby ani dostatočne skoro. Podľa výsledkov Secunie sa v období do vydania aktualizácií softvéru nedá spoľahnúť na ochranu testovanými inetgrovanými antivírusovými riešeniami, keď tieto nie sú priamo účinné proti zneužívaniu ani dva roky starých chyb.

Kompletnú správu s výsledkami testov pre jednotlivé antivírusové produkty je možné sťahovať tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate nejaké antivírusové riešenie na svojom PC? (hlasov: 510)

Áno      76%
Nie      24%


Najnovšie články:

Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser


Diskusia:
                               
 

nie som taky sadomasochista, aby som mal v notasi antvirak. Tie su virusmi sami o sebe..nic nenajdu a spomaluju cely system.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

jedina dobra vec je on-demand scan ked stiahnes nieco a neveris tomu.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

presne..ale aj tak si este nemozes byt uplne isty
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Preto ak stiahnem nieco, comu neverim, najprv to spustim v Sandboxe, a nie pramo v OS.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

v podstate by si musel mat web prehliadac spusteny v sandboxe (aby si predisiel napr. podhodenym skodlivym strankam a kodom)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pouzivam Virtual PC s vyvojarskym obrazom IE8 (WinXP) a tym padom mam absolutnu istotu ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este povedz ze ako HV os mas Linuxovu distribuciu a si v suchu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze HV - to je ako co?


Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam hijack + forum kontrolu a online kontrolu.. BTW: ta anketa je "velkolepa" :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

high voltage
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co ma spoleocne ta zemegula s antivirmi? :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

... ze sme v ohrozeni vsetci ... zacina to tu byt horsie ako na JOJKE
Odpovedať Hodnotiť:
 

nod aj avg ma sklamali. dostal sa mi do pocitaca akysi script ktory mi blokoval rychle nacitanie web stranok. slo to ako cez dial up ten nod bol plne aktualizovany. dal som avast ten nasiel 4 virusy. aj ten script a internet siel dobre. akurat co ma zlosti je to ze avast ma vyzsie hardwarove naroky a tak trochu mi spomaluje pocitacov. avg nie je zly ale nema take dobre zabezpecenie ako avast. avg nema anti rootkit ochranu a http scanner. nic nie je dokonale ale tak co sa da robit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Používaj Linux a od takýchto starostí budeš oslobodený.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

pravda. teba sa uz niekto pekne dlho vrta v systeme a ty nemas ani ponatie, ze to ide. NETRIESKAJ KRAVINY
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Máš 100 bodov za vtipnú poznámku.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Skus pouzit Aviru je free a pomerne nenarocna co sa tyka testov vychadza z toho najlepsie podla posledneho rebricka ;)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

http://mtc.sri.com/live_data/av_rankings
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Diky za link! :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

antivirusove riesenia boli vzdy dizajnovane tak, aby zabranili spusteniu nebezpecneho kodu na strane klienta - koncovej stanice a nie aby osetrovali 3rd party aplikacie; ako priklad uvediem, ze internet explorer (casy windows 98) nebol istu dobu schopny absorbovat html kod, odkaz na subor /con/con. preco by toto mali riesit antivirusove programy? to by potom museli komplet prevziat kontrolu nad uzivatelom samotnym a zasahovat pri takmer vsetkom co robi (ked vacsina uzivatelov robi furt chujoviny). na osetrenie tohto tu mame HIPS systemy, ktore naucenymi/nadefinovanymi pravidlami urcuju kompetencie jednotlivych programov, cize mozem definovat, ze IEcko (ako parent process) nema pravomoc spustit ziadny exe kod. (napr.)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

V zásadě s tím souhlasím, jen bych řekl, že antivir je služba, nikoliv systémové řešení problému. Pokud se nějaká hrozba více rozšíří, pak na to AV firmy zareagují, na lokální hrozby stačí i kvalitní firewall s filtrací na bázi HIPS. Spíš to dokazuje, že ty balíčky tam mají firewally jen tak do počtu (otázka je taky, jestli firewall pustili do hry - pokud ne tak je to špatně)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No, hlavne je to tak, ze updates by mali byt ovela skor, "bezpecnejsie" v zmysle nebudem cakat/testovat, pretoze mi to moze odkaslat kopec veci ...
Mali by byt mensie, prehladnejsie, jednoduchsie aplikovatelne
e.g. DEB, apt-get, aptitude a nie ta win.update hroza

Aj ked aj v OS svete sa stavaju problemy (myslim FF 2.0.0.9?).
Ale je to neporovnatelne s povedzme WXPSP2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdravim,
O tomto prieskume sa pisalo aj na heise.de - http://www.heise.de/newsticker/ Sicherheitsdienstleister-sieht-Symantec- weit-vor-der-Konkurrenz--/meldung/117313

Zdalo sa im podozrive, ze Symantec detekoval vyse 20% exploitov a druhy program v poradi iba okolo 2%. Kladli si otazku, ci to nesuvisi s tym, ze Secunia rozposlala vzorky exploitov antivirusovym firmam v predstihu. Mozno by stalo za to spomenut trosku skepticizmu aj vo vasom clanku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No v prvom rade tento článok nie je stavaný tak, že Symantec je najlepší, ale že čísla všetkých sú nedostatočné vrátane Symantecu a aj u neho je explicitne uvedené, že sú nedostatočné.

V tom sa líši spracovanie tohto článku od interpretácie Secunie a Heise. Súhlasím s Vami, že neprimerane vyzdvihovať Symantec nie je na mieste, a preto sme to nerobili a iba skonštatovaním čísiel bez vyzdvihovania Symantecu sme vniesli do toho vyváženú dávku skepticizmu.

Možné je samozrejme všeličo, spochybniť čísla ale nie je na základe čoho. V prípade Heise ide len o čisté nepodložené špekulácie.

Čo je ale podstatná globálna správa z toho celého je, že úroveň ochrany u customizovaného škodlivého kódu je nedostatočná u každého.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

mila redakcia mas pravdu mna to vcera napadlo ze ak by ma niekto chcel posteklit nejakym customizovanym (vlastne navrhnutym) skodlivym kodom ako by mi antivirak vedel pomoct. mohol ale i nemusel. 80% by nemusel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No, asi som sa nevyjadril dost presne. Nechcel som naznacovat, ze chvalite Symantec, ale ze mozno by stalo za to upozornit na to, ze Symantec zachytil 10x viac hrozieb ako najblizsia konkurencia, a ci to nie je podozrive. Uznavam, ze na Heise su to spekulacie, avsak v tomto pripade je podla mna odovodnene nad danym vysledkom sa zamysliet.

So zvyskom vasej odpovede suhlasim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu spekulací:

1)Symantec vlastní Security Focus web, tam se na chyby/exploity specializují docela
2)Symantec je největší hráč na trhu se silným podílem v USA, Číně ale překvapivě i Rusku, kde hodně roste, to jsou centra stránek se škodlivým kodem a mají tam největší odezvu od zákazníků, v samotné Evropě je to vyrovnanější
3)Symantec nemá moc rád Microsoft, ale hodně se zaměřuje právě na chyby od nich.

Jinak je to jen jeden aspekt problematiky a neviděl bych za tím nějakou sabotáž nebo tak něco...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v rusku maju antivir? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kedysi bol Kasperky TOP!

V Rusku maju takych spicovych programatorov (ElcomSoft), ze ich casto kupuju US firmy za brutalne love.

Detto by si sa cudoval, ako je high-tech vyvinuty v Cine a Indii.

Sice bezny clovek mozno skapina od hladu ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja povazujem Kaspersky Lab a ich produkty KIS,KAV stale za najlepsie riesenie ochrany dat... stale pouzivam 7ku internet security a som maximalne spokojny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na mojom notase mam prave dualbox Win XP SP3 OEM(licencia spolu s notasom) a Ubuntu. Windows pouzivam na testovanie mojich vytvorou pod IE a ked som uz tam tak si pozrem aj postu na Pokeci a pod. Nechodim na ziadny warez ani Porno stranky. Mam aplikovane vsetky updaty, AVG free, zapnuty firewall, a len tak namatkovo som spustil scan antivirusu, a hned bol najdeny nejaky bordel v pocitaci, v tom momente Windowsu v mojom PC odzvonilo, ked vyde nove Ubuntu tak Windows leti s pocitaca.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tu haved si si mohol nakopirovat do pocitaca v case ked si bol na ubuntu tam si antivirusovi program avg nemal aktivny
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

No, rozne filesystemy a hlavne vacsinu virov

1. NEspustis po Linuxom, aj keby si chcel!
2. A tie co spustis nefunguju!
3. A tie, co funguju sa neaplikuju, lebo vo vacsine pripadov nie si root.
4. Ak aj aj si root, tak sa mu do WIN nedostanu, lebo nema danu particiu namontovanu! Predpokladam, ze nespusta Ubuntu z NTFS/FAT32 :)
5. Ak ju aj ma namontovanu, pochybujem, zeby virus hladal Windows niekde v /media/sdc2/Windows, duplom, ked tam nema "pismenka" typu C: a "" = opacne lomitka.

99,7% virov (nemam link po ruke) skoncilo uz na bode 2!

Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Skratka najkrajsi prispevok v diskusii v historii DSL.sk :)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

vdaka za podakovanie, potesi! :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no dobre ale virus je vytvoreny ako subor ktory je niekde na disku ulozeny sice neaktivny pod linuxom to mas pravdu ale ked sa nalogujes pod windowsom a je ten infikovany subor (virus) v particii disku kde je windows tam uz aktivny byt moze este pred spustenim antivirusoveho systemu tesne po nabootovani
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ked na nieco reagujes tak si to aspon precitaj... lebo tvoj prispevok totalne nema zmysle... nechcem sa opakovat, ale seriozne sa tam ten virus NEMA AKO DOSTAT (iba ak ho tam nejaky BFU nenakopiruje a potom pod windowsom spusti, ak je to nejaky fotky_kurnikovova.exe, ale to uz nema s operacnym systemom nic spolocne)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

----
"ale ked sa nalogujes pod windowsom a je ten infikovany subor (virus) v particii disku kde je windows tam uz aktivny byt moze este pred spustenim antivirusoveho systemu tesne po nabootovani"
----

Keby sa tam nahodou ten subor nejako zahadne dostal, tak sa sam o sebe nemoze spustit, spustit ho mozem len system alebo dalsi program.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vdaka pan Kunder.
Vo vasom prispevku to je tak pekne vysvetlene ,ze to musi pochopit kazdy tupy windowsak.


Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

vdaka za podakovanie, potesi! :)

a trosku menej ofenzivne na tych tupcov ;)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hlod roka :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Sak si daj ten Windows do VirtualBOXu pod Ubuntu a nemusis rebootovat.

Hry na notase asi nehras a vsetko ostatne vr. CAD a CS3 spustis pod virtualom.


Odpovedať Hodnotiť:
 

To som aj mal niekedy ale:
1. OEM pod VirtualBoxe neaktivujes tak mas len 30 dni, pretoze system v VB nepozna tvoju dosku, tak aj keby som ho nejako aktivoval tak by to bolo ilegalna instalacia, lebo je to uz na "inej" doske.
2. Tusim EULA to zakazuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chapem.

Ak trvas na legal, co plne podporujem - kup raz krabicu Vista (pre buducnost) s CD XP (legal, 100SKK, downgrade) a mas vystarane.

Sice Ta to vyjde viacej, ale WXP, casom Vista Ti vystaci na najblizsich 3-5 rokov na testovanie.

A potom uz bude Linux tak rozsireny, a WINE a ine tak kvalitne, ze Ti WIN uz nebude treba :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry, mam tam preklep dualbox - malo byt dualbot :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ked uz sme teda pri tych viroch...co je lepsie, mat zvlast firewall a zvlast antivir? ale aky potom?...pouzival som NOD32 s licenciou (spokojnost!) plus Kerio Firewall. Kupil som novy notas samozrejme s Vistou a presiel som na ESET SMART SECURITY kedze kerio v tom case nepodporoval visty a z ostatnych co bezali na viste to v rankingu nebolo bohvieco.
tak hodte nazor :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepouzivam windows uz nejaku dobu... ale kym som ho mal (posledne boli XP-cka) tak najlepsou ochranou bol skepticizmus... Bohate mi stacil windows xp sp2 firewall a neklikat na kazdu blbost ktora vyskoci... podla mojho nazoru, ak clovek nenavstevuje internet s ucelom ziskat nieco zdarma, vyhodne alebo v akcii, tak nema sancu sa k virom dostat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies, nie raz sa mi uz stalo ze virus bol sa skopiroval do PC aj pri otvoreni stranky. A to islo o seiozne stranky, napr. jedneho slovenskeho radia :) ak si clovek mysli, ze opatrnostou sa ochrani, tak je hlupak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ESS je vinikajúci, nechaj si ho v PC to ti vrelo odporúčam. Mal som už kadečo v PC... kadejaký Avast, kerio, Zone Alarm... no eset má riešenia ktoré mne osobne vyhovujú... tahám z rôznych stránok kadečo a nemám problém s výrusmi a podobne... no ešte mam v zálohe Spybot. Tento som si natiahol keď mi začal pri jednom neschopnom programe (AVG) blbnúť pc... našiel mi neskutočne množstvo spywarov a kadejakého bordelu... tento Spybot je výborny skus si ho stiahnuť a prebehnúť nim PC sam uvidíš či ESS všetko zachytí..... ak niečo nájdeš napíš čo:)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mam Win XP, ziaden antivir, systemove zaplaty nestahujem vobec, iba na Zonealarm si dam stealth mode a vybavene. A mozem chodit po strankach akych len chcem, a vsetko fici ako ma. Ak nejaky expert mi na to povie ze to nemoze stacit, ze v kompe urcite nieco mam tajne natahane, tak mu na to poviem ze nema pravdu. Fungujem takto dlho, vela rokov a bez problemov. Len sa smejem ked vzdy vyrukuju s novou zaplatou ci novym Windowsom ktory je vraj "bezpecnejsi" ako ten stary. Prd makovy! akurat tak tie nove Visty su pomale a nenazrane.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ludia jednoznačte Eset Smart Securuty :) alebo obyčajnu NOD 32 ale aby to bola Originalna Verzia .) a nie nejake piracke verzie lebo to vam bude na piču :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Používajte bitdefender total security 2008 alebo 2009 je na 1 mieste vsetko ostatné sú sračky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia nepouzivajte WIN a nebudete tu riesit taketo zbytocnosti.
Ja nepouzivam WIN uz asi 12 rokov a ani raz mi nechybal. Vzdy sa najdu alternativy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si ma fakt presvedčil...
Odpovedať Hodnotiť:
 

opera v chroot-e a moze mi na hrb vyliezt ktokolvek....
Odpovedať Hodnotiť:
 

zdravim, nevsimol som si, ci to testovali v user alebo v admin mode windowsov. t.j. otazka je, ake percento tych svinstiev prerazxi v user mode?

dik za postrehy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento článok je veľmi jednostranne orientovaný. Ani jediné slovo o tom, ako sa na adresu metód testov Secunie vyjadrili výrobcovia antivírusových riešení. V skratke: testy Secunie vôbec nesimulovali spúšťanie exploit kódov - čiže neotestovali iné mechanizmy blokovania, ktoré obsahujú antivírusové riešenia. Analytik malwaru v Panda Security Pedro Bustamante sa vyjadril takto:
"Metodika testov Secunie berie do úvahy jedine menuálne skenovanie 144 rozdielnych NEAKTÍVNYCH súborov exploitov. To je úplne ako povedať že ideme testovať ABS systém auta tak, že ho zhodíme z 200-metrového útesu. Absurdné, a aspoň zavádzajúce, ak nič viac."

odkaz
http://news.softpedia.com/news/
Anti-virus-Vendors-Team-Up-in-Criticizing-
Recent-Secunia-Comparative-Test-95840.shtml

(odkaz som musel rozdeliť dvomi CRLF, kvôli obmedzeniu DSL.sk)

pán redaktor DSL.sk, prečo neinformovať verejnosť objektívne a nevyvolávať paniku?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár