neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Na Marse sneží

DSL.sk, 30.9.2008


V atmosfére planéty Marsu v súčasnosti padáva sneh, informovala v pondelok NASA.

Sneh v atmosfére pomocou laserových detektorov identifikovala sonda Phoenix Mars Lander. Sneh bol identifikovaný vo výške štyri kilometre nad povrchom, pred dopadom na povrch planéty sa vyparil v atmosfére.

Ďalšou misiou sondy bude hľadať lokality, kde by sneh mohol dopadnúť až na povrch.

NASA zároveň potvrdila, že sonda identifikovala na povrchu Marsu CaCO3, ktorý na Zemi vzniká pri pôsobení kvapalnej vody. Nález tak poukazuje na pravdepodobnú prítomnosť kvapalnej vody na povrchu v minulosti.

Sonda Phoenix Mars Lander pristála na Marse v máji. Po potvrdení ľadu v pôde na konci júla je misiou sondy zisťovať, či na Marse boli alebo sú vhodné podmienky pre vznik života.

Sonda bude v činnosti do konca októbra, kedy prestanú slnečné kolektory sondy generovať pre predlžujúci sa čas bez viditeľnosti Slnka dostatočné množstvo energie na prácu robotického ramena.

NASA o identifikovaní snehu v atmosfére Marsu informovala tu.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Aspon ze tam je sneho ked u nas na Slovensku nie :)
Huraa na lyze!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

v clanku (aj originalnom) mi chyba nejake pokec o tom, ci to je sneh z vody, z niecoho ineho alebo ci to este nevedia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Z coho ineho by mohol byt?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

CO2 snehovy hasiaci pristroj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dam taku malu domacu ulohu.
V tvojej zakladnej skole, ktoru prave navsevujes, najdi CO2 hasiaci pristroj a skus vyrobit sneh.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

:D :D ten nadpis ma dostal...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mali by to dat do predpovede pocasia. V najblizsich dnoch ocakavame v Tatrach a na Marse snehove prehanky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz nam chyba len Hudba z Marsu...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

watch?v=sIgkNP8hMNo
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale co sa kazdy divi ze tam snezi, vsak ide zima, nie? tak misi snezit aj na marse, hehe :))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

-aspon vidite, ake dopady ma globalne oteplovanie a sklenikovy efekt a neviem este co :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ktovie, mozno sa tam znicilo ludstvo pred davno davnom.
a caka nas to tiez
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nevadi... potom sa odstahujeme na Jupiter... uz skupujem pozemky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak ked snezi v afrike, tak na marse ma to uz tiez neprekvapuje :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ked sa tam ti medzihviezdnici pošikuju. Lebo barzo žimno im budze.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A nebude treba posypovať? Pri vytrvalom snežení sa môžu vytvárať aj snehové jazyky a záveje, navrhoval by som aby Slovenská správa ciest na Mars vyslala frézu.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Keby tam ta ich freza za rok prisla tak by vyhlasili ze sneh ich znovu prekvapil a zastihol nepripravenych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsie miesto kde sa mozno skryva yeti :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Škoda Yeti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

mali by sme si zachranovat ZEM az potom skumat okolite planety
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No v podstate máš pravdu. My ľudia sme pre našu planétu ako mor, čiže nedokážeme bez nej žiť, ale svojím "žitím" ju ničíme. Myslím si, že naša planéta sa už nedá zachrániť, to čo sa stalo len tak nejde vrátiť s5, môžme predlžiť jej život, ale to je všetko. Preto je na mieste hľadať dalšie obyvateľné planéty, kde budeme dalej šíriť naše "žitie" :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

presne tak ...
to bude taka utopia ludstva, najlepsi z najlepsich, niekde na druhej strane galaxie, alebo rovno vyvudovat umelu neznicitelnu planetu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja planetu neničím, a neničia ju ani iní ľudia. Sú to výplody tvojej fantázie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak sa pome sankovat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sak jasne ze tam snezi, sak jak inak by sa odtal mikulas dostal so svojimi sanami!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kurňa, keď som bol naposledy na Marse, zabudol som na dome vypustiť vodu, takže je to pekne v prdeli, roztrhne mi trubky a môžem to robiť znova. Že som ja nepozeral snehové správy.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Sak ide zima, co necumis do kalendara?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol sure...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo tak kozmický prach???
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár