neprihlásený Streda, 15. januára 2025, dnes má meniny Dobroslav
Intel dodáva prvý flashový disk, exceluje rýchlosťou čítania

Spoločnosť Intel oznámila v pondelok spustenie dodávok prvých flashových diskov spoločnosti určených do notebookov a desktopov, ktoré spoločnosť avizovala na konferencii IDF v druhej polovici augusta. Tento týždeň odštartovali dodávky 80 GB modelu 3.0 Gbps SATA disku rozmerov 2.5" aj 1.8", 160 GB modely budú nasledovať v poslednom štvrťroku 2008. Podľa testov disk napĺňa teoretické parametre a exceluje tak najmä v čítaní s reálnou rýchlosťou na úrovni 230 MB/s.

DSL.sk, 9.9.2008


Spoločnosť Intel oznámila v pondelok začiatok dodávok svojich prvých flashových diskov pre notebooky a desktopy X18-M a X25-M.

K dispozícii je 80 GB model, ktorý spoločnosť v 2.5" prevedení poskytla aj pred reálnou dostupnosťou na testy.

Ako spoločnosť avizovala na IDF v auguste, X18-M a X25-M sú postavené na MLC NAND flash pamäti s až desiatimi paralelnými kanálmi prístupu so štandardným rozhraním ONFI s rýchlosťou čítania 250 MB/s a rýchlosťou zápisu 70 MB/s. Prístupová doba pri čítaní je 0.085 ms.

Priemerná spotreba diskov pri bežnom používaní je podľa Intelu 0.150 W, spotreba v špeciálnom idle režime 0.06 W. Reálna spotreba nameraná v testoch pri aktívnom prenose je na úrovni 1.6 W a v nečinnosti 0.6 W.

Spoľahlivosť udávaná v MTBF je 1.2 milióna hodín. Intel vo svojom vlastnom radiči používa algoritmy na zabezpečenie približne rovnomerného počtu zápisov do vsetkých blokov flash pamäte a zároveň cachovanie pre elimináciu zápisu veľkých blokov pri potrebe zápisu výrazne menšieho množstva dát.

Radič dosahuje pri bežnom používaní na osobnom počítači podľa prezentovaných informácií pomer medzi počtom zápisov u najviac zapisovaného bloku a priemerným počtom zápisov iba 1.1, kým konkurenčné produkty podľa spoločnosti až 3. Zároveň spoločnosť vďaka cachovaniu a neskoršiemu zápisu zapisuje len o 10% viac dát skutočne zapísal operačný systém, kým konkurenčné produkty podľa Intelu priemerne zapíšu až 20-násobne viac dát ako zapisuje operačný systém.

Ak pri priemernom používaní u 80 GB X25-M PC denne zapíše 20 GB, za päť rokov sa bloky prepíšu najviac 550 krát, kým u konkurenčných produktov so spomínanými parametrami až 27 000 krát.

Čo sa týka výkonu, podľa dostupných testov disk X25-M naozaj napĺňa teoretické predpoklady a dosahuje takmer avizovanú rýchlosť čítania, doteraz bezprecedentnú u desktopových respektíve notebookových diskov.

Podľa testu HD Tach je rýchlosť čítania až 229 MB/s, disk má zároveň aj mimoriadne vysokú rýchlosť čítania nacachovaných údajov testujúcu rýchlosť implementácie SATA, až viac ako 262 MB/s.

V dostupných testoch je disk porovnávaný so SLC diskom FlashSSD od Samsungu a MLC diskom MasterDrive MX od Super Talent. Samsung avizoval na september uvedenie nového modelu pre desktopy a notebooky s rýchlosťami čítania 200 MB/s a zápisu 160 MB/s, zatiaľ je k dispozícii a testovaný bol ale len pomalší disk s reálnymi rýchlosťami 94 MB/s a 87 MB/s.

S diskami Core Series od OCZ v dostupných testoch výkon disku X25-M porovnávaný nebol, podľa starších testov je ale výkon OCZ Core Series prakticky ekvivalentný výkonu Super Talent MasterDrive MX.

Rýchlosť zápisu X25-M podľa HD Tach je 76.6 MB/s a je tak pomalší ako Samsung FlashSSD, prakticky vo všetkých testoch bol X25-M ale rýchlejší ako MasterDrive MX.

V reálnych testoch, kde je podstatnou zložkou najmä čítanie dát a nie zápis, X25-M podľa dostupných testov poráža konkurenciu z radov notebookových diskov, desktopových diskov vrátane WD VelociRaptora aj flashový Samsung.

Absolútne dominuje napríklad pri čítaní súborov rozličného typu s reálnou rýchlosťou na úrovni 150 MB/s, VelociRaptor číta súbory podľa typu rýchlosťou od 80 po 120 MB/s. Najrýchlejší je napríklad aj pri kompresii súborov WinZipom, o približne 10% rýchlejší ako VelociRaptor a o 5% rýchlejší ako Samsung FlashSSD. Najrýchlejšie načíta aj levely v DOOM 3 a Far Cry.

V testoch, v ktorých významnú úlohu zohráva aj zápis dát, nový disk ale najrýchlejší nie je a vo väčšine testov ho predbieha disk od Samsungu aj viacero klasických diskov. K pomalším patrí napríklad pri kopírovaní súborov na disk.

Výrazne najlepšie vlastnosti spomedzi MLC diskov a klasických SATA diskov má nový disk od Intelu v počte vstupno-výstupných operácií za sekundu meraných softvérom IOMeter pre typy používania pracovná stanica, web server, súborový server, databázový server.

Spotreba disku je vyššia ako u Samsungu, o 0.2 W v idle režime a 0.8 W pri zápise alebo čítaní. Stále je ale o približne 0.5 až 1 W nižšia ako u klasických notebookových diskov.

Testy disku priniesol napríklad Tech report a Tom's hardware.

Cena disku X25-M s kapacitou 80 GB je 595 dolárov, v prepočte 12 350 Sk. Dodávaný v súčasnosti je najmä výrobcom notebookov a PC, či sa hneď začne predávať aj priamo koncovým užívateľom nie je zatiaľ známe.


      Zdieľaj na Twitteri


Uvažujete o používaní flashových SSD diskov? (hlasov: 746)

Už používam      8%
Áno      24%
Zatiaľ nie, má nevýhodný pomer ceny a výkonu      57%
Nie      11%


Najnovšie články:

Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone
Spustené katastrálne úrady v skutočnosti elektronicky nefungujú, iba prijímajú písomné podania


Diskusia:
                               
 

tesim sa ako pojdu ceny dole a kapacity hore... btw:
"1.2 milióny hodín"
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze je tu konecne nieco co vystrieda klasicky HDD, ten predpotopny otacajuci sa disk, technologia pomaly z praveku..
Ked cena flash disku este kusok klesne tak idem do toho, len take fukoty.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Technológia z praveku... To je ale hovadina.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

jasne ze skoro s praveku, kedze pred otacajucimi sa platnami, vratanie diskiet ;-), boli uz len dierne stitky ;-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...kamenne sekery, nie? :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

co tak magneticke pasky, kt. sa este aj teraz pouzivaju na zalohovanie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mozno v muzeach...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hneď kupujem keď sa to niekde objaví...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no cca 12 000 SK je aj dost za taky HDD, ale do notebooku by som ho bral. Neviem sa uz dockat!
A neviete aku spotrebu ma v porovnani s normalnym 80 GB HDD?
Odpovedať Hodnotiť:
 

v idle vacsiu, v zatazi mensiu
Odpovedať Hodnotiť:
 

to, ze je spotreba v necinnosti vacsia nie je bohvieco, lebo disk tohto vykonu bude vacsinu casu idle
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spajko, ty tiez necitas do konca ked sa pytas na to co je v clanku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre redakciu dsl.sk:
Prosim vas pouzivajte tabulky vo vasich newskach/clankoch... Toto je pure wall of test kde sa vsetko straca, na prvy pohlad je v tom maximalny bordel... viac tabuliek, grafov a menej toho co robite teraz....
Dakujem
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

wall of text ofc:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies, ked spravis tabulku napr. 3x3, tak mas pocet znakov (3x nazov vyrobcu + 3x rychlost + nejake dalsie udaje).

Ked to zaobalis do zdlhavych desiatich viet, mas tak 10x viac znakov. Co je z hladiska autora plateneho od poctu znakov vyhodnejsie? Samozrejme, ze o citatelov tu nejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked som bol maly, exceloval som rychlostou citania, horsie to vsak bolo s pisanim. Predpokladam, ze u toho disku je to podobne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

už keď Intel nevie vyrábať CPU, tak dúfam že aspoň disky mu pôjdu, raz by sa mohli spojiť s AMD a každý čo ma dobre, lebo aj AMD aj Intel majú niečo perfektné čo druhy nemá, a mohli by vyrobiť nejaký perfektný kompík, a nie furt len proti sebe ale spolu aj zisky by šli hore, takto musia furt Inteláci znižovať ceny CPU keďže niesu bohvie čo a stále s niečim vybehnú a zas zhasnú.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ked podla teba Intel nevie vyrabat CPU, tak potom KTO?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, zisky pojdu hore, rovnako aj ceny pre spotrebitelov. Hovori ti nieco konkurencia? Vzajomne stlacovanie cien? Chces platit za najlacnejsi procesor 10 000 Sk?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha lebo C2D vybehlo a zhaslo :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohaaa.... Tak ty budes riadny fliper. :DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

a nemas ty tu realitu nejako pomylenu? nie je to prave naopak? intel <-> amd ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Da sa to namontovat do notebooku v ktorom bol klasicky SATA HDD?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak to ma 2.5", tak ano, je to standartny disk..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hehe, velke papule uz nabehli... "HNED TO KUPUJEM" LOL :) Z tychto ludi si to kupi tak 5%. ostatni pekne pockaju s davom par mesiacov, kym cena klesne na prijatelnu uroven. Ved vsetci ten kolotoc dobre pozname (okrem 31337 13 rocnych h4x0r0v).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to ako 230 mega za sekundu je prevratna rychlost? na flash disk? mam v servri 8 diskov v raid6 a to pole dava 1800 mega za sekundu. ked to teda podelim, tak to vychadza na 225 mega za sekundu. tak v com je ta rychlost taka prevratna? len pripomeniem, ze su to 2.5 palcove disky, teda obvodova rychlost je nizsia ako u 3.5, kde sa daju rychlosti dosiahnut aj vacsie. podla mna zatial jedinou vyhodou flash diskov je ich odolnost voci vibraciam a mensia spotreba (snad). o cene radsej pomlcim...
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa nevies poriadne vyjadrovat alebo ti chyba pojem o presnosti informacie ked tu nieco v rychlosti trepes? scsi alebo pata? ci sata ktoru by sme mali brat za samozrejmost?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no pata sa snad dnes uz prestava vyrabat. scsi je hodny archaizmus uz aj v serverovych technologiach. boli to sas disky, rychlost je obdobna sata. myslim ale, ze typ rozhranie nie je limitujucim faktorom. takze tvoje mudre trepanice stracaju zmysel. alebo ma skus presvedcit o opaku, ze mas disk, ktoreho brzdi rozranie a technologia ukladania dat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár