
neprihlásený
|
Piatok, 1. mája 2026, dnes je Sviatok práce |
|
|
Vypustený nový satelit na mapovanie výšky oceánov
DSL.sk, 21.6.2008
|
|
NASA v spolupráci s francúzskou vesmírnou agentúrou CNES vypustili v piatok na obežnú dráhu Zeme nový satelit Jason-2 v rámci misie Ocean Surface Topography Mission (OSTM), ktorého úlohou bude mapovať výšku hladiny oceánov.
Satelit meria výšku oceánu respektíve vzdialenosť satelitu od povrchu oceánu pomocou radarového systému Poseidon-3, ktorý meria čas od vyslania signálu po jeho návrat po odraze od vodnej hladiny. Použité sú dve frekvencie 13.6 a 5.3 GHz, aby bolo možné porovnaním nameraných výsledkov eliminovať niektoré vplyvy atmosféry.
Z nameraných dát je možné odvodiť aj rýchlosť morských prúdov, teplotu vody, výšku vĺn a silu vetra pri zemskom povrchu.
Doplňujúce zariadenie Advanced Microwave Radiometer meria žiarenie na frekvenciách 18 GHz, 21 GHz a 37 GHz prichádzajúce od zemského povrchu pre určenie množstva vody v atmosfére v mieste merania a spresnenie údajov nameraných radarom.
Satelit meria svoju pozíciu signálom zo 16 GPS satelitov naraz a pomocou systému DORIS zachytávajúce signál z viacerých základňových staníc zo Zeme. Ďalším navigačným zariadením je systém zrkadiel LRA, ktorý odráža laser prichádzajúci zo Zeme a umožní merať polohu satelitu zo zemského povrchu.
Presnosť merania vzdialenosti satelitu od povrchu oceánu má byť pri jednom meraní približne 3.3 cm, pri skombinovaní s presnosťou merania vzdialenosti polohy satelitu respektíve jeho vzdialenosti od stredu Zeme je celková presnosť nameranej výšky hladiny oceánu pri jednom meraní 4 až 5 centimetrov.
Výšku oceánov meria ľudstvo zo satelitu od roku 1992, oproti doterajšiemu satelitu Jason-1 bola zvýšená presnosť všetkých zariadení. To sa má prejaviť najmä v schopnosti merať presne výšku hladiny oceánu v blízkosti pevniny, keď presné merania sú k dispozícii už vo vzdialenosti 25 km od pevniny, doteraz to bolo okolo 50 km.
Jason-2 na rozdiel od predchádzajúcich dvoch satelitov s rovnakým poslaním už nie je projektom vesmírnych agentúr ale najmä inštitúcií National Oceanic and Atmospheric Administration a European Organisation for the Exploitation of Meteorological
Satellites. Namerané dáta budú v reálnom čase používané na predpovede počasia a jeho extrémnych prejavov a napríklad meranie niektorých výnimočných podmienok. Dôležitým cieľom misie zostáva monitorovať globálne zvyšovanie hladiny oceánov.
Satelit je umiestnený vo výške 1 336 km a v desatdňovom cykle zmapuje 95% povrchu oceánov. Na začiatku misie bude kopírovať dráhu letu Jason-1, bude s ním letieť vo formácii s oneskorením 60 sekúnd. Táto fáza bude použitá na presnú kalibráciu zariadení Jason-2 s pomocou dát z Jason-1, neskôr sa trasa Jason-1 zmení a spolu zdvojnásobia rýchlosť mapovania.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
štart
Od: noname
|
Pridané:
21.6.2008 16:22
Štart OSTM/Jason-2 video
http://youtube.com/watch?v=66ZexI1Jn3s#
|
| |
moree
Od reg.: Styx30
|
Pridané:
21.6.2008 16:32
Dobry satelit. Som zvedavy co ich tato sranda stala.
|
| |
Re: moree
Od: LK001
|
Pridané:
23.6.2008 6:58
Roky driny. Peniaze su len abstrakt, ktory vytvorili blbeckovia.
|
| |
vyska oceanov
Od reg.: Lubo Hrobar
|
Pridané:
21.6.2008 17:50
v prvom momente som sa nezdrzal smiechu ale kedze mi doplo o co tu ide, len ma prekvapuje ze nezmapuje 100% povrchu oceanov...
|
| |
Re: vyska oceanov
Od: LIGHTouse
|
Pridané:
21.6.2008 18:53
on urcite zmapuje 100% povrchu, len v prvych 10dnoch to bude ,,len,, 95%
|
| |
Zla vyska
Od reg.: DarkEye
|
Pridané:
21.6.2008 19:05
"Satelit je umiestnený vo výške 1 336 km"
nie je to nejako vela? ked pred tym tam bolo spomynane nieco okolo 20km az 50km.
|
| |
Zla vyska
Od reg.: DarkEye
|
Pridané:
21.6.2008 19:06
spominane*
|
| |
Re: Zla vyska
Od reg.: Tomas85m
|
Pridané:
21.6.2008 19:26
teraz si sa pekne sekol. v 12 km vyske lietaju komercne lietadla, tak ako moze byt vo vyske 20 km alebo 50 km satelit?
|
| |
Re: Zla vyska
Od reg.: DarkEye
|
Pridané:
21.6.2008 19:44
sorry, trochu som sa sekol, nepochopil som to dobre.
|
| |
Re: Zla vyska
Od reg.: ShodanN
|
Pridané:
22.6.2008 12:07
* Low Earth Orbit (LEO): Geocentric orbits ranging in altitude from 0–2000 km (0–1240 miles)
* Medium Earth Orbit (MEO): Geocentric orbits ranging in altitude from 2000 km (1240 miles) to just below geosynchronous orbit at 35786 km (22240 miles). Also known as an intermediate circular orbit.
* High Earth Orbit (HEO): Geocentric orbits above the altitude of geosynchronous orbit 35786 km (22240 miles).
Preberane z anglickej verzie wikipedie.
|
| |
Re: Zla vyska
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
22.6.2008 12:41
Satelit v 50 km vyske nad Zemou by mohol byt dost tazko ... a prva kozmicka 27800 km/h by spolu so stale dost velkym odporom vzduchu aj v 50 km vyske urobili kratky proces. Najnizsie su 450-500 km ... aj Hubblov teleskop je vo vyske cca 500 km. Ani tam sa vsak nezbavi vsetkych vplyvov atmosfery ...
Ak chceme mat satelit stacionarny (akoby stle visiaci nad tym istym miestom=ktoreho potrebna obezna rychlost (odstrediva sila) na udrzanie sa na orbite kompenzuje zemsku gravitraciu a ktoreho uhlova rychlost v tejto vyske je zhodna s uhlovou rychlostou Zeme, musi byt umiestneny na stacionarnej obeznej drahe, ktorej vyska pre Zem je necelych 36000 km)
|
| |
GLAST
Od: noname
|
Pridané:
21.6.2008 21:00
Keď už sme pri tých satelitoch.Treba spomenúť ,že 11.6 odštatovalo observatorium GLAST ,ktoré slúži na detekciu žiarenia gama o intenzite miliardkrát väčšej ako optické žiarenie.
http://youtube.com/watch?v=q1oTZSU2xSk#
|
| |
Re: GLAST
Od: yesname
|
Pridané:
22.6.2008 11:55
Cim vacsia intenzita ziarenia tym ju mozu zachytit aj menej citlive pristroje nie?
|
Pridať komentár
|
|
|
|