neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Akými formátmi dokumentov budeme komunikovať s verejnou správou

Po schválení Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy, v ktorej si vláda stanovila viaceré veľmi odvážne časové ciele, predložilo v pondelok Ministerstvo financií na medzirezortné pripomienkové konanie nový návrh výnosu o používaných štandardoch vo verejnej správe a pri komunikácii s občanmi, podnikateľmi a ďalšími subjektami. Návrh špecifikuje okrem iného všetky formáty dokumentov, ktoré by verejná správa mala povinne byť schopná prijímať.

DSL.sk, 5.6.2008


V pondelok predložilo Ministerstvo financií SR na medzirezortné pripomienkové konanie nový návrh výnosu o používaných štandardoch, ktorý má nahradiť v súčasnosti platný výnos Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií č. 1706/M-2006 zo 14. júla 2006.

Návrh prichádza po schválení Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy v druhej polovici mája, o ktorej sme informovali v tomto článku.

Výnos je výrazne prepracovaný oproti v súčasnosti platnému a zapracováva viaceré princípy z koncepcie.

Výrazne sa líši napríklad v predpísaných štandardoch a formátoch dokumentov, v mnohých prípadoch prešiel z uzavretých na otvorené formáty a presnejšie špecifikuje povinnosti verejnej správy. Zároveň je ale v návrhu aj viacero problematických bodov.

Textové dokumenty

Najväčšiu pozornosť pútajú samozrejme formáty pre textové dokumenty, ktoré sú v súčasnosti predmetom celosvetovej diskusie o podmienkach na formáty a softvér vo verejnej správe, príčinou problémov v ISO a aj predmetom skúmania Európskej komisie.

Ministerstvo výrazne prepracovalo ich špecifikáciu a podobne ako u formátov ostatných typov súborov návrh vyžaduje po verejnej správe, aby povinne bola schopná prijímať textové dokumenty vo všetkých špecifikovaných formátoch. Formulácia v súčasnosti platného návrhu dáva povinnosť orgánom verejnej správe prijímať dokumenty len v jednom spomedzi otvorených formátov inštitúciou vybranom formáte.

Zverejňovať dokumenty podľa platného výnosu aj návrhu môže verejná správa v jednom vybranom formáte.

Vo formátoch sa prekvapivo objavil aj formát Open Document Format (ODF), ktorý ministerstvo plánovalo vypustiť. Ešte v apríli ministerstvo pre server DSL.sk potvrdilo, že ODF sa z tzv. povinných formátov vypustí. "Hlavným dôvodom zmeny je podľa predložených argumentov nerozšírenosť ODF," uvádzalo sa v stanovisku ministerstva.

Na konci mája ale spoločnosť Microsoft prekvapivo oznámila, že vo svojom kancelárskom balíku Microsoft Office bude najskôr podporovať ISO štandard ODF a až neskôr pridá podporu Open XML vo verzii schválenej za ISO štandard.

Verejná správa podľa návrhu bude povinná prijímať textové dokumenty vo formátoch ODF, PDF minimálne vo verzii 1.3, RTF a HTML.

Zároveň pri zverejňovaní dokumentov bude povinná použiť jeden z týchto formátov, preferovaný má byť PDF.

Formát DOC bude používaný pri výmene textových dokumentov medzi orgánmi verejnej správy, jeho použitie ale nie je dovolené na zverejňovanie dokumentov.

Prezentácie, obrázky, ďalšie typy

Novinkou sú požiadavky na formát prezentácií, u ktorého ako u jediného je jediným podporovaným štandardom formát Microsoftu, PowerPoint .ppt respektíve .pps. Je ale potrebné uviesť, že v prípade prezentácií je pozícia Microsoft Office zrejme výrazne silnejšia voči konkurentom ako v prípade textových a tabuľkových dokumentov.

Podporované formáty pre tabuľkové dokumenty v návrhu chýbajú. Dáta sa majú vymieňať cez XML a XML je podporované aj ako jediný štandard pre elektronické formuláre, ale bez bližšej ďalšej špecifikácie.

U rastrových obrázkov sú podporované formáty GIF, PNG, JPG, GeoTIFF a TIFF a u vektorovej grafiky Shapefile, SVG a Flash. Podobne ako u textových dokumentov je povinná verejná správa prijímať súbory vo všetkých týchto formátoch a zverejňovať v ľubovoľnom z nich. Technicky problematickým ale zrejme môže byť prijímanie vektorovej grafiky vo Flashi.

U audio a video súborov sú uvádzané kontajnery respektíve popisné formáty MPEG, OGG a MPEG-7 a štandardy kódekov MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MP3, XVID. Táto časť vyzerá ako neúplná, keď sa XVID zvyčajne prenáša v AVI kontajneroch a k OGG kontajnerom chýbajú typicky používané kódeky Vorbis a Theora.

U streamovaného audio a videa sa uvádza štandard "H.261 a novšie verzie". U archívov k ZIP pribudla aj podpora TAR a GZ.

Webové stránky, emaily

Návrh zavádza aj niekoľko nových pravidiel pre webové stránky.

Ak stránka verejnej správy obsahuje viac ako 100 rozličných publikovaných informačných webových stránok, musí podporovať vyhľadávanie kľúčových výrazov.

Stránky verejnej správy majú poskytovať RSS kanály.

Textové dokumenty musia byť pri zverejnení na webe uverejnené aj v HTML a to minimálne pri dokumentoch, ktorých zverejňovanie je povinné zo zákona alebo iných predpisov.

Štandardizované podobne ako v doterajšom výnose sú tvary emailových adries. Časť adresy pred zavináčom je u konkrétnych osôb meno.priezvisko, zriadené majú byť aj špeciálne generické adresy pre jednotlivé funkcie, napríklad minister@ alebo primator@.

Bezpečnosť, ostatné

Návrh špecifikuje aj zavádzanie podpory IPv6 u nových systémových komponentov. Z formulácie ale nie je jasné, či IPv6 musia podporovať všetky nové systémové komponenty, alebo príslušné ustanovenie nie je povinné pre všetky nové komponenty.

Výrazne rozšírená bola časť výnosu týkajúca sa bezpečnosti. Špecifikuje všeobecné pravidlá sieťovej a fyzickej bezpečnosti, rieši zálohovanie, na teoretickej úrovni ochranu pred škodlivým kódom a aktualizácie softvéru.

Prevádzkové zálohy dát majú byť vytvárané minimálne raz za týždeň, archivačné minimálne raz za dva mesiace a v dvoch kópiách. Jedna archivačná kópia musí byť uložená v inom objekte ako technické prostriedky informačného systému.

Riadenie prístupu má podľa návrhu zabezpečiť, aby administrátori systémov nemali prístupové práva k údajom, ktoré nepotrebujú k svojej činnosti a to najmä citlivým údajom uchovávaným v databázach. Podľa vyjadrenia jedného z pracovníkov v IT vo verejnej správe pre server DSL.sk, ktorý si neželal byť menovaný, bude zrejme zabezpečenie tohto bodu problematické.

Zároveň prístup každého používateľa do informačného systému verejnej správy musí byť zaznamenaný a tieto záznamy môžu byť zmenené len po schválení zodpovednou osobou.

Pravidelne majú byť uskutočňované previerky zraniteľnosti informačných systémov s periodicitou minimálne raz ročne.

Oproti platnému výnosu je návrh v niektorých bodoch technicky menej špecifický, keď neodkazuje na konkrétne špecifikácie používaných formátov a štandardov. To môže samozrejme najmä u formátov s viacerými verziami spôsobovať nejednoznačnosť.


Pripomienkové konanie má trvať do 20. júna, nový výnos by mal podľa návrhu vstúpiť do platnosti už 1. augusta 2008. Výnimkou sú ale viaceré body, ktoré by mali vstúpiť do platnosti od 1. augusta 2009. Oneskorená by mala byť napríklad podpora PNG, XVID, OGG aj zamedzenie prístupu administrátorov k údajom, ktoré nepotrebujú k svojej činnosti.

Návrh výnosu je možné vo formáte RTF sťahovať z tejto stránky.


      Zdieľaj na Twitteri


Komunikovali ste už niekedy s verejnou správou elektronicky? (hlasov: 421)

Áno      36%
Nie      64%


Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Dobry clanok..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

MPEG-7 to chcem vidiet!
Inak dobry clanok, aspon na informovanie ostatnych, nech vedia, ze sa cosi take deje. Zapoji sa redakcia do diskusie a posle nejake pripomienky? Resp. mate nejake pripomienky? Mna osobne by este zaujimalo ci nema verejna sprava casom plan aj prejist na iny OS, pripadne ci neprebieha nejake testovanie. Predsalen mat heterogenne prostredie nemusi byt naskodu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no ja som velmi zvedavy jak to bude fungovat v praxi... momentalne nevedia na urade otvorit ani .zip :-)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

tak rob SFX archivy

Odpovedať Hodnotiť:
 

U archívov k ZIP pribudla aj podpora TAR a GZ.

Teda archivovat nieco v TAR by som nechcel... :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Prečo nie? TAR sa používa práve na archivovanie, to že nekomprimuje s tým nemá nič spoločné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak tak, ono to ma nejaky zmysel, okrem toho ze kompresiu robia paskove zalohovacie mechaniky samotne je navyse vacsia sanca vydolovat z poskodeneho .tar suboru data ako zo zabaleneho .tar.gz, cim sa zvysuje spolahlivost zaloh
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm lepšie ako som čakal
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ja som asi nechapavy alebo kratko pracujem v IT:

Zároveň prístup každého používateľa do informačného systému verejnej správy musí byť zaznamenaný a tieto záznamy môžu byť zmenené len po schválení zodpovednou osobou.

Preco by niekto mal menit zaznamy o pristupe do informacneho systemu??? (Teda ak rozmyslame v legalnej rovine...)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Napriklad ak by prebiehalo tajne vysetrovanie nejakeho administratora, ktory ma taktiez pristup k tymto zaznamom, tak by asi bolo dost blbe, keby si ich prezrel a uvidel by, ze sa niekto hrabal vo veciach, ktore by ho mohli poskodit.

takze legalna rovina je ta, kedy sa vysetruje nelegalna rovina ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som len zvedavy ako budu vsetky tie stare dokumenty konvertovat z doc do rtf a znovu prelinkovavat a pilnou mravencou pracou prechadzat webku a hladat stare zapotrosene doc-i.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Da sa to velmi rychlo spravit automaticky, ale ci to tak budu v skutocnosti robit to je druha vec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Automaticky konvertovat s ato neda, leb ms zz poslednych 15 rokova pouzil zopar desiatok formatov nekompatibilnych samych so sebou, a hlavne do coho to chces konvertovat?
Muselo by sa to robit rucne, cha cha cha.
Ina moznost, je pouzit nieco otvorene, oopneoffice format(neviem ako sa to vola, co sa da citat hocikde, je to xml, da sa to analyzovat, spracovat, robotom, ma to specifikaciu, ak sa to zacne pouzivat, tak za 10 15 rokov, to bude fajn.
Ak sa to skonveertuje to nejakeho MS haluza, tak kazdy rok sa to moze konvertovat nanovo a nikdy to nebude pristupne.
To ze si kazdy rok budes musiet kupit novy pocitac s novym office, ... atd atd ani nespominam, takze ludia s kompom starym 3 4 roky maju smolu.
ak zoberu ten format od openoffice(sorry, neviem meno), bude to fajn.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na doplnenie, ten format sa vola ODF, a nie je to format "od" Openoffice - pouziva ho Openoffice.org, Google Docs, IBM Lotus Symphony a este zopar mensich aplikacii (Abiword, GNUMeric).

Inac mas pravdu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak to budu naozaj konvertovat z DOC do RTF za pouzitia MS Office, tak nech to radsej nerobia. RTF vyprodukovane v MS Office sa obvykle nedokaze uplne spravne zobrazit v inych programoch. Pocul som, ze MS Office si do RTF vklada rozne "vlastne" formatovania, ktore nie su jasne specifikovane, vdaka comu zabezpecuju problematicku kompatibilitu.

Ved si skuste otvorit ten navrh vynosu o standardoch zo stranok Ministerstva financii v OpenOffice alebo v Abiworde. Cislovanie odsekov sa vam bud nezobrazi vobec, alebo chybne ...

... specifikacia RTF (verzia 1.9.1 bola podla mojich informacii zverejnena vo februari 2008 ... co hovori samo o sebe - ze asi nebude hned zabudovana v inych softwaroch)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napriek viditeľným snahám o zlepšenie, predsa len sa v návrhu vyskytujú problémy. Snáď sa vychytajú počas zostávajúcich 10 dní pripomienkovania.

-powerpoint nemôže byť povinným formátom, pretože nespĺňa požiadavky Zákona 275/2006.
-nie sú definované formáty pre tabuľky
-miešajú sa kompresné a kontajnerové formáty pre audio a video
-chýbajú referencie na príslušné technické normy
-požiadavka zabrániť administrátorovi v prístupe k dátam, to si naozaj len ťažko predstaviť, ako má robiť svoju prácu.

a zopár drobností.

Ak viete tieto alebo iné problémy presne a odborne sformulovať, pošlite pripomienku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ty si uz pripomienku poslal?
Odpovedať Hodnotiť:
 

on to rieši cez ELA HOP
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaraza ma odvaha Ministerstva financii - dat na pripomienkovanie dokument, ktory neobsahuje jasne definovane verzie jednotlivych formatov.

Napriklad pri RTF ich uz existuje dost vela - od 1.0 (z roku 1992) do 1.9.1 (z marca 2008). Kedze specifikacie RTF Microsoft neustale meni, ako moze ist o format, ktory ma zarucovat kompatibilitu ?

Specifikacia verzie formatu chyba napriklad aj pri formate DOC (pre verejnu spravu). Malo by byt uvedene aspon to, ze musi byt pouzivany format kompatibilny s Office 97.

Pri prezentaciach (MS PowerPoint) tiez chyba specifikacia verzie formatu. Ak to spravne chapem, tak sa kludne mozu pouzivat verzie od MS Office 97 az po MS Office 2007 - ktore vzajomne nie su kompatibilne.

Format ODF ma uz myslim tiez dve verzie (1.0 a 1.1) ...

Zverejnovanie formatu PDF vyprodukovaneho z Adobe Acrobat 9, ktory vyjde v najblizsich dnoch, tiez asi uplne nezabezpeci kompatibilitu ... . Pre PDF by preto tiez mala byt stanovena "maximalna verzia".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cely navrh vynosu (s chybajucimi odkazmi na technicke specifikacie) vyzera tak, ako keby mal umoznit velku variabilitu ... v dosledku coho sposobi velku nekompatbilitu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je čo za kookcina TAR a GZ ? ved to je delene takto :
TARBALL:
.tar.gz
.tar.bz2


Odpovedať Hodnotiť:
 

pardon musim prestať s tou trávou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

crdpthbsv bspc aiubec zrmx adxbu kfbztw kpcfnlwqv
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár