neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
UltimateDefrag, profesionálny nástroj na defragmentáciu zdarma

Hoci v súčasnosti je k dispozícii viacero kvalitných zdarma dostupných nástrojov na defragmentáciu súborových systémov používaných v operačnom systéme Windows, väčšina týchto nástrojov je jednoúčelových alebo poskytujúcich len základnú defragmentáciu súborov a voľného miesta. Minulý týždeň bola ale vydaná zdarma dostupná verzia nástroja UltimateDefrag, ktorý poskytuje viacero možností dostupných doteraz len v platených softvéroch.

DSL.sk, 26.5.2008


K defragmentačným nástrojom pre súborové systémy používané vo Windows dostupným zdarma sa od minulého týždňa pridala zdarma dostupná verzia nástroja UltimateDefrag od spoločnosti DiskTrix.

UltimateDefrag je na rozdiel od rozličných zdarma dostupných nástrojov komplexným defragmentačným nástrojom s viacerými zaujímavými funkciami. Zdarma dostupná verzia vychádza z predchádzajúcej komerčnej verzie nástroja, poskytuje podobné funkcie ako známejší komerčný O&O Defrag.

V oblasti optimalizácie umiestnenia súborov v niektorých ohľadoch dokonca O&O Defrag pravdepodobne aj prekonáva.

Šesť metód defragmentácie

UltimateDefrag podporuje celkom šesť metód defragmentácie a optimalizácie uloženia súborov. Najjednoduchšia iba defragmentuje fragmentované súbory s minimalizáciou presunov dát.

Ostatné metódy sú okrem rozličných spôsobov zoraďovania súborov založené na princípe rozdelenia súborov do dvoch zón, najrýchlejšej na vonkajšom okraji disku a najpomalšej na vnútornom okraji. Voľné miesto na nové alebo zmenené súbory zostáva medzi týmito zónami.

U štyroch metód nie je rozdelenie na zóny povinné, základom je umiestnenie súborov od najrýchlejších vonkajších stôp smerom k vnútorným, ak to zvolené nastavenie neurčí inak. U všetkých štyroch ale softvér navyše umožňuje presunúť užívateľom vybrané súbory, ku ktorým je požadovaný najrýchlejší prístup, prednostne na úplne najrýchlejšiu vonkajšiu časť disku a naopak na vnútorné najpomalšie stopy súbory, u ktorých nie je dôležitá rýchlosť prístupu.

Zväčšiť
Základné užívateľské rozhranie



To, ktoré súbory patria do týchto dvoch špecifických skupín, určuje užívateľ samostatne pre každý logický disk. Vybrať je možné konkrétne adresáre alebo súbory, koncovky súborov a zároveň zvoliť percento súborov, ku ktorým sa pristupuje najčastejšie alebo najmenej často a ktoré majú byť presunuté do najrýchlejšej a najpomalšej zóny.

Zväčšiť
Nastavenie súborov pre najrýchlejšiu a najpomalšiu zónu



Na ukážkovom screenshote sme napríklad nastavili aby 40% súborov, ku ktorým sa pristupuje najmenej často, bolo uchovávaných v najpomalšej zóne disku a 10% súborov, ku ktorým sa pristupuje najviac často, bolo prednostne v najrýchlejšej zóne disku. V nastaveniach disku je zaškrtnutá voľba "Use fast archival", pri ktorej sa zoradenie súborov v pomalej zóne ďalej okrem základnej defragmentácie neoptimalizuje a defragmentácia môže byť celkovo výrazne rýchlejšia.

Pre určenie frekvencie prístupov využíva UltimateDefrag čas posledného prístupu k súboru. Keďže vo Windows Vista je aktualizácia tohto času štandardne vypnutá a niekoľko optimalizátorov nastavení ju vypína aj pod Windows XP, UltimateDefrag upozorňuje pri štarte užívateľa na možnosť zapnúť aktualizáciu posledného času prístupu, ak je vypnutá. Po zapnutí je potrebné Windows reštartovať.

Každá zo štyroch metód defragmentácie okrem základnej a poslednej automatickej sa odlišuje spôsobom zoradenia súborov. U každej je možné navyše zvoliť, či sa presunú zadefinované súbory, ku ktorým je potrebný rýchly prístup a naopak nie je vyžadovaný rýchly prístup. Okrem toho je možné zvoliť, či sa dátové bloky adresárov umiestnia v blízkosti MFT.

Zväčšiť Zväčšiť
Fragmentovaný disk, použitie metódy Consolidate bez vytvorenia rýchlej a pomalej zóny



Najjednoduchšia zo štyroch metód, Consolidate, zoraďuje súbory tak, aby sa minimalizovali potrebné presuny. Zoradenie podľa adresárov zoradí zase súbory tak, aby sa súbory z rovnakých adresárov nachádzali pri sebe.

Zväčšiť
Nastavenie metódy zoradenia podľa časových údajov



Zoradenie podľa času vytvorenia súboru, času poslednej modifikácie alebo času posledného prístupu poskytuje tri ďalšie nastavenia. Na najrýchlejšiu časť disku je možné umiestniť najstaršie alebo najnovšie súbory podľa zvoleného časového ukazovateľa, treťou možnosťou je umiestňovať súbory od najstarších postupne od najpomalšej zóny.

Posledná zo štyroch základných metód zoraďovania podobne ako usporiadanie podľa mena ukladá vedľa seba súbory z rovnakého adresára, adresáre ale navyše navzájom ešte zoraďuje podľa toho, ako často sú modifikované.

Automatická metóda defragmentácie

Posledná a celkovo šiesta metóda defragmentácie, automatická, je určená pre užívateľov, ktorí si nevytvoria špecifické požiadavky na metódu defragmentácie podľa ich spôsobu používania PC. Automatická metóda rozdelí súbory na súbory, ku ktorým sa pristupuje často, a ostatné súbory.

Súbory, ku ktorým sa pristupuje najčastejšie, umiestni na najrýchlejšie zóny, ostatné súbory na najpomalšie. Vybrať súbory, ktoré sú určené do jednotlivých zón na rozdiel od predchádzajúcich štyroch metód užívateľ nemôže, volí len požadovanú priemernú dobu vyhľadávania u súborov, ku ktorým sa pristupuje najčastejšie.

UltimateDefrag následne určí, koľko percentuálne súborov, ku ktorým sa pristupuje najčastejšie, vie umiestniť do najrýchlejších zón disku, aby ešte pri presune hlavičiek medzi ľubovoľnými dvomi spomedzi nich mohla byť dosahovaná požadovaná priemerná doba vyhľadávania.

Zväčšiť Zväčšiť
Odlišné odhadované priemerné doby vyhľadávania podľa rozdelenia súborov do zón



Ak požadovanú priemernú prístupovú dobu užívateľ zvýši, do najvýkonnejšej zóny disku metóda umiestni viac súborov. Ak ju zníži, naopak sa tam umiestni menej súborov.

V prípade nášho testu so 75 GB diskom s obsadenými približne 20 GB celkovo približne 90 tisíc súbormi UltimateDefrag dokázal umiestniť 41% dát do najrýchlejšej časti disku tak, aby bola u nich dosahovaná odhadovaná najmenšia možná priemerná doba vyhľadávania 2 ms. U typického desktopového počítača sa absolútnu väčšinu času pristupuje len k 20% súborov, väčšinou by mal tak disk teoreticky vyhľadávať optimálne a prístup by sa mal zrýchliť.

Zväčšiť
Výsledný optimalizovaný disk pri automatickej metóde



Ak by boli uložené v najrýchlejšej časti disku všetky súbory, priemerná doba vyhľadávania medzi prístupom k náhodným dvom súborom by sa zvýšila, UltimateDefrag ju odhadol na 4.8 ms. Aj pri rozdelení vytvorenom UltimateDefrag sa samozrejme vyskytujú dokonca vyššie doby vyhľadávania pri preskakovaní medzi dvomi vytvorenými oblasťami, takéto skoky sa ale vyskytujú menej často.

Defragmentácia jednotlivých súborov

UltimateDefrag umožňuje defragmentovať aj jednotlivé súbory a adresáre, funkčnosť je prístupná viacerými spôsobmi.

Zväčšiť
Defragmentovanie jednotlivých súborov



Odštartovať defragmentáciu jednotlivého súboru alebo adresára je možné z náhľadu na obsadenosť blokov prípadne s použitím funkcie identifikovania blokov súboru jeho výberom v adresárovej štruktúre.

Zväčšiť Zväčšiť
Výsledky analýzy disku, defragmentovať súborov je prístupné pre každý súbor z kontextového menu



Okrem toho je možné defragmentovať jednotlivé súbory výberom zo zoznamu najviac fragmentovaných súborov v dialógovom okne s výsledkami analýzy disku. Výsledky analýzy disku je možné otvoriť z kontextového menu v zozname diskov.

Ďalšie možnosti, výkon

UltimateDefrag podporuje aj jednorázovo nastaviteľnú offline defragmentáciu po boote pre defragmentovanie niektorých systémových súborov. Zároveň je možné nastaviť pravidelnú automatickú degragmentáciu, u ktorej je jednou z možností aj automatický reštart a offline defragmentácia.

Zväčšiť
Nastavenie pravidelnej automatickej defragmentácie



Ako väčšina defragmentačných nástrojov UltimateDefrag samozrejme používa defragmentačné API Windows, ktoré zabezpečuje integritu dát. Defragmentovať je možné viacero diskov súčasne, samozrejme sa to ale neodporúča pri viacerých logických diskoch nachádzajúcich sa na rovnakom fyzickom disku.

Softvér sme testovali na Windows Vista Home Premium a Windows XP Professional.

Pri bežnom súborovom systéme s približne 90 tisíc súbormi obsadzujúcimi 20 GB zo 75 GB dosahovala spotreba pamäti aj pri najzložitejších použitých metódach do 120 MB, dvojjadrový procesor Core 2 Duo taktovaný na 2 GHz bol okrem niekoľkých krátkych časových úsekov vyťažovaný minimálne. Pre prácu popri defragmentácii je možné obmedziť maximálne využívanie prostriedkov defragmentátorom na menej ako 100%.

Pri defragmentácii extrémnejšieho súborového systému s miliónom súborov obsadzujúcich 52 GB zo 75 GB softvér niekoľkokrát na viacero minút vyťažoval na 100% jedno jadro procesora. V tomto čase sa zároveň jeho spotreba pamäte pohybovala okolo 650 MB, inokedy okolo 400 až 450 MB.

Rýchlosť defragmentácie zodpovedala vo väčšine prípadov množstvu presúvaných dát, v jednom prípade defragmentácie na Windows Vista sme sa ale stretli s problémom, ktorý výrazne defragmentáciu spomalil až takmer zastavil. Softvér pri automatickej metóde aj pri ďalších metódach presúvajúcich súbory na základe posledného času prístupu opakovane defragmentoval systémový súbor Txflog, transakčný log NTFS.

Problém pomohlo vyriešiť defragmentovanie metódou Consolidate bez vytvorenia zóny rýchlych a pomalých súborov, po ktorej bolo možné opäť bez problémov defragmentovať aj zložitejšími metódami. Na Windows XP sme podobný problém nezaznamenali.

Softvér v zdarma dostupnej verzii 1.72 je možné sťahovať z tejto stránky, určený je pre Windows XP a Windows Vistu.


      Zdieľaj na Twitteri


Defragmentujete pravidelne svoje disky vo Windows? (hlasov: 829)

Áno, automaticky spúšťaným nástrojom (vo Viste prednastavený)      13%
Áno, manuálne      64%
Nie      23%


Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

konecne nieco free
z Vista defragmentera sa clovek moze aj zblaznit...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ty si sa z toho uz zblaznil?
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Na tomto webe sa stale rozoberaju trapne riesenia problemov, ktore by v opensource nevznikli. Keby sa tu riesil linux, diskusia by bol adaleko v predu a ludia by len nieco vedeli. Windows je preslapovanie na (najnizsom) mieste.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

This is a real pleasure to visit your website, www.dsl.sk. Everything cool, just tell me what you are talking about
in the "Odpoveda" category?

By the way would you please?
my new website, ah? This is Free banners exchange system with 1:1 ratio - http://www.bannerlot.com
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ja pozuivam diskkeeper a nemozem si vyunachvalit =)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ja používam súborový systém ext3 a tiež si ho nemôžem vynachváliť
no flame, len som mal chuť podpichnúť ;)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Na lepšie číslo ak 3 si sa nezmohol??
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

nic v zlom, ale ext3 je oproti ntfs uz dost zastaraly; temer po kazdej stranke.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

taky laik ako ja v tom rozdiel nevidi, akurat to nemusim defragmentovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až na to, že v ext3 dochádza ku fragmentácií rovnako ako v NTFS. Mnoho užívateľov je zaslepených falošnou predstavou, že "v linuxe nedochádza k fragmentácií".
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam auslogig disk defrag a tez spokojnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak ze by mi to nejak fungovalo sa neda povedat.
dam analyze, sice napise analyzed, ale klastery sa mi nezafarbia a teda analyza mi je naprd.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...nebud uzkoprsy.....neanalyzuj, ale defragmentuj....a tam to funguje.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja pouzivam PerfectDisk, je certifikovany od MS, rychly, nenarocny, jednoduchy a ma podobne funkcie ako tento ultimatedefrag. Hlavne sa mi paci u toho PerfectDisku moznost defragmentovat disky ked bezi setric, alebo ked nic nerobim na kompe urcity cas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta graficka reprezentacia disku je dost hypnotizujuca 8-)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ja neviem ale ked som vo viste pouzil v OO Defrag Complete/access,tak sa mi vista spomalila tak ze to ani neni mozne...
Mate niekto na vistu nejaku osvedcenu metodu s nejakym konkretnym programom kde naozaj citit zrychlenie napriklad startu systemu??? ak hej tak sem s nou... dik:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nlite (vlite), precistit services a programy po starte. pravidelny defrag ( raz za 2 tyzdne) a bootvis.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tune up 08
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam xp a defragmentacia trva hrozne dlho ale toto je rychlejsie (aspon mne sa zda)
a to graf znazornenie je fakt ocarujuce :P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked chcete zrychlit win naj prog aky som kedy mal je PC Booster zrobi analyzu pc potom optimalyzuje a potom sa len budete divit jak to fici, 5 min a je to ... ja pouzivam verziu 4 - ku computeru bola plna verzia zdarma ... momentalna verzia je 6
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm zaujimavy program mam rad efektivne free programi ale este som ho neskusal.
Zatial najviac vyuzivam "Defraggler" tiez je free a parkrat bolo o nom pisane aj na dsl.sk .
Neviem aky je tento "UltimateDefrag" ale "Defraggler" je asi najrychlejesi program na defragmentaciu zo vsetkych ktore som skusal. Vyskusal som aj "O&O defrag" ale nijak ma nenadchol, pomaly a efekt ziaden!

http://www.defraggler.com/
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

takisto. kazdy tyzden defragmentujem.. skvely program.. jednoduchy interface a mam pocit, ze aj funkcny ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžem vedieť na ktorého čerta každý týždeň defragmentuješ?
Mne to vyjde tak 1x za 3 roky, a PC je aj tak v pohode.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

No ak nic nove neinstalujes a ani neodinstalujes tak ti staci defragmentovat raz za 3 roky, ale napr. ja ak najdem nejaky new free program alebo hru tak skusim a ak je to shit tak odinstalujem. No ak nieco take spravis v priebehu mesiaca 5-10 krat tak to trocha rozhadze data na disku. Ja defragmentujem minimalne 1 krat za 2 mesiace, ale vecsinou 1-2 krat za mesiac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Našťastie opak je pravdou. Nemá to podľa mňa žiaden význam.
Iba ak chvíľkový, potom časom dôjde k ešte väčšiemu bordelovaniu súborov na disku. Novšie OS predsa majú páky na hospodárenie so súbormi aj po tejto stránke.
Práveže som dosť veľký užívateľ OS, ale hry teda nemusím.
Momentálne má jeden môj Program Files 16.7GB a 167000 súborov.
Systém Win XP a nabehne za pár sekúnd aj s prihlásením do siete. Vypnutie je cca 5 sec.
Počet súborov na systémovej partícií je asi 2x toľko. Na 500GB
datovej partícií necítim vôbec žiadnu potrebu defragmentovať, hoci je 260GB minutých na dáta. Nie filmy ani podobné blbosti...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Trochu preháňaš, alebo nevieš odhadnúť sekundy - zober si stopky do ruky.
To čo tvrdíš dokáže XP bez antivíru, ochrán a minimalizovaný na 15-20 nevyhnutných procesov - teda "holý" Windows.
Vypnutie za 5 sekúnd??? Áno ak najprv ručne ukončíš všetko čo sa dá. inak - machrovanie alebo zavádzanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak si si nevsimol ake ma anin prispevky tak by som sa ani nedivil ze bud len machruje alebo ma vazne holy aj windows, aj sukromny zivot ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale nic v zlom ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo Windows Vista-hlista treba program pustiť pod správcom, pripadne vypnúť UAC. Preto nerobí ani analýzu..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jesus, thx....uz to funguje :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zamyslal sa niekto nad tym, ze ten logicky disk vôbec nemusi zodpovedat jednej diskovej platni ako je to pekne nakreslene v uzivatelskom rozhrani? osobne mam dva logicke disky a obidva mi ukazuje ako nadherne rovnake gulatucke platne s inou kapacitou... cela myslienka o vonkajsom a vnutornom okraji je tymto padom uplne mylna nakolko okraje logickych diskov vobec nekoresponduju s okrajmi platni fyzickeho disku....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, nie je mylná. Rovnako na začiatku logického disku je väčší polomer a rýchlejšie prenosy a na konci menší.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este kedy to podporovalo prehadzovanie particii na fyzickom disku :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, pomerne to sedi ak ide o jednu platnu, ale aka je situacia ak je disk tvoreny viacerymi platnami?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tam sa rovnako situácia nemení. Fyzické sektory sú mapované na jednu logickú postupnosť sektorov so sekvenčnými číslami (z ktorej OS ukusujú pre logické disky súvislé postupnosti) tak, že najskôr sa použije prvá stopa u všetkých platní, následne druhá, atď.

Pekne to vidieť napríklad na grafe rýchlosti prenosu podľa pozície na disku, napríklad v HD Tach. Ak by boli číslované sektory najskôr na jednej platni, potom na druhej, atď, tak krivka rýchlosti by nebola jedna postupne logaritmicky klesajúca ale rozkúskovaná na X rovnakých klesajúcich segmentov zodpovedajúcich jednotlivým platniam.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie je nahodou najrychlejsia cast disku vnutorny okraj? aj jeden zo screenshotov to potvrdzuje. podla mna ano, preco by teda napriklad najnovsi velociraptor bol robeny len ako 2,5 palcovy disk. cim mensi okruh otacok tym sa predsa hlavicka skor dostane k datam.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

disk sa otaca vzdy rovnako rychlo a preto hlavicky vyhladaju dany sektor vzdy rovnako rychlo (najneskor za jednu otacku disku [ok + presun hlavicky]), ale na vonkajsom okraju je umiestnenych viac sektorov, kedze track je dlhsi, a preto ked za jednu otacku precitas viac sektorov, tak dokazes precitat viac dat. A velociraptor bol robeny ako 2.5 palcovy koli tomu, ze 10000 otacok pri vetsich priemeroch robi vetsie vybracie a aj hlavicka sa viac nabeha pri vyhladavani tracku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kolega nado mnou ma tiez pravdu, disk som si rozdelil na 200 giga a 400 giga, pricom prvych 200 giga by malo byt na zaciatku disku na vnutornom okraji, cize rychlejsi pristup ako zvysnych 400 giga, ktore mam na zvysok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konieckoncov taky bezny disk ma obycajne dve ci tri platne, takze tie okraje su uz uplne rozhadzane....
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale hlavicky diskov sa pohybuju spolocne, takze tak ako pisal niekto vysie: Pri zapise viacerych sektorov sa zapisuje viacerymi hlavami na vsetky platne naraz. Ak mas trojplatnovy disk, tak sa pravdepodobne pouziva 6 hlaviciek a tak mozes az 6 sektorov zapisovat (a citat) naraz. A vzhladom na to sa disk rozdeluje na logicke nie podla platni, ale podla trackov - t.j. podla vzdialenosti od stredu. Preto ti kazdy logicky disk zabera "ruru" z celeho disku prechadzajucu vsetkymi platnami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v ankete mi chyba moznost "nie, pouzivam linux"
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Odpovede v ankete by mali mat prevazne suvislost s otazkou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zas niekto kto musi byt zaujimavy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Velmi neodporucam instalovat na Vistu64, akurat mi tento programcek po vykonani konsolidacneho defragu znecitatelnil par suborov na disku (napr. systemove subory skype), este ze mi nabehol system... Pri bootovani visty sa automaticky spustil chkdisk...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iste. Veď na to treba soft certifikovaný aj na príslušnú verziu Windows Vista.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vdaka za recenziu. Hned som ho vyskusal a musim povedat, ze som plne spokojny. Hlavne tou funkciou, ktora usporiadava subory na rychlejsie a pomalsie stopy. Ty co tvrdia, ze to vyznam nema, tak sa pekne mylia. Urychluje to pracu disku a to hned z dvoch dovodov. Uvediem to na priklade mojho staruckeho 40GB disku. Mam ho rozdeleny na dve casti (system a to ostatne). Prvy dovod je ten, ze disk je skutocne na vonkajsej casti rychlejsi a to AZ DVOJNASOBNE! Po teste v HD tune bol disk zo zaciatku na 80MB/s a na konci to bolo okolo 40MB/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Druhy dovod je ten, ze dokaze zoradit subory od najpouzivanejsich po najnepouzivanejsie. To ma tiez ten zmysel, ze tie najpouzivanejsie subory su pri sebe a pri citani nemusi hlavicka disku lietat hore dole, ale to co najcastejsie pouzivam ma pekne pokope, takze rychlost rapidne stupa. Pred chvilou mi dokoncilo defragmentovanie systemovej casti disku a musim povedat, ze zrychlenie je naozaj citelne. Chyba mi tu mozno jedna funkcia, ktora by zapla automaticku defragmentaciu po nejakej dobe necinnosti PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby hlavička nelietala hore-dole, je u diskov SEA funkcia NCQ, u OS Novell je niečo podobné už dávnejšie zabudované. Disponujú takýmito zlepšeniami aj SCSI disky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pridam svoje poznatky. UD povazujem za najlepsi defrag program pre win. Jeho pouzivanie vsak nie je trivialne pre dosiahnutie najlepsich vysledkov.

Program je nutne 1x spustit po dokonceni vsetkych instalacii, aby sa zapla LAST_ACCESS featura na filesysteme. Potom je nutne system niekolko dni pouzivat normalne (hlavne nerobit nejake instalacie - to by sposobilo volanie suborov, ktore nie su pre normalny chod appz nutne).

Nasledne je nutne filesystem precistit (TU 2008, ccleaner) a az potom defragovat. Osobne volim mod RECENCY - LAST ACCESSED MOST OUTER a do pomalej casti odporucam subory nepouzivane dlhsie ako 8 dni (preto ta doba "ucenia"). Disk sa krasne zderfraguje s viditelnym visledkom:

Vista SP1 32b s kopou SW (NOD32, Office2003, Photoshop CS3, Eclipse PDT), boot predtym 1:20, teraz 58s. Nehovorte mi, ze defrag je nanic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusil som tento program, no som zhrozeny.
Moj disk ma len mizivych 120GB, procom zaplnenych je 50GB. Disk ma 5400rpm, s-ata2.
Defragmentacia v najjednoduchsom consolidate mode mi bezala vkuse 20 hodin, pricom sa fragmentacia znizila o JEDNO PERCENTO!! Odhadovany cas bol este rano 30 hodin, ako som sa vratil domov, uz je to 60 hodin.
Absolutne neschopny nastroj, aspon v mojom pripade. Nedokazem si to vysvetlit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na defragmentáciu a celkové "naštelovanie" jednoznačne: Spreeditup Free.... Toť vše
Odpovedať Hodnotiť:
 

az na to, ze ten program instaluje okrem seba este dalsi softver bez tvojho vedomia ( treba po instalacii vymazat No Trace priecinok ) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako vy ale mne ked vidim zpomalenie u mojho XPcka tak chytim CD s instalackou vsuniem do mechaniky a za hodinu mam naformatovany a nainstalovany novy operacny system a vsetko ide tak ryychlo ::D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem ako vy, ale ja som zastanca FAT16, 5,25" diskety a taak .. stara dobra klasika, nepokazi sa a stale dobre funguje :))) ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

A na tej diskete máš akú FATku??
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem neviem no, ja som to tiez predcasom skusal, vysledok bol taky ze mi to z 40 ci 50% fragmentacie stiahlo asi na 32% po niekolkych hodinach a dost - hotovo, dalej sa nedalo, co je to za bullshit nemoct dokoncit defragmentaciu?

a zrychlenie som necitil

myslienka je zaujimava a spravna, ale vyhotovenie sa mi nejak nepozdava...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem ako je to s ultra defragom u vas, ale u mna som analyzu po 3 minutach zrusil, lebo trvala na moj vkus dlho (particia ma 25 GB, z toho 11 volnych). Ja pouzivam dlhy cas OO Defrag, ktory mi analyzu spravi za cca 20 sekund a celkovo je stabilnejsi a rychlejsi. Mam verziu 6.5 a pri nej aj ostanem, pretoze najnovsia verzia je akurat vycackana a ziadny citelny prinos nema...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dal som spolubývajúcemu defragmentovať 160GB disk, robilo to celý deň (od zhruba 13:00 do 11:00 nasledujúceho dňa, pričom celú noc to stálo na 50% a len to zbytočne hučalo). Fakt vďaka za taký program...
Odpovedať Hodnotiť:
 

si mal vypnuť reproduktor
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pouštěl jsem to pod vista, a na nějakých 30% se to dost brutalne zacyklilo nejspíše se souborovym systemem NTST.
Po spuštění PerfectDisk 2008 ktery srovnal metadata a MFT + systemove soubory, pagefile.sys a hiberfil.sys.
Pote defragmentace na Consolidate probehla v poho, a myslim ze parada, takovy program už hledám dlouho, zrychlení je opravdu znát.

Chce to hold jeste trochu doladit tu práci se systemovymi soubory asi zlobi.(jinak po XP nejlepsi a nejrychlejsi bylo "Norton Speed Disk" za 2 hodiny perfektne srovnany disk, umel i ntfs, ale visty uz nepobira)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár