neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
Digitálna televízia na Slovensku, ako a kedy

Vo štvrtok zverejnil Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky konečnú podobu Technického plánu prechodu na digitálne pozemné televízne vysielanie, ktorý spolu so zákonom o digitálnom vysielaní určuje podmienky zavádzania a prechodu na digitálne televízne terestriálne vysielanie štandardom DVB-T na území Slovenska. Kedy a ako sa bude na Slovensku vysielať digitálne?

DSL.sk, 27.4.2008


Vo štvrtok 24. apríla zverejnil Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky konečnú podobu Technického plánu prechodu na digitálne pozemné televízne vysielanie, ktorý spolu so zákonom číslo 220/2007 o digitálnom vysielaní určuje podmienky zavádzania a prechodu na digitálne televízne terestriálne vysielanie štandardom DVB-T.

Základy DVB-T

Základným pojmom DVB-T je multiplex. Multiplex je viacero televíznych a rádiových programov a doplnkových služieb vysielaných digitálne multiplexovaním v danej oblasti na jednom rádiovom kanáli.

Podľa použitého digitálneho kódeku videa, v súčasnosti MPEG-2 alebo MPEG-4, a priemerného bitratu videa je možné v jednom multiplexe vysielať maximálne päť až osem až desať televíznych programov so štandardným rozlíšením a maximálne typicky tri programy v HD rozlíšení namiesto jedného analógového programu.

Okrem dalších výhod je hlavným dôvodom prechodu na digitálne vysielanie výrazne efektívnejšie využívanie obmedzeného rádiového spektra.

Celkový bitrate vysielaných dát v jednom multiplexe je presne a jednoznačne určený technickými parametrami vysielania. Na Slovensku sa bude vysielať v štandardnom systéme 8k s 8 MHz kanálmi a vertikálnou polarizáciou, voľba ostatných parametrov je na prevádzkovateľovi multiplexu. Predpokladá sa ale použitie najvyššej modulácie 64-QAM, kódový pomer 2/3 a ochranný interval 1/4 alebo 1/8.

Ochranný interval charakterizuje dĺžku vyhradeného časového úseku pre zabránenie rušenia vysielaním z viacerých vysielačov na rovnakej frekvencii a rušenia odrazeným signálom. Čím väčšia hodnota, tým je signál proti rušeniu odolnejší, väčšie hodnoty je potrebné voliť napríklad v hornatejších oblastiach.

Pri ochrannom intervale 1/4 a ostatných štandardných hodnotách je celkový bitrate 19.91 Mbps, pri ochrannom intervale 1/8 je to 22.12 Mbps.

V pilotnej prevádzke sa v Košiciach, Prešove, Zvolene a Banskej Bystrici vysiela s ochranným intervalom 1/8, v Malackách a Bratislave 1/4. V Českej republike sa multiplex A vysiela s ochranným intervalom 1/8, pilotný multiplex B zatiaľ len v Prahe s ochranným intervalom 1/16 s 23.42 Mbps.

Český multiplex A využíva na päť televíznych programov 18 Mbps, priemerne 3.6 Mbps vrátane audia na jeden program, 1.5 Mbps na sedem rádií, 1 Mbps na doplnkové služby ako elektronický programový sprievodca a 1.62 Mbps na služobné informácie a réžiu.

ČT1 sa vysiela s priemerným video bitratom 3.25 Mbps, športový ČT4 Sport so 4 Mbps, všetko so štandardným rozlíšením 720 x 576. Stereo audio je vysielané so 192 respektíve 128 Kbps.

Ako a kedy na Slovensku

Zákon a nadväzujúci technický plán určujú do roku 2012 vytvorenie práve troch digitálnych celoštátnych DVB-T multiplexov, z ktorých prvý je tzv. prechodným.

Slovensko je rozdelené celkom na dvanásť územných častí, v ktorých sa pre daný konkrétny celoštátny multiplex používajú rozdielne v technickom pláne určené frekvencie. Sú to oblasť Bratislavy, Nitry, Trenčína, Žiliny, Banskej Bystrice, Popradu, Veľkého Krtíša, Námestova, Bardejova, Rimavskej Soboty, Michaloviec a Košíc.


Rozdelenie Slovenska na jednotlivé oblasti podľa kanálov vysielania DVB-T



Prvý multiplex je podľa zákona vytvorený z kanálov nad 60, ktoré v súčasnosti nie sú využívané analógovými televíziami. Tento multiplex je ale len prechodný, keďže v budúcnosti sa s tými frekvenciami počíta na iné využitie. "Kroky Európskej komisie smerujú k tomu, aby po roku 2015 boli kanály nad 60 využívané len pre mobilnú komunikáciu," uviedol pre server DSL.sk pán Roman Vavro, hovorca TÚ SR.

Prvý multiplex je povinný jeho prevádzkovateľ, ktorý vzíde z výberového konania, začať prevádzkovať do jedného roka od nadobudnutia právoplatnosti terestriálneho prevádzkového povolenia.

Takéto voľné kanály nad 60 ale nie sú dostupné v oblasti Nitry a Popradu a technický plán prechodu tak nepočíta s tým, že by v týchto oblastiach bol prvý multiplex spustený. Znamená to, že pokiaľ nepríde k inému vyriešeniu situácie, v týchto dvoch oblastiach sa v najbližších rokoch digitálne vysielať nebude.

Súradnice hraničných bodov oblastí Nitra a Poprad, kde legislatíva negarantuje skoršie digitálne vysielanie ako od 31. januára 2012, je možné nájsť v dokumente Technického plánu prechodu stiahnuteľného tu (DOC).

Druhý multiplex bude vysielaný na kanáloch, ktoré uvoľnia súčasné štyri celonárodné televízie používajúce tieto kanály podľa svojich licencií na analógové vysielanie. Tieto kanály musia byť uvoľnené najneskôr do konca roka 2011 a druhý multiplex spustený do 31. januára 2012.

Ostatné kanály používané na analógové vysielanie musia byť uvoľnené do konca roka 2012, kedy sa tak prestane na Slovensku úplne vysielať analógovo.

Do konca roka 2012 zároveň bude spustený verejnoprávny multiplex, kde budú vysielať Slovenská televízia a Slovenský rozhlas. Najneskôr 31. marca 2013 bude STV vysielať povinne v tomto multiplexe na celom území SR.

Prvý a druhý multiplex bude prevádzkovať rovnaký prevádzkovateľ, určí ho výberové konanie. Termín ukončenia vysielania prvého prechodného multiplexu technický plán prechodu neurčuje, uvádza sa v ňom ale v prípade rovnakého prevádzkovateľa aj verejnoprávneho multiplexu možnosť preladiť prvý multiplex na frekvencie verejnoprávneho. Keďže verejnoprávny multiplex musí byť v prevádzke najneskôr do 31. decembra 2012, v prípade využitia tohto bodu v niektorých oblastiach by to znamenalo ukončenie prvého multiplexu do tohto termínu.

Podľa súčasnej platnej legislatívy a plánu prechodu tak vznikne okrem verejnoprávneho multiplexu, určeného výhradne pre verejnoprávne médiá a ďalších vysielateľov zriadených štátom, len jeden trvalý multiplex pre ostatné televízie.

MPEG-2 versus MPEG-4

Kľúčovou pre počet vysielaných programov digitálne a zároveň pre možnosť vysielania aspoň jedného dodatočného programu okrem súčasných piatich celoštátnych staníc STV1, STV2, Markíza, Joj, TA3 už v prvom multiplexe je voľba použitého kódeku a počet programov vysielaných na jednom multiplexe.

Kým MPEG-2 umožňuje prakticky maximálne päť televíznych programov, MPEG-4 umožňuje podľa vysielaného doplnkového obsahu približne dvojnásobok programov, typicky osem.

Prechod na MPEG-4 zvažujú napriek vysokým investíciám do vysielania MPEG-2 vysielateľmi a občanmi v súčasnosti aj krajiny, ktoré zahájili digitálne vysielanie MPEG-2 pred viacerými rokmi v čase nepripravenosti trhu na MPEG-4. V Českej republike, kde sa na časti územia vysiela digitálne v ostrej prevádzke už od roku 2005 a v jednom regióne už bolo vypnuté analógové vysielanie, sa v Prahe a Brne v pilotnom vysielaní multiplexu C testuje 1080-riadkové HD vysielanie ČT1 samozrejme v MPEG-4 s priemerným bitratom videa 5.25 Mbps a audia 192 Kbps.

MPEG-2 prakticky neumožňuje vysielanie v HD, keď do jedného multiplexu sa zmestí iba jeden HD vysielaný kanál.

Zákon a z neho vyplývajúci technický plán ale zatiaľ počítajú s voľbou použitého kódeku prevádzkovateľom respektíve prevádzkovateľom a vysielateľmi, čo potvrdilo v medzirezortnom pripomienkovacom konaní k vyhodnoteniu vládnej stratégie prechodu na digitálne vysielanie na začiatku roka aj Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.

Jediné technicky relevantné pripomienky, zaslané po termíne, mal T-Mobile, ktorý navrhoval povinne vyžadovať MPEG-4 z dôvodu jeho perspektívnosti a predpokladanej prevažujúcej podpory u novších set-top-boxov, TV a DVB-T tunerov. Ministerstvo reagovalo na návrh konštatovaním, že "voľba kompresie je na dohode medzi vysielateľom a prevádzkovateľom."

V prípade voľby MPEG-2 by ale neprišlo k najefektívnejšiemu možnému využitiu dostupného pásma, ktoré je zrejme hlavným cieľom Slovenskej republiky pri prechode na digitálne vysielanie.

Priamo alebo nepriamo má možnosť vynútiť si alebo výrazne zvýhodniť MPEG-4 ešte Telekomunikačný úrad podmienkami výberového konania, či sa tak stane ale zatiaľ nie je známe.

Kedy najskôr

Zákon a technický plán určujú časový harmonogram niektorých fáz prechodu na digitálne vysielanie.

Technický plán nadobudne účinnosť 1. mája, podľa zákona môže TÚ SR vyhlásiť výberové konanie na prevádzkovateľa prvého a druhého multiplexu najskôr o 30 dní, teda na začiatku júna. Podľa informácií servera DSL.sk pripravuje TÚ SR v horizonte najbližších týždňov verejnú diskusiu k podmienkam tohto výberového konania.

Vzhľadom na charakter výberového konania sa dá očakávať lehota na podávanie ponúk na úrovni 30 až 45 dní, termínom na ich odovzdávanie by tak mohol byť júl. V auguste by mal byť známy víťaz a v septembri maximálne októbri sa tak dá očakávať pri ideálnom priebehu, napríklad ak výberové konanie nebude zmarené, nadobudnutie právoplatnosti prevádzkového povolenia pre prevádzkovateľa prvého a druhého multiplexu.

Tento by v takomto prípade bol zaviazaný spustiť prevádzku multiplexu do najneskôr októbra 2009 na celom území okrem oblasti Nitry a Popradu. Tu by mal povinnosť spustiť digitálne vysielanie najskôr až k 30. januáru 2012 v podobe druhého multiplexu.


      Zdieľaj na Twitteri


Z akého zdroja v súčasnosti sledujete slovenské televízie? (hlasov: 2066)

Káblová televízia      23%
Priame pozemné analógové vysielanie      17%
Pozemné vysielanie MMDS (bezdrôtová káblovka)      6%
Služby IPTV      5%
Satelitné vysielanie      17%
Internetové vysielanie      4%
Pozemné digitálne vysielanie      9%
Inak      4%
Nesledujem      16%


Najnovšie články:

NASA si objednala vypustenie helikoptéry na Titan, od SpaceX
Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft


Diskusia:
                               
 

Preco ja musim byvat akurat 25km od Nitry ?! sakra :D to sa digitalu tak skoro nedockam
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nemas preco smutit, ja byvam asi 18 km od nitry a DVB prijimam uz teraz. Ale nie DVB-T ale DVB-S. Mas tam sirsie pasmo - vacsi bitrate, lepsia ponuka programov a dokonca uz aj koduju :-).


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne tak, DVB-S je best, ale nie tie sracky ako UPC direct alebo Digi TV, s bitrate akolo 2 MBit, a otrasnym obrazom, nepozeratelnym vacsej obrazovke. Kvalitns je len SkyLink (markiza ma az 6Mbit...STV a Joj len 4Mbit ale aj tak je lepsie ako drbnite Digi). Na tu ich ponuku sa mozem vybodnut ked, je obraz v otrasnej kvalite...a to nevravim o tom, ze sa musim pozerat na madarske mutacie discovery a spectrum(len programy su s cz/sk dub ale reklamy su madarske...a su dost casto, a to ma irituje)...no otras, a este chcu za to aj peniaze. digi+UPC sux
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tešime sa tešime
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ach to nase Slovensko, to este potrva kym sa to tu spusti... Nastastie patrim k tym co uz vedia prijimat aj pilotne DVB-T :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Bud rad, ze nebyvas v Londine, Nitre alebo v Poprade. Lebo tam skor nebude DVB-T ako v roku 2012. V tom Londyne to maju o to horsie, ze cela Velka Britania prejde na digital a oni su az timi poslednimi. Mam taky dojem, ze je to o tom istom ako v pripade Nitry a Popradu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No tak to som nevedel ze Londyn je takto na tom, to ma teda dost prekvapilo.. inak ja som z Hlohovca mam 100% z BA DVB-T, treba mat dobru antenu, a daju sa robit zazraky :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Daj nejake info ake mas zariadenie pripadne podmienky za akych to funguje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja mam tuto antenu http://www.atcomp.sk/katalog/98794824/EE_big.jpg, vola sa Emme Esse, a kupil som ju kvoli digitalu, pretoze ma zisk aj na kanaloch 61-69, kde uz sirokopasmove klasicke stracaju. So sirokopasmovu som mal tak 40-60%. Takto mam 100%. Okolo 20% mam aj z rakuskych vysielacov, ale obraz nabehne len za zlepsenych podmienok, ked je tropo. Cesky a madarsky MUX ani naznak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja prijma sihnal v BA odrazom..neni izba je uplne naopak od kamzika aj od petrzalky.. problem ale nastava ked prejde vlak, alebo pristava dake nakaldne lietadlo :) to iba cakam kedy uz konecne prejdu abo to padne :)) .. sila signalu je cca 66 perrcent ..v druhej izbe neni problem chytit aj rakusakov :) .ale prijmac bol ladeny v dubravke :) - inak predtym rakusakov "nevidel" :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vcera v noci mi dokonca isiel krasne 52k rakusky MUX A, takmer 80%... ale uz sa to stratilo uplne
Odpovedať Hodnotiť:
 

pocuj, mohol by si sem, prosim, nahodit vypis parametrov videa...napr. z media info...SK stanic?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty asi nevies o com tocis. ja byvam v londyne a uz 8 mesiacov prijmam tv signal cez digitalny tuner. nespominam ani ze vysielanie digitalneho signalu tu zacalo este skor. predtym na analogu som chytal asi 5 kanalov na digitalnom terestriali to je okolo 40. to co pises ze su posledny tak mas pravdu, posledny vypnu analog.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

doma bezime na pozemnom digitalnom vysielani uz cca polrok..obraz v pohode sem tam to trha..hlavne ze nie casto..skoda ze sa tak da pozerat len 5 programov..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 


Televizia je hnusny nastroj na oblbovanie a ovladanie ludi. Kolko korporacii vlastni vacsinu televizii zapadneho sveta? Dokopy 2: Time Warner a News Corporation.
Aky to ma asi vplyv na objektivitu a vobec faktickost vysielania?

Skuste sa nad tym zamysliet pred tym ako si poviete, ze je to blbost.

Internet Rulez :)
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

No tak to je naozaj super ze sa to konecne pohne...akurat ze mi je nahovno cela telka s DVB-T ked podporuje len MPEG-2...to aby som uz setril na novu..:)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preto netreba kupovat telku s DVB-T ale radsej bez a za usetrene peniaze, lebo telka bez digital tunera je o dost lacnejsia, kupit si set-top box ked to bude aktualne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

do tych 4-5 rokov tu bude dufam stale fungovat toto pilotne vysielanie v mpeg-2 a za tu dobu budu v hypermarketoch mpeg4 boxy za 1000sk (resp preratane na euro).
Skor sa obavam ci to nezhorsi uz tak biednu kvalitu pri rychlych zmenach obrazu (kockatenie).
Rakusaci vysielaju miesto 5 len 4 TV stanice a bez radii (radia vysielaju DAB) a je to vidiet aj na kvalite.

Odpovedať Hodnotiť:
 

nechapem, ze sa vobec vedie diskusia o volbe kodeku... snad to je kazdemu jasne, aky by mal byt
Odpovedať Hodnotiť:
 

no lebo ide o prachy... investovat do MPEG-4 je drahe a tak samozrejme sa radsej ide na lacnejsie, menej efektivne riesenie... co uz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zaujímavé články, len škoda, že človeka občas chytí pocit ako keby ani neboli písané po slovensky... :(

PS: Nenávidím buze...ntov, ktorý stále pi...čujú do gramatiky, osobne mám v gramatike obrovské medzery, ale to čo sa deje na tomto servery je už aj na mňa dosť "silné kafe"... :(
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

o com to rozpravas ty magorko?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zrejme sa teraz cítiš ako king, že si ma tak zotrel... Neviem či ti mám zagratulovať, poľutovať, alebo ťa sprosto poslať do "p" tvojim štýlom ;)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Človeče, aké chyby? Myslel si na tie vo svojom komentári? Napríklad "na servery"? Potom pomerne vtipné, inak... ehmm, škoda slova.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Dobre dostal si ma (asi to muselo byť ťažké keď si to sám priznávam). Možno som sa zle vyjadril, mal som skôr na mysli štylistiku viet a pod. Ale to je jedno ako hovoríš - škoda slova a celkovo - nemám rád spamerov, tak s tým prestanem! OK?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

no ja pozeram telku cez MMDS (cize bezdrotova kablovka) a zaroven je to digitalna bezdrotova kablovka a taka moznost v ankete nie je pokial sa nemylim :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale coby ved je tam aj tato moznost
Odpovedať Hodnotiť:
 

omg a preco ja musim byvat 22km od Popradu........aaaaaaaa....
Odpovedať Hodnotiť:
 

zajtra tusim TU vyhlasi vitaza na kvazi 4-eho mob. operatora
Odpovedať Hodnotiť:
 

len dodám že tu si môžete stiahnuť Technický plán prechodu aj vo formátoch

ODF: http://www.mediafire.com/?ljmymim1jml
PDF: http://www.mediafire.com/?g1cpw3cma4n

podla vyhlášky sa formát doc môže použivať iba výhradne na internú komunikáciu ministerstva


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

predcasne sa neradujte. pokial sa to bude hybat tak ako doteraz tak to je hudba buducnosti. v septembri mali v ZV vypadok. myslim, ze nejaky synchronizator alebo co... a boli skutocne sikovni. bezalo (mne to vtedy nebezalo) to na 50% vykon priblizne 5 mesiacov. maju stastie, ze je to este len testovacia prevadzka :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja pozeram DVB-T uz asi rok a je mi z toho na grc. Niet nad analog. Si myslite, ze kvalita DVB-T je lepsia? Tak to teda nie. Je to to iste ako CD vs. LP. Kazdy si mysli, ze niet lepsej veci ako CD. Ale skutocny fajnsmeker sa nad kvalitou CD len smeje a neda dopustit na analog. Jediny dovod kvoli comu sa to robi je, aby telekomunikacny urad mohol predat viacej frekvencii. Pokial nebudu vsetky programy v HD kvalite, tak je to uplne zbytocne..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podla toho, co sa u nas technicky preferuje MPEG-4, vraciame sa do digitalnej doby kamennej. Na kvalitu obrazu, mozeme vsetci zabudnut, budeme pozerat na stvorceky. Ten kto mal dobry analog, pochopi. Urcitym zadostucinenim by mohol byt format HD, ale predpokladam na zaklade znenia zakona, ktory tymto dava prevadzkovatelovi pravo srot predavat za cenu najvyssiej kvality, ze HD nebude! Kto by dobrovolne prisiel o zisk, ked moze na zaklade zakona ryzovat na blbosti celeho slovenska?!!

Odpovedať Hodnotiť:
 

V skratke vysvetlim: DVD, ktore pozname uz zopar rokov je vo formate MPEG-2, detaily formatov teraz nebudem uvadzat, vsetci vieme ako to vyzera na TV. TERAZ sa vratme o niekolko desiatok rokov spat, ked DVD media boli tak drahe, ze sme v kompoch kompresovali 1 film 10-20 hod. do DIVIXu, aby sa zmestil na CD medium, aj sa zmestil a co ta kvalita?!! Hrozne, este si spominate? No a to je format MPEG-4! No a tu sa o kvalite obrazu hovorit neda!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

No ty do toho strašne vidíš. Porovnávaš slabo komprimovaný MPEG-2 (4,7 GB) so silne komprimovanym MPEG-4 (700 MB). Ak už chceš porovnávať formáty tak ich porovnávaj pri tom istom bitrate. Si pozri MPEG-2 a MPEG-4 pri bitrate 1000kbps a povedz mi kde sú väčšie kocky pri rýchlych scénach. A to že si ripoval DVD pred 5 rokmi nejakým "ultimátnym" one-click programom a výsledok bol humus? A to sa divíš? Si o takých veciach ako virtual dub mod, avisynth alebo gordian knot asi v živote nepočul, čo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Velmi dobre si mu to spocital. Pomer medzi 4,7Gb a 700Mb je vyse 1:6. Pricom v pripade prechodu z MPEG2 na MPEG4 sa pocita so znizenim bitoveho toku na polovicu. Odvazim sa tvrdit, ze to vysielanie v MPEG4 bude dokonca kvalitnejsie ako stavajuce vysielanie v MPEG2. Pred casom som robil pokus s kodovanim plneho PAL do MPEG4 v realnom case. Kvalita pri 1,5mbit/s (s cim sa pocita pri DVB-T) bola lepsia ako napr. to, co v sucasnosti pusta JOJ von v analogu (ktory je asi modulovany z nejakeho digitalu vo formate MPEG2 s dost nizkym bitrate). Predpokladam, ze JPJ nepusta von menej ako 3mbit/s, co je absolutne minimum uz aj pri nizkorozpoctovych televiziach (napr. TV Patriot ide von 3,2mbit/s|.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je jasne, ze MPEG-2 format je kvalitnejsi, ale objemnejsi a narocnejsi na prenos a kvalitu budovanych zariadeni a nakladovo drahsi pre prevadzkovatela, ale nieje prave tato kvalita, tym co bolo pointou pre zavadenie DVB-T???? A cim sa to vsetko odovodnovalo??!! Znova si niekdo z celej Slovace spravil velke vrece prdeli a ryzovisko, este ma na to aj zakon!!!! A mi od radosti vyskame, ze budeme mat konecne DVB-T. Vsetci, co maju satelity (tam ide uz davno len digital) a mozu porovnat prijem madzi dvoma providermi, vedia o com hovorim! Este ze je te Slovac taka, odrbu ich a oni sa este z toho tesia, radost podnikat!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze MPEG4 je lepsi. Pri rovnakom datovom toku je obraz daleko lepsi pri MPEG4. Resp. na kvalitny obraz potrebujete mensi datovy tok ak pouzijete MPEG4. Ako spomina clanok, vysielat HD v MPEG2 je nemozne prakticky, lebo sa do jedneho multiplexu nevojde ani jeden kanal, tkay je tam treba velky datovy tok pri MPEG2 aby to vyzeralo dobre.

Ale vy sa tu bavite o bludoch. Vysielanie a kodovanie je jedna vec. A DVD je nieco uplne ine. Pri tvorbe DVD je na to cas, moze sa pouzit 2 a aj 3 prechodove kodovanie a optimalizovat sa to moze. Ale televizia sa vysiela v realnom case, obraz sa koduje, je tam nejaky maly buffer a hned sa to vysiela.
Naviac jedna vec je ked si ruipnete DVD, teda z uz komprimovaneho obrazu v MPEG2 spravite zs komprimaciou a asi aj zmensenim MPEG4 obraz. (ale aj to sa da vynikajuco, len treba tomu venovat xvilku a 90minut mpeg2 z DVD ripnuteho sa da dostat na jedno CD)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tie stvorceky to je presne problem toho, ze sa to koduje on the fly, teda obraz sa enkoduje a prakticky hned vysiela. Preto je kompresia podstatne ina. Ak by bol pouzity vykonny HW na kompresiu a vhodny sposob, stihal by to kodovat a nevznikali by stvorceky pri rychlich scenah, pri scenach s vybuchom, s ohnom, scenach kde novinar foti bleskom. atd. HW ktory to enkoduje ak nezvlada spracovat vela zmien v obraze tak to cele zasvini a zostvorcekuje (lepsie ako keby mal obraz seknut :) )

Idealne je presit rovno na MPEG4 a pouzit kvalitny HW na kodovanie, obraz bude rovnako kvalitny ako pri MPEG2 a bude mozne dat do jedneho multiplexu 8 kanalov. No a vysielat aj HD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja doma sledujem TV zo satelitu a neviem si vynachvalyt pouzivam Slovak a Czek link . Ziadne Digi TV a UPC oni setria na com sa da a je to aj vydiet .
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si moj clovek...ale Czech link sa v poslednom case zhorsil, znizili bitrate. Ale v SkyLiknu (Slovak linku) je obraz perfektny...hlavne Markiza (i ked tam je problem s kvalitov obsahu vysielania...ale to uz nepatri na toto forum:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pomale sceny, detail tvare atd. maju vynikajucu kvalitu a da sa rozpoznat na pohlad ze ci ide o live vysielanie alebo novy film alebo uz starsi film. Skor uvidite nedokonalosti sposobene tym ze ide o starsi film ako nedokonalost samotnou kommpresiou do MPEG2. Napr. Teraz bezi na Markize komisar rex a je plny sumu, ale to preto ze tam ten sum je nie preto ze ho tam MPEG2 vytvorilo. Stiha to bez problemov preniest aj takto zasumeny obraz (zasumeny obraz sa neda tak silno komprimovat obsahuje mnozstvo obrazovych informacii a je treba velky datovy tok).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Stvorceky sa objavia furt ked je prudka zmena, blesky (atmosfercike vyboje ale aj tie na fotakoch) a reflektory, na prenose z nejakeho koncertu napr. Tam to je najlepsie vidno. Pomohlo by predlzit bufer a teda zvacsit oneskorenie, silnejsi HW. Ale celkom odstranit tento problem je dost tazke pri on the fly kodovani. Ked sa tak ccasto meni v podstate cely obraz (tou zmenou svetla, bleskom atp) enkoder je zmeteny a nedokaze si urcit co je P-frame a co je I-frame a zmeny od ktoreho snimku si ma vsimat. Kedze ide seria v podstate uplne rozdielnych snimkov(frames) po sebe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aké jednoduché. Použiť doterajšiu poctivú technológiu analógového prenosu obrazu a všetko to stíha. Len to by Ľudia nesmeli kupovať TV obrazovky s uhlovou priečkou >100m a nesedieť 3 cm od obrazu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

televizie ako aj prenosove trasy su uz de facto zdigitalizovane az po vysielac. V analogu teda ide uz len "posledna mila" od vysielaca, pripadne od zakladnovej stanice kablovky ku koncovemu divakovi. Skylink (kedysi Slovaklink) telekomunikacie zacali prevadzkovat ako nahradnu distrubucnu trasu na rozne, hlavne mensie vysielace a vykryvace. V Cechach isli trochu inou cestou - radiokomunikacie tam maju pozemnu ATM siet, cez ktoru tlacia modulacny signal vo formate MPEG2 pri fixnej datovej rychlosti 6,5 mbit/s (kompresia 1:4 z DV 25mbit/s). Kedysi touto rychlostou vysielal aj CSlink (kedysi Czechlink), ale pridanim dalsich programov rychlost postupne klesla na cosi cez 4 mbit/s, co je stale dost solidne. Takze analog je urcitym sposobom najkvalitnejsi, v tom zmysle, ze k datovemu toku 6,5mbit/s sa inou cestou asi neda dostat. Neviem, kolko sa tlaci cez DVB-C v Bratislave, tam je teoreticka sanca, ze sa bezi na podobnych bitrate, aj ked na to by som nevsadzal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja chytam DVB-T v doline pri Banskej Bystrici cca 5-10km od vysielaca. Povodny analog signal tam nebolo mozne chytit respektive tak sport cierny proti bielim :D....
Teraz to ide Super. Mam sidce iba dakych 50% ale staci to ne nerusene pozeranie. Paci sa mi na Digitalnom vysielani to ze bud mate signal alebo nemate nic medzi neexistuje. Maximalne sa moze stat ze vam sa vam dosere obraz (rozkockuje ho ) a dosere sa aj zvuk, ale to bude najskor problem synchornizacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bratislava má skratku BL ? Ja som si myslel, že BA:)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

sak blava ne?
Odpovedať Hodnotiť:
 


skus aj


http://s15.bitefight.cz/c.php?uid=20701
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

povecte mi Jednu nevíhodu DIGI TV.
Mne v centre BB je to skvele je to aj jedine a hlavne LACNE
Len ma štvu tie madarske reklamy na niektorých programoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna by srali akekolvek reklamy. Preto ladim torrenty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.dvbt.sk/
modules.php?name=News&file=article&sid=38

http://www.digizone.cz/clanky/
kde-se-pozemne-vysila
-v-mpeg-4-a-s-jakymi-vysledky/

mpeg4 nema zmysel pokial sa nebude vysielat HDTV (aj to je chaba vyhovorka kedze sa na jeden MUX zmestia az 2 programy)

ja som v podstate proti mpeg4 z dovodu nevyuzitia a drahej prevadzy (zaobstaravania technologie)

ake kanaly tam chce supnut? ved teraz bohate staci mpeg2!
to tam daju terajsie a este tolko isto reklamnych kanalov?
koly takejto "vymozenost" nech my zaplatia drahy mpeg4 prijimac, pretoze o to ja nestojim!

osobne si myslim ze to tmobile roby z dovodu aby vypadli "chudobny" zaujemci o prevadzku DVBT, a aby bolo ich IPTV naj!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcete si zarobiť ale neviete ako? Navštívte túto stránku www.zarobit.ic.cz a dozviete sa ako. Unikátny spôsob, ktorý sa vyplatí naozaj každému. Mesačne si môžete privyrobiť kľudne aj 7 tisíc, len treba trpezlivosť a my vám do lepšieho začiatku pomôžeme, preto neváhajte a navštívte www.zarobit.ic.cz
Odpovedať Hodnotiť:
 

a
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prdpokladam ze v multiplexe 3 pocitaju ako verejnopravnu televiziu aj program STV3 ?? ktory si myslim ze do 2012 uz bude vysielat
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som sa napojil v bratislave len izbovou antenou ktora umožnuju prijem digitalneho signalu a obraz je dokonali
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bydlím v Brně, přijímám analog. TV ze Slovenska STV 2 a Markýzu, které jdou dobře.
Pokoušel jsem se naladit na DVB-T také TV digitální SR, ale prozatím mi to nejde. Kdo mi to vysvětlí, když analog STV2 a Markýza jde v Brně výtečně?
Vídeňskou digitální TV chytím hned 4 různé programy a to vše na běžnou soustavu antén na analogový příjem.
Díky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zeby to bolo vykonom vysielaca?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem z coho sa tu tesite, rozdiel na CRT obrazovke nikto nespozna a na LCD/plazme tiez kym to nebudete mat vedla seba
HD vysielanie to nebude takze dovod na radost nevidim
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár