neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
IBM vyvinula optickú dátovú zbernicu

DSL.sk, 2.3.2008


Spoločnosť IBM oznámila vyvinutie viacero rokov očakávanej technológie optickej dátovej zbernice pre vzájomnú komunikáciu čipov v počítačoch.

IBM vyvinula dve kľúčové technológie, dosky s optickými dátovými cestami, na ktoré je možné osadzovať čipy komunikujúce svetlom namiesto elektrického šírenia signálu, a technológiu samotných čipov komunikujúcich opticky.

Jednotlivé čiastkové technológie vyvíja už niekoľko rokov viacero spoločností a výskumných tímov, predstavené technológie sú ale prvou kompletnou technológiou, ktorá reálne umožní optickú komunikáciu.

Dosky, označované IBM ako Optocard, majú integrované optické kanály z polyméru s nízkym útlmom optického signálu. Jeden optický kanál má mať šírku menšiu ako je šírka ľudského vlasu.

Vyvinuté boli aj prototypy dvoch čipov zabezpečujúcich optickú komunikáciu, jeden pre 32-bitovú optickú zbernicu a jeden pre full-duplex 24-bitovú zbernicu.

Čip pre 32-bitovú zbernicu umožňuje komunikovať v danom čase len v jednom smere, a to rýchlosťou 10 Gbps na jeden kanál, teda 320 Gbps na celú zbernicu.

Full-duplex čip pre 24-bitovú full-duplex zbernicu má 24 nezávislých vysielačov a prijímačov, každý umožňuje komunikáciu rýchlosťou 12.5 Gbps. V oboch smeroch je tak možné komunikovať súčasne 300 Gbps. Vzhľadom na malú šírku jedného komunikačného kanálu a nízku spotrebu bude možné použiť širšie zbernice s viacerými komunikačnými čipmi a násobnými rýchlosťami.

V súčasnosti sú v PC používané na prepojenie komponentov a čipov zbernice, ktorých rýchlosť dosahuje maximálne rádovo 100 Gbps. Napríklad PCI Express 2.0 x16 slot umožňuje komunikáciu rýchlosťou 80 Gbps, procesor komunikuje s okolím napríklad v prípade čipsetu X38 od Intelu rýchlosťou maximálne 10.5 GBps, teda 84 Gbps. Jeden kanál pamäte umožňuje maximálnu komunikačnú rýchlosť 10.6 GBps, prepojenie medzi northbridgom a soutbridgom má rýchlosť len 2 GBps.

Výrazne vyššie rýchlosti sú dosahované len pri veľmi malých vzdialenostiach a extrémne širokých zberniciach, napríklad v prípadoch komunikácie GPU s jeho pamäťou a 256 alebo 384-bitových zberniciach. Tu sú dosahované rýchlosti aj na maximálnej úrovni 100 GBps, teda 800 Gbps.

Nové komponenty majú podľa IBM dostatočné parametre a to najmä dostatočne nízku spotrebu na reálne nasadenie, keď oproti súčasným optickým vysielačom pri 10-krát vyššej rýchlosti majú rovnakú spotrebu a 10-krát menší objem.

Nové optické prepojenia čipov by mali byť použité pravdepodobne najskôr v superpočítačoch, nasadené by mali byť neskôr aj v bežných osobných počítačoch a zároveň umožniť vysoké rýchlosti pripojenia do Internetu, samozrejme cez optickú infraštruktúru.

Umožniť majú podľa IBM napríklad komunikáciu rýchlosťou 8 Tbps so spotrebou rovnakou ako má jedna 100 W žiarovka. Pri komunikácii na 100 metrov má nová technológia spotrebu 100-krát menšiu ako komunikácia s elektrickým šírením signálu a 10-krát nižšiu ako súčasné optické technológie.

O bližších technických detailoch technológie, napríklad akým spôsobom majú byť komunikačné čipy prepojené s bežnými čipmi ako procesor respektíve či budú ich priamou súčasťou, bude IBM informovať na konferencii o optickej komunikácii v San Diegu neskôr tento rok. Kedy by sa mala technológia začať reálne používať zatiaľ nie je známe.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

Pri tých rýchlostiach mi padla sánka. Neviem si dosť živo predstaviť ako by to zmenilo budúcu generáciu PC: Najlepšie by bolo, kebyže sa FSB nahradí optikou a máme aj 256 jadrové procáky ako nič pri spotebe 120W.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Mozno aj pri mensej, optika by nahradila aj komunikaciu medzi jednotlivymi jadrami procaku, ktora zere znacnu cast energie z celkovej spotreby procaku ako takeho.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

keby len komunikaciu medzi jadrami. mohla by uplne nahradit elektricku komunikaciu, a vypocty by sa robili optikou. nejake opticke tranzistory :). vsetko ale zalezi od efektivity prevodu elektina/svetlo atd.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

IBM uz aj na tom pracuje :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

procaky dnes zeru 30W ako ziarovky... ale GPU!! :P
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na toto si este hoooodne dlho pockame, zbernice su uz tak vzdy 2 kroky pred ostatnym HW....
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja davam bolsevikovy nejvic rok...
ale ne o 5 rokov to tu musi byt doista... ale toto bude obrovsky skok...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Miluju IBM, heureka.. :-)) Honem s tím do normálních PC..
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave ked si kupujem P35ku.. taketo spravy

BTW: nechcem odpoveď od nejakého laika!!! moja otázka znie: bude treba prisposobiť aj všetok hardvér?? teda minimalne myslim koncovky :D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Kedže sa jedna zatial iba o komunikaciu medzi cipmy popr. komponentami ktore nie su poprepajane kablami ale su zapojene do MB tak koncovky ani kable menit netreba :) ak sa dozijeme takych rychlych HDD ze nebude stacit metalicke pripojenie tak potom uz bude treba aj HDD napajat optikou :) ale to je FUTURE :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Optika sluzi na prenos dat a nie na napajanie a aj ak by si to myslel ako "future"
Odpovedať Hodnotiť:
 

tato sprava sa objavila na itnews uz 2 mesiace dozadu myslim
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Nekaz ludom radost z novinky! Dudam ze dsl.sk tvoj prispevok vymaze, ved je to nechutne.

A mozno to na tom itnews mali skor ako to chlapi v YBM zacali vyvijat.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Nekaz ludom radost z novinky! Dudam ze dsl.sk tvoj prispevok vymaze, ved je to nechutne.

A mozno to na tom itnews mali skor ako to chlapi v YBM zacali vyvijat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a na "severním mústku" je kajuta s kormydlom? potom treba kapitámovy povedať aby zvýšil rýchlosť na 20 uzlov
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Tak isto sa uz pracuje na optickych smerovacoch, ktore by smerovali data z optickych kablov priamo bez nutnej premeny na elektricky signal a spat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidim ze technologia pekne postupuje a smeruje to naozaj k pocitacu ktory bude plne zalozeny na optike (teda vsetky elementy v cipoch budu iba na optickej baze) co by bol neuveritelny krok dopredu a to nielen z dovodu nizkej stratovosti energie pri prenose informacie ale aj z dovodu ochrany pred vonkajsim rusenim a to znamena zeby sa takato technologia dala pouzit aj vo vesmire. To by nas podla mna mohlo posunut o dobry krok dopredu ku kolonizacii vesmiru. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, to je pekne od teba, ale ked si na take nieco "narazil" uz pred 2-mi mesiacmi, tak si to tu mohol "hodit na plac", alebo aspon dat avizo moderatorom. Ja viem .... Ty si to nepovazoval za dolezite, pretoze k beznemu cloveku sa to stane dostupne mozno tak az o 10 rokov, proste vzdialena buducnost. Ale, kedze ty si neurobil nic pre to, aby sa o tom dozvedeli navstevnici tychto stranok uz skor a teraz si dovolujes kritizovat redakciu, hmmmm . Tak to je uz naozaj na zamyslenie. Alebo si ako sopel na rukave? Ten sa tiez natahuje. Dakujeme redakcii za vsetky novinky, testy atd. a urcite vacsina z nich su naozaj horuce novinky. Kto tu prisiel neskoro s prispevkom, si jedine ty - hmmmm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoducho som musel nieco napisat, nemam rad ked sa niekto vytahuje, co on neni, kde bol, co videl atd..
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty sa tu na co hras? To co pises je uz zname skoro celej planete. Jeden druhemu nedopraje. Bohuzial tak to u nas chodi. Pokial si z inej galaxie, mozes sa rovno vratit domov, lebo tu sa s tym asi neuplatnis. Ze nemas rad. ROFL!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár