neprihlásený Pondelok, 22. júna 2026, dnes má meniny Paulína
IBM vyvinula technológiu pre optické prepojenie jadier CPU

DSL.sk, 10.12.2007


Spoločnosť IBM oznámila vyvinutie novej technológie optického 10 Gb/s modulátora zabezpečujúceho kódovanie a prenos binárnej informácie namiesto elektrického signálu laserom, ktorá umožní používať optickú komunikáciu aj vo vnútri čipov.

V súčasnosti skúma možnosť optickej komunikácie v počítačoch viacero výskumných tímov, okrem iného aj Intel. Doterajšie oznámené výsledky ale dokázali zmenšiť optický modulátor len do tej miery, že zatiaľ umožňuje optickú komunikáciu len medzi čipmi a komponentami počítačov.

Podľa vyhlásení IBM jej modulátor je približne 100 až 1 000-krát menší ako akékoľvek doteraz vyvinuté modulátory a má tak dostatočne malé rozmery a ďalšie parametre vhodné na to, aby umožnil optickú komunikáciu napríklad aj medzi rozdielnymi jadrami a ďalšími časťami CPU.

Keďže veľká časť spotreby a úniku energie v čipoch je spôsobená práve komunikáciou na väčšie vzdialenosti, nahradenie časti komunikácie s najväčšou spotrebou optickou komunikáciou umožní znížiť výrazne spotrebu, generované teplo a zvýšiť komunikačné rýchlosti.

Jadrá by s novou technológiou mali komunikovať 100-krát rýchlejšie s 10-krát nižšou spotrebou, tvrdí IBM.

To by malo v budúcnosti umožniť integrovať na jednom čipe oveľa väčší počet jadier ako v súčasnosti a podľa IBM viesť aj k notebookovým procesorom s výkonom vyšším ako majú dnešné superpočítače.

Spoločnosť o vyvinutí nového optického modulátora informovala tu.



Najnovšie články:

NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI
Vznikajúci konkurent pre Starlink vyniesol ďalšie desiatky satelitov
Orange bude dodávať k 2.5 Gbps optike čínsky Huawei s 10 Gbps LAN portom - aktualizácia 1
Odstúpenie od nákupu do 14 dní má byť oddnes jednoduchšie
Predaje smart hodiniek narástli, zvýšila sa ich cena
Firefox začal podporovať nový formát obrázkov JPEG XL
Intel sa už údajne dohodol na výrobe čipov pre Apple
NASA si objednala misiu k Marsu od konkurenta SpaceX
Aj Apple zvýši ceny kvôli vysokým cenám RAM a flash


Diskusia:
                               
 

To moze bit fakt zaujimave ... :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

BIT? aaaaaaaaaaaaa vy ste fakt na praskoch niektory
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si tiez potom na praskoch:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

No sak sa pobiju, co je na tom? :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

niektori ked uz...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To iste ma napadlo. Niesom jazykovedny fanatik ale aby niekto robil hentake preklepy to uz je vazne sila. To uz hranici s ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam taky pocit, ze vekovy priemer prispievatelov je tak 15 rokov. takze nejake to i/y hore dole, v 15-tich normalne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to je vsetko pekne ale kym sa to dostane do normalnych (uzivatelskych) pc tak to este potrva pekne dlhu dobu (bodaj by som sa mylil)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze sa mylis. A mozno este netusime, ako velmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

teším sa na PLAYSTATION 4.:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sami povedali ze v roku 2010 by ich mohli uviest na trh.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale na zbytocnu spotrebu energie modulatorom nemyslia. Ako keby to nebolo jedno ci to pojde ten 1 centimeter vodicom alebo optikou.. lols
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, oni toto vyvyjali iba z dlhej chvile a urcite nevedia co robia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Expert sa ozval...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co si vyvynul ty?










nic
Odpovedať Hodnotiť:
 

Objavil ako si nenacurat do nohavic ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze v IBM su sprosti jak telata... ved preto maju najviac patentov na svete a zamestnavaju najviac nositelov Nobelovych cien a maju asi 300.000 zamestnancov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opravte pls text clanku, hlavne ta pasaz s tou spotrebou je vadna :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jezis, ale ste uz trapny.. koho to zaujima ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

OT: Ide vam DSL od T-Comu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz ano, dnes poobede som mal vypadok
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimave, mne pred chvilou na infolinke povedali, ze maju stale vypadok. Zalezi to aj od mesta? Sorry za mozno blbu otazku, ale moc sa v tom nevyznam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie. t-com ma iba jedno DSL na krivani, a to je pre cele
slovensko. takze maju vsetci vypadok..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ftipneeeeeeee...
Odpovedať Hodnotiť:
 

... minuly vikend to presunuli na Lomnicak, aby mohli z hvezdarne opticky komunikovat s USA odrazom od hviezd ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol

Odpovedať Hodnotiť:
 

dufam, ze si to rychlo patentuju :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A dalsi skalp do IBM zbierky patentov

Odpovedať Hodnotiť:
 

vsak preco nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

...keby si to vyvinul Ty, tak by si to poskytol na dobrocinne ucely pod GPL a kazdy by si taky procik mohol poskladat doma vo volnom case... skoda ze musis sediet v skole namiesto v labaku ;)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár