neprihlásený Štvrtok, 6. augusta 2026, dnes má meniny Jozefína
V januári Windows XP pre 100-dolárový notebook s 1 GB flash + 2 GB SD

DSL.sk, 6.12.2007


Spoločnosť Microsoft v stredu oficiálne oznámila svoje zámer a prebiehajúci projekt portovania Windows XP na tzv. 100-dolárový notebook organizácie OLPC.

Ako je známe notebook nie je vybavený pevným diskom, má namiesto neho 1 GB flash. Okrem toho disponuje 256 MB operačnej pamäte a procesorom AMD Geode LX-700 s taktom 433 MHz.

Podľa oficiálneho vyjadrenia Microsoftu by mala byť prvá verzia Windows XP pre notebook pripravená v januári, predinštalovávať na notebook sa začne v druhom polroku 2008.

Detaily o stave vývoja priniesol James Utzschneider z Microsoftu.

Tento definitívne potvrdil skoršie neoficiálne informácie o tom, že slot na pamäťové karty SD bol pridaný do notebooku na žiadosť Microsoftu.

Windows XP spolu s ďalšími programami budú totiž inštalované na 2 GB SD karte, keďže kapacita 1 GB pre Windows XP spolu s Office nepostačovala.

Pre Windows XP je v súčasnosti upravovaný BIOS, aby dokázal bootovať priamo z SD a Microsoft vyvíja aj viacero úplne nových ovládačov.



Najnovšie články:

Ďalšia jadrová elektráreň južne od Slovenska musela kvôli teplu znížiť výkon
Vydaný nový FFmpeg 9.0, zlepšil akceleráciu profesionálnych formátov videa
Slovenská sporiteľňa bude mať cez víkend odstávku
NASA na diaľku na sonde Voyager 2 úspešne znížila spotrebu
Maďarsko jadrovú elektráreň nakoniec kompletne neodstavilo, Rumunsko mení tok Dunaja
Súd zakázal samojazdiacim Google taxíkom dobíjanie v noci, rušili obyvateľov
Železnice znižujú kvôli teplu rýchlosť iba na 50 km/h, spôsobuje to meškanie
Slovensko.sk má opäť technické problémy
V Poľsku spustili takmer gigawatthodinové úložisko, z LiFePO4 článkov
Telekom pridal 12 GB balík pre Easy, chce zaň 12 eur


Diskusia:
                               
 

sa cudujem ze tam nejdu dat rovno VISTU...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja sa cudujem, preco tam nedaju WinFLP...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiez si myslim, ten by tam bol lepsi, lenze ten nepodporuje office...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vistu mi prosím nespomínaj to bymali vyhlásiť za naväčšiu kkt... roka... ja by som zaňu určite hlasval :D:D

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som hlasoval za teba ze ty si najvacsi kkt
Odpovedať Hodnotiť:
 

+1
Odpovedať Hodnotiť:
 

opica
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ako chceš mi tvrdiť že nieje?!?...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a poriadny
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by bootovalo tyzden...
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby len bootovalo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby len bootovalo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby len bootovalo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

kkt.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby len bootovalo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokos tu je riadna ozvena :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ozvena
Odpovedať Hodnotiť:
 

vena
Odpovedať Hodnotiť:
 

na
Odpovedať Hodnotiť:
 

a
Odpovedať Hodnotiť:
 

no kokos, to im trvalo, kym take nieco zacali robit. sak co ma clovek robit, ked sa posere zaplombovany pocitac s XPckami a nejde ani nebootovat. zabudnite na livecd, je to pomale a potrebujes ajtak dake tretie zariedenie na zapisovanie dat...boot z USB kluca moze byt brutal rychly kvoli minimalnemu seek time-u. na 16gb USB kluc za 3 litre to bude super :) zapises/obnovis co potrebujes a bude to rychlo a expresne. navyse budes mat volnu opticku mechaniku :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"ked sa posere zaplombovany pocitac" ..prave preto nekupujem v tescu;)) ..ale suhlasim s tym ze hdd je v kompe najvecia brzda a urcite by bolo fajn keby boly hdd kombinovane s flash, kde by boot system bol prave vo fleshke...len nechapem naco bude ten notas ked system zhltne takmer vsetku pamet..ved tam prakticky neostane volne miesto na nic..otazka znie-predavaju winXP alebo notas?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved oni na tych XP este pracuju, co si ja pametam tak xp bezali s 256MB ram, nooo nebolo to boh vie co ale slapali primerane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby xceli tak by to vedeli bezproblemov vtesnat do 1gb. staci pomazat nepotrebne veci a trosku zoptimalizovat nieco a je to. ked sa instalacia da bezproblemovo zrazit z 600MB (xp sp2 cz) na 120MB tak by nemal byt problem zmensit to aj po instalaci. napriklad by nechali len drivery specialne len pre danu zostavu a hned sa zmensi velkost atd. to iste plati pre office. je to predsa primarne urcene pre deti takze veci ako outlook a access je tam zbytocne davat dla mna..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze oni asi nechcu :) Inak naco sa tam snazia vtrepat ms office, stacil by aj open office. Zohnal som stary hd mal malinko cez 3GB a poviem vam neni to bohvie co, ledva sa potom da kopirovat cdcko, len nesmiem pred tym zabudnut vyprazdnit kos :) Ked tam chcete mat dost volneho miesta na to aby vam bublinka neoznamovala ze mate malo miesta, na aktualizacie zabudnite. Vypnut ich vam vsak pri wine neodporucam ;) Kopirovat DVD som sa ani nepokusil. Tot moj mini test :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze odteraz sa budu XPcka predavat na SD kartach alebo ako sa to tam bude instalovat ked k tomu nie je pribalena CDromka!?

zaujimalo by ma tiez aku zivotnost bude mat ta SD karta... ked to bude swapovat tak ako normalne XP (co pri 256MB ram a par spustenych programoch bude urcite nevyhnutne), tak ta karta odide behom pol roka... alebo MS spravi opat "vychytavku" ako v pripade XP Starter Edition, ze pojdu pustit len 3 programy sucasne, takze sa tym umelo vyhnu swapovaniu...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:

Pridať komentár