| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
15.11.2007 9:54
Vynikajuci clanok!
|
| |
pistiacik
Od: pistiacik
|
Pridané:
15.11.2007 10:27
pochopil som spravne ze teda sifrovana posta meseger a bankova komunikacia vlstne sifrovana neni?
|
| |
pistiacik
Od: pistiacik
|
Pridané:
15.11.2007 10:27
pardon nie je
|
| |
mIREZ
Od: mIREZ
|
Pridané:
15.11.2007 10:29
je ale len pre tych, ktori nemaju ten "kluc" :)
|
| |
Aqw3R
Od: Aqw3R
|
Pridané:
15.11.2007 11:22
Si myslis, ze americka vladna institucia NSA by vymyslela a vypustila nejaky standard, ktory by nemal zadne vratka? Jedna americka institucia vymysli sifrovaci algoritmus, aby ho druha americka institucia mohla zlomit (a kontrolovat dianie vo svete, "teroristicke utoky" a tak...)?
|
| |
Jozo z Hornej Dolnej
Od: Jozo z Hornej Dolnej
|
Pridané:
15.11.2007 14:17
ked je to praca NIST tak sa ani necudujem :D im by som neveril ani keby mi povedali ze zem je gulata :D
|
| |
Jan Kunder
Od: Jan Kunder
|
Pridané:
15.11.2007 14:49
Vsak ani nie je :) a to nepracujem pre NSA/NIST/FBI/CIA/NKVD :)
BTW: Ktovie, ci to ze (nie) je (takmer) gulata netvrdia prave v NIST.
A pritom je to plocha, kt. drzia 3 velke slony? :-D
|
| |
Jozo z Hornej Dolnej
Od: Jozo z Hornej Dolnej
|
Pridané:
15.11.2007 17:28
ked uz tak su to 4 slony (v davnych vekoch ich bolo 5 ale jeden spadol ci co), ktore su unasane vesmirom na pancieri obrovskej korytnacky ^_^
|
| |
haha
Od: haha
|
Pridané:
15.11.2007 14:42
Mozes skusit hladat zadne vratka v SELinux.
|
| |
Branko
Od: Branko
|
Pridané:
15.11.2007 10:32
Perfektny clanok! Well done dsl.sk
|
| |
Montano
Od: Montano
|
Pridané:
16.11.2007 15:46
naozaj skvely clanok slusna miera odbornosti aj zaujimaosti, no jednoducho vusvetleny aj laikom. taktiez ocenujem jednoznacny a konkretny nadpis
|
| |
pistiacik
Od: pistiacik
|
Pridané:
15.11.2007 10:37
a ak som spravne pochopil tak to neni zavisly od OS ale len na algoritme sakra
|
| |
Lukas
Od: Lukas
|
Pridané:
15.11.2007 12:20
Velmi mi to pripomina knihu Dana Browna Digital Fortress. Inac velmi zaujimavy clanok.
|
| |
TUBES
Od: TUBES
|
Pridané:
15.11.2007 15:10
Heh presne to ma napadlo ked som to cital... a ti kryptologovia ktori to odhalili budu do 2 rokov mrtvy alebo pracovat pre NSA.... inak zaujmavi clanocek:
http://en.wikipedia.org/wiki/ECHELON
|
| |
Peto_MiG
Od: Peto_MiG
|
Pridané:
15.11.2007 13:18
A teraz budeme vidieť, ako sa k tomu všetci postavia.
Najpravdepodobnejší scenár: Budú sa tváriť, že sa nič nedeje.
|
| |
generator
Od: generator
|
Pridané:
15.11.2007 13:19
Generator nahodnych cisel v podstate asi existovat ani nemoze nakolko uz samotny algoritmus generatora je dany, ak by sa menil algoritmus podla nahodneho vyberu, potom by nevznikali "zadne vratka" ale to uz by bol potrebny samostatny a spolahlivy generator nahodnych cisel uz pre samotny vyber spravneho algoritmu a dostavame sa do slucky z ktorej niet vychodiska. Z toho vyplyva ze nemoze existovat skutocne kvalitny generator nahodnych cisel bez "zadnych vratok" ktore vsak nevznikaju umyselne ale len kvoli "nedokonalosti" algoritmu ktory sa zrejme lepsie vymysliet uz neda.
|
| |
Jozo z Hornej Dolnej
Od: Jozo z Hornej Dolnej
|
Pridané:
15.11.2007 14:20
Dokonaly generator nahodnych cisel sa vytvorit neda, lebo "dokonala nahoda" prosto neexistuje... a binarnom svete to plati dva krat, ale da sa vyrobit generator pseudonahodnych cisel kde sa dalsi vystup neda len tak lahko odhadnut...
|
| |
jva
Od: jva
|
Pridané:
15.11.2007 16:20
Nedal by sa ako generátor náhodných čísel využiť šum zo zvukovky?
|
| |
Uhlik
Od: Uhlik
|
Pridané:
15.11.2007 18:03
dal, ale firma ako Microsoft si nemoze dovolit pouzit nestandardny algoritmus pre PRNG, pretoze je americkou firmou a spada pod americku jurisdikciu, ktora nepriamo vlastne nedovoluje pouzitie nedekryptovatelneho kryptovania ...
|
| |
Peto_MiG
Od: Peto_MiG
|
Pridané:
16.11.2007 11:53
To by bolo po prvýkrát, čo by sa MS bál použiť neštandardný algoritmus :-)
|
| |
BigLama
Od: BigLama
|
Pridané:
19.11.2007 15:23
Ja by som pouzil napr teplotu procesoru :) (Alebo seriove cislo Okien :P :D ?)
|
| |
<<<>>>
Od: <<<>>>
|
Pridané:
15.11.2007 17:39
ale urcitge dal ale tiez sum neni nahodny ... co sa tyka toho nahodny totalne nahodny generator bude ak clovek preluskne AI :) dovtedy neni sanca
|
| |
taxikar
Od: taxikar
|
Pridané:
15.11.2007 19:11
najlepsie by spravili keby posadili daakeho cloveka za stol, dali mu pero a papier a pisal by nahodne cisla.......
|
| |
heh
Od: heh
|
Pridané:
15.11.2007 21:18
aj to nieje nahodne :) som si isty ze keby si pisal takto nahodne cisla za sebou a napisal by si ich zo 10 milionov tak by tam daky makač z NSA nasiel urcite zhody a vedeli by odhadnut dalsie cislo na ktore budes mysliet. a tomu hovorim uz pruser.
|
| |
sdf
Od: sdf
|
Pridané:
16.11.2007 7:25
Toto sa s OpenSource stať nemôže.
|
| |
sdl
Od: sdl
|
Pridané:
17.11.2007 22:31
Môže, ale iba 0.8%.
|