neprihlásený Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia
Vyhlásená súťaž na novú hashovaciu funkciu SHA-3

DSL.sk, 13.11.2007


Americký National Institute of Standards and Technology, NIST, ktorý je celosvetovo rešpektovanou autoritou v oblasti bezpečnosti a kryptografie, vyhlásil súťaž na vytvorenie novej hashovacej funkcie.

Nová hashovacia funkcia bude niesť označenie SHA-3 a má nahradiť doterajšie SHA-1, MD5 a ďalšie existujúce hashovacie funkcie.

Dôvodom potreby novej hashovacej funkcie, ktorá vytvára z ľubovoľnej postupnosti bajtov kontrolnú hash sumu o definovanom pevnom menšom počte bitov, je prekonanie existujúcich hashovacích funkcií. Hashovacie funkcie sú podstatnou zložkou prakticky všetkých kryptograficky bezpečných protokolov a ich prekonanie v mnohých prípadoch vyústi do prekonania týchto protokolov.

Útoky na MD5 a rýchle algoritmy na hľadanie kolízií sú k dispozícii už niekoľko rokov, v súčasnosti sa tak uprednostňuje v bezpečnostných riešeniach SHA-1.

Minulý rok bol predstavený ale aj útok na 64-krokovú variantu SHA-1, ktorý umožňuje nájsť kolízie a to dokonca špecifického formátu, keď umožňuje doplniť dva mierne sa líšiace súbory väčším množstvom bajtov tak, že ich výsledná hash bude rovnaká.

Prihlášky algoritmov pre novú hashovaciu funkciu, ako vyplýva z informácií zverejnených NIST, budú akceptované do 31. októbra 2008.

SHA-3 bude podporovať vytváranie hash sumy s dĺžkou 224, 256, 384 a 512 bitov. 160 bitov používaných u SHA-1 bolo vypustených, keďže podľa dokumentov NIST je 160 bitov v súčasnosti nedostačujúcich.



Najnovšie články:

Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI
Vznikajúci konkurent pre Starlink vyniesol ďalšie desiatky satelitov
Orange bude dodávať k 2.5 Gbps optike čínsky Huawei s 10 Gbps LAN portom - aktualizácia 1
Odstúpenie od nákupu do 14 dní má byť oddnes jednoduchšie
Predaje smart hodiniek narástli, zvýšila sa ich cena


Diskusia:
                               
 

Urcite to vyhram ... :P

Odpovedať Hodnotiť:
 

do 31. októbra 2008 sa stihnes vsetky principy naucit a ten algoritmus napisat
Odpovedať Hodnotiť:
 

principy sa mozno priemerny clovek nauci, ale napisat novy a efektivnejsi algoritmus ako su doteraz pouzivane, si myslim, ze je nad sily priemerneho cloveka... nemyslis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem uz aj tie principy na kt. funguju sucasne hashovacie funkcie nie su imho jednoduche...
Odpovedať Hodnotiť:
 

urcite mas pravdu pretoze bezny clovek to nedokaze vymysliet ani keby velmi chcel pokial v tom nieje expert cize tym straca tytul bezny clovek heh :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja uz kompilujem :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kolik je pro vítěze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

naucite ma to ktosi ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Return null
Odpovedať Hodnotiť:
 

Buffer overflow :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Out Of Range :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a co tak


X = cas / moj bolavy chrbat + vyplata; a je to;
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozete sem dat url, kde su vysvetlene principy MD5 a aj sd-1??
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár