neprihlásený Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia
Čip do zdrojov má znížiť spotrebu na polovicu, zmenšiť adaptéry

DSL.sk, 6.11.2007


Spoločnosť Marvell, popredný výrobca čipov, oznámila v pondelok uvedenie nového digital signal processing (DSP) čipu určeného pre počítačové zdroje, ktorý dokáže výrazne zvýšiť efektivitu zdrojov a znížiť tak spotrebu PC a ďalších zariadení.

Čip efektivitu dosahuje podľa tlačovej správy najmä vyrovnaním fázy prúdu a napätia a digitálnym prispôsobovaním konverzie na základe meraní s frekvenciou až maximálne 300 kHz.

Hoci oficiálne informácie Marvellu neuvádzajú, o koľko by mala byť pri použití čipu znížená celková spotreba typického PC, Hubie Notohamiprodjo z Marvellu pre Investors.com uviedol, že spotreba energie by mohla byť znížená až na polovicu.

Toto tvrdenie je ale pravdepodobne prehnané, keď v súčasnosti sa celková efektivita napájania PC vrátane VRM modulov na doske a ďalších strát pohybuje práve na 50%.

Okrem zvýšenia efektivity má nový čip umožniť napríklad zmenšiť notebookové adaptéry, keď v zdrojoch bez DSP nahrádza až 20 komponentov.

Marvell v súčasnosti ponúka dve verzie čipu, pre zdroje v PC s výstupom 10 W až 250 W a pre notebookové adaptéry s výstupom 10 W až 150 W. Čipy sa už v súčasnosti vyrábajú, v prvom štvrťroku 2008 by mala byť ich produkcia ešte zvýšená a mali by sa začať objavovať prvé zdroje a adaptéry s novým čipom.



Najnovšie články:

Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI
Vznikajúci konkurent pre Starlink vyniesol ďalšie desiatky satelitov
Orange bude dodávať k 2.5 Gbps optike čínsky Huawei s 10 Gbps LAN portom - aktualizácia 1
Odstúpenie od nákupu do 14 dní má byť oddnes jednoduchšie
Predaje smart hodiniek narástli, zvýšila sa ich cena


Diskusia:
                               
 

Nove zdroje maju aktivne, alebo pasivne PFC a ucinnost cca 75-90%, tak neviem kde chcu usetrit tych 50%, mozno realne okolo 10%.
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

no ako tomu ja rozumiem, ucinnost zdroja vyjadruje to, kolko z odobratej energie zo siete sa premeni na jednosmerny prud. setrit sa da ale aj tym, ze vyrabas presne tolko prudu, kolko PC potrebuje, co asi neni zohladnene v tej efektivite. takze priestor na zlepsenie je aj mimo tej efektivity ale tiez pochybujem ze usetria az 50%
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

podla vsetkeho je to 50 % z tých 10%
Odpovedať Hodnotiť:
 

v clanku je to dobre napisane! Ono efektivita zdroja je fajn, ibaze na doske sa robia dalsie konverzie! Alebo vam priamo zo zdroja ide do procaku napr. 1.000 az 1.250V? Ci sa to musi ziskat zmenou niecoho na nieco?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Účinnosť vyjadruje to, koľko energie zdroj odovzdá na výstupe a koľko premení na teplo. A zdroj vždy "vyrába toľko prúdu" koľko PC potrebuje, akurát pri menšej záťaži je efektivita menšia, teda keď si PC vyžiada nejakých 50W, zdroj zožerie zo siete tých 50 plus ešte nejakých 30-40W čo sú tie straty a teda celkovo bude spotrebovávať možno až 90W. Spotrebu dnešných PC na polovicu však určite neznížia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco by nemohli... ked bude zdroj s takym cipom dosahovat efektivitu nejakych 95%, pricom tato efektivita bude konstantna v celom vykonnostnom rozsahu zdroja, tak pri minimalnom zatazeni PC moze byt kludne rozdiel oproti nejakemu "noname" zdroju aj 50% (co by som tipoval, ze je aj velmi pravdepodobne, kedze ten cip bude "inteligentny" a bude sa prisposobovat podmienkam, nie ako normalne zdroje, kde je to riesene roznymi kondenzatormi, transformatormi a diodami, ktore prave maju rozlicne vlastnosti pri roznom zatazeni)...
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

30 az 40W? to si trochu prehnal :D mi chces povedat ze transformator sa zohrieva na 95 stupnov celzia? :) Vsetko co obsahuje trafo spolu vratane kondenzatorov, odporov, gretzovho mostika a podobne zozere max 3W do plusu a to som tiez mozno prehnal
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

strata na lepsom zdroji je okolo 20%, cize pri odbere 50W to bude 8-15W a pri 200W to bude spominanych 30-40W, keby tam boli 3W tak by si na zdroji nepotreboval vrtulu a dokonca ani pasivne chladenie
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nesuhlasim s tebou odkial si zobral tych 20%? Pasivne chladenie ma byt na diodach - to je spravne ak sa rata obrovska zataz na usmernovac. Ten ventilator je tam koli dvom veciam: 1:Aby nebol problem pri vyssej teplote okoliteho prostredia 2:Cievky na vinutiach su prilis tenke z dovodu uspory hmotnosti a mozu sa zohrievat. To si tie Taiwanske trafa a pod. Konkretne na mojom trafe ventilator neni. Viem o com hovorim, par som ich uz vyrobil.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

ty si mylis trafo so zdrojom, trafo samotne nie je zdroj ale sucast zdroja, na trafe su straty velmi nizke v porovnani s tranzistormi a usmenovacimi diodami. ventilator musi byt v zdroji aby sa polovodice pri velkom prudovom zatazeni neprehrievali a nedoslo tak k ich prierazu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas pravdu na trafe je strata možno 2%
ale že by na usmernovači a stabilizátore bola strata 20%?
tomu moc neverím
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

celkova strata na zdroji je 20% , neviem kolko na tom sa podielaju polovodice, ale rataj do toho aj rezistory, cievky, kondenzatory, napajacie kable... kazdy drot, kazda cesta na plosnom spoji tvori prudu odpor.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

mr.x takze strata COHO je 20% presnejsie akej veliciny? Inak za zroj sa moze povazovat aj zasuvka aj baterka aj elektraren. Trafo berem v mojom slovniku ako tu krabicku s ventilatorom v pc a transformator som myslel ako vinutie ako primarne tak aj sekundarne. Pred 10rokmi som si spravil 500W trafo bez ventilatora a bez ventilatorov by mohli byt aj teraz ak by vyrobcovia moc nespekulovali vyrabat co najlacnejsie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechcem ta nejak urazit, ale pochybujem ze to tvoje trafo malo rovnake vlastnosti ako bezny pc zdroj -> dokonale vyhladene a STABILNE napatie (tzn. aj pri 5% aj pri 100% zatazeni max. 5% odchylka od cieloveho napatia), odstraneny veskery sum, 2 nezavisle vetvy kazda s inym napatim, bezproblemovy chod aj pri miernom podpati/prepati (kvalitne zdroje dokazu ist vpohode aj na 180V), ochrana pred prudovymi razmi (pri starte PC - ked si MB zaziada z 0.001A odrazu 30A, aby napatie na vetvach bolo stabilne), atd atd...
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

to je v pohOdee, ratal som s takouto otazkou, dokonale vyhladene nebolo, bola tam amplitudova odchylka ktora ale vsak nemala ziadny vplyv na dokonaly chod pocitaca. 30A? Blaaaaznis? Co spustas gater? Aby mi to slapalo od 180V? Staci stabilizator za par korun, podla mna vsak zbytocny...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Odee: no lol kamarat, sak ty sa vrat nazad do skoly, 30A neni odber zo siete ale maximalna zataz trebars na 5V vetve. imho to co si ty vyrobil bol mozno vykonovy zdroj s jednym vystupnym regulovatelnym napetim a nie pulzny zdroj na napajanie pocitaca so 4-7 nezavislymi vetvami.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pochopil som ta dobre ale ziaden klasicky pocitac nema pri zapnuti naraz 30A. A vyhladeny vystup z trafa bol: +5V, +12V, GND, -5V, -12V Toto som potreboval na AMUGU ktora bola nachylnejsia ako dnesne PC...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no strata 20% je na tych kvalitnejsich zdrojoch, na tych shitovejsich je pri minimalnom/maximalnom zatazeni strata kludne aj 40%... a mimochodom v zdroji je len jedna suciastka, ktora sa zahrieva a potrebuje aktivne chladit, teda resp. su dve - 2 riadiace tranzistory - jeden pre 12V vetvu, druhy pre 5V vetvu... a to je aj dovod, preco su take vysoke straty na dnesnych zdrojoch - keby nebolo treba samostatne menit a stabilizovat napatie na 12V a 5V, tak by boli straty omnoho mensie... btw. takyto princip pouziva aj google vo svojich serveroch - pouziva specialne upravene zdroje a zakladne dosky, ktore pracuju iba s 12V vetvou - ucinnost takychto upravenych zdrojov dosahuje viac nez 90%...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

jedna vec je uspora el.energie, druha uspora na velkosti a hmotnosti. Bol by som rad, keby zdroj pre ntb bola mensia a lahsia krabicka ako doteraz. Hlavne vacsie ntb pre "profesionalov" (nie male efektne placky schopne akurat tak prezentovat ppt) maju adaptery ktore sa blizia s kablom k 1 kg.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Hubie Notohamiprodjo - pekne priezvisko :D

250w zdroj je v dnesnej dobe nepouzitelny takze tak maximalne pre nb.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

pozor, to nie je 250 W zdroj ale 250 W vystup a to je dost rozdiel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak tak... bezny PC s dvojjadrovym procakom a mainstreamovou grafikou sa v poho zmestia aj do 200W v plnom zatazeni... a na druhu stranu - ked bude mozne vdaka tomuto cipu zmenit rozmery zdrojov, tak nebude problem tam hodit 2 take cipy a mas hned 500W, co ti bude stacit aj na nadupane stroje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne tých 250W je v pohode. Aký je pomer hráčských a obyčajných "kancelárskych" PC. Pozri sa do značkových pc aké výkonné zdroje tam dávajú. Osobne mi chýbajú na trhu klasické ATX zdroje 150-300W (nemyslim no name alebo priemyselné ale niečo slušné za rozumné peniaze)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

sonny máš vôbec predstavu aké výkonné zdroje sa dodávajú notebookom? skús si aj niečo naštudovať, kým niečo napíšeš.
p.s. ked máš quadcore + 8800GTX SLI alebo 2900XT CF, tak to fakt nieje nič pre teba prepáč
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár