Švajčiarska spoločnosť Schoeller Textil vyvinula novú čiernu tkaninu ColdBlack, ktorá sa na priamom slnku nezahrieva výrazne viac ako biela.
To umožní vyrábať čierne oblečenie dostatočne pohodlné pre nosenie aj v lete.
Bežné čierne oblečenie pohlcuje významnú časť energie slnečného žiarenia, čo je samozrejme v spektre viditeľného žiarenia nutným
predpokladom pre čiernu farbu.
Kľúčovou vlastnosťou novej technológie je výrazne odlišné správanie vo viditeľnej časti spektra s vlnovou dĺžkou 400 až 700 nm a v oblasti infračervej a ultrafialovej, kde je prijímaných spolu 49% energie slnečného žiarenia.
V týchto častiach spektra nová tkanina svetlo takmer dokonale odráža, napríklad pod infračervenou kamerou ColdBlack látka vyzerá rovnako ako biela látka. Zároveň časť absorbovanej energie z viditeľného spektra je postupne reemitovaná v neviditeľnom spektre, tkanina sa tak aj samovoľne rýchlejšie chladí.
Biela, čierna a ColdBlack látka pod obyčajnou a infračervenou kamerou (foto: Schoeller Textil)
Celkovo podľa spoločnosti nová látka odráža až 80% slnečnej energie.
ColdBlack bola predstavená na odborných veľtrhoch v treťom štvrťroku tohto roku. Prvé oblečenie využívajúce novú technológiu by sa malo objaviť na trhu ale až koncom budúceho roka.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Swampy
Od: Swampy
|
Pridané:
29.10.2007 12:29
Arabky v habitoch urcite ocenia.
|
| |
Neoony
Od: Neoony
|
Pridané:
29.10.2007 21:49
:D:D:D
|
| |
Prokter a Gameľ
Od: Prokter a Gameľ
|
Pridané:
31.10.2007 18:01
Ale prať sa môže len v PERWOLLE BLACK MAGIC.
|
| |
kristian
Od: kristian
|
Pridané:
29.10.2007 12:30
no to je paráda , ale mna sa to velmi netyka je to dobré pre rockerou xD .
|
| |
pistiacik
Od: pistiacik
|
Pridané:
29.10.2007 12:48
fu to je dost cool latka ale asi bude pekne draha skoda
|
| |
dex
Od: dex
|
Pridané:
29.10.2007 12:57
Ešte keby taký lak vedeli vyrobiť (čierne auto, ktoré sa nezohrieva)... :)
|
| |
hehe
Od: hehe
|
Pridané:
29.10.2007 18:08
to hej, to by už bolo o dosť zaujímavejšie :-)
|
| |
Neoony
Od: Neoony
|
Pridané:
29.10.2007 21:51
a co tak procesor ciernej farby ktory by sa nezohrieval? :D kua ten moj ma uz sere vkuse ked mam zatvoreny pc tak sa to vie vysplhat na 80C!!! ale ked otvorim tak len okolo 60C
|
| |
KocuR
Od: KocuR
|
Pridané:
30.10.2007 10:06
Máš blbý prietok vzduchu v bedni keď máš s otvorenou nižšiu teplotu...
|
| |
Neoony
Od: Neoony
|
Pridané:
30.10.2007 12:42
Hej ja viem...
|
| |
hmm
Od: hmm
|
Pridané:
29.10.2007 13:01
uz mozem v lete chodit v ciernom :D a budem sa smiat tim co sa potia v bielom :D
|
| |
Klix
Od: Klix
|
Pridané:
29.10.2007 13:08
Hej, to je vyhodne. Na ciernej nie je vidno "mapy". :-D :-D :-D
|
| |
joyboy
Od: joyboy
|
Pridané:
30.10.2007 15:21
závisí od toho aké mapy si myslel :D
|
| |
matthew
Od: matthew
|
Pridané:
29.10.2007 13:13
Cize ak som to z clanku spravne pochopil, tato latka ani nebude tak blednut ako normalna cierna ... ci sa mylim?
|
| |
r.a.s.
Od: r.a.s.
|
Pridané:
29.10.2007 13:23
nie, nepochopil :))))) citaj pomaly, pozorne a urcite na to prides! :)))
|
| |
Yxus
Od: Yxus
|
Pridané:
29.10.2007 13:49
mozno uz pracuju na kreme pre cernochov, aby im teplo nebolo na plazach...
|
| |
tomino
Od: tomino
|
Pridané:
29.10.2007 14:16
chlape, asi nemas ani len ponatie co je to pigment a na co je..
|
| |
Yxus
Od: Yxus
|
Pridané:
29.10.2007 14:32
pan asi nechape humor... hoci priznavam ze az take vtipne to nebolo.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.10.2007 17:52
Whahahahahahahhahaaaa
|
| |
pan dan
Od: pan dan
|
Pridané:
29.10.2007 14:11
Taka latka nema ucel. Ved narovinu, kto uz by si priplatil par tisic korun za to, ze moze nosit v lete cierne tricka? A este to netestovali, ze ake to je pohodlne, ci sa v tom clovek nepoti ako v igelite, co to spravi po desiatich vypraniach a ci to nie je zdraviu skodlive.
|
| |
OmeGa
Od: OmeGa
|
Pridané:
29.10.2007 15:37
si nejaky mudry ze hned vies kolko bude stat, ako sa v tom budu ludia potit a ze po 5 vypraniach je to nanic. keby to bolo naozaj na hov... fekal, tak by to asi nezverejnili, nemyslis? si myslis ze je taky problem nosit tyzden tricko pred jeho uvedenim? uz urobili normalne tricko, takze ziadny prototyp.
|
| |
pan dan
Od: pan dan
|
Pridané:
29.10.2007 17:23
Uz len fakt, ze to je zo svajciarska, tak bude cena niekolkonasobne vyssia ako klasika z ciny. A moje argumenty nemam prirodzene podlozene, len som skepticky a je len na tebe, ci si kupis taky vyrobok.
|
| |
Niki
Od: Niki
|
Pridané:
29.10.2007 16:02
Tato latka ma ucel. Ked sa podarri uviest na trh, pojde to na dracku, ver mi. A dovod? Kolko ludi musi chodit do prace v oblekoch? Kolko automobilov s cernym interierom bude chciet takuto tkaninu? Na nieco sa zabuda ludia - v dnesnom svete predate vsetko!!!!
|
| |
hahaha
Od: hahaha
|
Pridané:
29.10.2007 16:25
tak skús predať Dopravný podnik Bratislava ;D
|
| |
peto
Od: peto
|
Pridané:
29.10.2007 14:33
To museli vyvijat? Mali sa opytat, moje kryty na reprakoch maju taku latku, pod infra je uplne biela, ked som to videl prvykrat kukal som ako puk (mal som doma tu vec na nocne videnie /noktovizor ci co/).
|
| |
BigLama
Od: BigLama
|
Pridané:
29.10.2007 15:04
Daj si to rychlo patentovat, zarobis na tom :P :D
|
| |
thriler
Od: thriler
|
Pridané:
29.10.2007 20:21
Vyvojari mali asi povodne rovnake repraky. :D len sa kusok aj vyznali do optiky, tak ich napdlo, ze to budu predavat ako tricka. :D
|
| |
Mums
Od: Mums
|
Pridané:
29.10.2007 15:15
Pre metalistov celkom dobrá vec.
|
| |
arab
Od: arab
|
Pridané:
29.10.2007 15:31
Pre technarov je to dobre
|
| |
Niki
Od: Niki
|
Pridané:
29.10.2007 16:04
Vidim, ze tu drtiva vacsina ludi chodi do roboty asi v teplakoch :)
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.10.2007 17:00
nie vecsina nastletych chodi do skoly v rifliach a inych nieciernych veciach
|
| |
thriler
Od: thriler
|
Pridané:
29.10.2007 20:22
Nic v zlom, ale neznasam rifle. :D
|
| |
dzou lemon
Od: dzou lemon
|
Pridané:
29.10.2007 22:41
chodis v sukni??
|
| |
thriler
Od: thriler
|
Pridané:
30.10.2007 16:30
To nie ale neznasam rifle, clovek si v nich nemoze ani poriadne sadnut, len co sa trochu zohnem, uz mi idu prasnut v kolnach.
|
| |
dzou lemon
Od: dzou lemon
|
Pridané:
30.10.2007 17:10
mozno mas zlu velkost...rifle su dobre prave v tom ze toho dost vydrzia a neprasknu..
|
| |
thriler
Od: thriler
|
Pridané:
31.10.2007 8:59
Urcite mam spravnu velkost, vyskusal som ich asi 20 ale ani jedny mi nesedeli.
|
| |
taxikar
Od: taxikar
|
Pridané:
31.10.2007 13:04
chod do obchodu pre obeznych, tam najdes dobru velkost...... rifle (resp. ta latka) boli povodne pre bannikov, je to pevna latka, hned tak nepraskne....
|
| |
wardo
Od: wardo
|
Pridané:
31.10.2007 14:32
presne tak, sa necuduj, ze ti ziadne rifle nepasuju... nesed cely den za PC, chce to trosku pohybu... :P
|
| |
Griewemiort
Od: Griewemiort
|
Pridané:
29.10.2007 16:28
I want to share this tip:
I know there is someone out there like me that tried and failed to http://downloadmovies-now.com - download movies and burn DVD's that play on a regular DVD player. What do you guys think of http://downloadmovies-now.com - downloading movies and file-sharing in general?
Thanks
|
| |
Grinda Fjurda Hjurda
Od: Grinda Fjurda Hjurda
|
Pridané:
29.10.2007 17:16
Svet sa zmentosil!!!
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.10.2007 17:50
A Bozz ovladne Slovensku Republiku !
|
| |
corleone
Od: corleone
|
Pridané:
29.10.2007 18:03
tak to tu bude zabava!!!
|
| |
Popicipc
Od: Popicipc
|
Pridané:
29.10.2007 17:50
Kua! Konečne látka na moje vysnívané supertrenky!
|
| |
corleone
Od: corleone
|
Pridané:
29.10.2007 18:04
inac to by fakt boli super trenky
|
| |
thriler
Od: thriler
|
Pridané:
29.10.2007 20:24
To si milis s push-up :D.
|
| |
pestzeshire
Od: pestzeshire
|
Pridané:
29.10.2007 17:53
What is the big deal with these http://fredthompsonforum.com/member.php?u=1352 - Zwinkys? I don't know why, but people are going crazy over these things!
What do you think?
http://fredthompsonforum.com/member.php?u=1352
|
| |
steve
Od: steve
|
Pridané:
29.10.2007 18:30
nenavidim cierne oblecenie. svet je krajsi farebny
|
| |
taxikar
Od: taxikar
|
Pridané:
29.10.2007 19:39
hippies 4ever :-P
|
| |
PTC
Od: PTC
|
Pridané:
29.10.2007 19:21
http://www.creativeweb.szm.sk Zarobte si na internete klikanim !
|
| |
taxikar
Od: taxikar
|
Pridané:
29.10.2007 19:31
naco by mi to bolo.............
|
| |
myslitel
Od: myslitel
|
Pridané:
29.10.2007 21:43
Myslel som, že príspevky by sa mali týkať hlavne elektroniky, móda sa mení
|
| |
dzou lemon
Od: dzou lemon
|
Pridané:
29.10.2007 22:42
moda sa meni a technologie napreduju ;)
|
| |
dzou lemon
Od: dzou lemon
|
Pridané:
29.10.2007 22:44
uvidis tu modu o par desiatok rokov...perfektne obleky a kostymy z uhlikovych nanovlakien..
|
| |
vedec
Od: vedec
|
Pridané:
30.10.2007 11:56
pocuj citron, take obleky s mozu vyrabat akurat pre teba, nanovlakna su extremne toxicke a uz mala davka ta zabije hlavne ked ich inhalujes a pred smrtou budes trpiet ako mamut. Ked si sa niekedy babral so sklenou vatou a sklenymi vlaknami tak vies o cem hovorim akurat ze nano-pichoviny su 100 krat horsie.
|
| |
dzou lemon
Od: dzou lemon
|
Pridané:
30.10.2007 17:08
azbstove a sklene nanovlakna mozno su toxicke..;)
|
| |
wardo
Od: wardo
|
Pridané:
31.10.2007 14:38
...vies o tom prd... trsoku sa vzdelavaj a nepocuvaj co trepu stare babky pred kostolom... Stavim sa, ze ty si z tych, co pri by pri poskytovani prvej pomoci prepichli jazyk zicherkou...
--->tu mas nieco na citanie o nanotechnologii --->
http://en.wikipedia.org /wiki/Nanotechnology
dnes sa preda vsetko... http://www.nanote chnologie.sk/zaujimavosti.php
---> treba vymazat medzery
|
| |
Medpappep
Od: Medpappep
|
Pridané:
29.10.2007 22:50
<a href=http://www.avg-download.us><b>AVG</b></a> is <a href=http://www.avg-download.us><b>avg download</b></a> best <a href=http://www.avg-download.us>antivirus</a> from <a href=http://www.avg-download.us>grisoft avg</a> for <a href=http://www.avg-download.us>avg free download</a> <a href=http://www.avg-download.us>avg download</a> ward winning <a href=http://www.avg-download.us>antivirus</a> sofware.
Get it now because <a href=http://www.avg-download.us><u>avg download</u></a> is the best
|
| |
Samuel
Od: Samuel
|
Pridané:
29.1.2008 20:58
Si primo <a href='http://www.train.trenibuti.info' >cosa train</a> http://www.sin-bragas.trenibuti.info altro [URL=http://www.diseno-cocina.trenibuti.info] diseno aveva cocina [/URL] miliardi,.
|
| |
Deer Dance
Od: Deer Dance
|
Pridané:
30.10.2007 4:01
konecne!
|
| |
Bzoo
Od: Bzoo
|
Pridané:
30.10.2007 22:27
Dokaz to!
|
| |
tonic
Od: tonic
|
Pridané:
31.10.2007 9:27
Emo bude rad:)
|
| |
potkan
Od: potkan
|
Pridané:
2.11.2007 17:44
moj Potkan je čiernej farby a nezahrieva sa na Slnku :P
|
| |
NafNa
Od: NafNa
|
Pridané:
21.11.2007 1:01
information abouut summer work&travel programm in USA...!
http://papa-carlo.org
|
| |
NafNax
Od: NafNax
|
Pridané:
5.1.2008 8:45
information about UFO..... great mistake....
http://tramadolseller.com/doorgen/UFO1/
http://tramadolseller.com/doorgen/UFO
|