Spoločnosť AMD v týchto dňoch začala poskytovať špecializovaným hardvérovým serverom prototypy základných dosiek nového formátu DTX spolu s typickými počítačovými skriňami pre tento štandard.
DTX je formát predstavený AMD v januári tohto roka určený pre malé, tiché ale stále výkonné počítače, napríklad aj pre obývacie miestnosti.
Okrem DTX bude k dispozícii aj verzia Mini-DTX. DTX sa so svojimi rozmermi 200 mm x 244 mm radí medzi Mini-ITX so 170 mm x 170 mm a microATX so 244 mm x 244 mm, rovnako Mini-DTX s 200 x 170 mm. DTX dosky sú zároveň kompatibilné s ATX skrinkami.
Špecifikácia počíta s maximálne 65 W procesorom, dodávaný prototyp je osadený 45 W procesorom Athlon 64 X2 BE-2350 a DTX doskou s čipsetom AMD 690G.
Skrinka nemá vlastné ventilátory, chladenie poskytujú iba ventilátor na CPU a v zdroji. Vzduch pre chladenie CPU je nasávaný cez perforovanú bočnú stranu skrinky.
Zhustený priestor v DTX skrinke (foto: Techreport)
Na zadnej strane je k dispozícii DVI a VGA výstup, ethernet port, štyri USB 2.0 porty, analógový a optický audio výstup. Na prednej strane sú to dva USB porty, audio vstup a výstup, dvierka DVD mechaniky, čítačka pamäťových kariet a miesto na slot ExpressCard, ktorý ale v prototype nie je osadený.
Podľa testu Hothardware vo vzdialenosti jednej stopy od skrinky bola hlučnosť celého systému 43 dB. Spotreba PC s Windows v idle stave bola 45 W, pri plnej záťaži 84 W.
Podrobnú recenziu DTX skrinky a dosky a viacero fotografií je možné nájsť na Techreport tu.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
jo2X
Od: jo2X
|
Pridané:
23.10.2007 9:22
Pekné, ale mojich 8 HDD by som tam asi nenarval a 48 dB, ďakujem, ale ani do obyvačky asi nie. Kam s tym? Necham si len svoj chieftec s 12 pozíciami pre HDD a 8 ventilátorov. Len ma trápi hlučná DVD mechanika. :-()
|
| |
Wild
Od: Wild
|
Pridané:
23.10.2007 12:29
koho toto co si napisal zaujma?
|
| |
jo2X
Od: jo2X
|
Pridané:
24.10.2007 8:08
Chcel som sa tým len opýtať, načo bude komu PC hučiace ako big server s výkonom mobilného telefónu. Keby tam dali poriadny chladič a nie BOX od AMD tak by to bolo aspoň pre niekoho použitelné.
|
| |
nox
Od: nox
|
Pridané:
23.10.2007 22:10
asi tak
|
| |
joe
Od: joe
|
Pridané:
23.10.2007 22:52
a ucet od elektrarni?
|
| |
jo2X
Od: jo2X
|
Pridané:
23.10.2007 9:23
pardon <len> 43 dB.
|
| |
roob
Od: roob
|
Pridané:
23.10.2007 9:31
inak je tam nestandardny zdroj, absolutne by som si takuto srinku/pc nekupil, kedze taketo male zdroje niesu rozsirene a teda bude problem vybrat kvalitnejsi/tichsi. Inak nechapem co tam ma 43db, ked su tam iba 2 vrtule, box amd a ta zdrojova.
|
| |
corleone
Od: corleone
|
Pridané:
23.10.2007 16:07
nic pre overclockerov
|
| |
heh
Od: heh
|
Pridané:
23.10.2007 17:13
akoze aj ste si precitali, z akej vzdialenosti je to merane??? z jednej stopy (tj ~30cm)!!! normalne sa hlucnost meria z jedneho metra, pricom so vzrastajucou vzdialenostou sa znizuje hlucnost geometrickou radou (alebo exponencialne? to je jedno, kazdopadne to ide rychlo dole)... by ma zaujimalo, aka je hlucnost vasho PC (z 30cm vzdialenosti), ked tu tak horekujete...
|
| |
KocuR
Od: KocuR
|
Pridané:
23.10.2007 18:14
28dB
|
| |
inspe
Od: inspe
|
Pridané:
23.10.2007 23:52
125db taky priemer ;) mne to vyhovuje
|
| |
roob
Od: roob
|
Pridané:
23.10.2007 9:26
pre urcitu skupinu ludi fajn skrinka, napr do kancelarie. Dolezite ale bude, aky serioznejsi chladic sa tam zmesti, kedze amd box su hlucnejsie. Pre bezneho uzivatela je absolutne nevhodna, nezmesti sa tam ziadna dnesna middle/high end grafika. Osobne suhlasim s jo2x.. niet nad poriadny bigtower a prievan vzduchu vnutri.
|
| |
airo'stick
Od: airo'stick
|
Pridané:
23.10.2007 10:25
Preco by to nemohlo mat 42dB? Ved len samotny disk ma nejakych 20-22dB. Ak disk nie je podlozeny gumou ale priamo kov na kov, tak to rozvibruje cely case. Plus dva ventilatory, ktore mozno tiez nie su z najkvalitnejsich a samotny prietok vzduchu narazajuci na hrany spravi tiez svoje. Takze cez 40dB moze byt ani nevies ako.
|
| |
aero'stick
Od: aero'stick
|
Pridané:
23.10.2007 10:26
(chcel som napisat 43dB) sorry
|
| |
roob
Od: roob
|
Pridané:
23.10.2007 11:20
tos ja tu mam dole vedla stola server, je to obycajny neznackovy srackovy :( miditower. Su tam 3 vrtule 1x 8cm na 5V ktora chladi disk, 1x8cm s termalnym cidlom na procesore a 1x12cm s termalnym cidlom vo fortron zdroji. Pc je subjektivne na 1m nepocutelne, ked dam ucho uplne pri pocitac, tak ho pocujem. Takze neveim kolko to ma db, ale je to tiche jak svina. Bedna ako pises rezonuje :) a mam na nej polozene 2 tazke knihy aby to nerobila :) holt ale to je cena za lacnu srackovu skrinku. Od malickej bedne ako je ta o ktorej je clanok chcem absolutne ticho, ked uz sa vytratili vsetky ostatne prednosti velkej bedne.
|
| |
peto
Od: peto
|
Pridané:
23.10.2007 12:24
Ze server. Asi si nepocul co robi skutocny server. Zapni si vysavac a ten v serverovni nepocujes.
|
| |
diosko
Od: diosko
|
Pridané:
23.10.2007 13:27
Server = akykolvek komputer, ktory poskytuje sluzby, takze kludne moze byt velmi tichy. Mal som "server" na starom notebooku a ten bol nepocutelny. Predpokladam, ze pod spojenim "skutocny server" si myslel profi stroje, ktore naozaj robia ramus ako vysavac. Jeden tak aj volam ;-)
|
| |
diosko
Od: diosko
|
Pridané:
23.10.2007 13:31
hups, malo byt ramus a nie ramuz
|
| |
Wigo
Od: Wigo
|
Pridané:
23.10.2007 18:51
Tak tak ja mam Xblade hyperbiiiigtower s 11 poziciami, hrube plechy, samotna skrina ma 13KG, 4xWD disky v SilencerXX skatulkach Raid10, vhanacia, vyhanacia 12cm vrtula obe nepocutelne, pasive na Core2Duo aj na grafike, zdroj 500W nepocutelny (ved aj stal 5 litrov), image ako svina, ticho ako svina, vykon ako svina, cize tichy server keby chcem len mi tu chyba pevna IP hehe...to ze ide viem len z tak ostro svietiacej ledky na front paneli ze som ju musel zatriet ciernou fixkou :D
|
| |
roob
Od: roob
|
Pridané:
23.10.2007 15:56
a ako sa vola ta vec, co mas zapnutu nonstop, dava 14 ludom net, robi shapovanie a statistiku, zabezpecuje im zdielanie dat na lan a na internete a nehuci jak vysavac?
|
| |
PaloD
Od: PaloD
|
Pridané:
23.10.2007 17:00
U mna staci router a 8 portovy switch......:-) a na statistiku prdim....kazdy ma DU meter.
|
| |
lobo
Od: lobo
|
Pridané:
23.10.2007 16:41
hehe, 'skutocny server' je ten co vela huci?
|
| |
Uhlik
Od: Uhlik
|
Pridané:
23.10.2007 18:13
asi myslel Eniac ;o) ...
|
| |
3hlav
Od: 3hlav
|
Pridané:
24.10.2007 4:43
alebo Mark I :))
|
| |
Blazon NFS
Od: Blazon NFS
|
Pridané:
24.10.2007 7:57
Ludia také veci vás trapia a chvalite sa tu zo svojími kompami ako keby to niekoho trapilo...ja by som si chcel viskúšať tu mašinku prečo nie ked zo vivijali určite to nestalo par tisíc...a vedeli prečo to robia....no ale jedna pravda je určite to nieje nič pre PC tuning bo tam by sa už nebolo kde viblazniť.....
|
| |
Dolores
Od: Dolores
|
Pridané:
25.10.2007 0:46
A ti sy my kde študovalô? Na visokej škole? Ale asi si mi ju neurobilô.
|
| |
Nephilim
Od: Nephilim
|
Pridané:
24.10.2007 10:06
Veľmi dobrá vec...
Myslím, že si to svoj trh nájde...
|
| |
trolo
Od: trolo
|
Pridané:
24.10.2007 23:04
a co ???
to ste este nevideli aky vysavac ma moja starka
|
| |
Dolores
Od: Dolores
|
Pridané:
25.10.2007 0:44
Ale vidíme, akého idiota vychovala.
|