neprihlásený Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia
Intel vyvíja raytracing v reálnom čase

DSL.sk, 17.10.2007


Spoločnosť Intel vyvíja a v súčasnosti má funkčný prototyp raytracingového enginu, ktorý dokáže renderovať 3D grafické scény na x86 architektúre v reálnom čase.

Intel prvýkrát verejne predstavil engine na konferencii Intel Developer Forum, kde Daniel Pohl prezentoval port hry Quake IV využívajúci pre renderovanie raytracing a dosahujúci v rozlíšení 1024 x 1024 sto snímkov za sekundu na dvojprocesorovom systéme so štvorjadrovými procesormi.

Grafická karta bola používaná len na zobrazovanie kompletne renderovaných 2D obrázkov.

Raytracing je metóda, pri ktorej sa scéna modeluje zisťovaním farby každého bodu výsledného obrazu pomocou zisťovania farby svetla, ktoré by z daného bodu išlo zo scény do oka pozorovateľa. Takéto modelovanie je založené na fyzikálnych javoch a zákonoch a dokáže verne modelovať rozličné dopredu nepredpočítané efekty, predpokladá ale detailný fyzikálny model scény alebo jeho aproximáciu.

Raytracing sa používa napríklad pri tvorbe filmových efektov.

Dnešné hry a 3D grafika využívajú naproti tomu jednoduchšiu techniku, ktorá sa označuje ako rasterizácia. Pri nej sa na triangulovaný 3D model scény aplikujú predpripravené efekty nezohľadňujúce priamo reálne fyzikálne šírenie svetla. Vzhľadom na prepracovanosť rasterizácie vyzerajú na najnovších grafických kartách pri použití najnovších API scény ale veľmi realisticky a takmer zodpovedajú reálnym zákonitostiam.

Vyvíjaný raytracing engine je podľa Intelu vynikajúco škálovateľný, keď v testovanej konfigurácii s celkovo šestnástimi jadrami dosahoval oproti spusteniu na jednom jadre 15.2-násobné urýchlenie.

Podľa Jeffreyho Howarda z Intelu, ktorý o vývoji raytracing enginu informoval, by sa osemjadrové x86 systémy plne dostačujúce na realtime raytracing mali stať mainstreamovými už o zopár rokov. Tento týždeň Intel na IDF v Taiwane predstavil pracujúci systém s dvomi osemjadrovými Nehalem procesormi.

Ako Intel oficiálne oznámil skôr tento rok, už na rok 2009 pripravuje uvedenie procesorov s integrovanou grafikou. Doteraz sa predpokladalo, že grafika by mala byť štandardnou s podporou bežných 3D rozhraní ako DirectX a OpenGL. Hoci takáto možnosť je stále pravdepodobnejšia, informácie o vývoji raytracingu poukazujú aj na možnosť výraznej zmeny v segmente 3D na PC.



Najnovšie články:

Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách


Diskusia:
                               
 

V hrách by som túto funkciu uvítal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

len kolko by to stalo :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

1 687 960 a nejake drobne
Odpovedať Hodnotiť:
 

florintov? beriem!
Odpovedať Hodnotiť:
 

florint je mena na Melmaku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie to bude vo florencii :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty koxo skoro mi zabehlo......... hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaaaaaa
Odpovedať Hodnotiť:
 

len aby to bolo mozne pouzivat aj s AMD zostavou
Odpovedať Hodnotiť:
 

x86 cize bolo by ... len ci si to Intel nejak neoptimalizuje pre seba :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak to ma napadlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

to sa akoze nebudem v maxe pol hodiny rozhodovat ci uz stlacit to tlacitko render a cakat 3dni nato ze tam najdem nejaku chybu ? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by sme nemuseli ani teraz keby raytracing pocitali GPU a nie CPU.
Teda uz je to mozne cez nejake programy a je to ovela rychlejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prvy raytracing v 3D renderovany v relnom case som videl v roku 1992 na pocitaci Amiga1200 s procesorom Motorola 68020 tusim, boli to pekne dema, urcite to nemalo tolko fps ale boli to dema bez sekania. Nuz...
Odpovedať Hodnotiť:
 

srandista :) Spoluziak mal amigu 1200 a jednu kocku + gulu mozno s 2 svetlami to renderovalo niekolko hodin (myslim ze to spustal na noc aby mal 1 obrazok). Tie dama to museli mat uz predrenderovane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cpu s integrovanou grafikou? vie to niekto lepsie popisat? to akoze bude taaaaaakyyyy veeeeeelkyyyy socket? ci to bude len cpu+gpu na jednom pliesku? a ked budem chciet novu graficku musim predat aj cpu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bude splnat obidve funkcie aj cpu aj gpu. Nieco ako AMD Fusion.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ten procak budes muset zakopat do studni, alebo si s nim zakuris v izbe
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budou sledovat nase kroky ríl-tajm! Lidi čipové otrokárny!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemyslim si, ze je to dobry napad ... Podla mna chce Intel vytlacit klasicke grafiky, pretoze na trhu s x86 procesormi je zatial N.ONE a to by sa mu zislo. Aj tak si myslim, ze podobny vypocty by ovela rychlejsie zvladla grafika, zislo by sa ju len nejako optimalizovat. Ked uz tak napr. nVidia CUDA alebo AMD CTM by mohli z VGA vytvorit stream CPU, ktory by mal ovela vyssi vykon.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna to dobry napad je, pretoze v 80 jadrovom procesore pri spusteneje nejakej trapnej hry ako Crysis 3 by som zbytocne trapil GPU a na CPU by mi 50-60 jadier nic nerobilo ... takto Intel moze vyuzit odpocivajuce ALU, FPU a dalsie "U" z nevyuzitych jadier na raytracing sceny, takze okrem nizsej spotreby PC (dnesne GPU su strasne nenazrane) sa zlepsi aj pomer cena/vykon, pretoze nebude potrebne graficku kartu dokupovat a na vypocet grafiky sa pouziju nevyuzite prostriedky CPU ... maju to dobre vymyslene ... co sa tyka CUDA a CTM, treba brat do uvahy, ze graficke karty su prudko optimalizovane na vypocet operacii suvisiacich s grafikou a teda su v beznej praxi GPU nepouzitelne, resp. velmi neefektivne pouzitelne ako CPU ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ak Intel vypusti ten 80-jadrovy ako x86,mohlo by to byt zaujimave,ale kopec veci na trhu by sa zmenilo.
Co sa tyka CTM, tam som testy este nevidel, ale pri NV CUDA to bolo tak, ze GF 8600GT sa vykonom vyrovnala Intelu V8 a spotrebou bola na tom o dost lepsie. Samozrejme ze v niektorych pripadoch je zas rychlejsi CPU, no tak, kde nestaci,by sa mi CUDA dost zisla..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Btw. uz sa to blizi. Este to trochu rozvinu, upravia, podla Moora sa tomu po par rokoch este zvysi vykon a o desat rokov nebude problem online vstupit napr. do ziveho televizneho vysielania a odvysielat prakticky cokolvek realtime renderovane nerozoznatelne od realneho obrazu...

The future is now...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kto to nakoduje??? 10 rokov je IMHO strasne malo na splnenie takejto futuristickej predstavy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Raytracingom sice dosiahnes realensi obraz, ale nie uplne realny ... tam sa pouzivaju dalsie veci ktore by aj tym 16 jadram trvali par hodin
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj ... 100fps je malo ... to mozeme docasne zabudnut na OSA alebo MBLUR ;o) ... ale na 1024 a viac jadrach uz by to mohlo byt lepsie ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

100fps je viac nez dost ... (samozrejme konstantnych)
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href=http://www.katelyn-model.com>girl model pic preteen</a>
preteen pantie model lola model preteen child web model pre teen model web site little girl pic nymphet tv lolita mpegs
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie si ty nahodou dakde z Holandska bratku moj spambotny?
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem preco to neosetria proti spamu
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo sa im nechce ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár