
neprihlásený
|
Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia |
|
|
Úsporný tichý desktopový disk so 67% spotrebou
DSL.sk, 17.10.2007
|
|
Prvý desktopový pevný disk, ktorý sa zameriava na spotrebu, Western Digital Caviar GreenPower sa aktuálne objavil v prvých testoch špecializovaných hardvérových serverov.
Ako potvrdzujú testy, pri zachovaní si dostatočného výkonu má Caviar GP o 33% až 50% nižšiu spotrebu ako desktopové pevné disky s rovnakou kapacitou.
Caviar GP dodávaný v kapacitách 500 GB, 750 GB a 1 TB je tak ideálny napríklad pre použitie v NAS a iných neustále spustených
zariadeniach.
Disk má 16 MB cache, určený je pre 3.0 Gbps SATA II rozhranie. Hlučnosť je udávaná na 25 až 27 dBA.
Disk dosahuje lepšiu spotrebu podľa WD rýchlosťou otáčok optimalizovanou pre jednotlivé modely medzi 5 400 a 7 200 RPM a ďalšími šetriacimi optimalizačnými opatreniami.
WD uvádza pri typickej spotrebe terabajtových diskov 13.5 W úsporu 4 až 5 W. Test Techreport potvrdil spotrebu 7.53 W pri záťaži, 1 TB Hitachi disk mal spotrebu 15.41 W. Server Tomshardware nameral v oboch prípadoch vyššiu spotrebu, 12.2 W oproti 18.4 W, rovnako ale potvrdil 33% úsporu.
Ešte výraznejší rozdiel v spotrebe namerali oba servery v idle stave, len 4 W respektíve 5.71 W. Hitachi má dvojnásobnú spotrebu.
Podľa testov je tiež disk najtichším desktopovým diskom a diskom s najmenšou teplotou spomedzi testovaných diskov s kapacitou aspoň 250 GB.
V testoch výkonu sa výsledky oboch testov výrazne líšili, keď podľa testu Techreport patrí Caviar GP v prenose súborov k najvýkonnejším diskom po výkonnostne orientovaných Caviaroch a Raptoroch, vo väčšine ostatných testov je na úrovni 1 TB Hitachi. Podľa Tomshardware Caviar GP za Hitachi väčšinou zaostáva.
Detailnú špecifikáciu disku je možné nájsť na stránkach WD, test Techreport tu a test Tomshardware tu.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
radoo
Od: radoo
|
Pridané:
17.10.2007 13:05
Kde su casy mojho 202 MB WD disku :)
|
| |
rolf
Od: rolf
|
Pridané:
17.10.2007 13:35
Kde su casy mojho 80GB disku s 8 MB cache...
|
| |
radoo
Od: radoo
|
Pridané:
17.10.2007 13:44
mam doma este aj 48 MB disk :D ina starozitnost
|
| |
Aštar Šeran
Od: Aštar Šeran
|
Pridané:
17.10.2007 23:04
Jestli je tam funkcni čip, dej to co mozna nejrychleji co nejdal!
|
| |
matthew
Od: matthew
|
Pridané:
17.10.2007 13:51
Diská má 16 MB cache ... :)))
|
| |
Inkvizítor
Od: Inkvizítor
|
Pridané:
17.10.2007 13:51
Myslím, že neviem čo si o tých testoch myslieť. Je super, že niekto šetrí energiu, ale porovnania testov priniesli rozdielne výsledky. Nechápem, čomu sa teda dá zase veriť. Načo nám niekto ponúka výsledky testov, keď už pri dvoch testeroch sú výsledky tak veľmi rozdielne? Čo tak ich spraviť znovu alebo sa dohodnúť na rovnakých alebo podobných kritériách.
|
| |
tomino
Od: tomino
|
Pridané:
17.10.2007 14:13
vo tom to je!
ale skor by ma zaujimalo info, kedy budu tie disky na slovensku!
ted planujem nakup 2x500GB a speci kvoli tomu cakam na WD (kazdy usetreny Watt = 35Sk/rok + co je pre mna prioritov - su nizsie vibracie a hluk, kedze disky budu skor na 5200otackach ako dat.uloziste, nie ako hlavne systemove disky..)
Dake info o dostupnosti?
|
| |
bogus
Od: bogus
|
Pridané:
17.10.2007 16:15
Dostupnost na slovensku = ( uvedenie na trhu v USA + 1 rok )* bulharska konstanta.
To plati pre kazdy tovar a sluzbu.
Inac ja v tom nevidim spasenie sveta...
|
| |
Krayzie
Od: Krayzie
|
Pridané:
17.10.2007 16:27
Ked si pozries tovar v niektorych e-shopoch, tak Caviar GP je uz v ponuke v 750 GB a 1 TB. 500 GB som zatial nenasiel.
|
| |
opec
Od: opec
|
Pridané:
17.10.2007 18:42
wow spotreba vyjadrena v % to sme tak daleko pokrocili?
|
| |
Montano
Od: Montano
|
Pridané:
17.10.2007 21:06
zvycajne su tieto clanky pisane pre ludi s priemernou inteligenciou (IQ 109), ktory to pochopia. ty do tejto kategorie zjavne nepatris :)
|
| |
workyb
Od: workyb
|
Pridané:
17.10.2007 22:11
no zaujimave
|
| |
workyb
Od: workyb
|
Pridané:
17.10.2007 22:11
ale ee
|
| |
workyb
Od: workyb
|
Pridané:
17.10.2007 22:11
nie
|
Pridať komentár
|
|
|
|