neprihlásený Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia
ISP musia vysvetlovať, prečo sú skutočné rýchlosti nižšie ako deklarované rýchlosti

DSL.sk, 11.10.2007


Vo viacerých krajinách Západnej Európy a Severnej Ameriky sa stupňuje v posledných mesiacoch kritika reklamovaných rýchlostí širokopásmového pevného pripojenia, ktoré sú výrazne vyššie ako skutočné dosahované rýchlosti.

Prvou krajinou, kde sa situácia začína riešiť, je Veľká Británia. Podľa BBC tu spotrebiteľská komisia regulačného telekomunikačného úradu Ofcom požiadala šesť najväčších poskytovateľov širokopásmového pripojenia v krajine o vysvetlenie, prečo prichádza k tak veľkým rozdielom medzi skutočnými dosahovanými a reklamovanými rýchlosťami.

Ako uvádza BBC, v žiadosti o vysvetlenie Ofcom uvádza, že rešpektuje technické dôvody, rozdiel je ale vo veľmi veľa prípadoch neakceptovateľne veľký.

Podľa jedného citovaného prieskumu viac ako polovica užívateľov širokopásmového pripojenia v krajine dosahuje menšie ako polovičné rýchlosti deklarovanej rýchlosti pripojenia.

Navrhovanými riešeniami Ofcomu sú možnosť odskúšania pripojenia bez záväzku a možnosť vypovedania zmluvnej viazanosti bez pokuty, ak sú dosahované rýchlosti príliš nízke v porovnaní s deklarovanými.

Širokopásmoví operátori ako rýchlosť svojich produktov uvádzajú nastavenú maximálnu hranicu rýchlosti, na ktorú dané pripojenie zvyčajne obmedzujú. Keďže priemerné vyťaženie liniek zákazníkov domáceho širokopásmového pripojenia vo veľkej skupine zákazníkov dosahuje zvyčajne maximálne približne 5%, operátori majú podľa toho nadimenzované svoje siete a linky.

Pri nedostatočnom nadimenzovaní môže ale podľa typu zákazníkov v špičke prichádzať k prekročeniu očakávaného vyťažovania pripojení a v danej skupine zákazníkov alebo segmente siete k dosahovaniu nižších rýchlostí.



Najnovšie články:

Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI


Diskusia:
                               
 

hmm ,len tak dalej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

medzi dosahovanymi a reklamovanymi ??? skor deklarovanymi nie? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

to len autor clanku nevie ze reklama propaguje (nie reklamuje, to znamena nieco uplne ine)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tiez si myslim, ze by to mohli opravit, lebo takto ten clanok naozja nedava zmysel. Kto by uz len reklamoval vyssiu rychlost ako si zaplatil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môj priateľ reklamoval!!! lol
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

maju to spravne, ale vy taki negramotni to nedokazete pochopit
Odpovedať Hodnotiť:
 

... zislo by sa to aj na Slovanet .
Odpovedať Hodnotiť:
 

na vsetkych by sa to zislo... bol by to bic na tych klamarov a zlodejov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam dsl od T-comu (rovnako to bolo aj za cias ST) a vzdy mi ide rychlejsie, ako by mal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... mozem potvrdit. Tento mesiac som presiel k T-Comu po ukonceni viazanosti v Slovanete a zatial som s rychlostou spokojny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no napriklad moj netlab ide namiesto 1mbps 20mbps..
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam aj t-com a aj Slovanet. v slovanete plna rychlost ale v telecome len polovica z maxima. a kopec znamych ma ten isty problem ze telecom ufff ufff. tha neviem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne (vlastne mojim rodičom) sa stalo to isté.
Namiesto deklarovaných 1536 kb/s to ide skôr rýchlosťou až zhruba 2048 kb/s...
Myslím, že by to mali obmedzovať na 1536 kb/s, no nie?
Socialisti jedni! Teda, aspoň sa správajú ako socialisti, keď ti dajú viac, ako ti sľúbia.
Asi im skúsim napísať, že čo je vo veci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zislo by sa vsade!!! Na kazdeho okradajuceho providera...
Fujj!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne osobne takyto problem nehrozi, malokedy nemam viac ako 1.5Mb cucanie =D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no mne ani take netreba ja mam v zmluve 256 :D a namera my 800 8-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pre spokojnych T-com zakaznikov: v anglicku sa deklarovane rychlosti pohybuju v pohode okolo 15Mbit, to len u nas to je supermegarychly 1.5Mbit od T-comu :)) to sa potom siete dimenzuju trosku lahsie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No kamarat tak pod do Irska toto je vtipnost sama....na SR platim T-comu 3 Mbit a ide mi to 3,5 a viac skoro furt...TU? Tu platim 3 Mbit DSL a ide mi to 2,3 ani o chlp viac a po reklamaci ktoru postupili miestnemu majitelovy tel. vedenia ma odjebali ze agregacia...prasce vyjebane...zlate slovensko...si vazme co mame....btw cena je tu 3x vyssia za to iste aj ked iste ako iste ze ano...a tu je to vraj bezne tak som rezignoval a zmieril sa uz aby som bol opat doma nie v tomto internetovom pralese hehe..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved len tak. Zarob si tam a utekaj odtial. Dobrovolne v Irsku a Anglicku by som nezil, ani keby som mal neviem ake vyhody. Su to namysleni barbari, ktori ta presvedcia este aj o luxuse dodavky teplej vody.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a ja čo má m plakať ? Môj milovaný provider mi poskytol 2,5 Mbit ale 29 dní v mesiaci to ide takto - Rýchlosť Vašeho pripojenia je 67.0 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 8.4 KB/sec (Kilobytov za sekundu) - február je fakt hnusný mesiac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je všetko rýchlosť ale kvalita pripojenia,ja som z RS mam ten náš zázračný RSNET a darmo ide cca 10-40 MB/s keď si na tom nezahráš riadne ani NHL a na moju otazku prečo mi nejde odmerať ping na vnutornej sieti my technik povedal že preto lebo mám XP no ja som sice laik ale jednoznačne viem že je to blbosť a že ping sa musý dať vždy odmerať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja sa nestazujem.. mam ST a castokrat pri vacsich suboroch taha o par kb/s rychlejsie ako by malo....
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam tcom a som spokojny ale nejake zvysovanie uploadu a downoladu by sa zislo, dufam ze v marci ma nesklamu a zvysia tak ako uz zopar rokov dozadu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co to trepete! Aj ja mam net od T-comu a stahuje mi max okolo 250 kilobajtov/sec. A je jedno ci je to torrent, rapid alebo P2P!!! Ci len to ja mam specialne taku nizku rychlost??? To aby som sa zas stazoval, ne?!! ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vynasob to osmymi, a zistis ze Ti to ide 2000 kbps, co je o 500 viac kedze si platis za 1500. Takze sup sup nastartuj Word a napis ST dakovny list ;)
PS Bajt = 8 bitov, Bajt je velke B a bit male b, cize je rozdiel kB/s a kb/s, a sice 1kB/s = 8kb/s, takze 250 kilobajtov/sec = 2000 kilobitov/sec.
PS2 Ja viem ze si to vedel, len si zabudol... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

... pekne si mu to vysvetlil :o)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak!
U mňa je to to isté, ST sú naozaj ako socialisti, určite im za to poďakujem! Treba si to vážiť najmä v situácii, keď sa všetci správajú ako kapitalisti a snažia sa vás len odrbať - a to čo najviac! Najprv vám rozmazávajú med okolo huby, aby ste mali pomaly pocit, že jediné, čo vám bráni "vzlietnuť až k nebesám", je strop, no a potom zavedú kadejaké nechutné obmedzenia, P2P, FUP a podobné vulgarizmy!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rýchlosť Vašeho pripojenia je 9227.4 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 1153.4 KB/sec (Kilobytov za sekundu).
no comment
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Rýchlosť Vašeho pripojenia je 9227.4 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 1153.4 KB/sec (Kilobytov za sekundu).
no comment
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Rýchlosť Vašeho pripojenia je 27298.1 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 3412.3 KB/sec (Kilobytov za sekundu) za 357 Sk WWW.rupkki.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mne to ide 234.5 Kbps, 29.3 KB/sec a to mam takeho mestskeho operatora.. takze kto sa stazuje.. by ste mali byt radi ze mate aspon nieco


Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár