neprihlásený Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia
Zabezpečenie sa zlepšuje, plne chránených je ale len 22% PC

DSL.sk, 8.10.2007


Hoci zabezpečenie domácich počítačov sa oproti minulým rokom zlepšilo, plne chránených je len 22% užívateľov. Tvrdí to prieskum uskutočnený antivírusovou spoločnosťou McAfee v USA.

Navyše stále významná časť užívateľov sa domnieva, že je zabezpečená, hoci zabezpečená nie je.

92% dotazovaných užívateľov sa domnievalo, že majú nainštalovaný pravidelne aktualizovaný antivírus. Hoci antivírus malo v skutočnosti nainštalovaných až 94% užívateľov, len u 52% bola databáza vzoriek aktualizovaná v poslednom mesiaci a u 51% v poslednom týždni.

Hoci sa 73% domnievalo, že má funkčný firewall, inštalovaný ho malo až 81% užívateľov. Aktívny ho malo ale len 64% užívateľov.

U anti-spywaru, anti-spamu a anti-phishingu tieto nástroje malo vôbec inštalované menšie množstvo užívateľov ako sa domnievalo, že ho má. Nainštalované tieto nástroje malo mať podľa názoru užívateľov postupne 70%, 61% a 27% z nich, v skutočnosti ich na svojom PC ale malo len 55%, 21% respektíve 12% respondentov.

Celkovo bolo plne chránených aktuálnym antivírusom, aktivovaným firewallom a inštalovaným anti-spywarom 22% užívateľov.

Zabezpečenie PC sa ale, minimálne antivírusmi, oproti minulosti zlepšuje. Plne aktualizovaným antivírusom bolo v rokoch 2004 a 2005 chránených 33% a 44% počítačov, v tomto roku to bolo spomínaných 51%.



Najnovšie články:

Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI


Diskusia:
                               
 

No fajn, tak ja neviem, ci tam patrim alebo nie, lebo windows firewall sa moc za firewall povazovat asi neda...
Odpovedať Hodnotiť:
 

McAfee asi sa pitala len tych co vyuzivaju jeho softver....

Lenze ich soft je na nic!!! brrrr
Odpovedať Hodnotiť:
 

najprv treba kvalitny firewall , potom to ostatne. Co to maju ludia za firewally ked ho maju nainstalovany ale nie je aktivny? To bude asi nejaka parodia na firewall
Odpovedať Hodnotiť:
 

kludne to mohol byt normalny firewall, ktory zobrazuje varovne hlasky pri spojeni, ktore cez neho neprejde.
a "skuseni" uzivatelia sa uz naucili, ze treba dat always permit a vsetko pojde ako ma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, absentujuci antispyware by som moc za bezpecnostnu hrozbu nepovazoval, na to staci zakladna znalost PC a zdravy rozum. (aj ked, anketa bola robena v USA...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tu neviem odolat - :)
Hoci anketa bola robena v USA - my sa im uz v mnohom priblizujeme a niecom ich predstihujeme - co sa straty zdraveho rozumu tyka - urcite... A v diletantizme aj voci sebe samym a svojim datam...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved ani ja som nevedel odolat a tu poznamku som tam musel pripisat :-)
viem, ze blbci sa najdu vsade
Odpovedať Hodnotiť:
 

zakladna znalost PC + zdravy rozum = nepotrebujes ani antivirus
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) Keby kazdy uzivatel mal poriadne nastavene zakladne zabezpecenie na PC, znizil by sa pocet problemov s Win o velmi znacnu cast.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mato Presne tak. PC musi bit zabespecene tak aby uz zo zakladu nepustil ziaden humus do PC!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bol prieskum asi iba Windowsovych PC??? Trebalo by na to upozornit v clanku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ktovie ale vzhladom na to, ze windows maju 98% trhu je to dost jedno pri presnosti vyskumov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bol prieskum v USA, kde je PC z WIN tipujem 90% , 10% Mac a 0,00001% Linux. Keď bude pouzivatelske rozhranie firevalu vyzerat tak ako u Kerio alebo pri inej sharewarovej hovadiny, tak to bezny uzivatel nebude nikdy pouzivat pretoze hrajuskanie sa a povolovanie a zakazovanie veci, ktorym ani nerozumie ho vyjde omnoho drahsie ako nechat si pocitac raz za rok odvirit.
A ked clovek neklika na kazdu sprostost, ktora mu pride mailom, nestahuje warez a nenavstevuje porno stranky tak mu zasa az tak vela virusov nehrozi.
Problem statistiky by som videl v tom, ze ho robila firma McAffe, ktora vyraba antivity.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten tvoj odhad mi nejak nesedi...

90% win + 10% osx + 0,00001% Linux = 100,00001% :) multiboot ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, charakterizované sú len ako domáce PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja sa vôbec nečudujem, keď si myslia, že majú zabezpečený počítač.

Spomeňte si na reklamné kampane. Už pri Windows 95 sľuboval Microsoft, že problém vírusov je navždy vyriešený. A mnoho ľudí tomu naozaj uverilo. Windows XP mal mať podobné zázračné vlastnosti. Potom boli reklamy na Windows XP SP2, aký je to bezpečný systém. Vista je znovu najbezpečnejšia zo všetkých.

Nebyť týchto kampaní, ľudia by možno aj uvažovali nad nejakým zabezpečením PC. Ale keď ich miliardové kampane úspešne presvedčili, aký je to bezpečný systém, tak načo nejaké zabezpečovanie, veď je to zbytočné, Windows je aj tak bezpečný, ba čo viac, najbezpečnejší.

A každá ďalšia verzia je ešte bezpečnejšia :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pekne povedane :) akurat toto neni iba problem MS, rovnako Linux a vlastne aj MacOS sa radi pysia svojou bezpecnostou... no hoci na tieto dve platformy je ovela menej virusov ako pre Windows, hacknutelne su rovnako dobre...
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. Hacknutelne su mozno rovnako dobre, povedal by som, ze gnu/linux, bsd, unix este viac ako windows, ale odpovedz si sam preco... pretoze tam bezia sluzby, co na vacsine windows nebezia, takze o hackovani by som tu nic nevravel.

2. Dalsia vec je ta, ci pomocou kurzoru vo vindows ziskam root(admin) pristup a ovladnem pocitac, na ktorom bezi OS alebo budem velmi dlho hladat chyby v demonoch, ktore su spustene na unix a unix-like systemoch...
Odpovedať Hodnotiť:
 

neplet si operacne systemy a paskvil ,ktory M$ vydava za operacny system. Uz chcem vidiet ako hacknes nejake BSD , alebo linux
Odpovedať Hodnotiť:
 

jedna vec je dostupnost zdrojakov a moznost priamo sa pokusit najst chybu v kode a druha je hladat chybu v niecom k comu zdrojaky nemas. nastastie v 1pripade, je pouzitie open source softwaru o to bezpecnejsie, ze sa nasadzuje az po nejakej dobe pocas ktorej su zdrojaky verejne dostupne cize sanca, ze sa najde drviva vacsina chyb pocas tejto doby je omnoho vacia ako pocas testovania len funkcnosti softwaru beta testermi(pokial viem tak zdrojaky napr od ms k dispozicii nemaju). dalsia vyhoda unix like systemov je, ze mas moznost zmenit fungovanie programu a exploit napisany na chybu ktora sa vyskytla po upravach vobec nemusi fungovat. no a samozrejme dolezita je doba pocas ktorej je system zranitelny od nahlasenia chyby az po dostupnost zaplat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najviac virusov na Windows je pretoze:
1. je to najrozsirenejsia platforma
2. najvacsie percento warezakov a inych stahovacov je prave na Windowsoch
3. Windows ma zly pristup k bezpecnosti. System prace bezneho uzivatela pod admin uctom alebo naopak neskutocne otravovanie uzivatela zbytocnymi otazkami: chces to spustit a este raz chces to naozaj spustit, je zly.

Hacknutelne su vsetky platformu asi rovnako dobre a to z toho dovodu, ze vsetky vyvinul rovnaky zivocisny druh: omylny homo sapiens.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem ako ty ale my sme uz na stupni homo sapiens sapiens( clovek rozumny dnesneho typu ) , nespominam si zeby za cias homo sapiens mali pc, ani len elektrinu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale bacha lebo okolo mas este stale kopu homo sapiens, musime ich vyhubit inak nepojdeme dalej
Odpovedať Hodnotiť:
 

spoluobcania ? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale je fakt, ze vo Viste kladli vetsi doraz na bezpecnost ako kedykolvek predtym, mozno az prilis, a preto tam tolko veci nefunguje, ale pointa je, ze na Viste naozaj netreba ani firewall ani AV, staci pouzivat hlavu a dobre nastaveny prehliadac, u 64-bit verzie to plati 10-nasobne. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

TheTOM.SK Lenze nato co stoji Vista je nanic!! Kupil som sinatorovy nove PC a musel som vihodit Vistu lebo tam nesli hry....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hm, to je mrzute. To už potom naozaj radšej nejakú distribúciu Linuxu. Na tom dokonca zopár hier pôjde, nároky 5x menšie, bezpečnosť 500x väčšia, a cena za babku alebo dokonca zadarmo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tych 4 tisic nie je az tak vela, okrem toho, mne tiez nejdu takmer ziadne hry, pretoze Vista je robena na nove grafiky, na starych ako je moja 9600 nerozchodim nic. :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Premysli si čo si povedal
4000 nie je vela
ALE :
linux je zadara takže
4000 maš na novu grafiku
HAPPY BIRTHDAY TO YOU
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja myslim, ze najbezpecnejsie je pouzit HW firewall.
Odpovedať Hodnotiť:
 

najbezpecnejsie je mat vypnuty pocitac.

a hw firewall ta ochrani horsie ako softwerovy, lebo ten ma prehlad o tom, ktora aplikacia sa pokusa komunikovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie,najbezpecnejsie je nepripajat sa na internet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si mysliet nemusis, to je fakt. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja sa citim vcelku bezpecne, mam totiz linux na ktorom nebezi ziadna serverova sluzba pracujuca s open ports.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerobis nahodou v KOKOT-COMPUTERS?
Odpovedať Hodnotiť:
 

KOKOT-COMPUTERS POZOR AKCIA !
zlava z radeon X9600 na 7200 !! LEN DNES !
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco ? zavidis mu ze vie spravovat linux a ty nie ? ..
ja mam linux a ani za svet by som sa k winu nevratil ..
linux je bezpecnejsi a to o dost .. a to je kruta pravda len si ju treba uvedomit ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Krute to je bohuzial len pre teba :-) Ty budes asi CEO KOKOT-COMPUTERS nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taky isty bezpecny sa citi BLBEC od Windows ked mu niekto zmasiroval vedomie ze to je bezpecne...
Tym nechcem urazit Windows no ich pouzivatelia su v PRIEMERE neschopnejsi uvazit dosah nezabezpecenia. Kto frci na Linuxe, BSD a Macoch spravidla sa o hodne viac orientuje v problematike.

A "zabezpecenia" typu "Brána systému Windows" alebo Windows Deffender ??? HA HA HA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Plne chareny ? Co to znamena ? Plne chraneny nie je ziaden pocitac. Stale existuje nejaky sajrajt, ktory nedeteguje ziaden produkt, ani ten vas dokonaly NOD32 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

NOD32 spomaluje akorat tak pc....
ja ked bezim na win , tak nemam ziadny antivirus ani firewall ale davam si pozor ake stranky navstevujem...

a napriklad na linuxe som slobodny
to jest - porno , porno , warez ,keygen , porno , porno atď
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár