neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Na klávesnici nového štandardu NSK sa píše 4x pomalšie

DSL.sk, 2.10.2007


Klávesnica New Standard Keyboard s novým rozložením klávesov, ktorá bola predstavená v prvej polovici minulého roka, nie je minimálne pre užívateľov zvyknutých na Qwerty klávesnicu pravdepodobne vôbec vhodná.

Klávesnica, o ktorej sme informovali v tomto článku ešte na konci roku 2005, má len 53 klávesov usporiadaných v abecednom poradí, prvú polovicu v ľavej a druhú v pravej časti.

Autor už pri uvedení upozorňoval, že klávesnica je určená predovšetkým pre užívateľov, ktorí nikdy doteraz na klávesnici nepísali. Tým by údajne mala umožniť písať rýchlejšie ako Qwerty klávesnica.

Keďže uskutočniť takýto test dostatočne objektívne vzhľadom na rozdielne rýchlosti písania rozličných jedincov je ťažké až prakticky nezrealizovateľné, britský magazín PC Pro otestoval na konci septembra klávesnicu aspoň na užívateľoch navyknutých na Qwerty.

Títo podľa očakávania písali na novej klávesnici pomalšie. Vzhľadom na to, že to bolo viac ako štyrikrát pomalšie a vzhľadom na ďalšie vlastnosti klávesnice magazín ale spochybnil jej ergonómiu celkovo, aj pre nových užívateľov.


NSK 535 R



Klávesnicu testovalo celkom desať užívateľov, test pozostával z napísania tradičnej testovacej vety "The quick brown fox jumped over the lazy dog". Dosiahnutý priemerný čas na bežnej Qwerty klávesnici bol 8.6 sekundy, na NSK 535 R to bolo 37.3 sekundy.

V súčasnosti používané rozloženie Qwerty nevzniklo ako odhadované optimálne rozloženie pre čo najrýchlejšie písanie, ako by sa niekto mohol domnievať. Zaviedol ho vynálezca prvého písacieho stroja Christopherom Sholesom ešte v roku 1868 a prispôsobil ho najmä tak, aby eliminovalo časté zasekávania písmen vo vtedajších písacích strojoch.

Video zachytávajúce používanie tejto klávesnice je možné nájsť tu.



Najnovšie články:

Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI


Diskusia:
                               
 

Uplna katastrofa...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len pre info: tento vynalezca pisacieho stroja usporiadal klavesy cisto nahodne az na prvy riadok, ktory plnil komercnu funkciu. Totiz slovo "typewriter" - nazov jeho vynalezu, sa da napisat len s pouzitim klaves na prvom riadku qwerty klavesnice...
O nove, efektivnejsie usporiadanie klaves sa snazia rozny ludia uz dlho a najlepsim pokusom je rozlozenie Dvorak, ktore rozklada pismena statisticky na pravu a lavu stranu tak, ze pri pisani co najvacsej skupiny slov pouzijete obidve strany klavesnice, a tym aj obe ruky a napisanie slova je rychlejsie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"prispôsobil ho najmä tak, aby eliminovalo časté zasekávania písmen vo vtedajších písacích strojoch"-cize to nebolo cisto nahodne a malo to zrychlit pisanie na pisacich strojoch.menej sa zasekava=rychlejsie sa pise.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ono sa predpoklada ze rozlozenie querty bolo vymyslene na to, aby sa pisanie este viac spomalilo a aby sa predislo zasekavaniu, vid -> en.wikipedia.org/wiki/Dvorak_Simplified_Keyboard
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne, vobec to nebolo nahodne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

hell no!
Odpovedať Hodnotiť:
 

som fanusikom inovaci, ale tak toto by som urcite nikdy neprijal! qwertz proste musí ostať! :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked uz tak QWERTY a nie ten pochybny ceskoslovensky vynalez QWERTZ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budeš sa diviť, ale QWERTZ je nemecký vynález ;-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

To je jedno, QWERTY je podla mna lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ti blbi hitleraci maju v kazdom druhom slove tz, a pisat to zasebou ukazovakom (ako by sa spravne malo) je dost nemotorne tak to zmenili a nas tym nakazili...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna nicim nenakazili, pouzivam vacsinou anglicku klavesnicu, a ked nahodou slovensku, tak jedine QWERTY ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

QWERTZ.
Na Slovensku po slovensky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

musi jebat
Odpovedať Hodnotiť:
 

teba
Odpovedať Hodnotiť:
 

qwertz je naozaj ten najslovenskejsi vyraz dpc, cita vidlacina
Odpovedať Hodnotiť:
 

qwerty - ked tam mas z kokote???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne, neviem naco ani to vynemenie vymyslali/preberali, v slovencine to rozhodne nema ziadny vplyv ... volovina
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cim som chcel povedal ze qwerty rulez a qwertz je volovina :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem ci nemecky vynalez, ja robim v nemeckej firme a mame tu na kazdom compe predinstalovanu nemecku klavesnicu a je QWERTY, pricom slovenska je QWWERTZ, takze nehrozi aby si dali nemecku qwerty z dovodu, nejakeho zvyku, to by potom dali aj slovensku qwerty
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak si na tom nemeckom počítači(!) pozri Language bar,
a uvidíš German (IBM) - QWERTY.
Keď si prepneš na German, budeš mať QWERTZ.
Slovak keyboard je QWERTZ.
Slovak (QWERTY) je prekvapivo QWERTY.
Slovenské (Vlastní QWERTY) je QWERTY a navyše pri stlačenom Caps Locku
(vzor - medveďku dial-upku)
píše ĽŠČŤŽÝÁÍÉŇÚÄÔ.
Takže tak.


Odpovedať Hodnotiť:
 

ludia su uz zvyknuty na klasicke rozpolozenie klaves a nie aby si teraz niekto zvykal na abecedne usporiadanie. To je mozno dobre pre takych co pisu datlovym sposobom, aby nemuseli hladat 2 hodiny jedno pismeno :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

pamatam si moj prvy kontakt s klavesnicou :D dokym som nieco natukal som len behal prstom nad klavesmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Da sa zohnat klavesnica jak na telefone? :) TO by bola rychlost. Alebo si to nadefinujem na Numericku? Aj ked ta ma presne naopak cisla.
iPhone klavesnica Rulezzz
Odpovedať Hodnotiť:
 

zvyknuty na typewriter
ved z prveho riadku klavesnice je to najdlhsie slovo ktore sa da napisat, ale len v tom pridade ak pouzivas qwerty
zaujimave ze na notebooku mam qwertz.

Odpovedať Hodnotiť:
 

treba prepnut :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto ma byt novy standard? kuaa,kebyze si daju aspon tu namahu,ze ju usposobia pre pohodlne pisanie podla frekvencie pisania danych hlasok...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta sa zial meni jazyk od jazyka...
Odpovedať Hodnotiť:
 

2mobili do ruk a ides
Odpovedať Hodnotiť:
 

nebolo to vymyslene nahodou na Urade vlady SR?
Odpovedať Hodnotiť:
 

matoooo vsetka ucta :DDD vecerne pobavenie pred spanim len prospeje :DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

len sa snazil zapojit do diskusie, nemusite ho odstrkovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozz keby si nebol taky xuj tak pochopis, ze to bolo ironicky a zo srandy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bohuzial on to nepochopi a tak plati ekvivalenica s prvym vyrokom :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

bohuzial som to pochopil, a nechcel som ti aj ja napisat ze je to DOOOST TRAPNE, tak som sa ta "AKOZE" zastal, lebo som vedel ze ta zhodia ostatny, lebo co si napisal bola TRAPNOST tohto dna !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Většině lidí stačí aby věděli, kde je W A S D, krysa a potom taky R na dobýjení.. možná ještě F a mezerník.. Tak asi :-P
Odpovedať Hodnotiť:
 

CS positive =D
Odpovedať Hodnotiť:
 

technicke novinky su casto super, ale toto je fakt blbost. neviem si predstavit, ze by som sa mal ucit pisat na novom rozlozeni klavesky. teraz na klavesku ani nepozeram a pisem pomerne rychlo. nechcem sa ucit novy sposob, ktory aj tak prilis ergonomicky nie je. pismena podla abecedy? wtf? co im to da, ked vymyslia takuto hovadinu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sú to blázni, nikdy by som si ju nekúpil. Dosť dlho mi trvalo než som sa naučil písať na Qwerty a teraz vymýšľajú takéto pí******. Zo starým štandardom som spokojný načo potom vymýšľať takéto hovadiny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

maximalna pichovina je, ked su uz len zmenene klavesy Delete, End, Home....a podobne. KLavesnica ma byt:
QWERTY, Siroky Backspace, velky Enter, CapsLock s drazkou, Klavesy F maju byt oddelene po 4roch v skupine. medzi sipkami a Home klavesami musi byt medzera
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak, len napr skoda ze IBM isty čas zabudalo na windows tlacitko... asi nemali Gatesa v laske... toshiba zase niektore notebooky ma haluzoidne, r-click a windows tlacitka hore na pravo a del a ins zase dole vedla space... blbci
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako vy ale ja na písanie nepoužívam windowsove a ani funkčné klávesy ani home ani podobne kraviny takže mi je úplne uprdely kde sa nachádzajú.. a na škole som sa učil QWERTZ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze je coraz vacsi problem takuto klavesnicu zohnat. Na nasu skodu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, presne takuto klavesnicu mam, a i taku chcem :) problem je, ze chcem i podsvietenu, a bohuzial zatial som ju nikde nenasiel v takom rozlozeni ake cem :( maly enter, backspace zase velky a "\" niekde uplne mimo :( no skoda, ze je malo takych klavesnic :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Logitech G15, podla tvojho zelania, uplne husta :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm ako tak na to pozeram tak u mna to vyhrava ako "SHIT roku 2007" !
Odpovedať Hodnotiť:
 

gad dem dzizas krajst!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto mi pripomina ako ked v jednej krajine vyrobili betonovu loď! Tato klavesnica na 100% nebola vyrobena. Vyrobok takych kvalit sa nevyraba, tato klavesnica sa proste vyskytla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lenze ta lod aspon plavala 5 rokov a tato klavesnica tu bude mozno tak tri dni ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech si ju strčia do p.i.č.k.a.l.o.v.i.e.c.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemohli by radses skusit ergonomicke rozlozenie klaves tym, ze by zistili, ktore sa pouzivaju najcastejsie a tie by rozlozili po stranach pre pisanie obidvomi rukami, s tym, ze tam kde je "s" a "k" by boli 2 najcastejsie pouzivanie a okolo nich smerom zhora, by pridavali dalsie. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Take rozlozenie je, vola sa Dvorak (ale je prisposobene statisticky na anglicky jazyk) najcastejsie pouzivane klavesy mas tam, kde je na klasickej klavesnici asdf a jkl; a klavesy su vyvazene tak, aby si pri pisani vacsiny slov pouzil obe ruky. Staci si vo Win pridat do profilov klavesnice Dvorak a mozes skusat (pripadne porehadzovat pismenka na klavesnici ;) Je dokazane ze pisanie na Dvorak klavesnici je 2-10x rychlejsie ako qwerty...
Odpovedať Hodnotiť:
 


Brazilian friend saying hi

I am a <a href=http://www.iwantu.com/?id=85966211>swingers dating</a> enthuisast, there is nothing more fun to me than viewing <a href=http://www.iwantu.com/?id=85966211>swingers personals</a> with my wife, we just can't stop <a href=http://www.iwantu.com/?id=85966211>adult dating</a> and checking <a href=http://www.iwantu.com/?id=85966211>adult personals</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

posledny prispevok na ktory odpovedam je naj :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

v prvom rade by mali kazdeho naucit prstoklad, a aby mal tych standardnych 200 uderov za minutu... nie datlovat ako retardovany dvojprsty opičiak...
ps: odporucam hlavne zeleným bratom z polície a bielim bratom z lekárskeho prostredia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bo hlavne bieli bratia z lekarskeho prostredia nemaju nic lepsie na praci, ako sa ucit strojopis. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jano ty trapny krepan krepy nevypisuj tuna chujoviny :D nie kazdy pozral vsetku mudrost sveta a boli mu dopriate 4 roky strojopisu z toho 2 roky s pani profesorkou Dobrikovou tak STFU lebo z teba uz naozaj umriem...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

sranda,ale tiez mi trvalo 8 sekund tu vetu napisat.asi preto tak pomaly,lebo su tam slova ktore normalne nepisem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne to trvalo 10 sekund, a to pisem len dvoma prstami. Darmo, uz som raz tak zvyknuty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vítám všetkých do skupiny dvojprstých opíčiakov.. A kandidujem na predsedu....hhuhuhu, kto je pro?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked niekto pise 30 rokov qwerty tak asi tazko napise nieco rychlejsie na inej... pockajte 30 ROKOV..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak qwertyuiop + asdfghjkl + zxcvbnm tu bude na vzdy :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedze pisem vsetkymi desiatimi tak jedine qwertz. Na nove rozlozenie by som si asi tazko zvykal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna by mal byt vytvoreny standart, ale nie za cenu toho, ze sase budem pisat jeden text dva tyzdne :)
Vsade kde pridem su niektore klavesy prehodene, pripadne inej velkosti a pod. V tomto by som bral nejaky standard ;)
Aspon podla mna
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked programujes tak ine rozlozenie ako ang. qwerty je absolutne nepristupne. A to rozlozenie znakov na slovenskej qwertz je uplny nonsens
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ked by sa zaciatocnikom s PC o trosicku lepsie pisalo na tej novej klavesnici, bolo by im to v podstate na nic, prisli by do sveta a tam by ich cakala stara znama QWERTY, boli by z toho strateni. Naivni ludia co chcu zmenit cely svet, tym ze zmenia standard na klavesnice ktoru pouziva cely svet ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto vyzera ako daka lacna činska hračka :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Sega 9
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono ked niekto vymyslel klavesnicu pred nejakymi 140 rokmi s cielom spomalit pisanie aby sa klavesy nezasekavali, tak tak da rozum, ze dnes ked je to pezpredmetne tak sa niekto snazi vyvinut rozlozenie co urychli pisanie- a logicky by sa pri tom pouzila nejaka statisticka metoda - ala dvorak, co som este neskusal, ale verim ze funguje (skusim). ..o tejto tu klavesnici sa nevyjadrujem, to je pakosina - len tak svacnut klavesy vedla seba, podla abecedy :) ..este aj medzernik ma rozmer normalneho klavesu :) ..trulo!
Problem ale je - pri tom dvorakovi, ze v kazdom jazyku je statisticky ina intenzita pouzivania hlasok - tj. ak je dvorak vyvinuty na zaklade anglictiny - naco sa ju maju ucit ine jazyky? pisanie v nich to zrychlit vobec nemusi ..a viacero standardov pre jednotlive jazyky je opat nonsens... ..a este to programovanie k tomu... preto si myslim, ze qwerty zostane.. navzdy :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár