neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Vyvinuté notebookové batérie s výdržou 30 rokov na jedno nabitie

DSL.sk, 2.10.2007


Americkí vedci v programe sponzorovanom U.S. Air Force Research Laboratory údajne vyvinuli články použiteľné v notebookových batériách, ktoré majú výdrž 30 rokov používania na jedno nabitie respektíve naplnenie.

Informáciu priniesol server Next Energy News, rešpektovaný zdroj informácií o nových technológiách v energetike. V tomto prípade ale neuvádza žiadny overiteľný zdroj.

Články sú typu označovaného ako betavoltaics, využívajú zachytávanie energetických negatívnych beta častíc, elektrónov, vznikajúcich pri rádioaktívnom rozpade neutrónu na protón.

Technológia betavoltaics je známa už niekoľko desiatok rokov, doteraz dosahovaný výkon a hustota energie ale neboli dostatočné na nasadenie v zariadeniach ako notebooky. Technológia sa skúmala najmä s ohľadom na aplikácie vyžadujúce dlhodobé napájanie so slabým výkonom.

Typicky používané materiály samozrejme nie sú rádioaktívne v zmysle vyžarovania škodlivého gama žiarenia, vyžarujú len vysokoenergetické elektróny, ktoré sa ľahko spracujú alebo minimálne zachytia. Najpoužívanejším je izotop vodíka trícium a na kremíku založené zachytávače.

Poslednými zverejnenými informáciami o pokroku v adaptácii technológie na bežné použitie boli zlepšenia efektivity technológie Rochesterskou a Missourskou univerzitou, obe zverejnené v roku 2005.



Najnovšie články:

Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI


Diskusia:
                               
 

čo potom že to vydrží 30-rokov ale bude to stáť 30 mil. doláčov. No nekúp to :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a potom nepi!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no super, ze to vydrzi 30rokov... mne by stacilo ak by moj nb vydraz viac ako 5hodin :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dokym to nebude mat vodotrisk je to smejd... btw: aj blok v atomovej el. sa da napojit na notebook... oni vlastne vymysleli kabel ktorym prpojit bohunice s NB
Odpovedať Hodnotiť:
 

bol som na tych linkách - tých škôl a veď na jednej je písané že vydrží 20 rokov a na druhej 10 rokov.. a tu, na dsl.sk píšu 30 rokov.. To čo? spočitali to,či jako? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

niečo nové o slanej vode by nebolo?

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Slaná voda môže byť označenie pre:

* rekreačnú osadu a chatu na hornej Orave, pozri Slaná voda (osada)
* slaný minerálny prameň na hornej Orave, pozri Slaná voda (prameň)
* vodu oceánov, morí a slaných jazier

Odpovedať Hodnotiť:
 

Slanú vodu pod Babou horou (osadu i prameň) poznám dlhé roky.
Otázka sa týkala témy -
Slaná voda perspektívnym palivom!!!

Odpovedať Hodnotiť:
 

nechapeš ? pod Babou horou budeme tankovat Slanu vodu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a perspektívne páliť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nebude, staci vysokonapatovy DC zdroj, metalicky prasok kovu s vysokou diaelektrickou konstantou a spojivo-najlepsie vosk z palmy karnauba E 903 (obycajne potravinarske aditivum, lestidlo), trochu rozumu a aspon minimalne elektrotechnicke zrucnosti.... brownova bateria - magnetogalvanicky clanok, po spravnom postupe a spravnom vybere materialu nekonecna baterka...NEKONECNA! (toto nie su rozpravky na dobru noc)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a uz si to samozrejme videl aj v praxi ?
posli link na daky clanok o tom
Odpovedať Hodnotiť:
 

- nic nie je nekonecne
- maly prud
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si prave vyriesil energeticku krizu, vies o tom?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ok kamo tak si vezmi motor z pracky a tu tvoju baterku nekonecno samohrajkovu a urob si auticko. a ked potom vydes sem na kramarsky kopec na nom tak potom sa ti prestanem vysmievat ze take veci su hovadiny. naco si predsa budeme kupovat baterky ked si ich mozeme vyrabat doma z dakej haluze co sluzi na lestenie (mozno aj bambusu). hah

kamo ti poviem si vyhral
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hladal som nieake info o tom na nete a nikde som to nenasiel, mohol by si to nieako upresnit?
Btw: Uz vidim jak to kazdy skusa doma :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Našiel som doma starú batériu.
Vydržala 32 rokov!!!

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Co z toho, ze vydrzi 30 rokov bateria, ked notas mi po 2 rocnej zaruke hned odide :) Uz len technologicky je za 2 roky stary :) Co tak 30.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no paradicka
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak Zdeno, teraz si prides na svoje!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si ale kubo :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

aspon uz vieme co bude stat namiesto dvojiciek
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez som chcel napisat nieco v tom zmysle po precitani si nadpisu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm 30 rokov v porovnani s mojimi 4,5 hodinami je dost velky rozdiel:D a taky rozidel bude asi aj v cene:DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

zevraj zdraviu nezavadne!
to tvrdili aj o mobiloch a momentalne je to prekazane ze sposobuju rakovinu!
to ze to nevysiela gama ziarenie neznamena ze to nevysiela ine zatial netestovane ziarenia.
PS: to ma vydrzat 30 rokov na tom nb za 100 dolarov, co ma spotrebu 5 ci kolko watov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neviem o studii, krora by dokazovala, ze mobili sposobuju rakovinu, ale neva... a co myslim tym netestovanym ziarenim??:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pretoze taka studia nie je ^_^ stale su len nedokazane a nicim nepodlozene teorie, takze so skodlivostou mobilov je to stale len bud alebo...

a to netestovane ziarenie by zaujimalo aj mna :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak ked chces sa mozes dobrovolne zapojit do pokusu jak spalit svoj mozog (ak daky este mas).
ze nicim nepodlozene?
vydno ze len kecas a nehladas na nete. alebo si anglo-negramotny...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty si zase negramotny vo svojom materinskom jazyku, lebo normalny clovek nenapise ze vydi... :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

radsej sprosty ako mrtvy!
ale u niekoho by to bolo lepsie naopak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol... no daj link na nejaku studiu ktora hovori ze su mobilne telefony stopercentne skodlive pre ludske zdravie a ktora je aj niecim podlozena...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis ze len gama ziarenie je skodlive?
a pri rozpade jadra mas take siroke spektrum ziarenia ze ani polku z toho nepozname!
>mobili sak vygooglis tolko clankov tolkich renovovanych univerzit ze ani citat to nebudes mat kedy!
naprd:
http://www.goodhealthinfo.net/
/radiation/health_efx_western.htm

pre neanglicky komunikujucixh odporucam zacat:
http://www.mwm.cz/
ale ajtaj je vsetko origos po anglicky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Renovovane univerzity? :)

Menili fasadu? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

S tou renováciou si sa trochu sekol!!!

Asi maľovali !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

stale to iste, ako vravim, su to len spekulacie...

ten tvoj squelly mwm.cz tiez pise "Ačkoli badatelé nepřinesli přímý důkaz, že signál z mobilních telefonů škodí, nové zjištění naznačuje, že by tomu tak mohlo být."

konkretne podstatne v tom je to "nepřinesli přímý důkaz"

zatial kazdy jeden clanok na tuto temu co som cital koncil vetou "je nutny dalsi vyskum" a stale je to len o tom ze jeden tvrdi ako to moze skodit a druhy ako to neskodi... nic podlozene...
Odpovedať Hodnotiť:
 

trulo, mobily funguju na podobnom ziareni ako mikrovlnka, cize sa ti pecie mozog ked to mas pri uchu, ved si zober ked dlhsie volas ako mas cervene ucho a ako ta boli hlava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem, ja cervene ucho nemavam, ani ma nikdy z mobilu hlava nebolela. Vlastne mna hlave nebolela vobec a to telefonujem furt, robim v IT firme a studujem IT skolu. Nuz asi som mimozemstan...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja som mal zase cervene ucho a bolela ma hlava ked som kedysi telefonoval cez pevnu linku...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ppresne tak.... skuste si niecim hodinu tlacit na ucho a bude vas boliet hlava a aj cervene ucho bude...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ta bolest hlavy nieje zo signalu ale z toho reproduktora kde je malinky magnet, uz ste niekedy zaspali zo sluchadlami na usiach? a cervene ucho... nemate si tlacit ten telefon tak na to ucho
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak teraz si tomu dal ze vraj malinky magnet sposobuje bolest hlavy, to by potom ludia po takom 15 minutovom skene v MR mali taku treskucu bolest hlavy, ze by odpadavali hned po vystupe z toho stroja

a btw magnetizmus ma liecive ucinky na organizmus je to preskumane za poslednych vyse 100 rokov asi najviac zo vsetkych prirodnych sil, staci si o tom nieco precitat alebo aj pozriet
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak teraz si tomu dal, ze vraj malinky magnet sposobuje bolest hlavy, to by potom ludia po takom 15 minutovom skene v MR mali taku treskucu bolest hlavy, ze by odpadavali hned po vystupe z toho stroja.

A btw magnetizmus ma liecive ucinky na organizmus je to preskumane za poslednych vyse 100 rokov asi najviac zo vsetkych prirodnych sil, staci si o tom nieco precitat alebo aj pozriet.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vy ste tomu dali :) sa tu musim smiat ako prešlo z članku o baterke ku komlet lekarskemu vyšetreniu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre beznu prax by stacila vydrz 30 dni x 8 hodin denne. Ak by som si musel notebook nabijat raz mesacne, kludne by tie baterky mohli stat aj polovicu ceny notebooku

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hej, keby boli nabijatelne. Ale jednorazove dat 15000 (polovcu ceny) kazdy mesiac za baterku to by asi neslo..
Odpovedať Hodnotiť:
 

To aj dnesne baterky stoja 1/2 ceny NB - u tych lacnejsich :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

jj 1/2... :D preco nepredavaju notebook bez baterky za 1/2 ceny...?
Odpovedať Hodnotiť:
 

este zabudli za ta technologia tu bude az za tych 30 rokov a kto vie co tu bude ked sa do nas pusti globalne oteplovanie, myslim ze potom uz nebude treba ani tie notebooky....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a to myslis ze teraz zacali testovat tu baterku ci ozaj vydrzi 30 rokov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Výdrž zdroja je vypočítany. Nezáleží ani na spotrebe (treba len dodržať max. spotrbu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

som zvedavy na velkost tej baterie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doteraz sa uvedená technológia používala iba v ruských ponorkách a látka v nich nebola rádioaktívna, teda pokiaľ sa nechytala do ruky...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

www.zlodejina.cz/kradez.php?id=8604
Odpovedať Hodnotiť:
 

boze ty si xuj :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

<->us
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z nadpisu som si myslel že k NB bude prislúchať mini jadrová elektráreň :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

No podla vydže(30rokov) dá sa povedať!:-)) Aj v atómovkách sa mení jadrové palivo každých 30 rokov! Hm! Notebook vydrží 30 rokov?:)))
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kde si sobral, ze sa meni raz za 30 rokov? Ja mam 17 a uz som pocul o dvoch meneniach paliva v mochovciach...
Odpovedať Hodnotiť:
 

blok 1 a blok 2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Palivo sa meni v cykloch - nove sa do do vonkajsej tretiny reaktora, to co bolo tam sa posunie do prostrednej tretiny a ta sa do uplne dostredu - to co bolo v strede sa vyvezie. To sa opakuje priblizne kazdy rok, takze jedno a top same palivo vydrzi v reaktore cca 3 roky - okraj, stredna cast, uplne v strede. To len na okraj ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-D som sa pobavil :-D , to by potom nebolo ekologickejsieho paliva na svete. tie tyce by museli byt riadne dlhe aby to tolko vydrzalo a ten reaktor riadne hlboky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zabudli napisat ze to vydrzi ked notebook bude vypnuty :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze 30 rokov bude pouzitelnych iba ak vyrobcovia notebookov budu vyuzivat rovnake baterie. Notebook sa meni prilizne za 3 roky maximum 5 tak naco bateria na 30 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ty mas teda riadne hlboko do vrecka ked si len tak menis notebooky...ja mam doma este starodavny 10 rocny stroj a ked som v nudzi, postaci aj ten...nadherne na tom ide linux, ale baterka vydrzi ledva 5 minut :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ha 30rokov :D mne moja vydrzi hodinu a pol a zijem :D xps rulezzzzzz
Odpovedať Hodnotiť:
 

A je to!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

dsl je uplne super portal. Nikde sa tak nezasmejem pri citani diskusie. Ked uz ine nie, diskusia je vzdy bombova. Na inych portaloch je o to nudza. Este tak itnews, ale tam nechodi tolko soplakov s fajn zmyslom pre humor :-D, nech zije dsl (portal)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Súhlasím - tieto diskusie sa takmer vždy zvrtnú do vcelku zaujímavých rovín, ktoré s ešte k tomu málo kedy držia pôvodnej témy.
A čo všetko sa človek nedozvie !!! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ved to je nas slovensky "najrenovovanejsi" portal kde sa stretavaju vsetci IT odbornici sveta... :D no ale fakt treba uznat ze tieto diskusie nemaju chybu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

napodobne, tieto diskusie prosto nemaju chybu, clovek sa na nich zasmeje aj ked sa nechce a diskusie na inych weboch nesahaju tejto ani po kolena(keby teda nejake mala :D)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemysleli to nahodou tak, ze po 1 nabiti si baterka priblizne uchova kapacitu 30 rokov?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

prichadza nova era. baterka na 30 rokov je len zaciatok. bud sa stane ako vo filme Den potom,alebo sa vsetko bude opravovat,vylepsevat atd same!!! ved kam dospelo ludstvo za 2000 rokov,kde budeme o dalsich? bud v Pcku,alebo dalekoooo. p.s za 30 rokov sa notebooky pouzivat nebudu,pc bude v hlave xi xi

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Je dost mozne ze ta baterka vydrzi 30 rokov a nabijat ju budu 4 krat do dna :-D
Iny prototyp som videl na cebite. Bateria ktora cerpa energiu z alkoholu (nebudem rozoberat ako) Takze onedlho pojdeme do baru vecer namiesto s kamosmi s notasom Objedname 2 poldeci a hotovo. Jedem mne jeden laptopu :-D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a co tak z vody??? videl som uz nabijacku na mobil na vodu ^_^ ak sa dobre pamatam tak cca na deco vody dokazala nabit mobil
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

neskoda toho alkacu???? moj by bol asi stale vybity :-D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

uz sa nebudu predavat alkalicke baterky v obchodoch ale alkoholicke :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ta bateria prisla z roku 2037, vtedy bola prave dobita.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poslednými zverejnenými informáciami o pokroku zverejnené v roku 2005:-)) Tento clanok musel putovat s inej casovej sustavy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kua me vydrzi baterka 2 minuty :-/
Odpovedať Hodnotiť:
 

kedy bude uvedená do predaja? v roku 2059?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ak vedia do notaku taku baterku vyrobit, tak sa tesim na auta na taky pohon, nulove emisie, paradicka, parkovat mozem aj v obyvacke, hehe. A fakt, s baterkami musia nieco vymysliet, tesim sa, len v notebooku by mohli predsa len potom rozmyslat hlavne o univerzalnosti, aby som po dvoch rokoch novy notebook menil bez baterku, lebo tu mam po starom otcovi a este fachci :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.teslamotors.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Venturi_F%C3%A9tish
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Auto asi neodobera 30w ako notebook :D

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hmmm 30 rokov ,.., kery madar by mal notebook 30 rokov ? :-D asik ziadny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty máš čo osobne proti Maďarom?
Určite máš na stole portréty všetkých významných politikov 21 storočia.........
Odpovedať Hodnotiť:
 

juj palučko či si ale trulko , normalne ked sa ti rozsype kupiš si novy a baterku daš mne
Odpovedať Hodnotiť:
 

kecy ako zvycajne.. uz to bolo tolko krat, ze energeticky zdroj s dlhou vydrzou.. a HOVNO.. bud si stale vymyslaju, alebo to opat pochova energeticka lobby.. prachy su prachy a ty co riadia energeticky priemysel nemaju o taketo zdroje zaujem. ved by im klesli prijmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je jedno
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár