neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Windows XP sa budú predávať o 5 mesiacov dlhšie

DSL.sk, 28.9.2007


Spoločnosť Microsoft včera predĺžila dostupnosť Windows XP o ďalších päť mesiacov.

Pôvodne mali veľkí výrobcovia PC úplne prestať predinštalovávať na počítače Windows XP a retail verzie mali prestať byť dostupné 30. januára 2008.

Podľa včerajšieho oznámenia sa tento termín posúva o päť mesiacov na 30. júna 2008.

Dostupnosť Windows XP Starter Edition pre slabšie PC najmä v rozvojových krajinách sa posúva na 30. júna 2010.

Menší výrobcovia počítačov budú môcť predinštalovávať Windows XP do 30. januára 2009.

Operačný systém Windows Vista bol vydaný v januári tohto roka. Podľa viacerých prieskumov a štatistík po viac ako pol roku po jeho vydaní je ale stále mimoriadne populárny aj Windows XP.

V posledných týždňoch Microsoft začal v spolupráci s viacerými veľkými výrobcami počítačov ponúkať užívateľom edícií Windows Vista Business a Ultimate inštalačné CD Windows XP, ktoré im umožňuje nainštalovať si dočasne Windows XP Professional a neskôr sa vrátiť k Windows Vista.

Možnosť inštalovania Windows XP užívateľom týchto edícií poskytuje licencia už od vydania operačného systému, priame poskytovanie CD Windows XP by malo viac sprístupniť túto možnosť.



Najnovšie články:

Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI


Diskusia:
                               
 

Uz vidim opat tie naivne disputaty co je lepsie Linux ci Win. Kazdemu co najlepsie vyhovuje. Mne osobne sa XP velmi paci. Stabilne, dobre, najviac rozsirene - len drahe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze FreeBSD :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

FreeBSE?
Odpovedať Hodnotiť:
 

FreeLSD
Odpovedať Hodnotiť:
 

FreeTHC
Odpovedať Hodnotiť:
 

FreeBOH
Odpovedať Hodnotiť:
 

free willi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale williho ešte stale nepustili :-( :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

už som ho pustil (oxo)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak naco zacinas?
Odpovedať Hodnotiť:
 

WinXP je shit ale mensi neze Vista
Linux je fasa
Na WinXP mam software ktory potrebujem (Photoshop, corel atd.)
Na linuxe mam kopu softu ktory ked zapnem netusim co s nim.

berem winXP
Odpovedať Hodnotiť:
 

WinXP je shit ale mensi nez Vista
Linux je fasa
Na WinXP mam software ktory potrebujem (Photoshop, corel atd.)
Na linuxe mam kopu softu ktory ked zapnem(Photoshop, samozrejme ide), tak funguje

berem linux
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco si si ten soft do toho linuxu nainstaloval ked ti tam vadi? Ono sa daju tie soft vyberat pri instalacii Linuxu ktore chces a ktore nie. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no myslim ze ten termin este zopar krat posunu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ja sa pridavam k nazoru ze to este posunu a nielen raz no naco zastavovat banu ked ma este kopa vzacnych surovin :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vista skončí asi ako pred rokmi windows milenium (Me) ..:)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ME bolo len velmi lacnou nadstavbou na 98cku, nieco ako norton commander na DOS.
Pri tom kolko penazi natlacili do vyvoja Visty to nenechaju plavat, ale marketingom nas prinutia to pouzivat. Dojde na moje slova.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako ta moze niekto prinutit pouzivat nieco o com si presvedceny ze je to humus? Alebo lahko podliehas klamlivej reklame a nespoliehas sa na vlastny rozum?
Odpovedať Hodnotiť:
 

presvedceny mozes byt, ale aj tak si myslim, ze si ho vzivote na kompe nemal a ak ano tak 5 minut a povedal si, ze je to humus len preto, lebo sa bojis skusit nieco nove.

nie myslim, ja to priam viem :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

trulo, staci ked odstavia support Xpckam a mozes ist handry fajcit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dost mozne a i vysoko pravdepodobne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tomto pripade nie je podstatne ci uz islo o nadstavbu alebo nie, dolezite je, ze to bolo predavane ako OS nie ako nadstavba. Ale o tom potom....
Ako to vypada skoro po roku uvolnenia Visty a predlzenia distribucie WXP, myslim, ze proste uzivatelia VISTU "preskocia" a prejdu na novy system, ktory vyjde predpokladam v roku 2009. Vista dokopy nic nove neponuka, len je zbytocne nafuknuta ---- vytvorena pre vyrobcov a prdajcov hardware. A este tie restrikcne opatrenia ohladne DRM a podobne...:(((
A je len otazkou casu, kedy si mozte direct 10 nainstalovat korektne aj na XP....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze ako to vypada...ty si daj facku hovado
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tohle je typicky problém lichého systému. Vista se neprosadí a měl by se prosadit ten systém potom. Ten potom se zase neprosadí a ten další zase jo. :-P

Odpovedať Hodnotiť:
 

otazka je co bude po viste? nejaky open source winshit? Zrejme to k tomu smeruje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

WINDOWS SEVEN (7) ALEBO TAKZ WINDOWS VIENNA, neviem čo to ma byť ale prvé screen čo som videl, normalne som neveril čo to je zač. Dosť jednoducho to vyzeralo, i ked to bola len ALFA version, ale aj tak. Podobalo sa to dost na MAC OS, ale nebolo to presne ako MAC. Nebol to ten klasicky štart a panel z ponukou ale ikonky na oblom banneri z virtuálnym posuvom do strán. Microsoftik sa asi chystá spraviť niečo revolučné, niečo nové a iné aby sa chytil este v poslednej chvili, lebo linux na windowsi už dycha ako tornado, ak sa nič nezačne hybať čoskoro prevalcuju windowsiki a bill už nebude vedeť koho ma zaplatiť, alebo mu pride do hlavy ze to nieje len o grafike pre posranych userov ktory vedia ledva pustiť net a na všetko naletia, maly by tam troška popracovať aj na zdrojaku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zlá organizácia v Microsofte, preto su tie windowsi potom zo začiatku také neohrabané. Cital som ako vyvíjali Vistu a nečudujem sa ze s toho vznikol taky kus šrotu. 3roky sa nevedeli vo vyvojarni dohodnuť ako to vlastne spracujú a nakoniec to vyšlo tak ako to vyšlo. Myslím ze sa Vista postupne zlepšuje, nieje to stale uzasne ale je to lepšie ako zo začiatku. Osobne som na notebooku HP RAM 1Gb HDD 120gb skúšal Vistu Home Premium. A vysledok? Slapalo to uplne bez problemov a v normalnom tempe, akurát to malo vysoke naroky na batériu, a pracu pc, ale ináč slapalo všetko v najlepšiom poriadku. Pri zalohe pc boli menšie problemy, a neskutočne ma zozierala tabulka či chcem dani proces spustiť aj napriek tomu ze som to deaktivoval. Vista ma svoje velke chyby ale lepšia sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

WindowsIksPé
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len tu zas chyba niekto kto okomentuje všetku tuto gramatiku
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre moj komp je XP ako stavane, na Vistu nemam moc hardware a ked ju budem chciet tak si najskor kupim lepsi komp... ale kvoli Viste ho samozrejme kupovat nebudem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

XP bude mŕtve až microsoft skončí s podporou a updatami. Tým môžu prinútiť firmy prejsť na vistu. z vlastnej skúsenosti ale viem, že dosť softu nejde ani vo winXP (iba na w2000) nieto ešte pod Vistou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako napr.?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fero ,Joži , Ďuri , Janči , Jari
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja beriem Kubuntu http://www.youtube.com/watch?v=_ImW0-MgR8I

XP je najpouzivanejsie http://www.w3counter.com/globalstats.php

Vista je shit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

P.s. XP ma dlhsiu podporu ako Vista

XP http://support.microsoft.com/lifecycle/?p1=3223

Vista Utimate http://support.microsoft.com/lifecycle/?p1=11734

Vista Premium http://support.microsoft.com/lifecycle/?p1=11712
Odpovedať Hodnotiť:
 

podpora sa meni, fakt
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uplne najlepsi je samozrejme MacOSX
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto ho mame vsetci!
(Na Slovensku 0.9%.)

Odpovedať Hodnotiť:
 

WinXP je lepší ako Vista (rozhodne stabilnejší a už aj čiastočne pozaplátaný). Vista bola dosť uponáhlaná. Aj keď tvrdia že je bezpečnejšia má kopu dier a radšej zostanem pri XP a počkám si na ďalší Win (alebo minimálne na SP1 pre Vistu). Microsoft má tendenciu striedať dobrý Win so shitom.
Vista sa snaží byť iná a to aj za cenu, že to poserú (čo sa podľa stalo). Tvári sa pekne ale je to kopa somarín a ak človek ju chce normálne bez problémov používať musí sa v tom hrabať a to si radšej zoberem Linux. Ja ako obyčajný užívateľ potrebujem funkčný a bezpečný OS a na tie "vychytávky" čo má Vista im zvysoka kašlem.
Väčšina ľudí čo poznám a sa stretlo s Vistou nadáva, že je úplne iná a že sa v nej nevyznajú.
Čo sa týka tých bezpečnostných opatrení čo má tak sú to len absolútne otravné veci.
Vista má kopu distribúcii kdo sa v nich má vyznať? Pri XP boli dve a človek mal jasno Home alebo Professional.

ZHRNUTIE:
Vistu by som si nenainštaloval ani keby bola zadarmo!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

>>Vistu by som si nenainštaloval ani keby bola zadarmo!!!

Ja aj hej, pre tu srandu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani pre tú srandu. Veď má vraj problém aj s XP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

>>>Už som tu. Volal ma niekto???<<<

Odpovedať Hodnotiť:
 

"Vista má kopu distribúcii kdo sa v nich má vyznať?" no ako keby linux nemal :D (pst sam pouzivam ubuntu) ...ale ano je to pravda kopa verzii toho isteho winshitu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jednoducho, das si vyhladat "vista" napriklad na btjunkie a zoradis si podla velkosti. ten najvacsi bude najlepsi :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetko sú to tie isté shity. Pri Linuxe je aspoň viditeľný rozdiel medzi GNOME a KDE. A distribúcie ako SUSE Kubuntu... súdosť rozdielne.
U Visty viem len o tom, že tá najlacnejšia nemá tie grafické "hračky".
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ked vetcina znas nadava na hlistu ze aka je narocna na HW, nakoniec to bude tak ako s XPckom ked prislo s minimal narokom(cpu-700Mhz,ram-128mb..a viac) ..ked este vsetci slapali prevazne na W98ke a maly hw cca:cpu-200Mhz,ram-32mb..co na tu dobu bolo cenovo dostupne a stacilo to...tak ako vtedy,tak aj "dnes" je podobna situacia z hlistou..za par rokou tu mozno budeme branit JEHO-VISTU;) pred nejakou "sedmickou".
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mohli hovoriť aj o Win95. Vista nieje od základu dobrá. To je ako zo všetkým. Vymysleli niečo nové ale ešte to nezvláli a ďalšia verzia(Win) už bude lepší a preto si radšej počkám na ďalší Win.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No minimalne niektore portaly nutia cloveka
pouzivat IE, ine skratka pouzivat nesmie :)
http://www.linuxos.sk/forum/10166/index.html

Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo joj.sk po novom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jj ta nova stranka je hnus, mali aspon ponechat staru, kym tu novu alfa verziu zabehnu, lebo takto pridu o uzivatelov. Predtym som sledoval spravy na JOJ denne, teraz uz tam nechodim vobec, kedze sa tam uz spravy pozerat nedaju. :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niektore komentare su celkom vtipne: "Používam
prehliadač Mozilla Firefox, čo je celosvetovo najpouzívanejší prehliadač a nemám možnosť využívať túto službu ?" Mali by si uvedomit, ze vetsina ma vzdy narok na vsetko a mensiny sa musia prisposobit, pretoze tak to v dnesnom svete funguje a ked sa im nepaci, mozu sa ist vyplakat k mame alebo sa mozu chytit iniciativy a urobit vlastnu verziu stranky cez flash alebo javu. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

...tak k posunutiu len jedna pikoska,vcera som videl bezat na jednom pocitaci Win 95...som sa nevedel prestat smiat...
a to na ten "pocitac"chceli dat net...a to uz som vobec neustal a klakol som...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No pekne. Ale neveril by si kolko magorov má ešte na PC Win95 pretože nemajú licenciu na iný Win / boja sa dať Linux / nechcú platiť za nový a nechcú ilegálny Win.
Ja som WinXP dostal s notebookom a mne úplne stačí aj keď uvažujem, že pomaly začnem prechádzať na Linux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MSDOS ruleeeeeeeeeeeeeeeeeeeez!

Odpovedať Hodnotiť:
 

Dajte chlast pre Bendera: http://www.homervsbender.com/?ida=2217
Odpovedať Hodnotiť:
 

no napriklad papier. unas v praci sa denne spotrebuje asi 20 a viac balikov kancelarskeho papiera a to nam ho vozia na paletach. sila co.
Odpovedať Hodnotiť:
 

U nas na poli bola tento rok velmi dobra uroda jednojadrovych procesorov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm... pozeram ze vsetci nadavaju na Vistu... podelim sa so svojimi skusenostami... Windows Vista Home Premium mam nainstalovanu od marca. Kupil som krabicovu verziu priamo z USA cez Amazon a vysla ma cca 5700,- Sk (mali akciu) a musim skonstatovat ze tak rychly a stabilny system som nemal ani na XP (samozrejme chce to silny HW), aplikacie bezia bez problemov, vsetko slape fajn. Podotykam vsak ze mam ako dual nainstalovany aj Linux (SUSE 10.1) cez GRUB, pretoze je cool a ja som na nom vyrastal :P, reci o tom, ze Vista sux a podobne, su len od tych, co su frustrovany s toho, ze nemaju silny HW a tak skoro ho mat nebudu (pre financne naroky)... pre tych, ktory mozu investovat do PC je Vista dobre, rychle a stabilne riesenie...tolko som chcel a je to moj subjektivny nazor a ziadna reklama Microsoftu (vela ich produktov ignorujem a nikdy pouzivat z principu nebudem (Office, IE, WMP a pod). Som celkom spokojny. Nic viac nic menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, ty si jeden z mala co su zrejme s Vistou spokojny. Nehlasam sa k nejakym priebornikom v oblasti softveru ale co to som uz preskakal takze nie som uplny noob a mozem ti povedat, ze Vista je rozhodne nedotiahnuty system s velkym potencialom, ale zial absolutne zlym prevedenim.
Pre tych co si mohli sadnut k Macom nie je Vista nic ine ako nepodareny pokus vyrobit pre IBMPC MacOS X :-). Vychytavky presne rovnake, novinky temer ziadne (nemohol som az na krajsi graficky layout postrehnut nic revolucne). Neskutocne otravny security system, Kopu banalit, nedostatocne dovyvijane drivery (hlavne TVkarty maju problemy, niektore tlaciarne, nehovoriac o hracoch PC hier,
Taktiez som sa stretol s par absurditami (napr. pri pripojeni SDkarty to vyzadovalo jej formatovanie (potesi ked si chcete z nej stiahnut fotky :-) a to aj napojenim priamo fotaku cez USB.
Detaily? .. ale na nich stoji svet, preto dnes rozhodne XP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Súhlasím.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár