neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
MS vydal RC verziu Windows Serveru 2008 s virtualizáciou

DSL.sk, 26.9.2007


Spoločnosť Microsoft tento týždeň sprístupnila verejnosti voľne na stiahnutie prvého release kandidáta pripravovaného operačného systému Windows Server 2008 označovaného ako RC0.

Najväčšou novinkou oproti predchádzajúcim beta verziám je dostupnosť nového virtualizačného riešenia Microsoftu Viridian, ktoré umožňuje na počítači spúšťať viacero operačných systémov.

Okrem dôležitosti tejto funkcie pre serverové nasadenie sa predpokladá, že Microsoft riešenie portuje neskôr aj na svoje desktopové operačné systémy a tak Windows Server 2008 poskytuje prvý pohľad na to, ako bude pravdepodobne v budúcnosti vyzerať virtualizácia na Windows desktope.

Viridian, oficiálnym názvom Windows Server Virtualization, má na rozdiel od Virtual PC, Virtual Server a ďalších virtualizačných riešení pre Windows hypervisora, softvér manažujúci jednotlivé virtuálne stroje (VM), spusteného priamo na hardvéri.

Až nad hypervisorom bežia virtuálne stroje, tzv. partície, vrátane hlavného OS. Hlavný OS, Windows Server 2008, beží v prvej tzv. root partícii. Windows Server 2008 v prvej partícii obsahuje ovládače hardvéru, ktoré poskytujú prístup k hardvéru aj ostatným VM.

V ďalších partíciách môžu byť spustené ľubovoľné operačné systémy.

Virtualizácia je dostupná len u 64-bitových verzií Windows Server 2008, postup jej sprevádzkovania zverejnil MS tu.

RC0 verziu Windows Server 2008 je možné sťahovať tu, respektíve priamo tu.



Najnovšie články:

Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI


Diskusia:
                               
 

ajtak to dovrzaju jak doteraz vsetky windoozy
Odpovedať Hodnotiť:
 

na server iba debian
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor nejake BSD...
Odpovedať Hodnotiť:
 

windows je ako server fajn. ked sa niekto stazuje na windows, vacsinou je problem v uzivatelovi...co viac dodat
Odpovedať Hodnotiť:
 

kazdy je blbec len ty letadlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

all aboard the failboat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som bol absolutne nespokojny s MS Windows Server Edition. Presiel som na Debian a uz to nema chybu. Debian sa postupom casu usalasil aj na mojom deskope pre svoju stabilitu, open-source, pekny pocet dostupnych balikov atd. Viem o com hovorim, lebo som spravcom nekjedneho servera a nie kratko.
Inac by som dodal k tej virtualizacii. Nenavno MS vystupil, ze lin mu porusuje patenty. A na podiv cela virtualizacia je akoby okopirovana od virtualizacnych programov ako VirtualBox a spol. Ved to je smiesne :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

smiešny si ty na čele s tvojim smiešnym nickom
Odpovedať Hodnotiť:
 

A z coho pramenila tvoja nespokojnost s win2003 serverom? Preco si bol nespokojny?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri zakupeni OS mu nedali lizatko ako bonus
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som puzival win2003 server na starom pocitaci, ktory mi mal zabezpecit pristup na internet. Problem nastaval vtedy ked bol pusteny viac ako 12 hodin, najpr sa pripojenie rapidne spomalilo a o o dalsie 2-3 hodiny uplne prerusilo a vtedy bol uz server tuhy.
Konfiguracia:
cpu 900MHz
ram 128MB
disk 30GB

Odpovedať Hodnotiť:
 

debian je vymakany to je pravda. Bezia mi pod nim rozne windowsy ktore prihlasujem do samba domeny. Dost uchylne ale kazdy amme nejake hobby
Odpovedať Hodnotiť:
 

Radsej by mali vydať funkčnu vistu resp Longhorn nie tu sračku čo je na trhu ved problamovajši operak ani rusy nepoznaju a to fakcia v azbuke Ja sašla sumaaa.... sory ale Linux is death MacX is un a Ms is no napad lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

I Am very kapd be a fast
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hi nice site i licke him ty.
http://maloitestone.info
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár