neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Rusko sa nechce vzdať sovietskej .su domény

DSL.sk, 20.9.2007


Rusko sa nechce vzdať domény najvyššej úrovne .su používanej pre Sovietsky zväz, informuje agentúra Reuters.

Rusko v súčasnosti ako hlavnú doménu používa samozrejme doménu .ru. Doménu .su ale prevádzkuje rovnaký registrátor, Russian Institute for Public Networks, ktorý doménu dobrovoľne nechce uvoľniť.

Národné domény najvyššej úrovne sú podľa pravidiel organizácie Icann rozhodujúcej o vzniku a prevádzkovateľoch domén najvyššej úrovne určené len pre existujúce krajiny. Icann preto plánuje vzhľadom na uplynutie viac ako pätnásť rokov od rozpadu Sovietskeho zväzu pristúpiť k zrušeniu domény .su.

V súčasnosti je v doméne .su registrovaných 10 000 domén a ročne pribúda 1 500 nových.

Doména bola pridelená Sovietskemu zväzu v septembri 1990, krajina s rozpadla v roku 1991. Doménu .ru má Rusko od apríla 1994.

Podobná situácia nastala aj v Československu po jeho rozdelení v roku 1993 s jeho doménou .cs. Táto bola uvoľnená už v roku 1995 a v súčasnosti je nepoužívaná.



Najnovšie články:

Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu


Diskusia:
                               
 

prvy? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale predstavte si ake by to bolo fajn mat napriklad hram.cs :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne to aj mna napadlo. by som hned bral domenu hraj.cs :D to by bolo super podla mna :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

len nezúfaj, ešte existuje malilinká šanca že niekedy v budúcnosti sa s Čechmi znova spojíme a tvoj sen mat doménu hraj.cs sa splní ;-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ja hram :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pačemu smačila garila ko..ta v majo supe???

Ale k veci pokiaľ tú doménu stále prevádzkujú, tak nech ju majú. Ani ja by som sa nechcel vzdať národnej hrdosti.

Ej, hor sa sveta proletári,
ej, hor sa hladom zmučení!
Už nášho hnevu sopka žiari,
to bude výbuch posledný.
Rozboríme sveta starý základ,
otroci hor sa k víťazstvám!
Zabráňme minulosti návrat,
ľud bude vládnuť navždy sám.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Rusi dobre robia, skor sa cudujem ze sme sa mi tej .cs tak lahko vzdali, par cesko-slovenskych stranok by sa urcite naslo.

Co by som ale rad vedel, nadpis vravi "nechce sa vzdat." Znamena to ze im ju chcu zobrat? Kto a preco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Icann, vychádza to priamo z definície národných domén, ktoré majú prislúchať len existujúcim krajinám.

Ale máte pravdu, že to nemusí byť všeobecná vedomosť, preto to do článku doplníme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo Hram.w3 :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

BTW
.cs neni Serbia and Montenegro ? hmm ? :) :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

ozaj, hram.cs uz je obsadene ;)
no smola
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie je, uvazovalo sa o tom, ale nakoniec po .yu dostali prave teraz vlastne
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna by cs domena bola fakt super! ved 90% portalov je urcenych cechom aj slovakom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak by bola .cs tak by Cesi PEKNE ppotiahli slovakov do sveta, lebo .sk neni nic extra zname :)

Vacsina ludi ani len netusi kde/co Slovekia je ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ty si nam mudry:P.

Myslis, ze v zahranici niekoho trapia ceske weby? Asi tazko...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no zopar by sa dalo ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

miminalne viac nez slovenske ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

podpisujes sa tu troma krizikmi a ani slovakia napisat nevies,
LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa cudujem ze si tu domenu cesi nenechali a nev1j3bal1 s nami tak jak aj s vlajkou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozz2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozz3
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozz°°
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozz∞
Odpovedať Hodnotiť:
 

BOZZ rulezz .. ty teda dokazes pekne prisiep do clanku :D:D, k veci.. preco im ju beru??? ja by som im ju nechal.. preco nie.. vsak je to ich historia ako aj historia amikov je spojena s atomovou bombou na hirosimu a nikto im nic neberie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

*prispiet

Odpovedať Hodnotiť:
 

SÓÓVIET JÚŇION
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár