neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Počítačový smajlík oslavuje 25 rokov

DSL.sk, 18.9.2007


Smajlík v podobe dvojbodky, pomlčky a pravej zátvorky, oslávi zajtra presne 25 rokov od svojho prvého použitia.

19. septembra 1982 ho v diskusnej skupine na Carnegie Mellon University navrhol používať v súčasnosti profesor tejto univerzity Scott Fahlman ako prostriedok na vyjadrenie emócií.

Podľa súčasných dostupných informácií ide o prvé použitie emotikonu a nikto iný si nenárokuje skoršie prvenstvo. V rovnakom príspevku Fahlman navrhol používať aj :-( na vyjadrenie negatívnych emócií.

Podľa univerzity sa emotikony celosvetovo, samozrejme najskôr na ostatné univerzity, ktoré boli centrom Internetu v tom čase, rozšírili preukázateľne práve z pôvodného príspevku a diskusií na Carnegie Mellon University.

V súčasnosti sú tzv. emotikony vyjadrujúce emočný stav pisateľa neodmysliteľnou súčasťou textovej komunikácie. IM programy ich síce často nahrádzajú grafickou ilustračnou reprezentáciou, vo väčšine týchto programov sa naďalej prenášajú ale vo svojej textovej podobe a grafické zobrazenie závisí na nastavení konkrétneho IM klienta.

Univerzita o výročí informovala v tomto článku.



Najnovšie články:

Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu


Diskusia:
                               
 


Odpovedať Hodnotiť:
 

takto vyzera moj znamy v siltovke
d:-)+-<


Odpovedať Hodnotiť:
 

c:-=
Odpovedať Hodnotiť:
 

tot je moj oblubenec (,') akurat ine pismo potrebuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to je dobre ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ti nato (_!_), )=D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

smajliki su fajn vec.......smileys rulezzu :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:,-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

...teraz budu same smajlove komenty x)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) :-) :( :-( ;) ;-) :o) :O) xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

O.o
Odpovedať Hodnotiť:
 

xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

<:o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

[:-o]-
Odpovedať Hodnotiť:
 

prsicka poznate?
(.)(.) (o)(o)
(.Y.) (oYo)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, to je super :)
Odpovedať Hodnotiť:
 


; % ( . )( . )
( . Y . )
\ A /
I I
/ \
/ v \
l I l
\ I /
l I l
l I l
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked uz sme pri tych organoch, tu je ina cast :) pri istom ukone (ono to ma aj naslednost), ale pochybujem ze sa to na stranke zobrazi dobre (to o v druhom riadku patri k poslednemu "dejstvu" :)

(_._) (_o_) (_O_) (_._)
o
Odpovedať Hodnotiť:
 

10 z 10 :P :D ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dojdem sem zajtra a budem prvy alebo druhy. Seckych pomazu :) (no musel som ho aj ja dat)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zeby bol dalsi slavny vypadok ICQ? Lebo mile dusicky na pokeci sa stazuju ze im nejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, sme opat ochromeni :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este som zabudol smajlik..... T_T
Odpovedať Hodnotiť:
 

noo tak to maju dobre, mne nejde asi polovica i-stranok otvorit :D:D inak GZ smile.. *kiss*, :) :( ;) :'( :D xD :o) =) (:o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

<3
Odpovedať Hodnotiť:
 

nora mojsejovie ( , ) brano mojsej ( o ) zozadu
Odpovedať Hodnotiť:
 

To brano mojsej skorej takto ( O )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som vymyslel slimaka a mam na neho aj patent!!!

@_"
Odpovedať Hodnotiť:
 

jej ten je pekny. akurat ... co tym komu povies?
Mozno z casu na cas ... ked chces napisat 'slimak' .... mmm ano, tak to by slo :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

^_^
Odpovedať Hodnotiť:
 

u mna vyhrava tento =o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Q('-'Q) - boxer
.=~ - mucha s plamenometom
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ten boxer je paradny...
Odpovedať Hodnotiť:
 



MOJ SMAJLIK


BoZZ
Odpovedať Hodnotiť:
 

prekne hnusny :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

8==O
Odpovedať Hodnotiť:
 

^_^ -_- -.- >.< O_O
Odpovedať Hodnotiť:
 

:F
Odpovedať Hodnotiť:
 

hey guys, im new here....
what is this forum for?
Odpovedať Hodnotiť:
 

it's slovak or czech forum about IT.. bud if you want you can write here but i think anybody will response you.. i hope you understand my english xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

i think it was spambot :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je mi to uplne jedno hlavne ze som mal co ktomu pvoedat :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

d-_-b
Odpovedať Hodnotiť:
 

hh to mi pripomenulo ten vtip... ako sa pise to opacne b?
:-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

d[",]b
Odpovedať Hodnotiť:
 

kroch, kroch.

<)". ."(>
( (..) )
Odpovedať Hodnotiť:
 

takto vyzeram ja
::)
Odpovedať Hodnotiť:
 

B-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

>_< :+ ©_© @_@ °_° ¦-) ;o xO
Odpovedať Hodnotiť:
 

=[) x) &#9786; :Đ :€
(\\__/)
(O.o )
(> < )
Odpovedať Hodnotiť:
 

pikaču rulez :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

u mna vyhrava moj smile na cigu ked nekoho volam: --"
Odpovedať Hodnotiť:
 

pridavam sa :) :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

\,,/_(&#3232;_&#3232;)_\,,/
Odpovedať Hodnotiť:
 

a toto ma co akoze znamenat??

Odpovedať Hodnotiť:
 

takto sa vyuziva smajlik

Zemepis ženy:

Vo veku medzi 15 až 20 je podobná Afrike.
Z polovice je objavená a z polovice neprebádaná.

Vo veku medzi 20 až 30 je podobná Amerike.
Plne prebádaná a učebnicovo dokonalá.

Vo veku medzi 30 až 35 je podobná Indii
a Japonsku. Veľmi ohnivá, múdra a krasna.

:-)))))))))))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo veku medzi 35 až 40 je podobná Francúzsku.
Z polovice je zničená vojnou, ale aj tak je stále žiadúca.

Vo veku medzi 40 až 50 je podobná Nemecku.
Prehrala vojnu, ale stále ma nádej.

Vo veku medzi 50 až 60 je podobná Rusku.
Veľmi široká, veľmi pokojná, ale nikto by tam nešiel.

Vo veku medzi 60 až 70 je podobná Anglicku.
So slávnou minulosťou, ale bez budúcnosti.

:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

___ _____
.'/,-Y" "~-.
l.Y ^.
/\ _\_
i ___/" "\
| /" "\ o !
l ] o !__./
\ _ _ \.___./ "~\
X \/ \ ___./
( \ ___. _..--~~" ~`-.
` Z,-- / \
\__. ( / ______)
\ l /-----~~" /
Y \ /
| "x______.^
| \
j Y
Odpovedať Hodnotiť:
 

(:-D)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak sa pridavam aj ja.
(:D)>-+
__________
|////////|_______
/ ^^^ ^^^ \
/(: 0 || 0 :)\
// *----* \\\
\ ## /
\ /
\ /
\ /
(++)

Odpovedať Hodnotiť:
 

O_- O_o xD :] ;) >) :o) :O) :F :D ;c :-* :>) :~) :/ :-) :9( atd. smiles ftw
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) hadam prva diskusia na DSL.sk bez flame war (:
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár