neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
100-dolárový notebook drahší o ďalších 12 USD

DSL.sk, 17.9.2007


Tzv. 100-dolárový notebook organizácie One Laptop Per Child (OLPC) bude ešte drahší ako 176 dolárov ohlásených v apríli.

Aktuálne oznámili predstavitelia OLPC zvýšenie ceny o ďalších 12 dolárov na 188 dolárov.

Za dôvody zvýšenia ceny boli označené napríklad zdražovanie kremíka a niklu a pohyby mien.

Cieľ organizácie dodávať notebook za 100 dolárov sa tak opäť vzďaluje a cena sa blíži už k cene 200-dolárového notebooka Eee uvádzaného tento mesiac Asusom.

Celkovo ide v prípade 100-dolárového notebooka už o štvrté ohlásené navýšenie ceny, pôvodne ohlásená cena 100 dolárov sa postupne zvyšovala na 130, neskôr 148 a 176 dolárov. Cieľom projektu ale zostáva dostať sa v roku 2008 nanajvýš v roku 2009 na úroveň 100 dolárov.

Za prvými zvýšeniami ceny stálo zlepšenie hardvérových parametrov po prvých testoch notebooka. Novým je procesor AMD Geode LX-700 s taktom 433 MHz namiesto pôvodne plánovaného Geode GX2-500 s taktom 366 MHz. Zvýšené bolo aj množstvo operačnej pamäte, zo 128 MB na 256 MB a kapacita flash pamäte nahrádzajúcej pevný disk z 512 MB na 1 GB.

Napriek zvyšovaniu ceny a neustálym odkladom ponúka notebook aj viaceré zaujímavé hardvérové technológie. Jednou z nich je unikátny displej spolu s riadiacim čipom schopný pracovať v dvoch rozličných režimoch, o technológii displeji sme informovali v tomto článku.

Druhým impozantným parametrom je spotreba, ktorá aktuálne dosahuje 3.81 W a má sa ešte úpravami softvéru a firmvéru znížiť o minimálne 0.52 W.



Najnovšie články:

Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace


Diskusia:
                               
 

to sa dalo očakávať
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tzv. 200-dolárový noutbúk, ktorého masová produkcia začala v polovici júla?

Ešte niečo nové o ajFoune, please...

Odpovedať Hodnotiť:
 

v roku 2009 bude tych 433MHz smiesnych... vlastne su smiesne uz teraz. haha

Mohol by niekto prist s projektom "One-Tv-Per-Child", ved aj na Slovensku sa dnes najde vela starych, ciernobielych TV, urcite by tym zomierajucim deckam urobili radost a my by sme zarobili a zbavili sa odpadu. Vlastne aj pouzite kondomy by sme im mohli v ramci dalsieho projektu velmi lacno predavat, ved uz viac ochoriet nemozu, tak nech sa aspon nemnozia :).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla tvojho nazoru usudzujem, ze si primitivny clovek, ktory ani nevie, co so sebou robit. Ty si cely smiesny, zober si notebook, ktory slape na baterky, tak frekvencia automaticky kles na 500-600MHz a oproti 433MHz to nie je skoro ziadny rozdiel.
Druha cast prispevku snad ani nemusi byt komentovana, hovori za teba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno som primitivny, ale aspon nie som odkazany na noutbuk za 100$ a dokazem si zarobit slusnou pracou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no myslim si, ze ten notebook nie je urceny pre multi-miliardarov ako si ty...hadam po 50 clanku by ti mohlo byt jasne, ze je urceny pre rozvojove krajny...a vlastne tymto prispevku si potvrdil co si napisal....si primitivny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pridávam sa, takého na takého primitíva som dávno nenarazil. Mal by si niekedy pozrieť správy, aby videl, ako žijú ľudia, ktorí nemali také šťastie ako on a nenarodili sa aspoň v priemerne zarábajúcej rodine. On si určite aj v ôsmych rokoch sám na seba zarábal.
Aj čierny humor má svoje hranice, on ich však nepozná.
Odpovedať Hodnotiť:
 

VHODNÝ NOTEBÓK NA OPERU !
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ja som rozhodne za asus eee,OLPC sa nechyta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak

Odpovedať Hodnotiť:
 

Taku kalkulacku v roku 2009 mozem hodit za psom
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemaju na chleba, ale na new 100dolacovy note uz budu mat..hehe ..je to len dalsi marketingovy napad od gigantou ako zarobyt este aj na chudakov..dobry plan;)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Evidentne ma viacero ludi podobny nazor ako ja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chyba tam windowzz....preto je to tak na picu...keby tam bol windowzz tak by bolo vsetko fajn...kto nechce windowzz je vadny...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár