neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Čip od NASA pracuje pri 600 stupňoch C

DSL.sk, 12.9.2007


Americká Nasa včera informovala verejnosť o zaujímavej novej technológii vyvinutej v jej laboratóriách.

Nasa vyvinula čip, ktorý dokáže pracovať pri teplote až 600 stupňov Celzia.

Súčasné kremíkové čipy pracujú pri maximálne 350 stupňoch, v závislosti na veľkosti a hustote komponentov je často maximom aj nižšia teplota.

Nový čip je postavený na SiC, karbide kremíka. Dlhodobo dokáže odolať 500 stupňom, keď podľa testov dokázal pracovať pri takejto teplote 1 700 hodín.

Do počítačov sa nová technológia ale v najbližšom čase nedostane, keď neumožňuje zatiaľ vyrábať tak komplikované čipy akými sú súčasné procesory a zároveň má vyššiu cenu.

Nasadená by mala byť najmä u raketoplánov, robotických vozidiel pre iné planéty prípade u riadiacich čipov motorov aút.


Nový čip pracujúci pri 600 C (foto: NASA)



Maximálne rýchlosti súčasných procesorov limituje zvyčajne práve teplota pri ktorej dokážu ešte pracovať stabilne. Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe, keďže chladiace riešenia dokážu odvádzať z čipu len obmedzené množstvo generovaného tepla.

Nasa informovala o novom čipe tu.



Najnovšie články:

Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace


Diskusia:
                               
 

čiže z toho vyplýva že kombinácia domáceho pc a domáceho sporáka alebo mikrovlnky je blízka budúcnosť
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemusíš stále odskakovať do kuchyne
uvaríš si kávičku, čajíček
ugriluješ klobásku, cigánsku
topinky s volským okom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to vsetko na chladici tvojho PC :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

jakom chladici??? to uz bude minulost, pekne bez chladica, priamo na jadre... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

.. na svojej stvorplotnicke, ehm, pardon, quadcore...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a s novymi MMX inštrukciami jen přidej vejce!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja by som si chladic nechal -- necha ti to na klobaske pekne pasiky ako rosta ;))
Odpovedať Hodnotiť:
 

My na USS Enterprise používame čipy až do 10 000ºC, a riadiaci počítač Warp pohonu vydrží až 100 000ºC....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tato veta ma dostala :

"Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe..."

Skor si myslim, ze ta premena je 100% (vacsiu efektivitu si tazko predstavit) a prave preto sa procesory tak zahrievaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby to bolo 100% na teplo tak neviem neviem ci by som ti nedal nobelovu cenu za fyziku
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a na co sa vsetka ta energia premeni? Vari len nie na nejaku mechanicku pracu :) Aj ked uznavam, zlomok % moze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa moze ta elektrina premenit na 100% tepla co mas potom z tej elektriny. Ta elektrina sa musi vyuzivat BEZ premeny na teplo vtedy je 100% vyuzitie ele. energie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusme sa na to pozriet takto - dodam procesoru elektricku energiu. Kedze v procesore sa ziadna energia nehromadi, vsetka sa musi odvadzat. A ako sa odvadza? No co ja viem tak len chladicom - tepelna energia. Zaver - 100% dodanej energie sa premeni na teplo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe, keďže chladiace riešenia dokážu odvádzať z čipu len obmedzené množstvo generovaného tepla.

Veta týždňa.

Aj naša nasa ma zebrala.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nobelovku pre teba
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe...""

Neefektivna premena elektriny na teplo? Cize primarnou ulohou procesore je vyrabat teplo (ktore ho ale nezahrieva), ale az to, ze tato vyroba tepla je neefektivna, tak procesor sa zahrieva...

To je blbost mesiaca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

poculi ste niekedy o vecicke menom ziarovka?? az 90% energie meni na teplo... a pritom jej hlavna cinnost je tvorba svetla...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To reagujes na koho?

O ziarovke mozes povedat, ze pricinou zahrievania je "neefektivna premena elektrickej energie na svetlo", SVETLO chapes debile? Nie teplo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na žiarovke toho moc neupečeš, ja som na nej iba dokazal roztopiť fosforovu sošku
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze myslis ake ziarovky ked si kupis nieco nove nie 50 rocnu teslu tak zistis ze stou efektivitou je to uz niekde inkde ale v ucebniciach je stale 90%
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej debile, neviem ci vies citat, ale tam hore sa hovorilo o efektivite a toto bol iba priklad... stavim sa ze odpovedam tak 11 rocnemu decku, ktore nevie o com bola rec...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej debile, neviem ci vies citat, ale tam hore sa hovorilo o efektivite a toto bol iba priklad... stavim sa ze odpovedam tak 11 rocnemu decku, ktore nevie o com bola rec...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár