Americká Nasa včera informovala verejnosť o zaujímavej novej technológii vyvinutej v jej laboratóriách.
Nasa vyvinula čip, ktorý dokáže pracovať pri teplote až 600 stupňov Celzia.
Súčasné kremíkové čipy pracujú pri maximálne 350 stupňoch, v závislosti na veľkosti a hustote komponentov je často maximom aj nižšia teplota.
Nový čip je postavený na SiC, karbide kremíka. Dlhodobo dokáže odolať 500 stupňom, keď podľa testov dokázal pracovať pri takejto teplote 1 700 hodín.
Do počítačov sa nová technológia ale v najbližšom čase nedostane, keď neumožňuje zatiaľ vyrábať tak komplikované čipy akými sú súčasné procesory a zároveň má vyššiu cenu.
Nasadená by mala byť najmä u raketoplánov, robotických vozidiel pre iné planéty prípade u riadiacich čipov motorov aút.
Nový čip pracujúci pri 600 C (foto: NASA)
Maximálne rýchlosti súčasných procesorov limituje zvyčajne práve teplota pri ktorej dokážu ešte pracovať stabilne. Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe, keďže chladiace riešenia dokážu odvádzať z čipu len obmedzené množstvo generovaného tepla.
Nasa informovala o novom čipe tu.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
pipka
Od: pipka
|
Pridané:
12.9.2007 9:41
čiže z toho vyplýva že kombinácia domáceho pc a domáceho sporáka alebo mikrovlnky je blízka budúcnosť
|
| |
cicka
Od: cicka
|
Pridané:
12.9.2007 10:03
nemusíš stále odskakovať do kuchyne
uvaríš si kávičku, čajíček
ugriluješ klobásku, cigánsku
topinky s volským okom...
|
| |
Iko
Od: Iko
|
Pridané:
12.9.2007 10:06
A to vsetko na chladici tvojho PC :D
|
| |
heh
Od: heh
|
Pridané:
12.9.2007 11:46
jakom chladici??? to uz bude minulost, pekne bez chladica, priamo na jadre... ;)
|
| |
Slavius
Od: Slavius
|
Pridané:
12.9.2007 14:15
.. na svojej stvorplotnicke, ehm, pardon, quadcore...
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
12.9.2007 17:44
a s novymi MMX inštrukciami jen přidej vejce!
|
| |
fiihaa
Od: fiihaa
|
Pridané:
13.9.2007 13:59
no ja by som si chladic nechal -- necha ti to na klobaske pekne pasiky ako rosta ;))
|
| |
Jean-Luc Picard
Od: Jean-Luc Picard
|
Pridané:
12.9.2007 10:11
My na USS Enterprise používame čipy až do 10 000ºC, a riadiaci počítač Warp pohonu vydrží až 100 000ºC....
|
| |
shadun
Od: shadun
|
Pridané:
12.9.2007 10:41
Tak tato veta ma dostala :
"Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe..."
Skor si myslim, ze ta premena je 100% (vacsiu efektivitu si tazko predstavit) a prave preto sa procesory tak zahrievaju.
|
| |
chatpall
Od: chatpall
|
Pridané:
12.9.2007 11:32
keby to bolo 100% na teplo tak neviem neviem ci by som ti nedal nobelovu cenu za fyziku
|
| |
shadun
Od: shadun
|
Pridané:
12.9.2007 12:05
No a na co sa vsetka ta energia premeni? Vari len nie na nejaku mechanicku pracu :) Aj ked uznavam, zlomok % moze.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
12.9.2007 21:18
Ako sa moze ta elektrina premenit na 100% tepla co mas potom z tej elektriny. Ta elektrina sa musi vyuzivat BEZ premeny na teplo vtedy je 100% vyuzitie ele. energie
|
| |
shadun
Od: shadun
|
Pridané:
17.9.2007 8:32
Skusme sa na to pozriet takto - dodam procesoru elektricku energiu. Kedze v procesore sa ziadna energia nehromadi, vsetka sa musi odvadzat. A ako sa odvadza? No co ja viem tak len chladicom - tepelna energia. Zaver - 100% dodanej energie sa premeni na teplo
|
| |
kubo
Od: kubo
|
Pridané:
12.9.2007 12:02
Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe, keďže chladiace riešenia dokážu odvádzať z čipu len obmedzené množstvo generovaného tepla.
Veta týždňa.
Aj naša nasa ma zebrala.
|
| |
misogsk
Od: misogsk
|
Pridané:
12.9.2007 13:00
Nobelovku pre teba
|
| |
125674358465
Od: 125674358465
|
Pridané:
12.9.2007 14:11
"Procesory sa zahrievajú v dôsledku neefektívnej premeny elektrickej energie na teplo v čipe...""
Neefektivna premena elektriny na teplo? Cize primarnou ulohou procesore je vyrabat teplo (ktore ho ale nezahrieva), ale az to, ze tato vyroba tepla je neefektivna, tak procesor sa zahrieva...
To je blbost mesiaca.
|
| |
Nitram
Od: Nitram
|
Pridané:
12.9.2007 14:25
poculi ste niekedy o vecicke menom ziarovka?? az 90% energie meni na teplo... a pritom jej hlavna cinnost je tvorba svetla...
|
| |
21536475
Od: 21536475
|
Pridané:
12.9.2007 16:01
To reagujes na koho?
O ziarovke mozes povedat, ze pricinou zahrievania je "neefektivna premena elektrickej energie na svetlo", SVETLO chapes debile? Nie teplo.
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
12.9.2007 17:46
Na žiarovke toho moc neupečeš, ja som na nej iba dokazal roztopiť fosforovu sošku
|
| |
marko358
Od: marko358
|
Pridané:
12.9.2007 20:10
akoze myslis ake ziarovky ked si kupis nieco nove nie 50 rocnu teslu tak zistis ze stou efektivitou je to uz niekde inkde ale v ucebniciach je stale 90%
|
| |
Nitram
Od: Nitram
|
Pridané:
12.9.2007 21:34
hej debile, neviem ci vies citat, ale tam hore sa hovorilo o efektivite a toto bol iba priklad... stavim sa ze odpovedam tak 11 rocnemu decku, ktore nevie o com bola rec...
|
| |
Nitram
Od: Nitram
|
Pridané:
12.9.2007 21:37
hej debile, neviem ci vies citat, ale tam hore sa hovorilo o efektivite a toto bol iba priklad... stavim sa ze odpovedam tak 11 rocnemu decku, ktore nevie o com bola rec...
|